• Bunca yıl herkesten kaçtın
  En sonunda buldum sandın
  Ansızın içini açtın
  Yapma dedim yaptın gönül
  Gözleri senden uzaktı
  Fark edilmez bir tuzaktı
  Sana böylesi yasaktı
  Yapma dedim yaptın gönül
  O bir yolcu sen bir hancı
  Gördüğün en son yalancı
  İçinde ki derin sancı
  Gitmez dedim kaldı gönül
  Sen istedin ben dinledim
  Senden ayrı olmaz dedim
  En sonunda bende sevdim
  Şimdi beni kurtar gönül
  Gözlerin bakar da görmez
  Ellerin tutar da bilmez
  Gece gündüz fark edilmez
  Demedim mi sana gönül
  Sabahın tam üçündesin
  Dertlerin en gücündesin
  Hâlâ onun peşindesin
  Gitme dedim gittin gönül
  Böylesi sevdiğin için
  Bir kördüğüm oldu için
  Ağlıyorsun için için
  Demedim mi sana gönül
  Sen istedin ben dinledim
  Senden ayrı olmaz dedim
  En sonun da bende sevdim
  Şimdi beni kurtar gönül
 • TELEFON KULÜBELERİ YANGINI ÜSTÜNE ÇEŞİTLİ GÖRÜŞLER VE BUKUNAN KİTABIN OKUNABİLEN KISIMLARINA GÖZ ATIŞIN DEVAMI - 2


  Lise öğrencisi ne dedi? "- Bir duman çıktı ki, aboovv. Caddenin karşı kaldırımındaydım. (Arkadaşı dumanı öyle bir çeker ki içine, hepsini doğru yüzüne üfler.) Hergelelik yapma da, kafanı ver, iyi dinle beni. Ateş yok, alev yok, hiçbir şey yok. Heryer birden kararıverdi. Gecenin zifiri karanlığına kurban olayım, bunun yanında gündüz sayılır. 'Çökün! Çökün!' Ses de acayip. Tabiî, birdenbire gök sanki insana sahip çıkmış da, sesleniyor gibi. Herkes de çökmemiş ki; adım attıkça birbirlerinin üstüne yıkılanlar. İçimden, güzel bir kız da benim üstüme yıkılsa dedim. 'Gözlerinizi açın demedikçe açmayın!' diyen bir ses de duyuluyor hengâmede. Yahu bu da nesi? 'Âmin, âmin, âmin!' Neler be."

  O mahallenin muhtarı dedi ki: "- Ben işi bırakıyorum bugünden itibaren. Fiilen böyle bir yangın olmadı. Fiilen bize bir uyarı yapıldı. Gökyüzünü iyice etüd etmeye başlayacağım. Anlatılanların hepsi gerçekdışı. Gerçek olan da şu: kulübelerin yeri enkaz yığını. Nasıl oldu? Yirminci yüzyılın sonlarına yaklaşırken toplumsal bir sihirle karşılaştık". Şöyle diyen de var: "- Bu kadar çok telefon konuşmaları dengeyi bozdu. Ölümle hayat arasındaki dengeden konuşuluyor, sözkonusu denge bu yâni. Hayat, bu kadar gevezeliği geri püskürtmüş. Yeter artık demiş. Gökten biri aşağı doğru inmiş, az konuşun demiş. Muammayı unuttuk yahu."

  Olay yerinde çok yakın bir apartmandaki mühendis bir bayanın anlattıkları: "- Bilime aykırı. Fiilî bir durum var mı? Var. Bu nasıl açıklanacak? Yokuş aşağı dingili kopan kamyon gibi yuvarlanıp gitmiş aşağı herşey. Ben bilimle bağıntılı konuşmak istemiyorum. Gönlümün titreşimleri kabul edin söylediklerimi. 'Kapkara dumanla örtülmüş heryer', deniyor. Hiç duman çıkmadığı yapılan incelemeyle belirlenmiş. Hem yangın olmuş, hem yangın olmamış. Ben şöyle anladım. Hayatla ölümün içiçe olması nasılsa, bu da öyle. Gizemin etkinlikleri rakamlarla açıklanamaz dense de, gizemin bütün rakamları sarstığı bir gerçektir. Bilmiyorum, belki, bir süre sonra sır yüklü oluşumların ağırlığı matematik gerçekliğin tartışılmaz konumunu yeniden esaslı bir biçimde irdelememizi sağlayacak. Bir çatışma olacağı anlamında söylemiyorum; tersine, matematik gerçeklikler sır yüklü oluşumlarla güçlenecek, kendi kendini takviye edecek, insan daha kapsamlı bir sorumluluğun taşıyıcısı olacak. Daha iyi olmayacak mı böylesi?"


  ... kitabı... sana... ruhumuza âit çok şeyler var mı, diye birisi birgün bu kitabı ka... yanmış bir dünya verildi bana. Kabul ettim. Herhalde başka bir dünya kalmamıştı bana verilecek..... didik didik ettim, çok sonra, elimden geldiğince de usul usul;... bir duvar gördüm mü... ben bütün duvarları görünce yalnız O DUVARı görmüş olurum ki cesâretim sonsuz bir harâret... senin ellerin çok sıcak olurdu... çok...
  Nuri Pakdil
  Sayfa 28 - Gözetleme Noktaları
 • Ben bundan daha güçlüyüm, dedim kendi kendime. Kaçarken kendime söylediğim sözler de bunlardı ve bu kez de önümdeki işin üstesinden gelmeme yarayacaklardı.
 • 438 syf.
  ·6 günde·Puan vermedi
  Bu seri ile 10 yıl bakıştık. Zamanı geldiğinde avucumda buldum. İnce memed, “bu kadar mert olunmaz” dedim oldu. “Bu kadar iyi olunmaz” dedim oldu. “Yapma etme” dedim yaptı etti.
  İnce memed, abdi ağa, hatçe, Hürü ana, recep çavuş karakterleri ile efsaneleşen eser.