Yardım

1000Kitap.com (Bundan sonra 1000Kitap olarak anılacaktır.) 3 Mayıs 2012 ~1~ tarihinde açılmış tamamen kitap üzerine kurulu bir sosyal ağdır. 

1000Kitap'ın temel amacı insanların kitapla arasındaki mesafeyi en aza indirerek, insanları kitap okumaya yönlendirmektir. 

Bir kitap projesi denilince akla ilk olarak insanların gerçek bir ortamda bir araya gelip bir şeyler okuması gelir. Fakat 1000Kitap her insana bir sanal kütüphane sunarak bu hedefi gerçekleştirmeye çalışmaktadır. 1000Kitap'a kaydolduktan olduktan sonra bir profile ve bir kitaplığa sahip olursunuz. Bu kitaplığınıza şu anda okuduğunuz kitapları, daha önce okuduğunuz kitapları, yarım bıraktığınız kitapları ve okumayı düşündüğünüz kitapları ekleyebilmektesiniz. Bu sayede kendi sanal kütüphaneniz ve arşiviniz olur. Ayrıca beğendiğiniz kitapları ve yazarları profilinize ekleyerek bunlara yorum yapabilmektesiniz. Kitaplara 10 üzerinden bir puan vererek, kitapları değerlendirebilirsiniz. Kitaplığınıza eklediğiniz kitaplara göre kitap önerileri alabilir ve okuma zevkinizin benzediği diğer okurları görüp takip edebilmektesiniz. Başka okurlarla mesajlaşabilirsiniz. Takip ettiğiniz okurların son okuma durumları, paylaştıkları iletiler ve alıntıları ana sayfanızda (haber akışınızda) görebilir, bu paylaşımlara yorum yapıp, beğenebilirsiniz. 

Yıllık ve ömürlük okuma hedefleri belirleyebilirsiniz.

Kütüphanenizi, kişisel bilgilerinizi ve okuma hedeflerinizi yapacağınız gizlilik ayarlarıyla gizleyebilir, herkesin görmesini engelleyebilirsiniz. 

Ayrıca okurların kitaplıklarına eklediği kitap sayısı baz alınarak en çok okuyan okurlar ve benzeri listeler oluşuyor. Ve her profilde okurun bu listelerde kaçıncı sırada olduğu gözükmektedir. Bu sayede 1000Kitap'a kayıtlı diğer okurlar arasındaki sıranızı öğrenebilir ve ne kadar çok kitap okuduğunuzu ya da okumadığınızı bilme şansına sahip olursunuz.

Bütün bunlarla beraber profillere eklenen kitapların istatistikleri aracılığyla en çok okunan yazarlar, en çok okunan kitaplar ve benzeri listerleri oluşturup insanlarla paylaşıyoruz.

Kitaplar ve yazarlarla ilgili haberleri bulup paylaşıyoruz. Yazarlarla yapılan röportajları paylaşıyoruz. 

Açıklamalar

1: 1000Kitap.com'un whois bilgilerine ulaşmak için tıklayın.
2: Bölüm 1000kitap'taki her servis bir bölümdür. Örneğin Alıntılar, Yorumlar, Kitaplar, Yazarlar gibi.

Son Güncelleme: 18 Şub 2015