Melike Uzunoğlu, bir alıntı ekledi.
19 Mar 16:00 · Kitabı okuyor

Agony of pain and suffocation--and all the while the earth, the fields, the pebbly brook at the bottom of the rookery, the fresh scent after the rain, the light of the morning through my chamber-window, the warmth of the hearth after the frosty air--will darkness close over them for ever?

Lifted Veil, George EliotLifted Veil, George Eliot

"When I think of loving, I think of laughter laced with kindness. I think of truth that extends forgiveness. I think of the warmth of two bodies that need each other, wanting to touch and be touched. When I think of loving..I think of you.

Yumurta ve Duvar
Sağlam, yüksek bir duvar ve duvara atılıp kırılan bir yumurta varsa, duvarın ne kadar doğru ya da yumurtanın ne kadar yanlış olduğu fark etmez, ben yumurtanın yanında olacağım. Neden? Çünkü her birimiz bir yumurtayız, kırılgan bir yumurtanın içine kapatılmış eşsiz ruhlarız. Her birimiz yüksek bir duvara karşı koyuyoruz. Bu yüksek duvar, bizi bireyler olarak normalde yapmaya uygun olmadığımız şeyleri yapmaya zorlayan sistem... Bizler hepimiz insanoğluyuz, bireyiz, kırılgan yumurtalarız... Duvara karşı hiç umudumuz yok: duvar çok yüksek, çok karanlık, çok soğuk. Duvarla mücadele etmek için gereken sıcaklık ve güç için ruhlarımızı bir araya getirmeliyiz. Sistemin bizi kontrol etmesine, kim olduğumuzu belirlemesine izin vermemeliyiz. Sistemi yaratan biziz.
[Haruki Murakami]
- Jerusalem Prize Konuşması, 2009 -If there is a hard, high wall and an egg that breaks against it, no matter how right the wall or how wrong the egg, I will stand on the side of the egg. Why? Because each of us is an egg, a unique soul enclosed in a fragile egg. Each of us is confronting a high wall. The high wall is the system which forces us to do the things we would not ordinarily see fit to do as individuals . . . We are all human beings, individuals, fragile eggs. We have no hope against the wall: it's too high, too dark, too cold. To fight the wall, we must join our souls together for warmth, strength. We must not let the system control us -- create who we are. It is we who created the system.

(çeviride hata varsa affola)

Sinem Sönmez, bir alıntı ekledi.
31 Oca 20:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Heart! We will forget him!
You and I-tonight!
You may forget the warmth he gave-
I will forget the light!

When you have done, pray tell me
That I may straight begin!
Haste! Lest while you're lagging
I remember him!

Seçme Şiirler, Emily DickinsonSeçme Şiirler, Emily Dickinson