• 312 syf.
  ·3 günde·Beğendi·9/10
  Deniz analarının beyni ve kalbi olmayan bir canlı olduğunu biliyor muydunuz ? Ya her beş dakikada bir 23 insanı soktuklarını ? Ben de bilmiyordum kitabımızın ana karakteri Zu söyledi.
  Kitabımız Zu’nun en yakın arkadaşının boğulması ve ölmesi ile başlıyor.Zu da bu boğulmanın neye bağlı olduğunu araştırarak denizanalarını keşfediyor.Aslında deniz analarını araştırması ve bu konuda takıntılı olmasının bir nedeni var.Arkadaşının ölümünü kabullenememesi ve ona veda etmek istemiyor oluşu.Kitabımızın genel konusu böyle.Sadece bu kadar mı ? Hayır tabiki.Kitabımızda iki çeşit anlatım var.Franny ölmeden önceki arkadaşlıkları (Nasıl tanıştıkları vb) ve Franny öldükten sonra onun ölümünü araştırdığı ve hayatında sürekli zorbalığa uğradığı bölümler.
  Kitap hakkındaki düşüncelerime gelecek olursak ben çok beğendim.Kitabın akıcılığı olsun karakterleri olsun,geçtiği mekanlar ve özellikle ana karakteri Zu’yu sevdim.Ana karakter Zu sizin aklınızda yer edecek kadar değişik biri hatta tuhaf.Franny öldükten sonra konuşmaması,normal kızların yapmadığı şeyleri yapmaması hatta ucu bucu olmayan bir hayal dünyası var Zu’nun.
  Özellikle kitapta sevdiğim bir kısım var.Zu ve Franny’nin arkadaşlıklarının anlatıldığı bölümler.Size şu kadar söyleyeyim siz anlayın.
  İlkokulda hatta anasınıfında tanıştığımız bir arkadaşımız hepimizin olmuştur.Onunla sonsuza dek arkadaş olacağımızı düşünür,her gün onu biraz daha severiz.Hatta onun için herkesi karşımıza alabiliriz.Ancak ergenliğe girdiğimizde yani 13-14 yaşlarımızda farklılaşırız ve o artık bizim sevdiğimiz arkadaşımız değildir.Arkadaş sandığımız kişinin yeni arkadaşları vardır ve bizim yüzümüze bile bakmaz.Bu herkesin başına gelmiştir,şahsen benim geldi.
  Kitapta sevdiğim bir diğer noktada Zu’nun ailesi oldu.Annesi ile babasının onu ne kadar sevdiğini görünce gözlerimin yaşarmasına engel olamadım.Abisinin deli doluluğunu da bir o kadar sevdim.Kısacası ben bu kitabı fazla fazla sevdim.

  Eğer psikolojik dram okumayı seviyorsanız ve okyanus canlılarına ilginiz varsa bu kitabı kaçırmayın.Elinizdeki kitabı bırakın gidin bu kitabı alın.Bana teşekkür edeceksiniz. :)