• Günlük yaşamın bütün o çocuksu uğraşlarına ben de kendimi vererek bütün kalbimle katılsam, ben de gerçekten yaşasam,

  Gerçekten bir şeyler yapsam, gerçekten yaşayıp hayattan keyif alsam...

  Böyle bir seyirci gibi hayatın yanı başında durup dikilmesem diye geçirdim içimden.
 • 208 syf.
  ·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
  Sünnet neden garip/Nurettin Yıldız 


  Kitapta;

  Resulullah'ın(sas) zorunluluğu,

  hadisi şeriflerin oluşumundaki doğallık,

  Kur'an'ın öğrenileceği hocanın önemi,

  Resulullah'ın(sas) otoritesinin sarsılması; bu devrin İmtihanı,

  Resulullah'ın(sas) sözlerinden neden etkilenemediğimiz,

  hadisleri anlamaya dair örnekler,

  hadislerin pratiği ve yaşanmış İslam,

  Resulullah'ın dilini anlayabilmek için yaşanacaklar,

  hadislerin durduğu yer,

   geçmişin büyük mirası ve bazı görevler,

  hadisler;hadis zekâsı ve sahabenin hadis titizliği,

  hadis kitaplarının teşekkül süreci, 

  Sünnete dönüş gibi başlıklar ve altında çok değerli cümleler var..

  Ayrıca kitapta yer verilen 13 hadisi şerifle hadislerin tek bir noktaya temas etmediğini ve bundan sonra hadisleri okurken nelere dikkat etmemiz, nasıl anlamamız gerektiği konusunda uzunca örneklendirilmelere yer verilmiş (ki bu kısım hadislere bakış açımızı geliştirmek için muhteşem)


  Okuduğu kitaplardan maddeler çıkaramadan duramayan ben de sünneti garip bırakmamız için yapmamız gerekenler, üstümüze düşenler diye liste çıkardım buyrun;


  1.Peygamberimizin çiçek böcek övgüsü denilebilecek sözlerini baş tacı ederken, şeriat gerektiren ilkelerini,kadına ve erkeğe kimlik ve kalıp koyan emirlerini yasakları asla tartışmacaksın.


  2.Medine deyince aklına gelen şeyi,ne anladığını bi düşün! Coğrafi konumu mu?

  İslami,tarihi önemi mi?

  Yoksa Cebrail'in kıyamete kadar bütün müminlerin Allah'a ve ahiret gününe iman edenlerin bağlı kalacağı Şeriati getirdiği yer mi?

  Vee kendine sor; sen hangi Medine'ye talipsin ve talebinin neresindesin kontrol et kendine çeki düzen ver.


  4.Evini deprem sigortası yaptırdığın gibi peygamberimizin sünneti ve hadis-i şeriflerini de imanının sigortası altına al.


  5.Kuran var sünnet yok sözü sapıklıktır unutma!Allah var peygamber yok,keyfine göre kulluk yapacağım demektir bu…



  6.Hadis inkarcıları burda direkt Resulullah'a gerek yok diyemediği ve henüz bunu camilerde konuşturamadığı için Resulullah'ı Resulullah yapan esasları yok ettirerek, boşlukta duran ve konuşmaya yetkisi olmayan bir peygamber üretmeye çalışmaktadırlar,unutma! Buna asla fırsat verme!


  7.şeytan planını uzun vadeli yapar. Senin şu anda bir şey olmaz dediğin şey şeytanın planına yardımcı olmak olabilir,dikkat et!



  8.hadisler arasında eleme yapmak ve bunun getireceği sonuç sonrasında ayetler arasında eleme yapmaya dönüşecektir.Aman dikkat!

   Sünneti yok saydığımızda Kur'an'dan alabileceğimiz pratik müslümanlığımızın yüzde 20'sini bile doldurmaz ve önümüze iki yol çıkar. Ya Müslümanlığı 100'den 20'ye düşürüp günümüzün gerisini liberal-seküler  kafayla dolduracağız ve İslam'da da bu kadardır diyeceğiz, ya da sahih şekilde peygamberden bize ulaşan sünnetlerle Müslümanlık yaşayacağız.



  9. Amacın ve niyetin Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin şeriatını devletleştirme,hayatın rengi haline getirdiği Medine'nin adamı olmak olmalı.



  10. Okudun hadisi şerifleri tek bir amaca tek bir olaya bağlı olarak okuma,kendine-nefsine söylenmek istenen ne düşün,geçmişte ve ileride olası bir olaya ders çıkar.



  11.pasif Müslüman olma! aktif olmanın yolunu bulmak zorundasın.



  12.eğitim anne sütü gibidir,sana bir fincandan daha az süt içirir ama 60 yaşındayken tırnağındır,dişlerindir o senin. Ashabı Kiram bu eğitimi aldıkları için 23 sene de Cihan'a meydan okuyan bir nesil oldular unutma!



  13.Peygamberimiz sadece mescidde hutbelerde sohbetlerde değil, hayatın her alanındaydı. Bunu aklından çıkarma!



  14. Ashab-ı Kiramı çok kötü bir cahiliye hayatından alıp büyük bir değişime uğratan aynı şey bizim üzerimizde neden olmuyor? Çünkü ashab-ı Kiramı da diğer nesilleride Kur'an cennete götürdü.Ama Kur'an'ı öğreten Muallim ve Hoca Resulullah iken o nesil değişti. Hoca değişince de aynı Kuran o çapta farklı nesiller yetiştiremiyor diye bir sonuca geldik. Bu da gösteriyor ki Hocanın işi çok.. Hocanın öğretmesi, tarzı çok önemli...Sen de evlatlarının hocasın unutma!


  15.Efendimizin hadisi şeriflerine dil uzatan, 'o zayıftı bu şişmandı, şunu aklım almadı buna yer bulamadım'diye itiraz edenlerin eli kolu koparılmış, kulakları kesilmiş, gözleri kör edilmiş bir Kur'an istediklerini bil ona göre davran!



  16.Efendimiz hiçbir zaman kürsüye çıkıp hayvan hakları konusunu işlenmemiştir, zinayı meslek edinmiş bir kadının köpeğe su verdiği için Allah tarafından affolunduğunda, ondan ashab-ı Kiram hayvan hakları dosyasına çıkardı. Müslümanlık da budur yoksa Kuran'ı Kerim'i baştan sona arasanız bu konuyu bulamazsınız. Hayvan hakları diye bir konu yoktur. Okudun hadisi şerifleri düşünüp anlayarak oku.



  17.şeytan herhangi bir projesini sana asla aptalca sunmaz.

   'var sen peygamberini yoksay' demez kimseye, ne hadisi ne Kur'an'ı demez. Şeytan mantıklıdır,güçlü bir mantığı olduğu için şeytan olmuştur. Allah'a karşı mantığını kullanarak şeytanlaşmıştır. Şeytanın tuzağına alet olmanın yolu da mantıktan geçer, zaten şeytanın bıçağı kamçısı nükleer silah falan yoktur tek silahı mantıktır unutma!


  18.İslam akıllıların dinidir ama akıl dini değildir, vahiy dinidir. Allah akıllıların anlayabileceği vahiy göndermiştir. Herhangi bir ayet yada hadis doğru olmak için akla uygun olmak zorunda değildir. Kur'an ve Sünnet test edilmek için aklın önüne konmaz. Eğer akıl süzgecinden geçirmeye çalışırsan da İbni rüşd ün mü yoksa halktan kimselerin mi, güney-afrika eğitim standartlarındaki insanların mı avrupadakilerin mi kimin akılları ile hareket edeceksin? Daha İnsanlar bir futbol maçındaki hakem kararı üzerinde bile anlaşamıyorlarken…


  20.Ya Allah bilir deyip kenara çekileceksin -ki Kur'an budur- ya da buna çözümü akılla bulacaksın.. Babası bizim görmediğimiz biri olmalı o da Allah'tır haşa gibi…


  21.Eğer bir mümin Kıyamet koparken bile 3 saniye yi değerlendirmeye mecbur ise, hayatının herhangi bir 3 saniyesini asla çarçur edemez demektir. Sen de etme! Bencil olma kendinden başkalarını da düşün!


  22. Her gün yeni bir proje üreten iblisin bugünkü projesi camileri boşaltmak, Kur'an'ın inkar ettirmek değildir. tartışılabilir bir peygamber üretmektir. Bunu başardıktan sonra herhalde kahvesini içmek üzere kenara çekilecek ve peygamberine ehli beytine ashabına ve bıraktığı Şeriati tartışan Müslümanlara seyrederek kıs kıs gülecektir asla alet olma!



  23.İsa Allah'ın oğludur diyenler bu kararı bir toplu kongrede almadılar bir kişinin bu fikre sempatisineden kaynaklandı bu. Ve Şeytan ona cazip hale getirdi. Aynı şeyi bugün şu hadisi aklıma çok uymadı şeklinde yapınca belki 500 sene sonra Muhammed abuk sabuk konuşan biriydi diyen Müslümanların olmayacağını kim garanti edecek? O zamana kadar ve ondan sonra da Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin ismi üzerinde laubali konuşulduğu için cehenneme kütük olarak gitmek zorunda kalan milyonların vebalini kim ödeyecek?  Şeytan için yalnızca bir kıvılcım gerekiyor tek ve küçük bir kıvılcım Sakın bu kıvılcıma aleti olma! Kıvılcımı söndürmek için uğraş, söndürücek malzemen yoksa kıvılcımdan bile uzak dur!



  25.yaptığın işin sonu önemlidir.Onun için dua et ve asla namazlarını terk etme!



  26.İslam eğer ağır,yaşanamaz ve uygulanamaz olsaydı karnı aç ayakkabısız ve sırtındaki gömleği dahi olmayan o Biricik nesli 23 yıl da yapamaz da o yaptıklarını. O nesil bize en büyük örnek en büyük öğretmendirler.. Sahip çık!



  27.bugünkü bütün imkanlara ve Müslümanların elindeki fırsatlara rağmen bütün insanlığı Allah'ın önünde secde ettiremiyorsak, bu elimizdeki dinin bunu yapamayacak olmasından değil, bizim yapamıyor olmamızdandır. Harekete geç!



  28. Bugün Resulullah'ın müdafaa etmek benim günüm için sad bin ebi vakkas olmaktır. Sadece Medine'de ravzasını seyrederek depreme dayanıklı olsun diye ek sütun yaptırarak müdafaa edemem Peygamberimi. Asıl müdafaa edilecek olan onun sünneti hayatıdır bil!



  29.Biz Peygamberimize düşmanlık edenlere lanet görevlisi değiliz. Peygamberin sesi ve mesajının yankılanacağı kimseler olarak durmak zorundayız.


  30.herhangi birimiz "Resulullah buyurdu ki" diye başlayan bir sözü okuduğunda duyduğunda arada binlerce kilometre de olsa efendimizin Ravzayı Mutahhara dan seslendiğini Ve o sesini gelip kalbinde yankılandığını duymalıdır. İşte ehli sünnet budur.

  Allahu Teala peygamber göndermiş ve ona sahip çıkmasını buyurmuş. Ebu Hureyre ve Ebu Bekir(ra) o gün sahip çıktılar bugün de ben sahip çıkacağım de!.



  31.toplu veya istisnalar hariç  olarak bakıldığında Ashabı Kiram günahsız bir topluluk asla değildirler ama günahlarla kaynaşmış bir toplumdurlar. Onlardan da efendimizin üzüleceği tavırlar sudur etmiştir ama efendimiz üzgünken kendi evlerinde eşleri ile keyif çayı içmemişler, içmemişler,hayat onlara zehir olmuştur.Sen de şuanda peygamberini üzen ümmetin haline bak ağlayamıyorsan bile kahkaha ile gülmekten utan!



  32.İslam hayali bir din,nizam değildir.

  %100 realitedir. Meydanlarda cihadı, gece teheccüdü, aile yapısı ile... hiçbir şey yoksa Medine'de ki Ensar muhacir kardeşliği ile İslam realitedir peşinde koştuğumuz ve heyecanı ile uykusuz kaldığımız İslam'ımız ve şeriatı Elhamdülillah ki yaşanmışlığı ile gerçektir. Fani dünyada gerçeğin farkında taa içindesin şükret!



  33 Allah'a giden yolda aklı başka yere takılı insanlar Allah için Kılıç kaldıramazlar. Gönlün nerde takılı elinde ne var kontrol et.



  34. Resulullah'ı Medine'de yanan bir kandil olarak görmekten vazgeçip ancak bütün dünyayı aydınlatan ve dünyanın etrafında döndüğü Güneş olarak gören anlayışla hareket et, et ki hayatın için önemli dersler çıkarabilesin.. 



  35.şunu unutma ki bugün Resulullah hakkında  konuşabilen yarın Kuran hakkında çok daha rahat konuşur. Bunun örnekleri de "aslında bu ayet" diye başlayan cümlelerle, çıkışlarla sahip sabittir.



  36.Bir hadisi Şerifi sadece Oruç tutmaya emrediyor diye anlama, sadece Ebu Cehili kınıyor diye anlama! O ayet hadisden farklı anlamlar çıkarman gerekir, bunu beceremiyorsan en iyi ifade ile elindeki nimeti değerlendirmememiş olursun!



  37. 100 ayakkabıyı 150 kişinin bölüşmesi biraz imhaya ve savunmaya yol açar. Kafirler bu dünyadan başka bir emelleri olmadığı için aslında bir arada duramazlar.Çünkü ekonomik imkan menfaatler sınırlıdır dünyada ve depolarcı altını yok kimsenin, sınırlı şeyler paylaşılacağından biraradalık kafirlerce mümkün değildir.Ancak Müslümanlık karşı cephelerinde durduğu zaman zayıf bir kuzu gibi otomatik birleşirler çünkü eksik 50 ayakkabıyı müslümandan alma planı yaparlar.unutma!



   38.Biz ümmeti muhammed olarak sayıcı bir ümmet değiliz sayıya takılmayız. Biz %ler  yok.. Hak ve şeriat vardır.



  39.çocuklarına sadece ilmihal öğretmen yetmiyor, ümmetimizin izzetini de öğretmen gerekiyor. Abdesti öğrettiğin gibi Fil Suresini de öğretip Allah'ın azamet ve kudretini göstermen lazım. 




  40.İslam yetişmiş ve olgunlaşmış insanların değil, insanları olgunlaştırıp yetiştirdiği dinin adıdır. İnsanlar olgunlaşmak için İslam'a girerler ve İslam eğitim dinidir. Zaten olgunlaşmış olsalardı melekler olurlardı. Olgunlaşmak için çabala yılma yıkılma!



  41.Bir Müslümanın ağır tepkisi ile karşılaştığında ne yapman gerektiği ölçüsünü resulullahtan öğrenmek Resulullah'ın dilini bilmek ve onun gibi düşünmek demektir.. Hayatının tüm yönlerini Onunla(sas) şekillendir!



  42.kazananlar fırsatları değerlendirebilenlerdir. Müslüman veya kafir dünya işlerinde ahirette de öyledir bu. Fırsatları değerlendir!



  43.hadisi şerifler bir külliye olarak asla Kur'an değildir,hiçbir şey Kur'an değildir zaten. Sadece Kur'an Kuran'dır ama hadisi şerifler sıradan bir yazıda değillerdir.

  Kur'an gibi ama Kur'an değil,işlevi Kur'an'ın işlevidir. Kur'an insana imanını ve müslümanlığını öğretiyor, hadisi şeriflerde imanı ve Müslümanlığı öğretiyor.

  Kuranı Kerim'in pratiğe dökülmüş hali olarak karşımıza çıkmıştır hadisi şerifler. Kıymetini bil, sahip çık, koru kolla, fitnelerden uzak kal, duaya devam et….
 • Yaşayacağız, önemli olan tek şey budur.
 • Yaşayacağız, önemli olan tek şey budur... Siyasette neler olduğu bizi ne ilgilendirir.
 • Yaşayacağız, önemli olan tek şey budur.
  Stefan Zweig
  Sayfa 173 - Can Yayınları, epub
 • 184 syf.
  ·32 günde·Beğendi·9/10
  Böyle muazzam bir kitabı bir günde yalayıp yutmam gerekirken, bir ayda okuduğuma inanamıyorum. Kitabı çok ama çok beğendim hatta buna bir kitap değilde hayat öğretisi demek daha doğru olur. Belkide hiç bitmesin diye yaya yaya sindire sindire okudum :)) Tabi simya diye bir bilim şeysine inanmıyor olsam da hikayenin ve karakterlerin derinliklerine yapılan yolculuk ve deneyimlerinin bir bireyi nasıl değiştirdiği, kötü gözüken şeylerin aslında arkasında iyi, iyi gözüken şeylerin ise kötülük barındırabileceği ile birlikte olaylara karşı bakış açımız ve arkasında yatan anlamlar, evren-hayat-insan-dünya çemberinde kader-yazgı-duygular-hisler-varoluş ve yaşam üzerine bir felsefe okyanusunun içinde buluyoruz kendimizi. Tam da aradığım şeyler :)

  Yolculuk ve yolculuğun bir insana kattığı veya ondan götürdüğü şeyler ile ilgili felsefe barındıran hikayeleri çok severim. Zaten kitabın şu kısmında geçen söz, benimde yaşamdaki erdemlerden birisidir.

  "Bir tek öğrenme yöntemi vardır oda eylem yöntemi, bilmen gereken her şeyi sana yolculuk öğretti."

  "Evrenin ruhu bir düşü gerçekleştirmeden önce yol boyunca öğrenilen, her şeye değer biçer. Düşümüzü gerçekleştirmemizin yanı sıra ona doğru ilerlerken, aldığımız dersleri de iyice öğrenmemizi ister."

  Bir diğeri de; "Hayat yaşamakta olduğumuz andan ibarettir ve sadece budur." Ne kadar doğru bir söz.

  Evet geçmiş önemlidir, ders almamızı sağlar, çıkılan yolda geride kalan iyi-kötü deneyimlerdir ancak geçmiş geçmişte kalmıştır bunu da unutmamak gerekir. Geçmişte yaşayanlar mutlu olamazlar. Geçmiş, yaşamakta olduğun anda vereceğin bir kararda etkili olabilir ama o kararı geçmişteki sen değil, o andaki sen verirsin ve belki geçmişe inat, geleceğin umuduna bakarsın ama umut ederek gördüğünle yaşadığın aynı olmayabilir böyle o an karar verdiğin şey de geçmişte kalır. Bu devran böyle döner. Hatta bu demek istediklerimi tek seferde en iyi anlatabilecek şöyle bir söz var: "Şimdiki aklım olmasa bir çok şeyi yapmazdım elbet ama geçmişte yaptığım bir çok hatayı da yapmamış olsaydım şimdiki aklım olmazdı."

  Herşey, geleceğe doğru bir nehir gibi akıp gidiyor; sürekli geçmişe ve geleceğe bakarak hayat sürdürülemez önemli olan yaşamakta olduğun o anı dilediğince yaşamak. O anlar birike birike bizi biz yapan iyi-kötü-güzel-hüzünlü anıları oluşturur. Pişmanlık, sevinç, gurur, mutluluk, kızgınlık, terkedilmişlik, dostluk, sevilme, sevme, nefret etme, kırgınlık, bağlılık, aptallık, cesurluk bunların hepsini yaşamamız gerekiyordur belkide öyle yada böyle. Bu şekilde kendi yolumuzu çizip ilerleyeceğiz ve kişisel menkıbe'miz neyse onu yaşayacağız.

  Benim kişisel menkıbe'm tam olarak ne bende bilmiyorum belki o yüzden bu hayatın monotonluğu ve koşturmaca'sından kalan anlarda kendimi boşlukta hissediyor çoğu şeyi anlamsız buluyor, içimde farklı diyarlara yolculuk etme arzusu ve yeni yerler keşfetme isteği açlığı oluşuyordur kim bilir. Belki billuriye tüccarı gibi "yolculuk fikri", "yolculuk planı" beni hayata tutunduruyordur. Bu kitap sizde çok daha farklı duygular uyandırmış farklı hislere yelken açtırmış düşünce girdabına atmış olabilir. Ama en önemlisi dünyadaki en büyük hazinemize kavuşabilecek miyiz? yoksa onun ne olduğunu kavrayamadan yanımızdan geçip gitmesine izin mi vereceğiz?