@Pesa, bir alıntı ekledi.
Dün 09:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Vera annesinden bir çift ayakkabı ister. Caroline kızının isteğini yerine getiremez, çünkü parası yoktur. Elinde ancak üç tane boş şişe vardır. Onları Arnaldo'ya götürüp bir lokma ekmekle değişecektir. O zaman çöp tenekelerini karıştırmaya başlar. Bir çift patik bulunca onları güzelce yıkadıktan sonra tamir eder. Böylece kızına istediği hediyeyi temin etmiş olur.

Çöplük, Carolina Maria de Jesus (Sayfa 7)Çöplük, Carolina Maria de Jesus (Sayfa 7)
Eda CELİK, Piraye'de Nazım Olmak'ı inceledi.
18 May 16:03 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

#Kitapyorum
#NazanArısoy
#PirayedeNazımOlmak
#syf255

Bitti...

PİRAYE ÖLDÜ AŞKINDAN AMA YİNE DE DÖNMEDİ NAZIM'A...

Yazarın okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen oldukça başarılı ve etkileyici buldum. Dili, anlatımı oldukça sade ve güzel. Piraye ve Nazım'ın yaşadığı büyük aşkı ve duyguları okura çok iyi aktarmış yazar.
Piraye'nin Nazım'a olan aşkının anlatıldığı ve mektuplarının yer aldığı bir kitap. Nazım Piraye'sine 581 tane mektup yazmış Piraye'de hepsine cevap vermeye çalışmış... Bazı mektuplar ve cümleler çok etkileyiciydi. Kitabın beğendiğim özelliklerinden birisi de içinde yer alan fotoğraflar. Belki de mektuplardan sonra bu büyük aşkın en büyük kanıtı olan fotoğraflar...
Piraye mektuplarında duygularını öyle güzel kaleme almış ki böyle büyük bir aşk, böyle büyük bir sevgi ve böyle büyük bir ızdırap okumadım bugüne kadar...
Münevver'e, Vera'ya Semiha'ya ve daha birçok kadına rağmen aldatılmak ile aldanmak arasındaki ince çizgide iken bile vazgeçemedi Aşkından. Aşkın esiri olan bir kadındı Piraye... ( Bir kadın olarak bu konuda Piraye'yi anlamIş değilim ve bu noktada kızgınım )
Nazım Piraye'de aşkı tattı, aşk yazdı öyle biraz. Piraye, Nazım da aşk oldu, aşk yaşadı Nazım'a inat...(kitaptan)
Kadından bol miktarda sadakat, merhamet, fedakarlık ev koşulsuz sevgi; adamdan aşka aşık olmanın zevki, bir kadının tanımı, bir erkekten görünen en yalın kadını, kadının nasıl yaşanılması gerektiği öğrenildi... (kitaptan)
Nazım'ın aşka aşıklığına aşık Piraye'sinin benzersiz saygınlığı ile unutulmadılar ve unutulmayacaklar...

Tavsiye edebileceğim güzel bir kitap... Sayın yazarımız Nazan Arısoy hanımın yüreğine, emeğine, kalemine sağlık...
Teşekkürler...
Kitapla kalın...

Nazım Hikmet karısı Piraye'ye şöyle yazıyordu mektuplarının birinde; “Seni nasıl seviyorum biliyor musun? Ot yağmuru nasıl severse, ayna ışığı nasıl severse, balık suyu ve insan ekmeği nasıl severse, sarhoşun şarabı, şarabın billur kadehi sevdiği gibi, annenin çocukları, çocukların anneleri sevdikleri gibi, Lenin’in inkılâbı ve inkılâbın Marx’ı sevdiği kadar…” Yine o mektupların birinde; “Çıkarsam ve sana kavuşursam, bu öyle dayanılmaz bir saadet olacak ki, gebereceğim diye korkuyorum”, diyordu. Oysa öyle olmadı. Kavuştular, ve ne oldu ise oldu, ayrıldılar. Adını kol saatinin kayışına tırnağı ile kazıdığı Piraye ile, 17 yıl boyunca mektuplaşır Nazım Hikmet. 518 mektup… Daha sonra, dayısının kızı Münevver'e, en sonda Vera'ya aşık olur ve Vera'nın kollarında ölür. Nazım aşka aşıktı."

Hakan Ç, bir alıntı ekledi.
09 May 13:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Nâzım'dan Vera'ya...
"Sana tüm şiirlerimi banda kaydedeceğim.
Yaşamımın tüm sesi seninle kalsın.
...
Sonra Türkiye'ye de ver bu sesi. Bizim barışmamız ölümümden sonra olacak. Ülkeme dönmek için ölmek zorundayım."

Büyük İnsanlık, Nazım Hikmet RanBüyük İnsanlık, Nazım Hikmet Ran

VERA'YA
Gelsene dedi bana
Kalsana dedi bana
Gülsene dedi bana
Ölsene dedi bana

Geldim
Kaldım
Güldüm
Öldüm..

Nazım Hikmet Ran

Vera benim
"neredesin eyy İsmail'in boğazındaki merhamet? 
içimizdeki bu sızıyı kaldır
ya ebabilleri gönder
ya bizi de oraya aldır"

Piraye öldü aşkından dönemedi Nazım'a
Nazım Vera'ya gitti,
Hikaye bitti...