Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
5 saat önce

"şu dünyada her bir yaratığın tutunacak bir dalı var, insanın yok. şu dünyada yalnız olan, kimsesiz, çaresiz olan yalnız be yalnız insandır. herkesin, her şeyin yaşaması, ölümsüzlüğü var, insanın yok. ağaç, kuş, otlar, böcekler, yılanlar çıyanlar, hiçbirisi, hiçbirisi yok olmuyor. ama insan yok oluyor. çünkü insan kendinde başlayıp kendinde bitiyor."

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar KemalDemirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal
Aynur Aydın, Demirciler Çarşısı Cinayeti'yi inceledi.
21 Mar 01:26 · Kitabı okudu · 64 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu romanda haqlı və ya haqsız yoxdu. Bu romanda yaxşı və ya pis insan yoxdu. Bu romanda xarakterli və ya xaraktersiz var. Və dövrün gerçəkləri var

Aynur Aydın, bir alıntı ekledi.
21 Mar 01:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Hep korkuyorlar. Kendilerini böylesine yiğit gösterme çabaları ondan. Hep ödleri kopmuş. Uçan kuştan, yürüyen böcekten, gölgeden korkuyorlar. Yiğitliğe, yürekliliğe bu kadar hayranlıkları ondan. Korkaklar, korkacık oğlu korkaklar, diye mırıldandı Mestan.

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 302 - Yapı Kredi Yayınları)Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 302 - Yapı Kredi Yayınları)
Aynur Aydın, bir alıntı ekledi.
21 Mar 01:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Şimdi de Yel Veli ölecek. Muharremin karşılığı olsa olsa ancak Yel Veli olur. Belki Muharremi Yel Veli öldürmüştür. Bunlar akılsız. Akyollu gelip de Muharremi öldürmez. Muharremi, Muharrem gibi birisi öldürmüştür. Yel Veliyi de Yel Veli gibi birisi öldürecektir. Salt Beyler böyle istedi diye. Harpler de böyle değil mi? Tıpkı. Böyle istedi Beyler diye, milyonlar biribirlerini öldürüyorlar.
''Biz istedik diye.''
Ne acayip bir kuruluş. Ne alçak bir düzen bu.

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 99 - Yapı Kredi Yayınları)Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 99 - Yapı Kredi Yayınları)
Aynur Aydın, bir alıntı ekledi.
 21 Mar 01:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bindiler de çekip gittiler, o iyi insanlar, o dünya güzeli atlara... O yiğitler, o her birisi kaplan örneği şahinler, o ceren gibi atlara bindiler de başlarını aldılar gittiler. Bir daha, bir daha hiç gelmeyecekler. Hiç, hiç, hiç! Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. Şu dünyanın yaşaması müşkül hal ilen. Bin iyiyi bir kötüye kul eden...

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 14)Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 14)
Korhan Arslan, bir alıntı ekledi.
13 Mar 12:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biliyor, diye düşündü, kertenkele de biliyor ölümü. Ölümün acısını, boşluğunu biliyor. Her kim ki, hangi canlı ki korkuyorsa, o ölümü biliyor. Otlar da, ağaçlar, kelebekler, böcekler de ölümü biliyor. Yalnız ölümün boşluğunu bilmiyorlar, acısını, acısının ötesinde boşluğunu bilmiyorlar. Mutlular, mutlular, mutlular... İnsanların çoğu da boşluğu, boşluğun boşluğunu bilmemişler. Onlar ki mutlular, onlar ki yaşayanlardır

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar KemalDemirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal
Korhan Arslan, bir alıntı ekledi.
12 Mar 15:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şu dünyada her bir yaratığın tutunacak bir dalı var, insanın yok Şu dünyada yalnız olan, kimsesiz, çaresiz olan yalnız be yalnız insandır. Herkesin, her şeyin yaşaması, ölümsüzlüğü var, insanın yok. Ağaç, kuş, otlar, böcekler, yılanlar çıyanlar, hiçbirisi, hiçbirisi yok olmuyor. Ama insan yok oluyor. Çünkü insan kendinde başlayıp kendinde bitiyor.

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar KemalDemirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal
Korhan Arslan, bir alıntı ekledi.
12 Mar 07:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir daha, bir daha hiç gelmeyecekler. Hiç, hiç, hiç! Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. Şu dünyanın yaşaması müşkül hal ilen. Bin iyiyi bir kötüye kul eden...
Yapayalnız kimsesiz. Hem de çaresiz. Yalnızlığı, çaresizliği yüreğinin başında ağılı bir hançer yarası gibi... Çaresizlik, hem de boşluk.
Yanıyor yüreğim. Eskiden, daha korlu, daha beter, delirten, yüreğim ne güzel yanardı. İçimde bir ateş harmanı. Keşki şimdi de öyle olsa. Yansa yüreğim, acısa, korksam. Ölüm gibi, ölümden beter, korksam yüreğim dayanamasa. Orta yerinden çat diye çatlasa, tam ortasından. Sabır taşı gibi...

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 14)Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 14)
Pelin, bir alıntı ekledi.
04 Mar 23:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yaşam yoksa, hiçbir şey olmayacak. Yaşam olduğu için ölüm de vardır... Sürüp giden ölüm değil, yaşamdır."

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 98 - Toros Yayınları)Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 98 - Toros Yayınları)