• Ben böyle olsun istememiştim
  Ya sana çok yakın,
  Ya senden çok uzak olmalıydım
  Aramızda aşılmaz engeller olsun istiyordum
  Büyük dağlar, derin denizler olsun istiyordum.
  Sana gelmeye gücüm yetmemeliydi
  Çaresizliğimin bütün hıncını mesafelere yüklemeliydim
  Dağda yanan bir çoban ateşi gibi
  Gökte bir yıldız gibi
  Seni görmeli
  Seni yaşamalı
  Ve senden çok uzaklarda olmalıydım

  Biliyorum güzelliğin yeraltı nehirlerine benzer
  Biliyorum bir sır gibi güzelsin
  Hani anlatılmaz duygular vardır
  Hani şarkılar vardır
  Sevip söyleyemediğimiz
  Şiirler vardır unuttuğumuz
  Aşina çehreler vardır hani
  Zaman zaman hatırlayamadığımız
  İşte sen o kadar güzelsin
  Ve ben o kadar karanlıklar içindeyim ki
  Şunlar ellerindir diyorum, tutamıyorum
  Şunlar gözlerindir diyorum bakamıyorum.
  Düşün kahrımdan ölmeliyim artık
  Ölemiyorum.

  İnanmak var olmaktır, bilirsin
  İnandığımız şeyler için yaşayalım
  Nicee sabahlar, nice aydınlıklar
  Gelecek nice iyi günler için yaşayalım

  Sen sarı gülleri seversin
  Sarı karanfilleri seversin
  Sarı kasımpatlarını
  Sarı bir dünyayı seversin
  Ben sende olan bütün renkleri seviyorum
  İşte tek farkımız bu
  Yoksa, hiçbir şey önemli değil bu dünyada
  Senden başka
  Ne zulümler
  Ne kavgalar
  Ne günler, ne geceler hiçbiri önemli değil
  Sen yaşadıkça
  Ve yaşamak hiçbir zaman
  Bunca güzel olmayacak
  Sen yaşadıkça

  Bir kalbim var et, kan, sinir
  İki gözüm var seni görür
  Ayaklarım sana gelir
  Ellerim seni arar
  Bir dünya ki kocaman
  Bir evren ki sonsuz
  Sen olmasan neye yarar

  Şimdi söyle bana bütün çirkinliğimi
  Yalanlarımı
  Kötülüklerimi yüzüme vur artık
  Utandır beni yaşadığıma
  Çaresizliği suratıma bir tokat gibi indir
  Yanağımda beş parmağının izi kalmalı
  Sonra geç karşıma
  Olanları unutalım
  İki eski dost gibi
  Her şeye yeniden başlayalım
  Yeniden yaşayalım geçmiş gelecek bütün yılları
  Bütün kederleri ve sevinçleri paylaşalım
  Sana sevinç düşsün, bana keder
  Benim ellerimde kanlı diken yaraları
  Senin ellerinde kanlı güller

  Bir yere yaklaşıyoruz
  Kulağıma sesler geliyor
  Bir gemi demir alıyor olmalı
  Belki bir adam ölüyor
  Ne biliyorsun
  Belki de bir sona yaklaşıyoruz
  Yum gözlerini her şeyi zamana bırak
  Yum gözlerini nasılsa akşam olacak

  Korkma yaklaş karanlığa
  Orda ben varım
  Çaresizliğimize, zavallılığımıza
  Gel, beraber ağlayalım.


  Ümit Yaşar Oğuzcan
 • Hayatta nasılsa edebiyatta da öyle: Her nereye dönseniz derhal kendinizi düzelmez, yola gelmez bir insan güruhuyla karşı karşıya buluyorsunuz, her tarafı her bir köşeyi doldurmuşlar, tıpkı yaz sinekleri gibi sürü halinde her yere doluşup her şeyi kirletiyorlar.
 • Hayatta nasılsa edebiyatta da öyle: Her nereye dönseniz derhal kendinizi düzelmez,yola gelmez bir insan güruhuyla karşı karşıya buluyorsunuz, her tarafı her bir köşeyi doldurmuşlar, tıpkı yaz sinekleri gibi sürü halinde her yere doluşup her şeyi kirletiyorlar. Bir yığın berbat kitap, gıdasını buğday başaklarından alan ve sonunda onu boğup kurutan edebiyatın istilacı yabani otları gibi İnsanların zamanını, parasını, dikkatini gasp etmektedirler. (Anlaşılıyor ki ,hiçbir şey kötüye gitmiyor; böyle gelmiş böyle gidiyor!)
 • Çok, çok eski zamanlarda, bundan yüz milyonlarca yıl evvel, dünyamız henüz bilginlerin "İkinci devir" adını verdikleri çağlardayken, yeryüzünde birtakım kocaman, korkunç devler yaşamaktaydı. Bugün bildiğimiz hayvanların çoğu o zamanlar daha ortada yoktu. Canlı yaratık olarak denizlerdeki balıklar, birçok kuşlar, pek küçük bazı memeli hayvanlar ve kurbağalar vardı. Bir de bu söylediğimiz devler. Bunlar da çeşit çeşitti. Boyları sekiz on metreden tut da, yirmi beş metreye kadar olurdu. Kimisinin kalın, pul pul, sırtı dikenli derileri, küçük bir oda büyüklüğünde başları, bir adam boyu dişleri ve boynuzları, kimisinin dört beş metre uzunluğunda bir boynun ucunda küçücük başları vardı. Hemen hepsinin kuyrukları uzun, pençeleri tırnaklıydı. Sürüngen hayvanlar soyundan olan ve damarlarında sıcak kan dolaşmayan bu devler loş ormanlarda, sulak, bataklık yerlerde yaşarlar, ot, et, ne bulurlarsa yerlerdi. Tembel oldukları için çok kere karınlarını ormanlarda, sularda, su kenarlarında ölüp kalmış hayvanların leşleriyle doyururlardı. O zamanlar çoğu ağaçlarda yaşayan memelileri yakalayabilmek için arka ayaklarının üzerinde doğrulurlar, uzun boyunlarını dalların arasına uzatırlardı. Onlara kaygısız ve rahat yaşamak imkanını veren ne cesaretleri, ne de zekalarıydı. Sadece dev yaradılışlarına dayanarak etraflarını kasıp kavuruyorlardı. Bir yerde göründükleri zaman bütün canlılar ordan kaçışır, balıklar suyun derinlerine, kuşlar göğün maviliklerine, öteki hayvanlar ağaç kovuklarına, inlere dalarlardı. İlk bakışta yeryüzünün bu tembel fakat doymak bilmez, bu aptal fakat kuvvetli, bu korkak fakat zalim devlerden kurtulacağı akla bile gelmezdi. Sular onların, karalar onlarındı. İlerde zeka ve bilgisiyle bütün varlıklara hükmünü yürütecek olan insan, henüz yapraklar arasında ürkek ürkek dolaşan ve yere çekine çekine inen avuç içi kadar bir memelinin cevherinde saklıydı. Rakipsiz ve kaygısız sahip oldukları bu dünya üzerinde battal vücutlarıyla ağır ağır dolaşan, ara sıra bir leşi paylaşmak yüzünden birbirleriyle boğuşan, yirmi tonluk gövdelerini doyurup beslemekten gayri dertleri olmayan bu mahlukların ne günlerinden, ne geleceklerinden korkuları vardı. Dünya onları beslemek, onların rahat ömür sürmelerini sağlamak için kurulmuştu.
  Ama yeryüzünde, hiçbir şey, ne kadar uzun ömürlü olursa olsun, sonsuz değildir. Milyonlarca sene ortalığı kasıp kavuran, uçsuz bucaksız dünyaya kayıtsız hükmeden devlerin de sonu göründü. Tabiat ve hayat şartları, önüne geçilmez sebeplerle değişmeye başladı. Bu birdenbire olmadı. Belli belirsiz kendini gösteren bir kuraklık, yine insan aklının zor kavrayacağı kadar uzun yıllarda, bu devlerin rahat, yumuşak yurtları olan bataklıkları, sulak yerleri kuruttu. Bol yapraklı loş ormanlar seyrekleşti. Yeni şartlara uymasını bilen, yaradılışları buna müsait olan mahluklar yeni yeni gelişmelerle çeşitlenirler, ürerlerken, bu canavarlar, dev vücutlarının aradığı bol rutubeti bulamayarak birer birer kırıldılar. Kuru çöllerde, bir yudum yaşlığa kavuşmak için dolaştılar, koştular, süründüler; ellerine geçirebildikleri hayvanların sıcak, kırmızı kanlarını, kendi aralarında boğazlaşıp birbirlerinin damarlarındaki renksiz, soğuk, koyu ıslaklığı içtiler. Zayıflıklarını hissettikçe, eski saltanatlarının yıkılmaya, ömürlerinin sona ermeye yüz tutuğunu anladıkça vahşilikleri arttı. Kendi yumurtalarını, kendi yavrularını bile parçalayıp yediler. Kokmuş, çamurlaşmış su birikintilerinin başında, birbirleriyle boğuşup, yüzlercesi birden öldüler.

  Ama hayat durmadan akışına devam etti, yeryüzünden izleri bile silinen devlerin bir zamanlar hüküm yürüttükleri yerlerde yeni canlılar türedi, o minimini memeliler gelişti, hele onların vücutlarındaki küçücük, yumuşacık bir parça, beyin dedikleri beyaz bir yığın, gitgide kudretini artırdı. O devlerle kıyaslanınca bir solucan kadar küçük kalan bir mahluk dünyaya pençeleri, dişleriyle değil, kafasıyla hakim oldu. Bulanık hatıraları, çeşitli mahlukların on binlerce nesillik değişmelere rağmen, bilinmeyen yollardan bize kadar ulaşan bu devlerin varlıklarını bile o meydana çıkardı. Uçsuz bucaksız bir araştırma, bilme isteğiyle her yerleri kurcalayıp eşelerken, o devlerin nasılsa çürüyüp yok olmamış kalıntılarını buldu. Hayalinde onların şekillerini canlandırdı. Onlara çeşit çeşit isimler taktı. Şurdan burdan topladığı kemikleri oyuncak gibi bir araya getirdi ve seyretti.

  İşte böylece, bir zamanlar kudretlerine son yokmuş gibi görünen, yeryüzünden silinip gidecekleri akla bile gelmeyen bu devlerin şimdi sadece bataklıklarda tek tük kemikleri, müzelerde iskeletleri ve masallarda korkunç, fakat zararsız hatıraları kaldı.

  Çünkü hayatın durdurulmaz akışı bunu böyle istiyordu.
  Sabahattin Ali
  Sayfa 128 - Yapı Kredi Yayınları
 • Konuşmak tiner gibidir çünkü, çözücü maddedir, çözer, dağıtır, konuşmak tehlikelidir, bu yüzden hiçbir şey yaşanmamış gibi, her şey nasılsa öyleymiş gibi pek konuşmadan, kurcalamadan, gelişine yaşamak gerekir, hayat ne verdiyse artık ya da kader.
 • “Yaşamak için bir nedeni olan her nasılsa dayanabilir.”
 • Anlamak zorunda değilsin, beni anlama
  Zaman hep yıpratan bir küheylan
  Yaşamak için hafifletici sebepler bulsan
  Boş ver
  Başına gelecek olanlar nasılsa geldi
  Kıyametin ortasındaki cennet
  Ölüme yaklaştıkça artan cesaret

  Gençken sabır da yoktur tahammül de
  Her şey hızla olsun ve bitsin istersin
  Anlatamıyorum demek
  Anlayamıyorum demektir çoğu zaman
  ***
  Anlama dedim beni anlama
  Yalnızlık herkesin siperinde mutlu olduğu
  Bir sessiz savaş ortamıdır aslında

  Hafifletici Sebepler, Mustafa Akar