Okur
+Herkesin bir telaşesi bir hikâyesi var. -Hayır doktor bey yanılıyorsunuz. Etrafınıza bir bakın, nasıl hızlılar, nasılda sesliler, hikayesi varmış gibi davranamıyor insanalar. Hikayesi olan böyle olmaz, olamaz.
7
Bir karar aldığınızda ya da bir fikir geliştirdiğinizde, nedenini bildiğinizi düşünürsünüz. Ama yanılıyorsunuz. Gerçek şu ki zihinsel faaliyetlerimizin çoğu aslında bilinçli düşünce seviyesinin altında gerçekleşir.
10
Bakın Eğer Animelerin çizgi film olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü Örnek olarak AoT u verelim. Anime'nin konusu Titanlar ile savaşan insanları konu alıyor. Mesela o titanlar insanları yiyor. Her yer kan oluyor. Bu anime'yi gidip 5-6 yaşındaki çocuğa izletemezsin zaten animeler çizgi filmlerin yetişkinlere uyarlanmış şeklidir ama bu animelere Çizgi film diyebileceğin anlamına gelmiyor. Eğer hala animelere çizgi film gözüyle bakıyorsan lütfen beni takipten çık.
7
Yaşamınızın kontrolü sizde değil. Öyle olduğunu düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz. Bu kitabı kapatabilirsiniz. O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz. Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz. Ne isterseniz yapabilirsiniz. Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz. Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız, ruhunuzun o kadar derinlerine işlemiştir ki onlara dikkat bile etmezsiniz. Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar. Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın. Sadece 'isteklerinizin' tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın. Samantha Zinser
6
Sercan
Kitap Hırsızı'ı inceledi.
574 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Spoiler veren Azrail?
Savaşlarda en çok çalışanların askerler olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bir savaşta en çok savaşın sonuçlarını toplayan varlık ( Azrail ) çalışır. Öyle bir kitap ki, anlatıcısı az önce bahsettiğim varlık. Olaylara tüm hakimiyeti ile 2. Dünya savaşı Nazi Almanya'sı döneminde (tüm o yoğunluğuna rağmen) bizlere kendisinin ilgisini çeken küçük bir kız çocuğunu ve gelişiminde rol oynayan etkenleri farklı bir bakış açısıyla karşımıza çıkartıyor. Küçük bir kızın, okumasını dahi bilmediği bir kitabı çalmasıyla başlayan bu sürükleyici kitap, kelimelerin gücünü bize tatlı tebessüm ve acı gözyaşları içerisinde altın bir tepsiyle önümüze koyuyor. Hitler, kelimelerin gücünü kullanarak milyonlarca insanın ölümüne sebep olurken, kitabın başından nerdeyse sonuna kadar her şeyini kaybetmiş bir kızın nasıl onu sarıp sarmalayıp, aslında her şeyini oluşturduğunu izleyebileceğiniz, kitabı okurken kelimelerin kattığı anlamları hem gözleriniz hem kalbiniz ile görebileceğiniz mükemmel bir kitap...
Kitap Hırsızı
8.8/10
· 8,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
50
Asya YAZICI
bir alıntı ekledi.
Böyle doktorluk, anlayışsızlık olur mu ?
" Doktor, 'Bir bakalım, 'dedi. 'Melody şu anda beş yaşında Yeni bir ortama uyum sağlaması için ideal yaş. Siz ve eşiniz böylece hayatlarınıza devam edebilirsiniz, o da size yük olmaz. Zamanla anılarınız da canlılığını yitirecektir.' ... 'Biliyor musunuz,' dedi. 'Bence çok soğuk ve duygusuzsunuz. Umarım hiçbir zaman engelli bir çocuğunuz olmaz. Muhtemelen onu çöpünüzle birlikte kapı önüne koyarsınız!" Dr. Hugely şoke olmuştu. 'Ve dahası,' diye devam etti, 'Bence yanılıyorsunuz! Duvarlarınızdaki gösterişli diplomalarınıza rağmen Melody, sizinkinden daha ileri bir zekâya sahip!' Gözlerini kırpıştırma sırası doktordaydı.
Sharon M. Draper
Sayfa 27 - Genç Timaş Yayınları
5