A. J. Cronin

A. J. Cronin

Yazar
7.6/10
102 Kişi
·
290
Okunma
·
19
Beğeni
·
4.200
Gösterim
Adı:
A. J. Cronin
Tam adı:
Archibald Joseph Cronin
Unvan:
İskoç yazar
Doğum:
Cardross, İskoçya, 19 Temmuz 1896
Ölüm:
Montrö, İsviçre, 6 Ocak 1981
Archibald Joseph Cronin; 1896 yılında, İskoçya’nın Cradross şehrinde doğdu. I. Dünya Savaşı çıktığı zaman, Glasgow Üniversitesi’nde Tıp tahsili yapmaktaydı. Silah altına alınarak, İngiliz donanmasına doktor olarak atandı. Savaştan sonra Güney Wales (Gal) bölgesinde, küçük bir şehirde doktor olarak çalışmaya başladı. Bir yıl kadar maden ocaklarında da doktorluk yapan Cronin, Londra’ya giderek muayenehane açtı. Fakirlere parasız bakması, hastalarıyla içten ilgilenişi, onun kısa sürede daha geniş çevrelerce tanınmasına neden oldu. İyi kazanan bir doktor olmuştu. Bir mide rahatsızlığı geçirmesi, onun bir süre için doktorluğu bırakmasına sebep olmasaydı, edebiyat dünyası böyle usta bir yazarı tanımamış olacaktı. 1930’da hastalığı geçip bir köyde dinlenirken, uzun zamandır beklediği fırsat eline geçmiş oldu. Yıllardır, aklında tasarladığı konuyu yazma kararı aldı. İlk romanını (Şapkacının Şatosu), aylarca çalışarak tamamladı. Çok başarılı bir eser oldu. Eleştirmenler ; Cronin’in yazılarını Thomas Hardy’ye, Charles Dickens’e, Honore de Balzac’a benzettiler. Bu başarı; yazarın , kendisini bütünüyle edebiyata vermesini sağladı. Edebiyat dünyasındaki, ünlü yazarlar arasındaki yerini aldı. Eserleri ; hep çok içli, insani konuları işleyen, bunların çok usta bir dille anlatılan yazılar olduğu için, Cronin’in başarısını sağlayan en önemli unsur olmuştur. 1981 yılında öldü


Kabus Şatosu
Şahika
Geçmişi Unutmak Lazım
Kuzey Işığı
Nöbetçı Hemşıre
Umut Yillari
Pembe Yillar
Bir Acı Şarkı
Kuzey Işığı
Gece Nöbeti
Aşk Acilari
Erguvan Ağaci
Yeşîl Yillar
Bu Yerin Ötesinde
Sabah Yıldızı
Yıldızlar Bakarken
Hayata Dönüş
Shannon'un Yolu
“Biz fakiriz ve bunu herkes biliyor. Sen eski kıyafetler giyiyorsun ve ben de yemek yapıyorum. Ama bunların bir önemi yok. Sen bir doktorsun, hem de iyi bir doktor ve ben de senin karınım..”
A. J. Cronin
Sayfa 184 - Altın Bilek
Barışmaları, birbirlerine aşık oldukları günden beri başlarına gelen en muhteşem şeydi..
A. J. Cronin
Sayfa 459 - Altın Bilek
Her halde bilmezsiniz, bir erkeğin hayatında, iyi bir kadın sevgisinden, ilgisinden uzak yaşamak kadar büyük bir mahrumiyet tasavvur edilemez.
457 syf.
·4 günde
A. J. Cronin " İnsanların gayesi yükselmektir, en yükseklere varabilmektir. Ve işte bu sebepledir ki, her insan Şahika'ya ulaşmak için çırpınır. " der, eserin önsözünde.

İnsanoğlu yöneldiği her alanda erişilmese ulaşmak gayesindedir. Nasıl ki herhangi bir dağın zirvesine tırmanırken efor sarf etmek gerekirse, yükselme gayesiyle de bazen akıntıya karşı kürek sallar insanoğlu. Elbette ki zirveye ulaşamadan yarı yolda pes edenlerin var olduğu gibi, en tepeye Şahika'ya varanlarda vardır. Zirve soğuk ve yalnız olsa da...

Erişilmese ulaşınca mutlu olur mu insan? Yoksa bu yolda çektiği cefa mıdır erişilmesi değerli kılan! Bence insan elindekilerle yetinmeli ve kıymetini bilmeli, geç olmadan! Çünkü zirve, her zaman mutluluk getirmez. Muhakkak ki ideallerimizin peşi sıra yürümeliyiz, yürümesine de! Ardımızda hiç kimseyi incitmeden ve basamak yapmadan, kendi saf irade ve gücümüzle aşmalıyız bu sıkıntılı süreci. Başkalarını basamak olarak elde ettiğimiz mevki, anlamını yitirir zamanla. Geriye ne amaç kalır, ne de inanç.

Eserin kahramanı Manson'un geçmişi, sıkıntılarla yoğrulmuş olarak çıkar okurun karşısına. Daha genç yaşında ebeveynlerini kaybetmiş ve hayatın zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bütün imkânsızlıklara rağmen, idealist ve azimlidir. Yöneldiği her alanda bazen zafiyet gösterse de yükselme inancıyla dopdoludur. Glen Endowment vakfı tarafından, meslek sahibi olunca geri ödemek koşuluyla Tıp Okuluna kaydını yaptırır. Okulun çalışkan ve başarılı bir öğrencisidir. Zengin muhitten ziyade tek eğlenceleri sigara içmek ve bilardo oynamak olan fakir bir zümreye dahildir. Ve nihayetinde yirmi dört yaşında Penowell Vadisinde asistan doktor olarak görevine başlar. Ve bundan sonra da olaylar silsilesinin ardı arkası kesilmez. Doktor Manson şimdiki bazı doktorlar gibi, egoist ve bencil mi olur, yoksa mütevazi kimliğinden ödün vermeden başarıya giden yolda emin adımlarla hedefine mi ulaşır. Kim bilir.

A. J. Cronin, bu romanında hayat felsefesini anlaşılır bir yazım diliyle yansıtmış okura. Ayrıca yüzlerce hastanın bilgisiz doktorların elinde, nasıl bir kukla gibi oynatıldığına; sırf geçmişte kabul gördü diye, eski tedavi usullerinin ısrarla uygulandığına; hastalığın belirtilerinin muhtelif şekillerle geçiştirilip, tecrübe ile tedavi edildiğine dem vurmuş. Eser, kitaplığımın en güzide eserlerden biridir. Elimde 1972 tarihli, dördüncü basımı mevcuttur. Şu anda basımı var mı, bilmiyorum ama şayet temin edebilirseniz okumanızı tavsiye ederim.

Hepimizin kendi içimizde bir yol gösteren vardır ki, başka herhangi bir etken içimizde ki his kadar etkili olamaz. Yeter ki biz, insan olarak hislerimize kulak vermesini bilelim!
331 syf.
·18 günde·Puan vermedi
Kitap çok güzel ve gayet akışkan okurken meraklı ve keyifli okudum hatta çay eşliginde güzel gidiyor,eski kitaplar her zaman güzeldir,tavsiye ederim..
330 syf.
·Beğendi·8/10 puan
A.J Cronin'in kaleminden çıkan her sayfada, iddiadan, yapmacıktan, sahte ahlaktan uzak, dürüst ve sade bir adamın izi vardır. Onun romanlarından birini okurken, çok görmüş geçirmiş, çok acı duymuş, insanlara karşı hararetli bir sevgi besliyen, derin bir samimiyete sahip, hisli, açık kalpli bir adamla karşı karşıya olduğumuzu hissederiz. Sanki A.J Cronin herkestir.
331 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Elimdeki kitap ilk basım bir kitap ve tarihi 1971. Dili öyle güzel çevrilmişki eski Türkçe sözcükler sıkmıyor dahi. Konusuna gelince bir çocuğun adamlık yolculuğu diyebilirim ki kitabın devam serisi olan ‘ Yeşil Yıllardan Sonra/Pembe Yıllar’ da bu anlatılıyor. Yeşil yıllar esasında ömrün ilkbaharı olarak tasvir esilmiş yazarca ama kitaptaki genç yeşil yıllarına bir o kadar uzak büyümekte. Sıkılmadan, tatlı bir heyecanla okunan antika bir eser.
236 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabin 1959 basimini okumak ayri guzellikte bir duyguydu benim icin... sayfalarinin kokusu , Turkce'sinin zarafeti, kelimelerin zenginligi... o yillara donme arzusu icerisinde bitirdim.. konusuna gelince , insan meslegini nasil bir obsesif hale getirip , saplantisini bu derece uc noktada yasayabilir? Bir insanin, meslegini yapmakta ki amaci nedir? Kendisini insanliga adamak mi, Saplantisini yasamak mi? Ya bir gun tamamen kendinizle zit bir karakterle tanisirsaniz?
372 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kitabı yaklaşık 4 ile 5 yıl civarında bir süre önce okumama rağmen zihnimde hala yer tutan bir konusu vardı. Zor şartlar altında okuyan bir doktor ve sevgilisi daha sonra doktor hastalığa yakalanıyor ve tek çaresi bir tur gemisinde mesleğini yapmak ve aynı zamanda deniz havası soluyarak hastalığının iyileşmesini beklemek.... Bu sırada sevgilisinden uzak olan doktor beyi gemide zengin iş adamının kızı tabiki rahat bırakmıyor ve sonrasında ihanetler vs vs...
520 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Huzursuz bir doğaya sahip olan, çoğunlukla gerçeğin peşinde giden, herşeye bir bilim adamı titizliğiyle kuşkulu yaklaşan yeni mezun bir doktorun insanlığa yararlı olma çabası ile -bazen insanların kendisini de karşısına alarak (! ) - yeri geldiğinde cahillikle, yobazlıkla mücadelesini anlatan ; maden ocaklarında çalışan insanların hastalıklarını tedavi etme süreci ile başlayan macerasında idealist bir insan olarak yaklaştığı mesleğini icra ederken neredeyse bütün uzmanlık alanlarını uygulamalı olarak öğrenip (!) bilinenleri daha ileri bir noktaya taşıyabilmiş hatta köhneleşmiş bir sağlık sistemin kendisine de karşı savaş açıp kalıpları yıkmayı başarmış devrimci bir doktoru anlatan harika bir kitap
457 syf.
·Beğendi·10/10 puan
cok uzun zaman önce okumuştum.idealist bir doktorun mesleğe uzak bir kasabada başlayışı,heyecanı,yetersizliği,onuru,gururu,mesleki ahlakı,mesleğe ilk adım attığı kasabada başına gelenler anlatılıyordu.Çok beğendim.
Çocukluğumda okuduğum en iyi kitap belki de. Nedense bu kitabı görünce hüzünleniyorum. Çok şey hatırlatıyor bana. Bir doktorun yükselişi ve düşüşü muhteşem bir şekilde anlatılmıştı. Ben ordaki doktordum. Onunla aynı duyguları yaşadım. Onunla ağladım, güldüm, ameliyata girdim, heyecanlandım. Yıllar geçse de bu kitabı ve etkisini asla unutamam. Durup durup aklıma gelir. Bazen oturur o doktorla sohbet ederim. Bana bu duyguyu yaşatan, bunca etkiyi bırakan nadir kitaplardan..
457 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10 puan
Andrew, idealist bir doktordur.Maden kasabasındaki maden işçilerine , iyileştirirken, zengin Londra’nın kibar semtlerinde Doktorluk yapmaya başlamıştır.Geriye dönüp baktığında yapılan yanlışların dönüşü yoktur.Açtığı kliniği kaybeder.Eşini de kaybeder.
“Acı olan mutlu olmamak değil , mutlu olabilecekken olamamaktır.”

Yazarın biyografisi

Adı:
A. J. Cronin
Tam adı:
Archibald Joseph Cronin
Unvan:
İskoç yazar
Doğum:
Cardross, İskoçya, 19 Temmuz 1896
Ölüm:
Montrö, İsviçre, 6 Ocak 1981
Archibald Joseph Cronin; 1896 yılında, İskoçya’nın Cradross şehrinde doğdu. I. Dünya Savaşı çıktığı zaman, Glasgow Üniversitesi’nde Tıp tahsili yapmaktaydı. Silah altına alınarak, İngiliz donanmasına doktor olarak atandı. Savaştan sonra Güney Wales (Gal) bölgesinde, küçük bir şehirde doktor olarak çalışmaya başladı. Bir yıl kadar maden ocaklarında da doktorluk yapan Cronin, Londra’ya giderek muayenehane açtı. Fakirlere parasız bakması, hastalarıyla içten ilgilenişi, onun kısa sürede daha geniş çevrelerce tanınmasına neden oldu. İyi kazanan bir doktor olmuştu. Bir mide rahatsızlığı geçirmesi, onun bir süre için doktorluğu bırakmasına sebep olmasaydı, edebiyat dünyası böyle usta bir yazarı tanımamış olacaktı. 1930’da hastalığı geçip bir köyde dinlenirken, uzun zamandır beklediği fırsat eline geçmiş oldu. Yıllardır, aklında tasarladığı konuyu yazma kararı aldı. İlk romanını (Şapkacının Şatosu), aylarca çalışarak tamamladı. Çok başarılı bir eser oldu. Eleştirmenler ; Cronin’in yazılarını Thomas Hardy’ye, Charles Dickens’e, Honore de Balzac’a benzettiler. Bu başarı; yazarın , kendisini bütünüyle edebiyata vermesini sağladı. Edebiyat dünyasındaki, ünlü yazarlar arasındaki yerini aldı. Eserleri ; hep çok içli, insani konuları işleyen, bunların çok usta bir dille anlatılan yazılar olduğu için, Cronin’in başarısını sağlayan en önemli unsur olmuştur. 1981 yılında öldü


Kabus Şatosu
Şahika
Geçmişi Unutmak Lazım
Kuzey Işığı
Nöbetçı Hemşıre
Umut Yillari
Pembe Yillar
Bir Acı Şarkı
Kuzey Işığı
Gece Nöbeti
Aşk Acilari
Erguvan Ağaci
Yeşîl Yillar
Bu Yerin Ötesinde
Sabah Yıldızı
Yıldızlar Bakarken
Hayata Dönüş
Shannon'un Yolu

Yazar istatistikleri

  • 19 okur beğendi.
  • 290 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 229 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.