Giriş Yap

A. E. Van Vogt

Yazar
7.6
34 Kişi
Unvan
Kanadalı Bilimkurgu Yazarı
Doğum
Kanada, 26 Nisan 1912
Ölüm
ABD, 26 Ocak 2000
Yaşamı
1912 yılında Winnipeg'de doğdu. Küçük yaşlarda çalışmaya başladı. 1926'da Amazing Stroies dergisiyle tanışması hayatının akışını değiştirdi. Öyküler ve radyo oyunları yazmaya başladı. Bilimkurgu türündeki ilk öyküsü Vault of the Beast'tir. Yine bir bilimkurgu öyküsü olan Black Destroyer 1939 yılındaAstounding Dergisi'nde yayımlandı. Bu öykü The Voyage of the Space Beagle (Uzay Tazısı'nın Yolculuğu) adlı ünlü romanına da kaynaklık etti. 1939 yılında ilk eşi bilimkurgu yazarı Edna Mayne Hull ile evlendi. Birlikte 40'lı yıllarda pek çok eser ürettiler. İlk romanı Slan, 1940 yılında Astounding Dergisi'nde tefrika halinde yayımlandı. 1941'de The Weapon Shops of Isher, 1943'te ise The Weapons Makers adlı romanları yayımlandı. Bir süre yazmaya ara veren yazarın son romanları arasında, Children of Tomorrow; The Battle of Forever ve Computerworld sayılabilir. 1996'da SFWA tarafından verilen Büyük Usta ve Retro-Hugo ödülerini aldı. 26 Ocak 2000'de öldü. Türkçeye çevrilen yapıtları: Uzay Tazısı'nın Yolculuğu, NullA Dünyası.

İncelemeler

Tümünü Gör
240 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
UZAYLI Alfred Elton van Vogt 26 Nisan 1912 - 26 Ocak 2000 Kanada doğumlu bir bilim kurgu yazarıdır. Parçalanmış, tuhaf anlatım tarzı, daha sonraki bilim kurgu yazarlarını, özellikle de Philip K. Dick'i etkiledi. Yirminci yüz yılın ortalarında bilim kurgunun en popüler ve etkili uygulayıcılarından biriydi. Children of Tomorrow (1970) Yarının Çocukları: Uzaylı ismiyle (1984) ülkemizde yayınlanan A. E. van Vogt bilim kurgu romanı. Komutan John Lane on yıllık uzay görevinden geri dönmüştür. Geride altı yaşında bıraktığı kızı Susan şimdi on altı yaşında olmuştur. Yıllar süren uzay görevlerine gidenlerin aileleri için kurulmuş Spaceport şehri ve çocukların kıyafetler, disiplin, kendi gelenekleri şiddet içermeyen birlikler halinde bir nevi ebeveynlerin görevlerini üstlenmeleri birbirlerini denetlemeleri. Lane, kendi çocuğumu ben yetiştiririm onun ahlak ve davranışlarını ergen çocukların oluşturduğu birliklerin yönlendirmesine bırakamam deyip birlikle fikir çatışması. Bir yanda da dünyaya dönerken uzaylı saldırısına uğramış ve dünyaya geri dönmeyi başarmıştır. Uzaylılar ise insanların arasına bir casus göndermeyi başarmışlar ve üstelik Spaceport'taki çocuklardan oluşan ve Lane'nin kızının da bulunduğu birliğe insan görünümünde bir çocuk ajan yerleştirmişlerdir. Elli küsur yıllık bu bilim kurgu romanını okurken doğal olarak bazı anlam tuhaflıklarına; örneğin yıldızlar arası yolculuk yapıyoruz ama halen tuşlu ev telefonu kullanıyoruz. Bu gibi takıntılarınız yoksa keyifle okuyabileceğiniz güzel bir roman. Ben çok keyif aldım. Keyifli Okumalar...
Reklam
344 syf.
·
Puan vermedi
Uzayda araştırmalar yapmak üzere seyrüsefer yapan Tazı gemisi ve personelinin başından geçen maceraların bahsedildiği bir kitaptır. Gemide haliyle gemi mürettebatı ve bilim adamlarında oluşan karma ekip var. Bilim adamları demokratik yollarla kendilerine liderlik edecek kişiyi seçiyorlar ve nihai kararlar bu kişi tarafından veriliyor. Yazarın buluşu olduğunu düşündüğüm yeni bir bilim dalıyla tanışıyoruz kitapta ; Neksiyoloji. Tüm bilim dallarından faydalanıp, hepsinin arasında köprü oluşturmaya yarayan yeni bir bilim dalı ve önemi henüz anlaşılamamış ve diğer bilim adamlarınca küçümsenmekte. Yani bir bakıma parçaları değil, bütünü görmeye odaklanan bir bilim dalı. Bu bilim dalına vakıf, gemideki tek insan ise Elliot Grosvenor. Geminin başından geçen çeşitli olaylarda Elliot, Neksiyoloji' nin ne kadar hayat kurtarıcı olduğuna tüm gemi personelini ikna etmeyi başaracaktır. Ben hikayeleri sevdim.
240 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Baskan Yayınları bilim kurgu serisinin on ikinci romanı. Fena değil diyebileceğim bir roman. Bir uzay filosu komutanı John Lane, on yıllık bir görev sonrasında evi olan Spaceport'a döner ama hayal kırıklığına uğrar. Kızı Susan, Kızıl Kediler adında bir birliğe üye olmuştur ve garip davranışlardadır. Birliğin kendi kuralları ve konuşma tarzı vardır ve bu durum John'un hoşuna gitmez. Bu arada birlikteki elemanlardan biri olan Bud Jagger aslında bir uzaylıdır ve babası ile birlikte insanların karakterlerini analiz etmektedir. Bu analiz sonucu kendi gezegenlerinden buraya bir saldırı düzenleyip ele geçirmek istemektedir. Ancak uzay filosu komutanı Lane de akıllı bir adamdır. Birlik, uzaylı saldırısı, karısının soğuk davranışları arasında John Lane başarılı olacak mıdır ve birlik içinde Mike ile Lee arasındaki rekabet sonlanacak mıdır?
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42