Nurullah., Kanuni'yi inceledi.
13 May 20:29 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okay Tiryakioğlu tarihî olayları, kişileri ve mekanları yaptığı araştırmalar neticesinde kurgulayıp yazan bir yazar. Bu kitabı aslında Kanunî üçlemesinden bir kitap. Kanunî Sultan Süleyman, Vehimi Orhun Çelebi ve Pargalı İbrahim'in ağzından Belgrat'ın fethini ve Rodos'un fethini anlatıyor.
Kâh entrika dolu, kâh aksiyon ve duygu dolu bir kitap olduğunu söylemek mümkün.

Onur UYGUN, Kayıp Sır'ı inceledi.
03 May 03:08 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir Okay Tiryakioğlu klasiğini bitirmenin memnuniyetini yaşıyorum. Diğer okuduğum romanlarında olduğu gibi sıkmayan ve bölümler arası kopukluk olmayan bir eser. Yavuz Sultan Selimin ve Hilali istihbarat teşkilatının başı olan Vehimi Orhun Çelebinin kutsal emanetleri koruması için yapmış oldukları mücadeleyi anlatam bir kitap. Vehiminin vehimlerle dolu aşk macerası ise kitabın bence bir sürprizi olmuş. Tarih görecelidir ama merak ettiğim konu gerçekten Vehimi Orhun Çelebi gibi herkese korku saran bir çaşıtlarbaşının var olup olmadığıdır. İyi okumalar...

Serdar Poirot, Ulak : Çelik Hilal'in Gölgesinde'yi inceledi.
30 Mar 13:48 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Nuri, arkadaşları Mehmet ve İhsan ile beraber arkadaşlarının bir kavgasına katılır ve Nuri sayesinde kavga kazanılır. Ama Çelik Hilal örgütü de kavgayı izlemiştir ve Vehimi Orhun Çelebi ona bir yarım ok verir. Üvey babası İbrahim ve abisi Hasan ile arası bozuk olan Nuri, bir gün zindanlara gider ve orada Zoltan adında bir Macar casusu ile tanışır. Onun verdiği bilgi ile Macar tuzağından kurtulur Osmanlı ordusu. Vehimi Orhun çelebi bütün olayı Nuri'den dinler ve onu özel Ulağı yapar. Abisinin aşık olduğu İlbilge hatun ile asker Kürşat'ın düğününde İlbilge ile karşılaşır ve farklı duygulara kapılır Ulak. Ama Osmanlı ordusu ile sefere çıkmıştır ve Kanuni Sultan Süleyman ile tanışmıştır. Artık hayatı farklı olacaktır. Bundan sonra Ulak'ın başına neler gelecektir? Güzel bir serinin bir oturuşta okunan ilk kitabı.

Firdevs, bir alıntı ekledi.
15 Mar 22:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vehimi Orhun Çelebi
Bir defa kılıç çektiğiniz cenahtan, bir daha dostluk bekleyemezsiniz; zira insanın kanı ağır, kalbinin toprağı taşlıdır.

Kayıp Sır, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 201 - TİMAŞ)Kayıp Sır, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 201 - TİMAŞ)
Mustafa Karagöz, Kanuni'yi inceledi.
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 48 günde · 8/10 puan

Bir çırpıda okunan bir kitap olmuş. sıkılmadan okuyorsunuz. Tarih kitaplarında bu çok önemli. Ansiklopedi tarzı kitaplardan ziyede roman şeklinde yazılan tarih kitapları son dönemlerde çok güzel ilgi çekiyor. Kitapların başlarında dahi padişahımız mekanı cennet olsun Selim Han'ın yine bir dahasıyla karşı karşıya kaldık.. Osmanlının mükemmel istihbarat, casusluk ve suikast timinden haberdar ediyor bizi. Vehimi Orhun Çelebi'yi daha önce duymamıştım.. Okuduğum her kitapta yeni kahramanlarımızın ismini duyorum. Bu kitaptan önce Türk tarihinin en büyük denizcilerinde biri olarak gördüğüm ve bu kitaptada çok ama çok az yer verilen Kurtoğlu Muhlisttin Reisin hayat hikayesini okumuştum.. Bu kişinin hakkını Suların Gölgesinde romanında gayet güzel vermiş Bekir Büyükarkın fakat diğer kitaplarda niye yüzeysel geçildiğini anlayabilmiş değilim.

İlayda G., Çaldıran'ı inceledi.
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · 8/10 puan

Her şey Orhun Çelebi adlı gencin, kendini işe yaramaz biri olarak görüp bir gün özel harekata katılmak için imtihanlara girmesiyle başlıyor. Aslında bu imtihanların sonunda kazananların veya kaybedenlerin sonunun ne olacağı belirsizdir. Her şeyi göze alarak sınava girer ve kazanır. Kitabın büyük bölümü Selim'in Vehimi mahlasını verdiği Orhun Çelebi'nin yüreğindeki fırtınaları anlatıyor. Selim Han Vehimi'yi akıllı bulur, yakınlaşır ve Vehimi'yi yanından ayırmaz. Kitaptaki diyaloglar o dönemin sosyal, siyasi, dini açıdan zihniyetini anlamamızı sağlıyor. Yazar hem Selim'in, hem Şah İsmail'in taraflarının açısından bakabiliyor, onların ağzından konuşabiliyor. Bazen anlatımı zenginleştirmek için uğraşırken anlatım bozukluklarına dikkat etmemiş ve anlamak için tekrar okumak gerekti. Birçok şiirle kitap zenginleştirilmiş. Yavuz Selim'in tahta çıkmasından yıllar öncesinden başlamıştı anlatmaya. Bu aslında iyi bir şey fakat 350 sayfalık kitabın 310'uncu sayfası Çaldıran'ın başlangıcı. Anlattığı bazı şeyleri tekrar tekrar anlattığı olmuş ve bu insanı sıkıyor, sayfalar ilerledikçe okuma isteğini azaltıyor. Fakat çok yararlı ve iyi bir araştırmanın sonucu olan bir kitap.

Mehmet Y., Mohaç'ı inceledi.
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okay Tiryakioğlu'nun bütün romanlarını okumuş birisi olarak özellikle Kanuni, Sultan ve Süleyman Han üçlemesi başta olmak üzere çoğunu epeyce sevdiğimi söylemem lazım. Hatta orada oluşturduğu Vehimi Orhun Çelebi karakterini de çok beğenmiştim. Aynı Vehimi'yi aslında Yavuz'da anlattığı konuların merkezine yerleştirerek Çaldıran'da bir kez daha anlatmıştı. Ancak bu sefer tıpkı Cristopher Nolan'ın Batman Başlıyor'da yaptığı gibi bildiğimizi sandığımız bir hikayeyi baştan anlatıp, Vehimi'nin nasıl bir hayatı olduğunu anlatmıştı -ki çok iyiydi. Ancak Tiryakioğlu bulduğu kaynağı biraz zorlamaya başlamış gibi. İlk defa bir romanında bu kadar sıkıldım. Kaldı ki ben Vehimi'ye ve Kanuni döneminde diğer kitaplarından aşinaydım. İlk defa okuyacak bir okuru sıkacağı kanısındayım. Özetle, Mohaç'ta kendi çizgisinin altında kalmış gibi geldi bana.

Mehmet Y., Sultan: Bir Kanuni Romanı'ı inceledi.
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üçlemenin ikinci kitabı olan Sultan'da Mohaç ile başlayan süreç ve Kanuni'nin zirve dönemleri anlatılıyor. Hayali kahraman Vehimi Orhun Çelebi yine var kitapta. Pargalı İbrahim Paşa'yı sona götüren olaylar, Mimar Sinan'ın etkinliği, Barbaros Hayreddin Paşa'nın devreye girmesi, Şah Tahmasb ve Kral Ferdinand ile İmparator Şarlken'in Osmanlılardan köşe bucak kaçışları, Viyana Muhasarası, Alman Seferleri...

Mehmet Y., Kanuni'yi inceledi.
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üçlemenin ilk kitabı...
Kanuni'nin padişah oluşundan Belgrad ve Rodos'un fetihleri ve Mohaç Savaşına kadar geçen süreci kapsıyor kitap. Üç farklı kişinin ağzından gidiyor. Birincisi Sultan'ın kendisi. İkincisi Pargalı İbrahim Paşa, üçüncüsü ise son kitapta başrolde olan ve benim de çok sevdiğim Osmanlı'nın Türkmen Teşkilat Reisi olan Vehimi Orhun Çelebi...

Kitabın edebi dili gayet iyi. Akıcı, merak uyandırıcı..
Karakterler oldukça canlı. Kimler yok ki? Kanuni, Pargalı, Hürrem, Piri Mehmed Paşa, Fransua, Janoş, Bali Bey, Ayas Paşa, Behram Paşa, Şeyhülislam Yahya Efendi, Hayırhay, Arnavut Ahmet Paşa, Şehsuvaroğlu, Ferhat Paşa ve hayali bir karakter olan Vehimi...

Kitap aslında bir tezi de koyuyor ortaya. Yeniçeriler ve devşirme vezirlerle ilgili bu tez. Yazar Türkçü/Türkmenci bir görüş içinde. Pek çok durumda buna katılmamak elde değil. Özellikle babası İtalyan annesi Rum olan devşirme Pargalı İbrahim'le ilgili menfi şeyler anlatıyor. Kendi ikbali için Osmanlı'dan yana asla samimi değil görüşünü veriyor.

Mehmet Y., Süleyman Han'ı inceledi.
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazarın Kanuni ile ilgili üçlemesinin son kitabı imiş. Öncesinde Kanuni ve Sultan romanları varmış. Ben bunu kitabı okumaya başladığımda öğrendim ve bir an için okumaktan vaz geçtim. İlk ikisini okuduktan sonra üçüncüyü okumak daha doğru olabilir miydi? Ancak sunuşta bu sorunun cevabı vardı; bağımsız bir roman gibi okunabilirdi.

Okay Tiryakioğlu'nun Yavuz ve Mevlana adlı kitaplarını okudum ve açıkçası ikisini de çok beğendim. Tiryakioğlu'nun farklı bir roman tekniği var. Aynı farklılığı burada kullanmış. Romanın baş kahramanı hayali bir karakter olan Vehimi Orhun Çelebi. Zaten roman onun yargılandığı divanda verdiği savunmanın tutanakları üzerinden gidiyor. Yavuz dönemini ve Kanuni dönemini yaşayan, yaşı 80'i geçmiş bir ihtiyardır artık Vehimi Çelebi. Ancak kendisi Yavuz tarafından kurdurulan Çelik Hilal teşkilatının bir numaralı kişisidir. O yüzden casusluktan seferlerde asker olmaya kadar pek çok kritik devlet hizmetinde yer edinmiştir. Romanda boğdurulan Şehzade Mustafa Çelebi ile Kanuni de ikincil kişiler olarak yer buluyorlar kendilerine. Tabii Yavuz Sultan Selim, Kanuni'nin diğer çocukları Şehzade Bayezid ve şehzade/Sultan II. Selim ile Hürrem Sultan, Mihrimah Sultan, Pargalı İbrahim Paşa, Zal Mahmut Paşa, Sokollu Mehmet Paşa, Rüstem Paşa, Düzmece Mustafa, Şah Tashmab gibi devrin önemli karakterleri de az ya da çok yer ediniyorlar kendilerine. İçinde aksiyon da olan, iyi kurgulanmış ve tahkiye edilmiş bir roman, ben çok beğendim. Tavsiye ederim...