Pelin, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'ı inceledi.
 12 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Kitap, kaldıkları pansiyonda eşini ve çocuklarını bırakıp genç bir fransızla kaçan bir kadının ardından başlıyor. Bu olaya bağlı verilen tepkilerden sonra Mrs.C kitabın anlatıcısına yıllar önce yaşadığı ve bir türlü unutamadığı yirmi dört saatini anlatmak için onu odasına davet ediyor ve yirmi dört saatlik hikaye başlıyor. Bir insanın yirmi dört saatlik zaman diliminde neler yaşayabileceğinden çok, neler hissedebileceğini çok güzel bir şekilde gözler önüne sermiş Zweig. Yaşanan aşkı, tutkuyu, vazgeçmişliği, yardım severliği ve hatta gözünü karartıp her şeyden vazgeçme isteğini bu denli yoğun hissetmek insanda sarsıcı bir etki yaratıyor. Böylesine kısa ve akıcı bir hikayede aynı zamanda altı çizilecek çokça satırın oluşu kitabın etkisini daha da güçlendiriyor.

Zeynep Erdemir, İncir Kuşları'ı inceledi.
Dün 02:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih kitaplari neden yazilir?
Bu kitaplari gercekten dikkate alip, insanlik olarak hatalarimizi goruyor muyuz acaba?
Kendimizden utanabiliyor muyuz?

Incir kuslari kitabinda anlatilan hikaye tamamen gerceklere dayanir. Ben Bosna'da yasanan olaylari ilk olarak Leyla isimli kitapla öğrendim. Yıllar once okumuştum.Sonrasinda da bu kitabin da ayni gerçekliği yansıttığını öğrendim ve aldim. Yıllar gectikce okuyoruz. Biz okusak da okumasak da geçmişte yaşanan hicbir sey değişmiyor. Kiminin sadece gazete köşelerinde okuduğu kadariyla, kiminin okuduğu bir iki kitapla, kiminin izlediği bir kac saatlik bilgi birikimiyle olanları sindirmeye çalışıyoruz. Belki de unutup gidiyoruz cogu zaman. Keske anlatilanlar gercek olmasaydi. Keske @akyuz_sinan
Bu kitabi yazmasaydı.. keske...
Olumu kurtuluş olarak gören nice insana olumu bile zorlastirmislar..

1992-95 yillari arasinda Bosna'da yasanan soykirim. Bir Bosnak kizinin yasadigi aci dolu gercekler, yüz binin üzerinde oldurulen Musluman Bosnaklarin, otuz ila elli bin arasinda da Bosnak kadinina ve kizlarina Sirp gucleri tarafindan uygulanan sistematik tecavuzleri, esir kamplarındaki Bosnak kizlarin, kadinlarin ve cocuklarin Sirp lara kole olarak uc bes karton sigaraya nasil satildigini anlatan bir kitapti. Ben okudum, daha once de okumustum. Belki savas bitti, ama bir cok insanin yureginde hala bu soykirima ait yangin devam ediyordur.

Mustafa Oner, Aşk ve Öbür Cinler'i inceledi.
16 Mar 13:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gabriel Garcia Marquez, 1994 yılında “Aşk ve Öbür Cinler” adlı son romanını bitirip yayımlamıştır. “Aşk ve Öbür Cinler”, bu ünlü yazarın yarattığı büyülü gerçekçiliğe yeni bir örnek niteliği taşımaktadır. Yazar, bu romanını, 45 yıl önce günlük bir gazetenin muhabiriyken tanık olduğu bir olaydan yola çıkarak yazmıştır. Yazar, bu olaydan yola çıkıp çocukluğunda büyükannesinden dinlediği bir köpek ısırması sonucunda kuduzdan ölen küçük bir kızın masalını birleştirerek olağanüstü güzellikteki bu yeni romanını yazmıştır.
Bu eser aşağıdaki şekilde özetlenebilir:
Marquez’in büyükannesinin efsanesine göre ise, yıllar önce saçları bir gelin duvağı gibi arkasında sürünen, kuduz bir köpeğin ısırmasıyla 12 yaşında kuduzdan ölen ve gerçekleştirdiği pek çok mucize nedeniyle Karayip halkları tarafından yüceltilen bir kız varmış. Gazetecilik yaparken karşılaştığı olayda ise, çok eski bir manastırın yıkıntıları üzerine, beş yıldızlı bir otel yapılacaktır. Manastırın mahzenindeki mezarlar kazılıp boşaltılırken, bir mezarda bakır rengi canlı bir saç yığını bulunur. Bu gür saçlar çekilip çıkarılmakta ama bir türlü sonu gelmemektedir ve sonunda hala bir kız çocuğunun kafatasına yapışık son saç telleri de dışarı çıkar. O harikulade saçlar yirmi iki metre, on bir santim uzunluğundadır. Bu durum çok ilginç bir hal alır. Yazar, onun karşısında şaşkınlığını gizleyemez. Mezarın kırılan parçalarından soyadı bulunmayan Sierva Maria de Todos los Angeles ismini okur ve bu isim kitabımızın ana kahramanı olur.
Sierva Maria, istenmeyen bir bebek olarak doğmuştur. Zengin bir markizin kızı olmasına karşın hırçın ve kendine özgü bir tuhaflığı vardır. Evde kölelerle birlikte zaman geçirir. Onların inançlarını, kültürlerini ve davranışlarını özümser. Annesi tarafından hiçbir zaman kabul görmez. Babası ise yıllar önce yaşadığı bir olay yüzünden ruhundan vazgeçmiş bir halde hiçbir şeyi umursamadan yaşamını sürdürür. Olay 12 yaşına basmak üzere olan Sierva Maria’yı kuduz bir köpeğin ısırmasıyla başlar. Kuduz nedeniyle bir manastıra kapatılır. Üzerindeki o garip hava ve yaşanan olaylar yüzünden içinde cin olduğu düşüncesi birçok kişi tarafından onaylanır. Rahip Delaura, Sierva Maria’yı incelemek ve içindeki cini çıkarmak için görevlendirilir. Rahip, zamanla Sierva Maria’ya aşık olur ve bu aşkına karşılık bulur. Şiirlerle süsledikleri yasak aşkları rahibin görevden alınması ve bunun üzerine Sierva Maria’nın aşkından ölmesiyle sonsuzlukta yok olur.

Resul, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
16 Mar 00:29 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Mektuplar, itiraflar ve vasiyetnameler türünde yazılmış eserler her zaman ilgimi çekmiştir. 62 sayfalık bu Zweig eserinde, kadın aşığın hissiyatının bu kadar küçük bir hacimde bu denli canlı aktarılabilmesi oldukça etkileyiciydi. Diğer olumlu bulduğum yönlerine gelince; yazarın psikoloji alanındaki birikimi, anlatımdaki ustalığı ve çevirmen katkısıydı. Öyle ki ; kitabın kendi dilimizde yazılmış kadar yalın bir dili vardı. Fakat yazarın ustalığı, hikaye olarak başarısının dışında, içerik olarak batı dünyasının aşka bakışında bile anlık çıkarların ön planda olması şaşırttı beni. Burada aşk adına, tek taraflı yaşanan bir ömürden daha fazla dikkatimi çeken doğu- batı arasındaki aşka bakış farklılığı oldu.
Kitabın başından sonuna kadar, sürekli İskender Pala’nın Efsane romanındaki aşkla karşılaştırmalar yaptım. Doğuda aşklar, “Leyla ve Mecnun”da en somut örneğine ulaşmış olduğu gibi kavuşma ve bedensel tutkuları aşarak, aşık-maşuk yoluyla hakikate ulaştırır. Çok defa “Leyla” ile başlayan bu uzun yolculuklar “Mevla”ya varır.
Efsane romanında Endülüslü genç Alkala ile Billure’nin aşkı anlatılırken, aşıkların birbirlerine kavuşma yolunun Akdenizden geçmesi ve Akdenizin sürekli savaş ve korsan tehlikesi altında bulunması bu aşkı bir çok sınavdan geçirir. Sevdiğine kavuşmak, ona sahip olmak değil, sadece onu görebilmek veya hiç değilse ona yakın olabilmek için her yıl bir çok tehlikeyi göze alarak yıllar önce ayrıldıkları yere gelirler, çocukken ayrıldıkları bu yerin aynı zamanda birbirlerine kavuşacakları yer olacağı içlerine doğmuştur. Nihayet yine haftalarca süren tehlikeli bir yolculuktan sonra, ayrıldıkları metruk hisarda kavuşurlar ve konuşurken uzun süre birbirlerinin yüzüne bile bakamazlar.
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu’nda ise; Kadın aşığın, kitabın başlangıcında, kendi çocukluk döneminde karşılıksız ve tamamen saf bir şekilde başlayan platonik aşkının batı gözüyle bedene dönüşmesine şahit oluyoruz. Kadın aşığın çocuğunu babasına söylememesi, ondan maddi fayda beklememek için olduğunda aşkı hatırlatıyor bize. Benzer şekilde, karşısına çıkan zengin bir baronla evlenme şansını kullanmayarak (aşkına sahip çıkmak için) maddi beklentileri elinin tersiyle itebiliyor ve son olarak mektubun sevgilisinin eline ölmeden geçmemesini istemesi ile aslında aşk diye nitelendirebileceğimiz önemli mesajlar veriliyor okura. Fakat yine de aşk batıdan geldiğinde beden giriyor içine. Masum kadın aşık, önce kendisini tanımayan sevgilisine bir şekilde fırsatını bulup sunuyor kendini, daha sonra çocuğunun geleceği için kendi bedenini satıyor, aşık olduğu umarsız adam gününü gün edip her şeyden habersiz hayatını yaşarken suçlanmıyor da, Tanrı suçlanıyor yine!

İsimsiz bir şaire ithafen...
Bilirim ki yazar ve şairlerin gülüşlerin ardında genelde adı konulmamış bir hüzün saklıdır..
Oysa çoğu keder ve hüzünler geçici ve misafirdir..Sevinçlerimiz de öyle..
Sevgili şair, gülüşlerin çocuk yüreğine rehber, zorluklardan çıkış yolun olsun..
*****
İnsanın içi acır mı?
Oysa ki benim içim acıyor.
Neden diye sorma?
Belki göçüp gidenler belki yaşanan onca yıllar?
Hiç mutlu olmadın mı diye de sorma?
Mutluluk, sadece misafir oldu kanayan yüreğime..
Sevinçler, birkaç dakika kalıp çekti ellerini benden.
İnsan yaşanmışlıkların acısını bir ömür nasıl saklarsa içinde?
Sorma hiç, yüreğim acıyor derim..
Desen ki neden bu isyanın bu kederin?
Verecek bir cevap bulamam belki de?
Çok güzel gülüyorsun dediğinde,
Bakmasını bilmeye göremez,
Gülümsemesinde saklıdır derim..

İSİMSİZ ŞAİR

Burcu Bergen, İtibarlar'ı inceledi.
13 Mar 23:05 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

İnsanın hayatta çalışıp didinip bir itibar edinmesi ve bu itibarının farkındalığı ile kendisini en tepede görmesinin uzun yıllar sonra geçmişte yaşanan bir olayla birlikte herşeyin tepetaklak olmasının çok güzel anlatıldığı bir kitap. Yazarın bunu bir karikatürist üzerinden anlatması çok güzel olmuş. Büyük ve saygın bir gazetenin siyaseti konu alan çizerinin, karikatürün toplumlar üzerindeki (bizim değil tabi bu) etkilerini, çizgilerin kullanılmasıyla aslında ne çok şey anlatıldığını bayıla bayıla okudum açıkçası. Üç bölümden oluşan kitabın ilk bölümünü sonuna kadar sabrederseniz -ki sıkılabilirsiniz de, kitabın sonuna kadar sizi güzel bir konu bekliyor olacak. Son olarak kitabın kapağı bir efsane

İyi okumalar.

- "Karikatürler gerçekliği abartabilirler, ama onu uydurmazlar. Onu çarpıtabilirler, ama asla yalan söylemezler."

Sena Baştuğ, bir alıntı ekledi.
11 Mar 20:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“Belki de bu, sadece tutkuya yabancı olanların anlayabildiği bir şeydir, birdenbire gelişen ve nadiren yaşanan tutkulu anlarda böyle bir çığ gibi, kasırga gibi duygu patlamalarını onlar iyi bilirler. Zira yıllar boyu içlerine attıkları her şey o an kızgın lavlar gibi dışarı püskürür.”

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan ZweigBir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig
Yağmur, Sinekli Bakkal'ı inceledi.
10 Mar 21:27 · Kitabı okudu · 28 günde · Puan vermedi

İlk okuduğumda anlamlandıramamış olduğum bu kitabı yıllar sonra yeniden okuma fikrinin ne kadar doğru bir karar olduğunu anlıyorum. İstibdat Döneminde yaşanan sıkıntılardan etkilenen tebaanın yine de yaşamlarını sürdürmeye devam etmeye çalışmasını anlatan kitapta mahalle kültürü, doğu batı musikisinin etkisinde başlayan bir aşk ve evlilik konuları harmanlanmış. Hayatın içinden bir yerlerde karşılaşabileceğiniz karakterlere yer verilmiş olması yaşayan bir roman olmasını sağlamış. Okuduğum baskıda çoğu kelime çevrilmeden yazılmış olduğundan sayfa altındaki çevirilere takılma durumum oluyordu. Fırsatı olan okumalı.

Kitabı defalarca okumama rağmen inceleme yazmaya cesaret edemiyordum. İnsan yaşadığı çaresizlikleri başkalarına birkaç satırla nasıl anlatır, nasıl anlaşılır olur ki?

Şimdilerde uzun bir yolculuktayım. İnsanlara umut olmak adına çıktığım bu yolculukta, farklı diller de konuşup, bambaşka hayatlar yaşayıp, aynı hayalleri kurduğum Hayriye Ç. ile kesişti yollarım. Yaşanan bunca çaresizliğe umut olmak adına köy öğretmeni olmak istiyor. Bu incelemeyi ona itafen yazıyorum. Onun dediği gibi:
"Bir gün olsun ki portakal yememiş kimse kalmasın bu dünyada."

Kentim hak!
Ah bir dile gelsen de anlatsan her şeyi. İçinde yaşanan onca acıyı, anaların gözyaşlarını, babaların çaresizlik içinde kıvranmalarını ve çocukların umutla bakan gözlerini.

14 sene öncesine gidelim. Okuldaki ilk günüm. Heyecanlı aynı zamanda dokunsalar ağlayacak durumdayım. Sınıf çok kalabalık, neredeyse tüm sıralar dolu. Boş bulduğum bir sıraya oturdum. Sağ tarafta 1.sınıflar ortada 2.sınıflar ve solda da 3.sınıflar oturuyordu. Biraz bekledikten sonra öğretmen içeri girdi. İlk ders bizimmiş arkadaşım öyle dedi. Nasıl yani dedim kendi içimden, hepimiz aynı şeyleri öğrenmeyecek miyiz?
Bunu anlamaya çalışırken çok daha büyük bir sorunla karşılaştım. Öğretmenim bir şeyler anlatıyordu ve ben hiçbir şey anlamıyordum. Öğretmenim bunu fark etmiş olacak ki yanıma gelip bir şeyler sordu. Bir süre göz göze geldik sonra ben ağlamaya başladım. Biliyorum eğer utanmasaydınız o gün siz de aglayacaktınız.
Birbirimizin dilinden anlamıyorduk ve sanırım bu sizin için daha da zordu. Alfabeyi öğretmeden önce yeni bir dil öğretecektiniz ama hiçbir zaman yapamam deyip kaçmadınız. Bizimle birlikte mucize yarattınız.
Birlikte öğrendik birbirimizin acılarına aynı dilde üzülmeyi. Birbirimizi yargılamadan, incitmeden ve kızmadan.
bu kitabı her okuduğumda siz geliyorsunuz aklıma çünkü kitapta yazılanların birçoğunu sizle birlikte yaşadık. Soğuk kış günlerinde içinizin sıcaklığı ile ısındık. Giderken beni unutmayın demiştiniz. Yıllar geçti ve ben o ilk günkü bakışı hiç unutmadım.
O bakışlar küçük kızınıza mucize oldu.
Küçük kızınız büyüdü ve ona öğrettiğiniz her şeyi başka insanlara öğretmek adına yola çıktı. Sevgiyle ve büyük bir öğretme aşkıyla.

Kitapta anlatılanlara geçecek olursam yaşadıklarımdan pek de farklı şeyler değil aslında.
Bir öğretmen düşünün gittiği yerde öğretmek adına, yaşam adına büyük bir mücadele veriyor. Diline, kültürüne yabancı olduğu bu kentte her şeyden önce anlaşılmak isteniyor. Gittiği yerdeki insanlarla aynı dilden konuşamıyor. Gider gitmez çocukların ölümüne şahit oluyor ve ekliyor dizelerine:
"İnsanlar ölmesin demiyorum
İstediğim ölümsüzlük değil
Ne kendim, ne başkaları için
İstediğim, çocuklar ölmesin" s.(59)
Çocuklar ölmesin diye mücadele ediyor. Zor kış şartlarında şehre inip doktor çağırıyor. Günler hızla akıp gidiyor, her geçen gün bir çocuk daha ölüyor buralarda. Gelen giden yok. Tek çare baharı beklemek. Kış mevsimi 6 ay süren bir yerde yaşamak adına beklemek zorunda insanlar.
Peki kim duyuyor bu insanların acı çığlıklarını, kim elini uzatıyor, kim yazıyor bu unutulmuş gerçekleri?
Ne diyordu Halit: "Burası büyük bir kent mi ki gazeteler yazsın cinayetleri? Burda her gün adam ölür. Gazete mi yeter bunları yazmaya?" s.(131)

Kitaptaki olaylar bize her ne kadar uzak bir tarihte yaşanmış gibi görünse de günümüzde pek bir şeyin değiştiğini söyleyemeyeceğim. Eğitimdeki büyük eşitsizlikler devam ediyor, köylerde doktor olmadığı için çocuklar ölüyor ve hâlâ öğretmenle öğrencisi büyük bir oranda birbirlerini anlamıyorlar. Ne yazık ki insanlar bu kadar yıl geçmesine rağmen bu yaşanan tüm gerçekleri bir filmi izler gibi izliyorlar. Kimse elini taşın altına koyma cesaretini gösteremiyor. Herkeste bir korku almış başını gidiyor. Sahi neyden korkuyorsunuz? Görmüyor musunuz bu sizin ülkenizin gerçeği!

Ah kentim hak!
İhtişamlı ve bir o kadar da bizden olan Sümbül dağın, gürül gürül akan Zap suyun, baharda her sokak başında satılan çeşit çeşit şifalı otların, güzel yaylaların, küçük şirin köylerin, en az senin kadar tatlı olan balın, rengarenk el emeği, göz nuru kilimlerin, hangi sokağa girersen gir hep aynı yere çıkacağın yolların, meşhur ters lalen, ve en önemlisi sarıp sarmalayan o sıcacık dost elinle ben de burdayım diye bağırıyorsun.
haydi gelin hep birlikte kulak verelim bu sese. Hepimiz kendi mucizemizi yaratalım.

Bunları yazarken aklıma Semih Bey'in, 'Doğuda öğretmenlik yapan bir arkadaşımız çıksın ve şu güzel kitabı incelesin' sözü geldi. Öğretmenlik yapmadım ama yaşanan çaresizlikleri yaşamış biri olarak kendi gerçeklerimi dile getirdim.
Umarım sesim daha çok insana ulaşır ve bu yazılan şeyler sadece kitapta kalır. En azından ben böyle temenni ediyorum.
Her daim sevgi ve umutla kalın.

MAVİLAVİNYA, Ahlakın Soykütüğü Üstüne'yi inceledi.
07 Mar 23:03 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Okuyabildiğim kadar,ulaşabildiğim kadar farklı tarzlara ulasmaya çalışıyorum. Ama nietzsche okurken gerçekten düşündüğümü hissediyorum gercekten ben dışında,yaşamın ve çevrenin getirdikleri dışında,sorunlar dışında... Kitaplarını okuduğum süre boyunca sadece onun fikirlerini idrak edebilmek için cümleleri birden fazla anlama geldiği için saf,yorumsuz sadece düşünüyorum. Bunu hissedebiliyorum.Ben düşündüğümü hissedebiliyorum.

Üzerinden uzun yıllar geçmiş olmasina rağmen şuan yaşanan ve yaşanmaya devam eden ve eminim ki yaşanacakları, hayatları daha önceden görüp kağıda dökmüş olması beni hiç olmadığı kadar etkiliyor.

Farklı bir bakış açısı isteyenlere. Iyi ve kötü kavramlarına bir nevi başka başka pencerelerden bakmak isteyenlere bu kitap.
Ezberleri bozmaz belki ama düz bir bakış yerine görüş açınızı biraz daha genişletebilir.

Şunu ayrıca belirtmek isterim nietzsche ve onun görüşleri,hiçciligi sadece dini konularda değildir. Bu yüzden kendisine önyargılı davranılmasını istemem. Ve ayrıca hangi konuda olursa olsun onun hiçciligi inancınız, düşüncelerinize olan saygınız yüksek ise eğer sizin düşüncelerinizi asla değiştirmez...