• Bi gun Bodrım'a gidi Zeki Müren'i görmaxa, Zeki Muren de Pışo Meheme'yi tani. Qapida da Zeki Muren'ın qorımalari war, onlara diyi "baba bıraxın gelmişem paşayi görmaxa,” qorımalar diyi "sen kimsen?” Pışo Meheme diyi "gidin söleyın Diyarbekır'den Pışo Meheme gelmiş.” Gidiler Zeki Müren'e diyiler "walla biri gelmiş, tipi xoş degıl, diyi ben Diyarbekır'den gelmişem, ben Pışo Meheme'yem.” Zeki Muren diyi "hemen oni alın içeri getırın.” Pışo Meheme gidi yanına, Zeki Müren diyi "sen û bûrasi?” Pışo Meheme diyi "paşam Walla geldım seni bi ziyaret âtmaxa, âle gâçecaxam bûrdan.” Zeki Muren adamlarına diyi "bûni alın göturun guzel bi yıxatın, tıraş attırın, yâni elbiseler gâydırın û getırın.” Pışo Meheme'yi göturiler temiz
  bi yıxatilar, tıraş âttıriler, guzel elbiseler gâydıriler û getiriler. Otırilar Zeki Müren'le bereber guzel bi yemek yiyiler. Zeki Muren de çok aqılli, zekayi seven biriydi, bûnlan biraz xırxır yapi, diyi "şımdi ne yapacaxsan Pışo?” Pışo Meheme diyi "walla paşam gidecaxam”, Zeki Muren diyi "sahan biraz da para vâraxın babam”, Pışo diyi "he eyî olır.” Zeki Muren biraz para vâri ona, diyi "Pışo de hadâ gât babam yolın açıx olsın! Pışo Meheme elıni bıyıxlarına ati û diyi "paşam gelmişken bi de şâ âdax ta gidax, gelmişken boş gâtmiyax!” (Şımdi Zeki Murenle ilgıli bi laf çıxmişti ya) Zeki Muren ecayip bi şekilde guli û diyi "ûla Pışo sen daha da terketmemişsen bû xûylarıni.”

  (Kaynak Kişi: K. Alar)
 • 229 syf.
  Ahmet OKTAY:
  Fazıl Hüsnü Dağlarca ile konuştuk biraz. "Sen şair değil bilginsin" dedi, şunları da ekleyerek: "Şiirlerini küçümsediğimi sanma, ama senin gibi her alana açılan bir kişi daha yok. Ne zaman yapıyorsun bunları?"

  Sana öyle hak veriyorum ki Dağlarca!

  (Uzun zamandır herhalde bir kitabı okurken hiç bu kadar keyif almamıştım. Zaten genelde de beni çok etkileyen kitaplara inceleme yazıyorum.)

  Günlük, anlaşılması güç kelimeler ve çok fazla terim içermesine rağmen yine de -benim gözümde- kendini okutmayı başardı.

  Kendisinin ortaokul mezunu olduğunu öğrendiğimde açıkcası çok şaşırdım. Şaşırmamın nedeni eğitim hayatını bu kadar erken bırakması değildi.. Okumaya böylesine aşık birinin okul hayatınının neden yarım kaldığıydı. Bununla ilgili günlüğünde hiç bahsetmiyor.

  Oktay, Sovyet iktidarıyla çok fazla ilgilenmiş, sol görüşlü, hayatını Marksist düşünce sistemi ile şekillendiren toplumcu gerçekçi aydınlarımızdan biridir. Kapitalist sistemin karşısında durmuş, dönemin amiyane tabirle yalaka kişilerine de haddini çok güzel bildirmiştir. Sonuna kadar laik sistemi savunmuş, kendisi de sol görüşlü olmasına rağmen Türkiye’de bu durumun Kemalistlik ile karıştırıldığını, insanların yanlış yorumladığını anlatmaya çalışmıştır. Stalin’i sevmediğini, Lenin’e ise daha yakın olduğunu yazılarından ben anladım.

  “Fransa'da yaşayan bir araştırmacının gösterdiği duyarlığı ve anlayışı, Türk aydınlarının büyük bölümünün gösterememesine şaşmak gerekiyor. Sol-Kemalistler kadar bazı Marksistler de din sorununu gerektiği biçimde algılayamıyorlar. Artık mürteci ile muhafazakarın özdeş olmadığını anlamak gerekir. Di­ni ideolojinin Türkiye'de de solun tatmin edemediği beklenti uf­kuna sızmaya çalıştığı bellidir. Liberal/demokratik bir muhafazakar kesim var. Hiç kuşkusuz bu kesimler politik konjonktür gerektirdiğinde en azgın gerici kesimlerle ittifaka girişebilirler. Ama girişmeyebilirler de.”

  Bu alıntı da burada kalsın.

  Oktay, edebiyat camiasına çok hakimdir ve sürekli kitap okuyup, gazete ve dergilerde yazıları yayınlanmıştır. Şiirde Gerçeküstücülük konusunda geri kaldığımızdan da yakınır. Tanzimat ve Cumhuriyet dönemi şairlerine göndermelerde bulunur.

  Kendisinde hoşuma giden tespitleri çok olmuştur fakat doğal olarak hepsini yazamıyorum. Oktay, “Yapı bazen imgeye göre şekilleniyor bazen sese göre,” diyor. Ama bazı dönem yeni şairlerin güzel gözükmek adına illa kelimenin ikinci anlamını kullanıp yapıyı bozduklarından yakınıyor.

  Kendisi şiirin çıkmaza girdiğini ve popüler kültürün esiri olduğunu düşünüyor. Ama sadece şiir demekle kalmıyor popüler kültürün esiri olan birçok aydından da bahsediyor. Burada kendi sözlerinden bir ekleme yapmak istiyorum.
  “Gerçekten, 19'unda yazdığım gibi edebiyat çevreleri olmadı­ğı için, yeni bohem mekânlarında şiir falan okunmuyor artık. Yazınsal ritüeller unutuldu. Şimdi, yazarların, şairlerin bir tür teşhirciliğe bitişmiş gösterileri moda: İmza günü, açık oturum, konuşma. Şüphe yok: Yararlı uygulamalar hepsi. Ama ister is­temez hepsi tecimselleştirildi.”

  Bir akşam camiadan arkadaşlarıyla oturup yemek yediğini yazıyor ve günlüğünde bunu anlatırken bazı noktalar dikkatimi çekiyor.
  Kendisi herkesten uzaklaşmakta haklı olduğunu ve artık bir araya gelince kitapları konuşmak yerine insanların sadece dedikodusunun döndüğünü söylüyor. Aslında hepsi bizimle aynı, bizden biri ve hep aynı hikayeler, aynı şikayetler... Temsili 1K işte.

  Yahu orada bir de ne öğrendim, “Nâzım’dan sonra şiir mi yazacağız?” diye düşünüp şairliği bırakan birçok isim varmış. Şaka gibi geldi..

  Bunun gibi benim çok dikkatimi çeken buraya birkaç tane dedikodu yazayım.

  -Can yücel ile Ahmed Arif kavga etmiş. Ahmed Arif çok duygusal davranıp gitmiş.
  Hee bir de bu Oktay, şairliğe ilk başladığı zamanlarda Nazım ve Arif’ten etkilendiğini belirtiyor ama sonrasında Arif’ten öyle bir soğumuş ki onu yermekten de hiç geri kalmıyor.
  (Can Yücel ile Oktay da kavgalıymış bu arada.)

  -Sevim Burak ve Sait Faik meselesi.
  Sevim Burak’ın öldükten sonra mektupları yayınlanmış. Orada da Sait Faik’in ne oğlancılığı kalmış ne de ayyaşlığı.. Ahmet Oktay buna çok içerlemiş ve Sevim Burak için sen ayyaş değil miydin Eyy Sevim diyor.
  Ödül almak için aylarca adam kovaladığını hepimiz biliyoruz, diyor.

  -Kemal Tahir ve Cahit Sıtkı meselesi.
  Kemal Tahir meğersem şair olarak başlamış bu yola ama her ne olduysa nasıl bir düşünceye girdiyse birden romana çevirmiş yönünü. Daha sonradan tekrar şiire döner gibi olmuş ve şöyle demiş “Cahit Sıtkı’nın şair sayıldığı...”
  Ee Ahmet Oktay da durur mu yapıştırmış cevabı. Tahir için, sen şiire devam etseydin de Sıtkı bu konuda senden daha yeteneklidir, ustandır, saygı duymalısın diyor.

  -Cemal Süreya’ya öldükten sonra baya sahip çıkmış ve İslamcı Şairlerin saldırılarından da olabildiğince korumaya çalışmış. (Kendisi İslamcı Şair diyor.) Günlüğünde de Cemal Süreya’nın şiirini ve kendisinin nasıl bir insan olduğunu anlatmıştır. Yineee birilerine de laf elbette göndermiştir;
  “Acaba Sezai Karakoç Cemal Süreya’nın ölümüyle ilgili bir şey yazacak mı çok merak ediyorum.”

  Ahmet Oktay’ın sevdiği pek nadir kişi vardır ve Cemal Süreya’da bunlardan biridir. Enis Batur, Ferit Edgü, Selim İleri, Melih Cevdet Anday, Emre Kongar.. Aklıma gelenler bunlar. Genel olarak günlükte hep iyi sohbetlerine şahit oldum.

  -İlhan Berk ile çok uğraşıyor. Onun için “oldum olası aforizma delisidir böyle konuşmaya çok bayılır,” diyor.

  -Attila İlhan ve Küçük İskender’den hiç hoşlanmıyor. Hatta ufak tartışmaları da olmuş. Attila İlhan’ın kendisini çok elit havalara sokmasına katlanamıyor galiba haha. Küçük İskender için de üff neler neler diyor. Ama en net yazabileceğim şey şudur; “Aykırı olmak ve aykırı görünmeye çalışmak birbirinden farklıdır.”


  -Tahsin Yücel, Orhan Pamuk “Kara Kitap” sorunu.
  Ahmet Oktay, Orhan Pamuk’u beğeniyor fakat bir eleştiri şuradan yapıyor. Tahsin Yücel Arı Türkçe kullanmaya özen gösterdiğinden dolayı Orhan Pamuk’u Türkçe konusunda eleştiriyor ve Ahmet Oktay şöyle bir soru yöneltiyor: “Yazın dilbilgisi midir?” Daha sonradan ise Oktay şunu söylüyor: “Eğer dilbilgisi kötüyse yazarın düşünmeden yazdığını ve yazdığını okumadığını gösterir.”

  -Mehmet Fuat, Ahmet Oktay hakkında bir yazı yazmış ve Oktay ona şöyle cevap veriyor;
  “Benim çok fazla "modaya uygun giyindiğimi" yazıyor. Ye­ni paradigmaları anlama çabasının, onun küçültücü anlamda kullandığı moda sözcüğüne ya da kavramına indirgenmemesi ve ona eşitlenmemesi gerektiğine inanıyorum.
  Memet Fuat tam da bu eğilim yüzünden tutucu bir konu­ma yerleşebilir.
  Tutuculuk moda'nın öteki ucudur. Negatifi değil.
  Ben modaya göre giyinmiyorum ama M. Fuat'ın elbiseleri çekmiş.” :D

  -Oktay, Ece Ayhan, Nazım Hikmet, Ahmed Arif taklitçiliğinden çok sıkılmış. Hatta Cemal Süreya şiir ödülünde şeçili kurulda görevdeymiş fakat Orhan Alkaya arasında bir gerginlik olduğundan dolayı çekilmek istemiş. Eğer oy vermiş olsaydı Metin Altıok’a oyunu verecekmiş.

  -Mahmut Makal, Orhan Veli, Ferhan Şensoy, Aziz Nesin.. Daha aklıma gelmeyecek bir sürü kişinin bazı noktalarını eleştiriyor. He şimdi diyeceksiniz Oktay çok mu mükemmeldi? Hayır elbette değildi. Ama kendisi gerçekten bu yolda çok büyük emekler vermiş ve bana günlüğünde asla boş bir insan olmadığını kanıtlamıştır. Her eleştirisine elbette katılmadım ama dönemin aydınlarına da farklı bir bakış açısıyla yaklaşmamı sağladı.


  Günlüğünden bahsederken Oktay “kendi okur tarihim” diye söylemiştir ve hakikaten de öyledir. Bundan sonrasını isterseniz okumanıza gerek yok. Tamamen kendimi düşünerek yaptığım bir şey. Fakat dönemin isimlerini merak ederseniz ve okuduğu kitaplar hakkında fikir sahibi olmak isterseniz göz atabilirsiniz. Okuduğu kitaplardan çok etkilendiğim ve cidden bu yazarı da mı biliyormuş yahu diyerek şaşkınlığa uğradığım için kitapların listesini yapmaya çalıştım. Günlükte bahsettiği, üzerinde konuştuğu isimleri de tek tek yazdım. Elbette eksikler, gözümden kaçanlar olmuştur çünkü bunlar bir liste halinde değildi ve ben okudukça, elimde bir kalemle, işaretleyip yazarak listeyi oluşturdum.

  Günlük içinde geçen dönemin edebiyat camiası isimleri ve Dünya Edebiyatından bahsettiği isimler;
  1. Selim İleri
  2. Latife Tekin
  3. Enis Batur
  4. İlhan Berk
  5. Ahmed Arif
  6. Önay Sözer
  7. Attila İlhan
  8. Fazıl Hüsnü Dağlarca
  9. Ivan Gonçarov
  10. Dostoyevski
  11. Melih Cevdet
  12. Lale Müldür
  13. Şükran Kurdakul
  14. Murathan Mungan (Cinsel tercihi sebebiyle birkaç problem olmuş ve Mungan’ın arkasında durmuştur.)
  15. Güner Kuban
  16. Kafka
  17. Yılmaz Gruda
  18. Hilmi Yavuz
  19. Ferhan Şensoy
  20. Fromm
  21. Refik Erduran
  22. Korkut Boratav
  23. Ali Bulaç
  24. Mehmet Ali Kılıçbay
  25. Ruşen Çakır
  26. Ahmet Kahraman
  27. Adalet Ağaoğlu
  28. Emre Kongar
  29. Emil Galip Sandalcı
  30. Mine G Saulnier
  31. Abdurrahman Dilipak (-)
  32. Sevim Burak
  33. Sait Faik
  34. Cemal Süreya
  35. Edip Cansever
  36. Aziz Nesin
  37. Baudelaire
  38. Oğuz Atay
  39. Yusuf Atılgan
  40. Nazım Hikmet
  41. Necip Fazıl
  42. Refik Durbaş
  43. Yahya Kemal
  44. Ülkü Tamer
  45. Nezihe Araz
  46. Uğur Kökden
  47. Can Alkor
  48. Ara Güler
  49. Jean Genet
  50. Küçük İskender
  51. Azra Erhat
  52. Sabahattin Eyüboğlu
  53. İrfan Şahinbaş
  54. Tarık Buğra
  55. Kemal Tahir
  56. Turgut Uyar
  57. Metin Altıok
  58. Vedat Günyol
  59. Agatha Christie
  60. Gorki
  61. Mihail Şoholov
  62. Ingmar Bergman
  63. Luis Bunuel
  64. Andrey Tarkovski
  65. Tahsin Yücel
  66. A. Huxley
  67. Aziz Çalışlar(-)
  68. Orhan Alkaya
  69. Nurdan Gürbilek
  70. Yılmaz Öner
  71. Balzac
  72. Stendhal
  73. Flaubert
  74. Shakespeare
  75. Suphi Aytimur
  76. Özdemir Nutku
  77. Eliot
  78. Halid Ziya
  79. Şerif Mardin
  80. Proust
  81. A. Ş. Hisar
  82. Demir Özlü
  83. Fethi Naci
  84. Ahmet Cemal
  85. Füsun Akatlı
  86. Gül Işık
  87. Simone De Beauvoir
  88. Umberto Eco
  89. Salah Birsel
  90. Özdemir İnce
  91. Nietzsche
  92. Ahmet İram
  93. Süreyya Berfe
  94. Seyhan Erözçelik
  95. Tuğrul Tanyol
  96. Ömer Naci Soykan
  97. Susan Sontag
  98. Ahmet Muhip dıranas
  99. Uğur Mumcu
  100. Oktay Akbal
  101. Mehmet Fuat
  102. Sartre
  103. Aliye Berger
  104. Orhan Koçak
  105. Ercüment Behzat
  106. Van Gogh
  107. Foucault.
  108. Ataol Behramoğlu
  109. Tanpınar
  110. Nedim Gürsel
  111. Orhan Veli
  112. Rilke
  113. Mayakovski
  114. Afşar Timuçin
  115. Sennur Sezer
  116. Adnan Özyalçıner
  Bunlar haricinde gözümden kaçanlar elbette olmuştur.

  Günlükte geçen kitapların listesi; (eksikler vardır.)
  1. E. H. Carr- Dostoyevski
  2. Jean Genet- Gidcometti’nin Atölyesi
  3. Metin Kaçan- Ağır Roman
  4. Ferit Edgü- O
  5. İlhan Berk- Pera
  6. J. M. Albertini- Azgelişmişliğin Mekanizması
  7. Tarık Zafer Tunaya- İttihat ve Terakki
  8. Tony Cliff- Rusya’da Devlet Kapitalizmi
  9. Peyami Safa- Sözde Kızlar( En ucuz, en acemi, üstünkörü yapıtlarından biri diyor. Safa’yı da pek sevmiyor.)
  10. Levent Köker- Modernleşme, Kemalizm, Demokrasi
  11. Güner Kuban- Sevişmenin Rengi( Beğenmiyor)
  12. Pierre Clatres- Devlete Karşı Toplum
  13. Fazıl Hüsnü Dağlarca- Uzaklarda Giyinmek, Çocuk ve Allah
  14. M. Jay- Diyalektik imgelem
  15. Paul Valery- Bugünkü Dünyaya Bakış
  16. Orhan Pamuk- Kara Kitap, Sessiz ev
  17. J. Needham- Doğunun Bilgisi Doğumun Bilimi
  18. Kürşat Bumin- Batıda Devlet ve Çocuk
  19. Fromm- Sahip Olmak ya da Olmak
  20. Sadri Ertem- Bacayı indir bacayı kaldır
  21. Cassirer- Devlet Efsanesi
  22. Yıldız Ecevit- Oğuz Atay’da Aydın Olgusu
  23. Oğuzhan Akay- CinAyetler
  24. Carr- Bolşevik Devrimi
  25. Eric J. Hobsbawm- Devrim Çağı
  26. Eric J. Hobsbawm- Kapital Çağı
  27. Eric J. Hobsbawm- İmparatorluk Çağı
  28. R. Jakobson- Sekiz Yazı
  29. Doğu Perinçek- Stalin’den Gorbaçov’a
  30. L. Benevolo- Modern Mimarlığın Tarihi
  31. Julius Welhausen- İslamiyetin İlk Devrinde Dini Siyasi Muhalefet Partileri
  32. Salvador Dali- Bir Dahinin Güncesi
  33. Hallac-ı Mansur- Kitab’üt Tavasin
  34. Proust- Swann’ların Semtinden(Hatta bu kitap üzerine konuşuyor ve Yakup Kadri ile Tahsin Yücel çevirisini kıyaslıyor.
  35. Kierkegaard- Korku Titreme
  36. Lyotard- Postmodernist Durum
  37. Flaubert- Üç Hikaye
  38. S. Zweig- Dünya Fikir Mimarları
  39. Borges- Alçaklığın evrensel tarihi(Bu kitaba çok şaşırdım ve mutlu oldum. Borges’i aynı anladığımızı görmek ve kitapta da aynı hikaye üzerinde odaklanmamız ise ayrıca hoşuma gitti.
  40. Ezra Pound- Konfüçyüs
  41. Agatha Christie- Ackroyd’un Katili
  42. Igmar Bergman- Büyülü Fener
  43. Barthes- Çağdaş Söylenler
  44. Bilge Karasu- Gece (Bu kitaba bir inceleme yazısı yazacakmış ama hep ertelemiş. Açıkcası merak etmiştim.)
  45. Adalet Ağaoğlu- Üç Beş Kişi
  46. Walter Benjamin- Parıltılar
  47. Joyce- Sürgünler
  48. Yıldız Sertel- Ardımdaki Yıllar
  49. Jale Parla- Babalar ve Oğullar
  50. Ercüment Uçarı- Ziba Sokağı
  51. Karl Korsch- Marksizm ve Felsefe
  52. Simone De Beauvoir- Mandarinler
  53. Ahmet İnsel- Türkiye Toplumun Bunalımı
  54. Ali H. Neyzi- Kızıltoprak
  55. Cahit Irgat- Irgatın Türküsü
  56. Şerif Mardin- Makaleler
  57. Salah Birsel- Hafiyeler önde gider
  58. Marcuse- Karşı devrim ve başkaldırı
  59. Ömer Naci Soykan- Müziksel Dünya Ütopyasında Adorna ile Bir Yolculuk
  60. Turgenyev- Babalar ve Oğullar
  61. Nietzsche- Putların Alacakaranlığı
  62. Daryush Shayegan- Yaralı Biliç(-)
  63. Kundera- Roman Sanatı
  64. Gündüz Vassaf- Cehenneme Övgü
  65. Carr- Romantik Sürgünler
  66. Paul Avrich- Anarşist Portreler(Bunu okumasına da baya baya şaşırdım. Kendisi de çok önemli bir eser olduğunu düşünmüş ve beğenmiş.)
  67. Sade- Sodom’un 120 günü
  68. Doğu Perinçek- Parti ve Sanat(-)
  69. Orhan Veli- Bütün Yazıları
  70. Gilles Kepel- Tanrının İntikamı
  71. Nurdan Gürbilek- Vitrinde Yaşamak
  72. David Dickson- Alternatif Teknoloji

  Kendisi bunun daha nicelerini okumuştur..
  Yanlarına (-) koyduklarımı hiç sevmemiştir. Aralarda tabi yine sevmedikleri var ama olumlu özelliklerinden de bahsediyor. Bilmediğim birçok isim vardı açıkcası böyle listelemek benim çok hoşuma gitti ve büyük bir keyifle yaptım. Hepsini tek tek araştırmayı düşünüyorum. Buraya kadar okuyan olduysa da gözlerine sağlık.
 • Zümer Suresi 53. Ayet
  ...
  قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذ۪ينَ اَسْرَفُوا عَلٰٓى اَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللّٰهِۜ اِنَّ اللّٰهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَم۪يعًاۜ اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّح۪يمُ
  ...
  Kul yâ ‘ibâdiye-lleżîne esrafû ‘alâ enfusihim lâ taknetû min rahmeti(A)llâh(i)(c) inna(A)llâhe yaġfiru-żżunûbe cemî’â(an)(c) innehu huve-lġafûru-rrahîm(u)

  Abdulbaki Gölpınarlı Meali
  De ki: Ey nefislerine uyup hadden aşırı hareket eden kullarım, Allah rahmetinden ümit kesmeyin; şüphe yok ki Allah, bütün suçları örter, şüphe yok ki o, suçları örter, rahimdir.

  Abdullah Parlıyan Meali
  De ki: Allah şöyle buyuruyor: “Ey nefislerine uyup da sınırlarımı aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin, Allah bütün günahlarınızı bağışlar, şüphe yok ki O, çok bağışlayan ve çok acıyandır.”

  Ahmet Tekin Meali
  "Günah işledikleri, ifrata gittikleri için, iç dünyalarındaki açmazlardan, vicdan muhasebesinden kurtulamayarak, ey kendilerine, birbirlerine kıyan, cahilce hatalı davranan, sorumluluklarının sonuçlarını meşruiyet sınırlarını aşarak değerlendiren kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah bütün günahları affeder. Doğrusu O, çok bağışlayıcı, engin merhamet sahibidir.” diye benim adıma ilan et.*

  Ahmet Varol Meali
  (Tarafımdan) şöyle söyle: "Ey kendi aleyhlerine aşırıya giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günâhları bağışlar. Çünkü O, çok bağışlayıcı, çok merhamet sahibidir.*

  Ali Bulaç Meali
  (Benden onlara) De ki: 'Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü aşan kullarım. Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir.'

  Ali Fikri Yavuz Meali
  (Ey Rasûlüm, tarafımdan kavmine) de ki: “-Ey (günah işlemekle) nefislerine karşı haddi aşmış kullarım! Allah'ın rahmetinden (sizi bağışlamasından) ümidi kesmeyiniz; çünkü Allah (şirk ve küfürden başka, dilediği kimselerden) bütün günahları mağfiret buyurur. Şüphesiz ki O, Gafûr'dur= çok bağışlayıcıdır, Rahîm'dir= çok merhametlidir.

  Bahaeddin Sağlam Meali
  (Benden taraf) de ki: “Ey kendi aleyhlerine olarak günahlarda aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlayandır. Şüphesiz O Allah, çok bağışlayan ve çok acıyandır.”

  Bayraktar Bayraklı Meali
  De ki: “Allah şöyle buyurdu: Ey kendi nefisleri aleyhinde haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyiniz! Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok affedicidir; merhamet sahibidir.”

  Cemal Külünkoğlu Meali
  De ki (Allah şöyle buyuruyor:) “Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere (günah işleyerek) aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin! Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”*

  Diyanet İşleri Meali (Eski)
  De ki: "Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, merhametlidir."

  Diyanet İşleri Meali (Yeni)
  De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

  Diyanet Vakfı Meali
  De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir. *

  Edip Yüksel Meali
  Onlara bildir: "Kendilerine karşı sınırı aşan kullarım, ALLAH'ın rahmetinden ümit kesmeyin. ALLAH tüm günahları affedicidir. O Bağışlayandır, Rahimdir."*

  Elmalılı Hamdi Yazır Meali
  De ki: "Ey haddi aşarak nefislerine karşı israf etmiş olan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümid kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir."

  Elmalılı Meali (Orjinal)
  De ki: ey nefisleri aleyhine israf etmiş kullarım! Allahın rahmetinden ümidi kesmeyin, çünkü Allah bütün günahları mağrifet buyurur, şübhesiz ki o öyle gafûr öyle rahîm o

  Hasan Basri Çantay Meali
  De ki: «Ey kendilerinin aleyhinde (günâhda) haddi aşanlar, Allahın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Çünkü Allah bütün günahları yarlığar. Şübhesiz ki O, çok yarlığayıcıdır, çok esirgeyicidir.

  Hayrat Neşriyat Meali
  De ki: “Ey nefisleri aleyhine (günah işlemekle ömürlerini) isrâf eden kullarım!(Günahlara bulaştık diye) Allah'ın rahmetinden ümid kesmeyin! Şübhesiz ki Allah, bütün günahları bağışlar!” Doğrusu, Gafûr (çok bağışlayan), Rahîm (kullarına çok merhamet eden)ancak O'dur.

  Kadri Çelik Meali
  (Benim adıma onlara) De ki: “Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü taşıran kullarım! Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir.”

  Mehmet Türk Meali
  (Ey Muhammed! Benim Onlara): “Ey Benim kendilerine karşı haddi aşan kullarım!1 Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günâhları bağışlar.2 Çünkü çok bağışlayıcı, gerçekten merhametli olan, ancak O (Allah)’tır.” dediğimi söyle.3*

  Muhammed Esed Meali
  DE Kİ: “[Allah şöyle buyuruyor: 57 ] ‘Ey kendilerine karşı haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin: Allah bütün günahları bağışlar; 58 çünkü yalnız O, çok bağışlayıcıdır, rahmet kaynağıdır!’”

  Mustafa İslamoğlu Meali
  (ALLAH’IN şu müjdesini) ilet: “Ey hadlerini aşıp kendilerini israf eden kullarım! Allah’ın rahmetinden asla umut kesmeyiniz![4150] Allah bütün günahları affedebilir:[4151] çünkü O, evet O’dur mutlak bağışlayıcı, sonsuz rahmet kaynağı!”*

  Ömer Nasuhi Bilmen Meali
  De ki: «Ey nefisleri üzerine israfta bulunmuş olan kullarım! Allah'ın rahmetinden yeise düşmeyiniz. Şüphe yok ki, Allah günahları cümleten yarlığar. Muhakkak ki, O (evet) O, çok yarlığayıcıdır, çok esirgeyicidir.»

  Suat Yıldırım Meali
  De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, gafur ve rahîmdir (çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır). ” [5, 73-74; 85, 10; 19, 60; 9, 104; 4, 110; 145-146]*

  Süleyman Ateş Meali
  (Tarafımdan onlara) De ki: "Ey nefislerine karşı aşırı giden kullarım, Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Allah bütün günahları bağışlar. Çünkü O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir."

  Şaban Piriş Meali
  De ki: -Ey kendilerine karşı günah işlemekte aşırı giden kullarım, Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlayıcıdır. O, çok bağışlayıcı ve merhametlidir.

  Ümit Şimşek Meali
  De ki: Ey nefisleri aleyhine haddini aşmış olan(15) kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü Allah bütün günahları bağışlar.(16) Hiç kuşkusuz, O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.*

  Yaşar Nuri Öztürk Meali
  De ki: "Ey öz benlikleri aleyhine sınırı aşan/aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Allah, günahları tümden affeder. Çünkü O, mutlak Gafûr, mutlak Rahîm'dir.

  M. Pickthall (English)
  Say: My slaves who have been prodigal to their own hurt! Despair not of the mercy of Allah, Who forgiveth all sins. Lo! He is the Forgiving, the Merciful.

  Yusuf Ali (English)
  Say: "O my Servants who have transgressed against their souls! Despair not of the Mercy of Allah. for Allah forgives(4324) all sins: for He is Oft-Forgiving, Most Merciful.*

  
 • KIRMIZI GÜL
  Özcan KIYICI
  Canım sevgilim…
  Ona gül göndermek istiyorum.
  Hem de kırmızı…
  Şöyle güzel bir şekilde süslenmiş, etkileyici…
  Nasılsa her kadın kırmızı gül sever.
  Acaba kaç tane alsam…?
  Çünkü gülün rengi gibi sayısının da bir anlamı varmış.
  Bu sorunun cevabını nerden bulurum acaba..?.
  Hah… En iyisi Google Amcama sorayım.

  Tamamıyla açmış bir gül; seni hala seviyorum demekmiş…
  İyi…
  Sevgilime tamamen açmış bir gül göndereyim, iyisi mi.

  Tamamıyla açmamış bir gül de ilk görüşte aşkmış.
  Ben ona görür görmez çarpıldım zaten...
  Bir tane açmamış gül göndermek, en iyisi…

  2 gül; sana her zaman bağlı kalacağım sözünü vermekmiş.
  Doğru valla… Ben ona her zaman bağlı kalacağım.
  İki gül göndereyim. Hem iki gül, ikimizi temsil eder.
  Biri o, diğeri ben…

  3 gül… Seni seviyorum demekmiş.
  En iyisi 3 tane gül alayım.
  Çünkü ben onu çok seviyorum.
  Bir dakka ya…
  Tamamen açmış bir tane gül “seni hala seviyorum” demekti.
  3 gül ise, Seni Seviyorum.
  Biri benimle dalga mı geçiyor?

  5 gül; seni çok seviyorum demekmiş.
  Ulan 3 gülle onu çok sevdiğimi söylemedim mi, az önce…?
  Bu fazladan 2 gül niye…?

  7 gül; aşk sarhoşluğunda kayboldum demek...
  Ne demekse…
  Ben kaybolmak istemiyorum ki…
  Hem o kadar gül al, hem de kaybol…

  9 adat gül; her zaman birlikte olacağız demek…
  Hah... Bu iyi…
  İki gül fazla alırım en azından kaybolmam.
  Kaybolsam da birlikte kayboluruz.
  Şöyle ıssız bir yerde…
  Neyse ya… Bunu sonra düşünürüm.

  10 adat gül, sen mükemmelsin, demek…
  Birlikte kaybolmak sanki daha iyiydi be…

  11 adat gül; hayatımdaki en değerli varlıksın demek…
  Zaten hayatımdaki en değerli varlık o…
  Ne diye bu kadar gül gönderiyorum ki şimdi…
  Açılmış bir gül gönderdim olur biterdi.

  12 adet gül; Benim ol, demek…
  Acaba hangi anlamda…
  Yüreğiyle mi, bedeniyle mi?
  Ben en iyisi 12 adet gül göndereyim.
  Ne çıkarsa bahtıma…

  15 adat gül, çok özür dilerim demekmiş.
  Bu ne yaa…
  Sevgilime sahip oluyorum. 12 adet gül… Özür için 15 adet gül… 30
  Siz kimi kandırıyorsunuz be…
  Valla Google Amca dedik bağrımıza bastık.
  Valla mı.. Yani diyelim ki doğum gününü unuttum. 15 gül gönderiyorum, iş tamam…
  Öyle mi?
  Hadi buna da eyvallah…

  24 gül ne için…? Ne demek , tebrik anlamında…?
  Yani bir kadının doğum gününü unutuyorum, ona 15 gül gönderiyorum.
  Üstüne üstlük bir de özür diliyorum.
  Sonra diyelim ki onu sakinleştiriyorum.
  Ve tebrik anlamında bir 24 gül daha gönderiyorum, öyle mi.
  O bana göndersin bunca gülü ya…
  Onu sakinleştiren benim...
  Beni tebrik etsinler.
  Aslında biraz düşündüğümde hak veriyorum sana, Google Amca…
  Ne de olsa bir kadının doğum günü unutulduğunda canavara dönüşüyor.
  O canavarı dizginleştirmek, sonra da eski haline getirmek başarı ister.
  24 gül az bile…

  36 adet gül… Romantik bir ilişkinin başlangıcı demekmiş…
  Hayatının kadınını bulduğun anlamında…
  Yahu hayatımın kadınını bulduğum için ona çiçek gönderiyorum ya…
  Hem 12 gülle ben bu işi hallederdim.
  Sevgimi ona doya doya gösterirdim.
  Fazladan bu kadar güller niye…?

  41 adet gül... Maaşallah demek…
  Sevgilimin de maşallahı var.
  Yoksa ona nazar boncuğumu alsam…?
  Hem daha ucuz…

  50 adet gül... Koşulsuz ve ölümsüz aşkı ifade edermiş…
  Yahu ne ara biz bu aşamaya geldik be…
  Tek gülle ilk görüşte aşık olduğumu söyleyebilirdim.

  99 adet gül… Hayatımın geri kalan günlerinde seni seveceğim demek…
  Google Amca… Aloooo…
  Ben onu hala seviyorum, demedim mi.
  Hem de tek bir açmış gülle bunu söylemedim mi?
  Adam mı kazıklıyonuz siz yaa…!

  108 adet gül, benimle evlenir misin demek...
  Ulan gerzek…
  Ben 108 gül parasına 2 tane tek taş alırım.
  Çıkar karşısına, bir de diz çökerim, evlenme teklif ederim.
  Ne, ne, ne…
  Bir de bu güllerin sapı uzun olacak he mi?
  Ben o sapı alır, tövbe tövbe…

  999 adet gül... Seni sonsuza kadar seveceğim demek…
  Çok güzel…
  99 gül; hayatımın geri kalanında seni seveceğim demek…
  Ama 999 gül; seni sonsuza kadar seveceğim demek, öyle mi?
  Bana bak Google Amca… Senin taa……!

  Ben en iyisi 1000 adet gül alayım.
  Ne de olsa iflas demek…
 • "Kavgalı iki ailenin ortada kalmış çocuklarıyız biz de bi' nevi."
  "Montague ve Capuletler gibi yani öyle mi?"
  "Kim?"
  "Shakespeare karakterleri gibi yani?"
  "He yok, bildiğin Cennet Mahallesi ya bunlar."
  Burak Aksak
  Sayfa 75 - Küsürat Yayınları
 • 408 syf.
  If you ain’t scared, you ain’t human.

  When Thomas wakes up in the lift, the only thing he can remember is his name. He’s surrounded by strangers—boys whose memories are also gone.

  Nice to meet ya, shank. Welcome to the Glade.

  Outside the towering stone walls that surround the Glade is a limitless, ever-changing maze. It’s the only way out—and no one’s ever made it through alive.

  Everything is going to change.

  Then a girl arrives. The first girl ever. And the message she delivers is terrifying.

  Remember. Survive. Run.