221B Dergisi

221B Dergisi

Dergi
8.7/10
109 Kişi
·
283
Okunma
·
19
Beğeni
·
192
Gösterim
Yalnızca Fransa'da 450.000’den fazla satan...
221B Dergisi
Sayfa 38 - Oytun Özgür - Fransız Polisiye Roman Tarihçesi ve Grangé
Jean-Christophe Grangé'nın iki yılda bir yayımladığı romanlarının en güçlü yanı yazmaya başlamadan önce yaptığı araştırmalar ve gazeteciyken ele aldığı konular hakkında yazmasıdır. Dolayısıyla Grange gerçek olayların üstüne hayali olaylar ekler ve bu hayalleri gerçeğe en yakın haliyle sunar. Bunun ötesinde Grange'yi diğer polar yazarlardan ayıran bir özelliği de edebi metaforlarını özenle seçmesi ve titiz betimlemeleridir.
Anlatımdaki sıradışılık sayesinde Grange, Fransız edebiyatı korku roman yazarlarının başarılı temsilcisi olmuş ve Maxime Chattam, Jerome Camut, Nathalie Hug gibi yazarları da bu türde roman yazması için cesaretlendirmiştir.
Önceleri eleştirmenler ve edebiyat çevreleri tarafından dışlanan ve edebi bir tür olarak kbul edilmeyen polisiye roman; bugün üniversitelerin ve eleştirmenlerin inceleme konusu olmuş, klasik edebiyatla aynı koleksiyonlarda yer alarak kabul görmüştür.
Tut ki gecedir
Karanlık sıvaşır ellerine camlardan
Birden kırmızıya döner trafik ışıkları
Kükürtlü dumanlar yükselir korkuya batmış
Camkırığı adamlardan
Tehlikeye büyür sakalları...
80 syf.
96 sayfalık canım dergi 80 sayfaya düşürülmüş. Bunun belirtilerini önceki iki sayıda görmüştüm ve yazmıştım. Yazarlarin parasini mi odemiyorsunuz? Neden gittiler? :( Ancak ne hikmetse bu sayıyı çok farklı buldum.Yeni yazarlarla tanıştık. Farkli üsluplar tattık. Ve kendi adıma cok yeni şeyler öğrendim.
Andre Gide'nin dedigi gibi Simenon 20. yuzyilin en uretken Fransız yazarı. Yilda 12 kitap yazilir mi?
Simenon okuyacağım. Hic okumadım. Heyecanli bir durum. Bu büyük yazarla tanisacagim.
Eğer benim gibi klasik müzik seviyor iseniz, entel zevkleriniz var ise çok güZel bir dizi önerisi: Endeavour. Bir an önce başlayacağım.
Dergi şıp diye bitti. İç tasarim da değişmiş. Bir yenilik var. Umarım ilk sayilardaki heyecan ve bol çeşitli yazılar yeniden bizimle buluşur. Çünkü bence bu dergi Dünyanın en güzel dergisi :)
Alma karari aldigim kitaplar ise şöyle:
1.Simenon kitaplari
2.Armagan Tunaboylu- Yıldız Cinayetleri, Resi Cinayetleri, Konsey Cinayetleri, Karakol Cinayetleri
3.Otel Pasifik çizgi romanı
60 syf.
İlk polisiye yazarı: Edgar Allan Poe, ilk polisiye öykü: Morgue Sokağı Cinayetleri ve ilk dedektif: Dupin
Bu sayıda okuduğum en güzel ve bilgilendirici yazı Fulya Turhan'a ait olandi. Dosya konusu ıvır zıvır dolu. Bu dergi çöküşe gecmez insallah. Algan Sezginturedi'nin yoklugu mu bana boyle hissettirdi acaba?
Devam eden öykülerde eksiklikler var.Tatildeyiz diye mi bunlar? Anlamiyorum.
Cok begenmedim sayıyı. Çok kitap onerisi de bulamadim. Edgar Allan Poe'nin tum öykülerini içeren kalin bir kitabim var. Her gune bir oyku okumaya karar verdim. Ve eğer bilmiyorsaniz "Annabel Lee" ve "Kuzgun" muhtesem siirlerdir. Dergide üzerinde durulmamış.
Not aldığım kitaplar şöyle:
1.Alper Caniguz- Cehennem çiçeği, Kan ve gül
2.John Marrs- Gerçek aşk
3.Jennifer McMahon- Neptun cinayetleri
80 syf.
Sayı 11 ve dosya konusu: Osmanlı'dan günümüze Türk Polisiyesi

İçerik çok dolu gelmedi bana. Başkomiser Galip Polisiyesi enfesti. Dizi onerileri vardi yine ama ikinci senesini neredeyse doldurmak üzere olan güzel dergimizin söyleyecek çok şeyi kalmamış gibi geldi bana.
Turkiyenin seri katilleri cok ozet seklinde ele alınmış. Ilgilileri internetten ayrintilariyla okuyabilir.
Cingöz Recai - Peyami Safa'nın takma isimle (Server Bedi) yazdigi polisiye kahramanimiz. Filmi de geliyor. Kesinlikle gidelim :)

Bu sayıda dikkatimi çeken iki dizi var : Stranger things ve gravity falls
Almayı düşündüğüm kitaplar ise: Fener balığı, Sherlock'un kadınları

En sevdiğim derginin gelecek sayıda bizi sasirtmasini umuyorum. Bir canlılık gelmeli sanki. iyi okumalar polisiye severler.
96 syf.
Cemil Meriç şöyle der:
Kitap fazla ciddi, gazete fazla sorumsuz. Dergi, hür tefekkürün kalesi. Belki serseri ama taze ve sıcak bir tefekkür. Kitap, çok defa tek insanın eseri, tek düşüncenin yankısı; dergi bir zekâlar topluluğunun.
Dergi okumayı seviyorum. Çok farklı ilgileri olan yazar kişilerin yazıları bana çok şey katıyor.
Bu sayıda casusluk konusu işlenmiş ancak benim hiç ilgimi çekmediği için dosya konusunu okurken sıkıldım ancak geri kalan taraf yine çok iyiydi.
Bu sayıda okumak için not aldığım kitaplar:
1.Arne Dahl- ölümün sesi, kötü kan, dağın tepesine doğru
2.John le Carre- soğuktaN gelen ajan
3.SJ Watson- uykuya gitmeden önce
4.CJ Sanson- Dominion ve Madrid'de kış
5.Tom Franklin- yılan harf
6.Peter Ackroyd- Cinayet Sanatı
60 syf.
Bilim ve polisiye!
Kesinlikle ayrilmaz birbirinden. Hele günümüzde işlenen suçlar tahmin yürütme ile curutulebilir mi? Canim AGatha'cigimin canim Hercule'si gri hücrelerini kullanmış ama aRtık bize kesin sonuçlar lazim.

Parmak analizi, BalisTik, kan sıçrama yönleri, el yazilari, dilbilim, DNA analizi gibi yöntemlerin gelisme surecleri ele alınmış.
Tess Gerritsen röportajı var sevdalilarina
Ben 6 sayıdır merakla takip ettiğim bir yazar olduğunu da kesfettim: Ceyhan Usanmaz

Ve bu sayıda ilgimi çeken kitaplar şunlar oldu:
1.Jo Nesbo- Yarasa
2.Friedrich Durrenmatt- Yemin
60 syf.
Wuhuu muhteşem bir sayıydı.
Dosya konusu Sherlock idi. Dergiyi görür görmez bir farklılık olduğunu sezersiniz. Evet kapak tasarımı müthiş. Arastirdigimda ise ilk 6 sayıda Mazhar Bilgiç kapak tasarımını yaparken bunu Pınar Kurt yapmış. Emeğe saygı ama bu değişiklik kendi adıma iyi olmuş.
Zengin bir içerik var. Sherlock hakkında çok şey biliyoruz sansak da yeni öğrendiğim ya da ihtimal olan şeyler okudum. Polisiye severlerin evinde olması gereken bir dergi olmuş. Ellerinize saglik 221b.
Bu sayıda kesfettigim kitaplar şöyle:
1.Sophie Hannah- Monogram Cinayetleri, Kapalı Tabut
2.Alexander Mccall Smith- Bir numaralı kadınlar dedektiflik bürosu
3.Laurie R. King- Aricinin Çırağı, Kadınlar Alayı
4.Jennifer Mcmahon- şeytanın eli, 29.oda
5.Nancy Pickard- Bakire, Fırtına kokusu, Cinayetin şifresi
6-Maria Konnikova- Sherlock Holmes gibi düşünmek
64 syf.
Her sayısını aldığım iki dergiden birisidir. Polisiye kitap önerileri çok iyidir. Bu sayısında alacağım kitaplara eklediklerim şöyle:
1. Hammett- Malta sahini
2. Chandler- Büyük uyku
3. Peder Brown öyküleri
4.Simenon- Bella'nin ölümü
5.Hume- Kupa arabası cinayeti
Not: Benim aşırı severek okuduğum Ejderha dövmeli kız (millenyum serisi) de tavsiyemdir.
96 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10
Temmuz-Ağustos 2018 derginin okuduğum ilk sayısı oldu ve bunda, kapağındaki Grangé yazısının (henüz kendisiyle tanışmamış olmama rağmen) payı büyük. Derginin ismi ünlü dedektif Sherlock Holmes'ün Londra'daki evinden geliyor. Bir polisiye dergisi için fena bir seçim değil.

Bu sayıda kapaktan da anlaşıldığı üzere dosya konusu olarak Fransız polisiye yazarı Jean-Christophe Grangé ele alınmış. Grangé hakkındaki ilk yazıda Grangé'nin yanı sıra Paul Féval, Gaston Leroux, Léo Malet gibi Fransız polisiye yazarlarından ve eserlerinden bahsedilmiş.

Bir sonraki yazıda, yazarın çok bilinen romanlarından Kızıl Nehirler; yapı, kişiler, süre, uzam gibi bağlamlarda ayrıntılı (benim gibi henüz kitabı okumamış olanlar için fazla ayrıntılı) bir şekilde ele alınmış. Namık Kemal Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Profesörü Doktor Ali Tilbe'nin kaleme aldığı yazı baştan sona dopdolu ve güzel bir inceleme.

Sonraki yazının konusunu yine Kızıl Nehirler romanının dedektifleri Niémans ve Abdouf oluşturuyor ve yazıda bu iki karakterin kimlikleri, psikolojileri, karakter özellikleri gibi şeyler anlatılıyor.

Diğer bir yazıda yine ayrıntılı olarak Grangé'nin romanlarında mekan olarak Afrika'yı kullanmasına ve belli karakter seçimlerine değinilmiş. Son olarak da filme uyarlanmış Grangé yapıtlarına tek tek değinilmiş ve filmlerin kitaplar kadar başarılı olamayışından, beklentiyi karşılayamamış olmalarından bahsedilmiş.

Henüz Grangé okumadığım için bu kısımlar hakkında fazla bir yorum yapamıyorum ama derginin Grangé dışında kalan bölümlerinde de oldukça nitelikli yazılar mevcut. Mesela Gore Vidal, Dorothy L. Sayers, Roberto Ampuero gibi birçok polisiye roman yazarı ve eserleri anlatılmış. "Konuşulmayan" kitabının yazarı Demokan Atasoy'la yapılan bir röportaja yer verilmiş. Benim dergide en çok beğendiğim yazı Ekin Açıkgöz'ün Şibumi ve yazarı Trevanian hakkındaki yazısı oldu. Merak uyandırıcı ve öğretici bir yazıydı. Dergi içeriğinde bir de öykü halinde kaleme alınmış bir çizgi roman incelemesi vardı ki anlatılmaz, okunur. Yine de kısaca bahsetmek gerekirse öyküde katilimizin cinayet nedeni bahsi geçen çizgi roman (Pis İşler, Diego Cajelli & Luca Rossi). Ve soruşturma sırasında söylediği cümlelerden kitabın onu ne kadar etkilediğini çok iyi anlıyoruz. Özetle şunu diyor aslında: Ben artık polisiye hikaye okumak istemiyorum, polisiye hikaye olmak istiyorum!

Bunların dışında dergide polisiye birkaç öykü (öyküler hoşuma gitti gerçekten) ve birkaç çizgi hikaye de mevcut. En son kısımda da şöyle bir şey var:
"2016 yılı Kasım ayında 221B Dergi ve Bilgi Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen 'Dünyanın Polisiye Haritası' adlı atölyede tanıştık. Farklı mesleklerden on kadındık. Bir ortak noktamız vardı: Polisiye roman! (...) Her altı haftada bir toplanıp önceden belirlediğimiz bir polisiye romanı masaya yatırıyoruz ve kıran kırana tartışıyoruz. Aynı düşünmüyoruz ama aynı heyecanı paylaşıyoruz. İşte sizlerle paylaşmak istediğimiz de bu heyecan!"

Aynı buradaki kitap buluşmaları gibi değil mi?

Dipnot: İncelemeyi yazmak Eylül ayına nasip oldu, bu sayı kitapçılarda kalmış mıdır bilemem. Ama okumak isteyenler derginin eski sayıları için Mylos Yayın Grubu Online Dükkan üzerinden indirimli sipariş verebilirlermiş. (Derginin sitesi 221b.com Sitede de güzel yazılar mevcut. Polisiye severler göz atabilirler. ;))
60 syf.
15 Temmuz Darbesi gündemi tabi ki değiştirdi ve polisiye dergisinde de dosya konusu oldu. Suc unsuru barindiran her şey polisiyedir mantığıyla darbenin edebiyatta ve ekrandaki yansimalarini aktarmis bu guzide dergimiz.

Tüm dergileri bitirdiğim vakit not aldığım dizileri ayrı bir başlıkta sizlerle paylasacagim. Kitaplari zaten belirtiyorum ama özellikle soylemek istedigim bir albüm var. 'Nick Cave and the Bad Seeds - Murder Ballads' albümü. Bunu dinlemeye useniyorsaniz sunu dinleyin: Where the wild roses grow

Beni meraklandiran ve okuma isteği uyandıran kitaplar ise şöyle:
1.Jason Goodwin -Yeniçeri ağası
2.J.K.Rowling- Cormoran Strike serisi
3.Fernando Verissimo- Borges ve sonsuz orangutan
4.Karin ALvtegen- Yitirilen, ihanet
5.Mari Jungstedt- Gorunmeyen
6.Tarquin Hall- Vish Puri serisi
96 syf.
·31 günde·Beğendi·10/10
Agatha Christie'ye ayrılmış bu sayıyı severek okudum. Çünkü Agatha Christie kitaplarını bilen birisi olarak yazar, kitap ve kahramanları üzerine yapılan incelemeler bayağı dikkatimi çekti. Farklı açılardan da yazılar var; örneğin Agatha Christie ve sinema.
Polisiye üzerine 2 ayda bir çıkan bu dergiyi takip etmeye çalışıyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 19 okur beğendi.
  • 283 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 122 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.