Evreka, Vişnenin Cinsiyeti'yi inceledi.
 19 May 01:37 · Kitabı okudu · 11 günde · 3/10 puan

Burada yazdıklarım kitabı beğenip severek okumuş olanları üzecek olsa da gerçekleri dile getirmek istiyorum. Bu kitap olay örgüsünün(ki olay örgüsü denebilirse) kopukluğu, cümlelerin ilgi çekmek ve mana içeriyormuş gibi görünmesi adına içinin boşaltılmış olması açısından kelimenin gerçek anlamı ile berbat. Cımbızla analiz veya kendime katacak birşeyler aradım lakin nafile. Olayların zamandan bağımsız gerçekleştiğini vurgulamak isteyen yazarımız kitabın sonuna doğru nerden gelip nereye gittikleri belli olmayan(hikayeleri ve amaçları belirsiz) bir bayan ile bir erkeği, tarihsel olarak daha önce yaşamış ana kahramanlarımızın yerine reankarne etmesi dışında hiç bir esprisi olmayan, zaman harcamaya değmeyecek bir kitaptır. Arada feminizimden dem vurmak istemiş eksik birakmiş, arada insanın estetik duygularından bahsetmek istemiş becerememiş, arada cinsellikle ilgili yazmak istemiş o da olmamiş. Sonunda bari şu karakterleri ileriki bir yuzyilda canlandirayim da kitabin bi esprisi olsun demiş. Bence okumayin okuyun diyenlere de itimat etmeyin sevgiler...

EMRE YAMAN, Vişnenin Cinsiyeti'yi inceledi.
03 May 19:33 · Kitabı okudu · 10 günde · 6/10 puan

Merak ettiğim bir kitaptı ve ben bu kitapta nedendir bilinmez Küçük Prensi hatırladım sürekli. Katmanlı yer yer sanrılarında olduğu bir roman tavsiye ederim.

Konu belli bir olay etrafında dönmüyor ama farklı bir tarz arayışında olanlara önerilebilir.

Roman ilk bölümlerde olağanüstü karakterlere ve olay örgüsüne sahipmiş gibi görünse de yazar o kadar etkileyici ve umulmadık bir şekilde bağlamış ki kitabın sonunu, sadece sonu için bile mutlaka okunmasını tavsiye ediyorum.

sude aydemir, bir alıntı ekledi.
30 Nis 19:42 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsan her şeye inanır.
Galiba doğru olandan başka her şeye.

Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 148 - Sel yayınları)Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 148 - Sel yayınları)
sude aydemir, bir alıntı ekledi.
30 Nis 19:41 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Beden, beden yoluyla fethedilir.

Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 86 - Sel yayınları)Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 86 - Sel yayınları)
sude aydemir, bir alıntı ekledi.
30 Nis 19:39 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Herkes aynı fikirde olunca hayatın keyfi kaçıyor.

Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 75 - Sel yayınları)Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 75 - Sel yayınları)
sude aydemir, bir alıntı ekledi.
30 Nis 19:38 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Erkekler hep yumuşak kadın ararlar, ama başlarında güçlü bir kadın bulunmadıkça hayatları perişan olur.

Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 40 - Sel yayınları)Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 40 - Sel yayınları)
dilara ulusal, bir alıntı ekledi.
 22 Nis 14:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rüzgardan savrulan ağaçlar gene de güneşe doğru dönerler; o da yaşamını bana doğru döndürse olmaz mıydı?

Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 61)Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 61)
dilara ulusal, bir alıntı ekledi.
 22 Nis 14:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Erkeklerden nefret etmiyorum, biraz daha çaba göstersinler istiyorum. Hepsi kahraman olmak hevesinde, biz ise evde kalıp ev işlerine ve çocukların yetiştirilmesine katkıda bulunsunlar istiyoruz. Ama onların kahramanlık anlayışı buna benzemiyor.

Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 153)Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 153)
dilara ulusal, bir alıntı ekledi.
22 Nis 14:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

belki başka birini ararken, hiç beklemediği anda bir bahçede ya da bir dağın tepesinde, yağmur altında kendi kendisiyle karşılaşır insan

Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 123)Vişnenin Cinsiyeti, Jeanette Winterson (Sayfa 123)