• 398 syf.
  Kitabın kapağı ve Washington Post'un abartılı övgüsünün de yer aldığı açıklama kısmına aldanıp kitabı okumamanızı tavsiye ederekten başlıyorum ...

  Kapağına bakınca tarihe adını yazdıran liderleri görüp içinizden şu soru geçiyor ; "Acaba ne gibi akıl hastalıkları var , neler yapmışlar ?" Ama sorularınızı cevaplayacak liderlerin çılgın akıl hastalığı hikayelerini bulamayacaksınız. Benim çocukluğumdan bir iki birşeylerimi anlatmam tarihse , bu kitapta da öle tarih barındırıyor ucundan köşesinden.

  Yazarın bizim Palu Ailesinden haberi yok ne delilik hikayesi patlardı aslında :) Bu liderlerin manik depresif , hipertimi, distimi , bipolar hastalıkları yanında. Aslında dünya üzerinde teşhisi konulmamış milyonlarca distimi,hipertimi,manik-depresif insan var. Bunun liderlerde olması çok da ilginç gelmedi bana. Toplum içinde konuşamayıp , yüzyüzeyken methiyeler dizebilen lider niye olmasın ?, Katıldığı savaşlar ve bu savaşların stresine, sonucuna bağlı uykusuzluk , aşırı yeme yada yiyememe , alkol tüketiminin artışı .. bunlar bana çok anormal akıl sağlığı problemi gibi gelmedi. Bir aileyi yöneten baba bile cinnet geçirip siyanürle ailesini zehirlerken , bir ülkeyi yönetinin böyle ruhi problemler yaşaması( depresyon, çok konuşma veya asosyal olması , yahut seks düşkünü olması) gayet normal ve basit geldi bana.

  Kitapta anlaşılmaz kelimeler yok zaten kelimelerin çoğunu giriş kısmı dahil olmak üzere açıklamış yazar. Psikoloji türünden bir eser olmasından mütevellit bu türe ait terimlerin olduğunu bilerek elinize almanızı tavsiye ederim. 200'lü sayfalarda Hitler'i anlatırken yazar kendinin karmaşık hislerini anlatmış ve sorgulamış, çok fazla tekrire düşmüş bunu da satış kaygısına bağladım ben.( şahsi fikrim) Kennedy ve Roosevelt için insanı bunaltan , kulağı uzataraktan tutan anlatımı bunlar kafayı yememiş ama ben kafayı yiyeceğim dedirtiyor.

  Çok bayıla bayıla okuduğum bir eser olmadı,bazı kitap sitelerindeki beş yıldızlı yorumlara katılamıyorum bu yüzden.

  Keyifle başka eserler okumalar diliyorum :)