Sultan, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

Ortak değerlerin yerini, herkesin kendi normlarını ve değerlerini kendi bildiğince yaratma çabalarının alması, birbirimizi anlamamızı ve birbirimize ulaşabilmemizi gitgide zorlaştırıyor.

Hayat, Engin GeçtanHayat, Engin Geçtan

"Bir yazar yeteneğine rağmen yazdıklarını basacak kimse yok diye yazmayı bırakırsa o zaten yazar değildir. Bir sanatçı yeteneğiyle birlikte devamlı ve bitmek tükenmek bilmeyen yaratma arzusuyla diğerlerinden ayrılır."

Hülya, bir alıntı ekledi.
Dün 00:22 · Kitabı okuyor

Frenklerin mekanik diye adlandırdıkları hiyel ilmi de, tabiata emretmenin yegâne yoluydu. ... Kısacası hiyel ilmi, emirlere asla karşı gelmeyecek sadık köleleri, yani makineleri yaratma sanatıydı.

Kitab-ül Hiyel, İhsan Oktay Anar (Sayfa 15)Kitab-ül Hiyel, İhsan Oktay Anar (Sayfa 15)
Milena, bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:21

Her şey güzel olacak dediğinizde buna inanın.
Yemin olsun bürüyüp örttüğün geceye
Aydınlandığında gündüze
Erkeği ve dişiyi yaratma fiiline
Elbette çabalarınız farklıdır.
Artık kim cömert davranır, günah işlemekten sakınırsa;
Bunların güzel karşılığınada inanırsa
Biz onu işin kolayına yönlendiririz

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet VakfıKuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı
Büşra Erkurt, bir alıntı ekledi.
18 Mar 10:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bilge bir Fransız'ın bir zamanlar dediği gibi, kadınlar bize sanat şaheserleri yaratma ilhamını veriyorlar ve her zaman bunu yapmamızı engelliyorlar."

Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 132 - İndigo Kitap)Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 132 - İndigo Kitap)
Sümeyra Aydın, bir alıntı ekledi.
16 Mar 01:11 · Kitabı okuyor · Beğendi

Şimdi burada olmadığını fark ettiğin anda basitçe, masum bir şekilde geri gel. Suçluluk yaratma. Suçluluk duyarsan konunun özünü kaçırırsın.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
Murat AK, bir alıntı ekledi.
15 Mar 19:25 · Kitabı okuyor

Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa!
Bugün son derece bilgisiz insanlar Atatürk üzerine konuşuyor ancak bu ne tarihçilik ne de başka bir tür metindir. Bizim ülkemizde sağcısı da solcusu da araştırmadan yaratmaya meraklıdır. (...) Atatürk'le ilgili böyle yalan yanlış portre çizen iki tip var, her ikisi de bu yöntemi meslek edinen yazarlardır. Biri oturuyor, bunları idare ediyor. O idare eden önemli bir misyon sahibi, belirli gruplar adına konuşuyor; birileri de bunları yayımlıyor. Böylelikle tarihi kişilik yıpratılmaya çalışılıyor. Bunun arkasında sadece bir inanç ya da bir ideoloji kaygısı yok. Bu aynı zamanda bir bölünme, bir çatışma ortamı yaratma girişimidir. Şüphesiz bunlara güvenilmiyor, çünkü bu yazarlar tarihi bilgi açısından çok zayıflar; bir de bilhassa etnik eğilimlerle portre çizen oldukça abartılı yayınevleri var. Tabii bunların bir amaçları var.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 306 - Kronik Yay.)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 306 - Kronik Yay.)
Fatoş Lale, bir alıntı ekledi.
15 Mar 00:10 · Kitabı yarım bıraktı

Gene de yeni bir çıkış noktamız olması gerekir. Zihnimiz kendini belli bir yaratma çarkına kaptırdı mı, bu çarktan kurtulmak için ona karşı çıkacak eşit bir güç gerekir ve ancak böyle bir güçle zihnin o tekdüze, kendini tekrar eden ürünleri yerine yepyeni tadı olan, denenmemiş bir aşının ürünleri verilebilir.

Yaşama Uğraşı, Cesare PaveseYaşama Uğraşı, Cesare Pavese
Skyan Lee, bir alıntı ekledi.
14 Mar 21:53 · Kitabı okuyor

"Kendimiz için yarattığımız dünyadan hoşlanmıyorsak, hoşlanabileceğimiz yeni olaylar başlatabilecek bir dünya yaratma hakkı verilmiştir bize. Bu "Kendini yönetmek"tir. Biz zihinsel kalıbı hazırlarız ve düşünce onu bizim için doldurur. Düşüncenin nasıl çalıştığını anlarsak, ona güvenebiliriz."

%100 Düşünce Gücü, Jack Ensign Addington (Sayfa 14)%100 Düşünce Gücü, Jack Ensign Addington (Sayfa 14)
Şeyma Demirhan, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar'ı inceledi.
14 Mar 20:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Stefan Zweig,
Okuduğum üçüncü eseri şimdiye kadar neden okumadığımı düşünüp duruyorum, Psikolojik olarak insan evrelerini bu kadar iyi betimlemesi, karakter yaratma ve karakterlerin ruhsal gerilimlerini tasviri beni fazlasıyla etkiledi. Fırsat buldukça bütün eserlerini okumayı planlıyorum. Her zaman tarihte önemli şahsiyetlerin hayatlarına dair ufak da olsa bilgi öğrenmek istemiş ama bir türlü fırsat bulamamıştım, bu eser benim eksiklerimi azda olsa kapatmış bulunmaktadır. Dünya tarihinde önemli anların gerçekleşmesine sebeb olan bir çok değerli şahsiyetin hayatına dair, ufak bir gezintiye çıkmış bulundum. Ama Fatih Sultan Mehmet Hanı anlatırken benim kuruntum mu bilemedim objektif olduğunu düşünmedim, daha çok hırslı bir diktatörlükten bahşediyormuş hissine kapıldım. Tabi bu benim kuruntum da olabilir. :)
İnsanlığın yıldızının patladığı anlar Stefan Zweig'in söylemi ile Çağları aşan bir kararın bir tek takvime, bir tek saate ve çoğu kez de yalnızca bir tek dakikaya sıkıştırıldığı böylesine trajik ve yazgıyı belirleyici anlara, bireylerin yaşamında ve tarihin akışı içinde çok ender rastlanır. Ben böyle anları, ‘’insanlığın yıldızının parladığı anlar’’ diye adlandırdım; çünkü onlar, tıpkı yıldızlar gibi hiç değişmeden geçmişin karanlığına ışık tutmaktadır.
Her insanın yıldızının parladığı anlar vardır ve o anların farkına varıp mücadele ederse hayatında önemli anlara sebeb olacağını, tarihin değişimini bu anlara bağlandığını insanlık tarihi olmasa bile kendi tarihine büyük etki edeceğini belirtmiş. Okurken mücadele etmeyi, dayanmayı, vazgeçmememiz gerektiğini bir kez daha anladım. Her insan hayatında kaçırdığı birçok fırsat için hayıflanır durur. Kaçırılan fırsat küçük bir imkân da olabilir, birçok insanı etkileyecek çap tada olabilir. İşte bu hayıflanma insanın cesaretsizliği, anı değerlendirememesi, hızlı ve doğru karar verememesinin itirafıdır. Bu fırsatı değerlendirecek cesareti gösterdiğimizde geleceğin anahtarı elimize geçmiş olabilir. O anı okuyamayan insanın hayıflanmaya hakkı yoktur zira anahtarı alacak yürekliliği gösteremediği için kendi kaderini başkasına vermiş olacaktır.
Hepinize keyifli okumalar dilerim.