Ebru Yıldız, bir alıntı ekledi.
23 Şub 18:15

Aşktır ki, gerisi vesairedir...
Aşkın gerçeği değildi bildiğimiz, ama aşkın ateşiydi yandığımız.

Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 11 - ALFA Yayınları)Kitab-ı Aşk, İskender Pala (Sayfa 11 - ALFA Yayınları)
Sema Öztürk, bir alıntı ekledi.
22 Şub 11:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Aşk yalnızca bir bakıştır; gerisi vesairedir..

Katre-i Matem, İskender Pala (Sayfa 263)Katre-i Matem, İskender Pala (Sayfa 263)

Sinir Bilimine Göre Aşk Nedir?
Aşk literatürde "Bir kişinin, diğerine karşı duyduğu tutkulu bağlılık, aşırı sevgi durumu" olarak tarif edilir.

Başlangıçta şunu söylememizde yarar var. Aşk meselesinden söz ederken aşkı ayrı, aşıkları ayrı ele almamız gerekir.

Aşk, türün devamı için gerekli olan harekete geçirici ve çekici duygularımızdandır. Biri, diğerine aşık olduğunda, aşık olunan kişinin algılanması değişir. O çok farklıdır, kimse onun gibi olamıyordur, vesairedir. Peki sahiden böyle midir?

Öncelikle ifade etmek gerekir ki, aşk kalpte değil, beyindedir. Dolayısıyla aşkı anlamak için beynimizin genel özelliklerini bilmeli ve işleyişine göz atmalıyız.

İnsan beyni üç katmandan oluşur. Bunlar; Sürüngen Beyin, Duygusal Beyin ve Düşünen Beyin katmanlarıdır.

1- Sürüngen beyin, beynimizin aşağı kısımlarında ve arka tarafında yer alır. Hayatımızı devam ettirebilmemiz için gerekli olan reflekslerimizi oluşturmakla görevlidir. Ör: Nefes almak, kalbimizin atması vs.
Ayrıca bağımlılık ya da alışkanlık gibi otomatik şeyleri yönetir. Düşünemez, öğrenemez, şimdi ve buradadır.

2- Duygusal beyin(Diğer adı, Memeliler Beyni), duygularımızın yer aldığı limbik sisteme ve hafızamıza ev sahipliği yapan katmandır. Temel duygularımız burada yer alır.

Sürüngen beyin ile duygusal beyin birlikte eski beyini oluşturur. Eski beyin inatçıdır, değişmesi zordur ve zaman alır. Bu iki bölüm bir şeyden etkilendiğinde genelde ipleri ele alırlar. Mesela acıktığımızda sürüngen beyin, hüzünlendiğimizde duygusal beyin bizi rahatlıkla kontrol altına alabilir.

3- Düşünen beyin, kısaca bizi insan yapan ve en son gelişen beyin katmanımızdır. Düşünen beynimiz ne kadar gelişmişse, ona ne kadar şans tanırsak eski beynin ipleri ele alma ihtimali de o kadar azalır. Söz gelimi, aşk acısı çektiğimizde duygusal beyin ipleri sürekli ele almaya çalışır. Tam toparlayacağız derken bir anda yeniden hüzünlenebiliriz. İşte bunun üstesinden ancak düşünen beyin katmanıyla gelebiliriz.

Düşünen beyin, kendi içinde bölümlere ayrılır. Mesela alnımızın hemen arkasında prefrontal korteks adı verilen bir bölge yer alır. Burası eleştirel düşünmemizi, hazzı ertelememizi, planlar yapmamızı vs. sağlar.

Baştaki soruya dönecek olursak (Aşık olunan kişinin, aşık tarafından algılanması değişir mi?) yanıtımız evet olur. Çünkü beyin görüntüleme cihazlarıyla yapılan araştırmalarda aşık, maşukla ilgili bir şeyle karşılaştığında prefrontal korteks yeterince çalışmıyor. Bu da tam anlamıyla onu eleştirel düşünemediğimiz, eksiklerini göremediğimiz, adeta kör kütük duruma geldiğimizi bilimsel olarak kanıtlıyor.

Peki aşk esnasında beynimizde ne gibi değişmeler meydana geliyor?

- Öncelikle beynimiz halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen ''Dopamin'' hormonunu bolca salgılar.
- ''Serotonin'' adını verdiğimiz hormonun salgılanmasında ise düşüş yaşanır. Bu hormonun az salgılanmasının insanları depresyona soktuğu bilinmektedir. Peki neden aşk esnasında serotonin hormonu düşer? Çünkü aşıkta, sürekli maşuğu görme isteği oluşturur. Onları sürekli yan yana getirmeye çalışır.
- Oksitosin adını verdiğimiz hormon salgılanır. Bu da partnerimize bağlanmamızı sağlar.
- NGF adlı maddenin de aşk esnasında yükselişe geçtiği bilinmektedir ki yukarıda saydıklarımız birine karşı sadece cinsel istek duyduğumuz durumlarda da gerçekleşirken yalnızca NGF adlı madde sadece aşk esnasında artışa geçer. Bu madde bize kendimizi iyi hissettirir, adeta bulutların üzerindeyizdir. Birçok şey bize fazlasıyla keyif verebilir.
- Vazopressin Hormonu da aşk esnasında bolca salgılanır. Bu hormon da özellikle erkeklerde çevreye karşı saldırganlık hissine ve partnerini koruma güdüsüyle hareket etmesine neden olur. Bu da ''Aşığın, gözü kara olur.'' manasına gelebilir.

Hak verirsiniz ki bu hormonların sürekli bu seviyede salgılanması insan için pek de yararlı değildir. Nitekim belirli bir süre sonra bu hormonlar yeniden eski seviyesine döner. Eğer aşk esnasında sağlıklı bir ilişki içinde olduysanız aşk bittiğinde bunu anlamaz, kazandığınız alışkanlıkları sevgiyle birlikte sürdürmeye devam edersiniz. Unutmamalı ki aşk, biyolojik bir zarurettir. Sevgi ise emek ister. Aksi halde ilişkide yavaş yavaş kopmalar meydana gelebilir. Muhtemelen bundan dolaydır çiftler için flört zamanları neredeyse bir kaideymişçesine sürekli özlenir haldedir.

muhammet moroglu, bir alıntı ekledi.
23 Oca 14:02 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çünkü aşktır ki, gerisi vesairedir.

Kırkıncı Kapı, İskender Pala (Sayfa 12 - Kapı)Kırkıncı Kapı, İskender Pala (Sayfa 12 - Kapı)
Yunus Emre, bir alıntı ekledi.
20 Oca 21:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vesairedir..
"Aşk, göz ile kalp arasında bir maceranın tanımıdır ki evveli yalnızca bir bakıştır; gerisi vesairedir..."

Aşka Dair, İskender PalaAşka Dair, İskender Pala
Alperen Tekin, bir alıntı ekledi.
 16 Oca 18:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Batının ahlaksızlığını almayalım
Hiç kimse Batı ilmini, fen teknik bilimlerini reddedememektedir. Fakat bunları alıp gerisini muhafaza edelim, gibi garip bir kültürel ikilemin etrafında dönülmektedir. Ziya Gökalp bile kültürü "hars" ve "medeniyet" diye ayırıp, "hars" bize ait olan şeylerdir, koruyalım; "medeniyet" de bütüne has şeylerdir demişti. Daha başka bir deyişle hars onun bulduğu Arapça bir kelimedir; yani Arapların bilmediği, onun yarattığı yanlış bir kelimedir. Çünkü Batı dillerinde kültür toprağı sürmekten, işlemekten gelir. O da bunu hars diye Arapçadan almıştır. Tutunamayan bir tabirdir. Ve işte hars dediğimiz; büyükannemizin elbisesi, gelin kızın düğündeki davranışı, yemeklerimiz vesairedir; medeniyet ise telgraf, telefon gibi teknolojik icatlardır. Şimdi bunu nasıl ayıracaksınız?

Süleyman Naif bunu gayet mizahi bir şekilde tenkid ediyor: "Efendim, gümrükte oturacağız. Gramofon içeri, fakat müzik dışarı. Kumaş dokuma tezgahı içeri, fakat motif dışarı" gibi. Mesela böyle bir ayrım uygulayacaksınız, ama bu mümkün olmayan bir şeydir.

Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 155)Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 155)

Bi Yudum Kitap
Günaydın. İnsan, susar. Söyleyecek sözcüğü yoktur, utanıyordur, bilmiyordur, vesairedir. Belki de çaresi kimseciklerde değildir. Kim bilir? Leylâ Erbil, “Birisine anlatmak da ucuzlatıyor ya işi, ne bekliyorsun karşındakinden, o acıyı gidermesini mi?” der ve ekler: “En iyisi susmak.” Kimseyi yargılamamalı sevgili okur. Konuşuyor diye de, susuyor diye de. Var olun.

Bazen başımıza öyle işler gelir ki inanamayız. Her şey tamam da, o bunu nasıl yapmıştır, ona hiç yakışmazdır, güvendiğiniz dağlara kar yağmıştır, vesairedir. Bilirsiniz işte, insan... Göksel Korat , şöyle der: "Çünkü herkes incinmiştir bir yerinden..." Belki de öyledir. Bazılarının merhamete, sevgiye, affedilmeye ihtiyaçları vardır.