A. Mümtaz İdil

A. Mümtaz İdil

YazarÇevirmen
8.2/10
148 Kişi
·
188
Okunma
·
8
Beğeni
·
2.291
Gösterim
Adı:
A. Mümtaz İdil
Tam adı:
Ahmet Mümtaz İdil
Unvan:
Türk Gazeteci ve Yazar
Doğum:
Zonguldak, 1952
Kültür Bakanlığı’nda Sinema Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunan ve bu görevinden emekli olan İdil, yayınlanmış 17 eseri bulunuyor. Çeşitli gazete, dergi ve ajanslarda muhabirlik ve çevirmenlik yapan A. Mümtaz İdil, evli ve iki çocuk babası.

1952 Zonguldak doğumlu olan A. Mümtaz İdil, uzun süredir nefes borusu kanseri teşhisiyle tedavi görüyor.
Nazım Hikmet’i, Edip Cansever’i, Fakir Bayburt’u Orhan Kemal’i unutturdular bize. Sait Faik tadında bir günü hak etmiyor mu bu ülke? Hep mi kadın cinayetleri ile uyanmak zorundayız?
Kim bilir aramızda kaç kişi, keşfedilmemiş yeteneklerine karşın, hiç ilgi duymadığı bir alanda at koşturuyor ve göz göre göre yok oluyor?
Artık Türkiye'de siyaset takım tutmanın da ötesine geçmiş durumda. Partiler yelpazesinde muhalefet falan yok, takan da yok. Maç Pensilvanya ile Ankara arasında geçiyor, diğerleri ise bizimle birlikte konu mankeni. ( Kitap 2015 de çıktı!!!)
...Fizikçi Pierre Curie bu kıyım için, "Endülüs Kütüphanesi'nden otuz kadar kitap kurtuldu, onlarla atomu parçaladık. Eğer yakılan bir milyon kitabın yarısı kurtulmuş olsaydı, şu anda galaksiler arasında geziyor olurduk." diye yazıyordu.
358 syf.
·1 günde
Kitapta yönetmen Tortsov, öğrencilerine oyunculuk üzerine kendi deneyimlerini, bilgilerini aktarıyor. Öğrenciler üzerinden sahnede yapılmaması gereken davranışları, oynanılan karakter ile gerçek hayattaki kendinizin kaynaşması gerektiğini vurgulamaktadır. Oyunculuğa ilgisi olan veya bu bölümü okumak isteyenlerin hevesle okuyabileceği bir kitap. İyi okumalar...
148 syf.
Seni niçin seviyorum nasıl seviyorum bunu bilemiyorum.Belki de güzel bile değilsiniz...


o anda çekilip gitsem iyi olurdu.Ama tuhaf bir duyguya kapıldım Kadere meydan okumak, şansımla alay etmek istedim..

Dostoyevski'yi bilmeyen yoktur.5 sene önce okumuştum fakat tekrardan okumak istedim.Muazzam bir anlatım.Karakterlerin her birinin içini, asıl benliğini tüm açıklıhıyla görebiliyorsunuz.
148 syf.
·4 günde·8/10
Bu kitap bütün kumarbazlara gelsinnnnn!!!

Ya da bi dakkka tüm paragözlere de gelebilir.

Yok ya da tüm Dostoyevskicilere gelsin.
Çok sevgili yazarımız bu kitabında, sözde elit görünümlü olan ama gözünü para bürümüş, kolay yoldan ün, şöhret, statü, itibar ve kısaca kolay yoldan sosyal üstünlük sağlamak isteyen insanlara çok ince göndermelerde ve tespitlerde bulunmuş.
"Hadi be moruk öl de miras bana kalsın" cılar mı dersiniz, "Zenginsen senin yanındayım her zaman ama düştüğün anda güle güle"ciler mi dersiniz, küçük hesap adamı/kadını olanlar mı dersiniz.. Çevremizde de karşımıza çıkabilecek türden karakterleri çok iyi sunmuş yazar. Ve sonunda sanat olmuş, edebiyat olmuş okunası bir kitap olmuş . Olmuşta olmuş. iyi okumalar.
152 syf.
·Beğendi·8/10
Bu eseri yaklaşık 4-5 yıl önce okumuştum. O dönemlerde çok okuyan daha doğrusu doğru düzgün okuyan bir insan değildim. Yaklaşık yılda bir kitap okuyorum. Yani şu istatik verilerinde ifade edilen ortalama Türk okuruyum. Sanırım üniversitelere gelen kitap stantların birinden, sırf kapak resmini beğendiğim için almıştım. Elime almamla bitirmem bir olmuş, o günlerde bile beni içine çekebilmeyi başarmıştı. Sonrasında bir çok arkadaşa da tavsiye ettim kitabı. Şimdi görünce o günler geldi aklıma.

Gariban bir mujikin oğlu Rasputin. Küçükken bir gün eve keşişler geliyor. Yaşlı keşişten duyduğu 'Biz insanlardan kötü huylarını alır,yerine mutluluk veririz.' cümlesini hayatı boyunca unutmayacak, İleride bu yaşlı keşişten çok şeylerde öğrenecektir. Keşişlerden edindiği bilgilerin yanına zeka ve gözlem gücü de eklenince çağın en ileri kahini konumuna gelmesi, bu ünle beraber saraya yerleşmesi çok zor olmayacaktır.Sarayda Ramonav'ları etkisi altına alacak, dönemin tüm devlet işlerinde, bürokratık atamalarda büyük etkisi olacaktır. Her ne kadar herkes tarafından kahin olarak görülse de o da bir insandır ve her insan gibi onunda bazı zaafları vardır. Bu zaaf, sır perdesi olaylar ve bir sürü kehanetlerle onun sonunu getiricektir.

Bu eseri okuduktan sonra uzun süre etkisinde kalmıştım. Gerçekten çok keyifli ve esrarengizdi. Elinize geçerse ya da bir yerlerde gözünüze takılırsa, düşünmeden alın derim. Emin olun pişman olmazsınız..

Herkese keyfili okumalar dilerim.
150 syf.
·7/10
Roma nın zalim imparatorlarından olan Caligula asıl adı Gaius Ceaser Germanicus çift kişilikli, sapık, sadisttir ve Jüpiter ile konuştuğunu kendisinin ilahi bir varlık olduğunu savunur. Halkına büyük bir baskı ve şiddet uygular okurken tüylerim diken diken olmuştur böyle zalimlik görmedim duymadım! Kendine has işkence yöntemleri oluşturup bunları askerlerinin ve halkın üzerinde dener hem de durduk yere yapar bunu hasta olduğu çok açıktır...
150 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Bu kitabı okudaktan sonra dedim ki iyi ki ölüm var...Kitabı okuduğunuzda bir insanın canilikte, ahlaksızlıkta sınırın bile sınırı aştığına tanık oluyorsunuz.
148 syf.
·2 günde·7/10
Kumarda kaybeden aşkta da kazanır mı onu okuyunca göreceksiniz.
Pembe dizi kıvamında hızla okuyacağınız 1 veya 2 günde bitirilecek bir kitap.

Aşk ,kumar, para hırsı her şeyin olduğu bir kitap. Her zaman kasa kazanır diye boşuna dememişler. Bazı hırslarımızın özellikle para ve kumar söz konusu olunca önüne geçmek lazım yada nasıl derler kazanıyorken bırakacaksın. Tabi konu tamamen kumar üstüne değil hikayedeki kahramanların diyalogları aralarındaki ilişkiler ,beklentiler, aşklar, tartışmalar günlük yaşamda olan bir çok şey anlatılmış.
152 syf.
·10/10
Kurtuluş yolunu göstermek iddiasıyla köyden gelen bir adam'ın başarı öyküsü. Olağanüstü bir zeka,olağanüstü bir öngörü,olağanüstü bir karakter.. ama gerçek bir karakter. Rasputin ismi büyük olduğu gibi ölümü'de büyük olmuştur normal biri gibi ölmemiştir.. Yüksek dozaj'da siyanür içirilmiş,göğsüne,sırtına,kafasına kurşun sıkılmış ama bunların hepsi yetersiz kalmıştır o boğularak ölmüştür.
148 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Dostoyewski'nin gençlik yıllarını, kumara ve aşk tutkusunu yalın bir dilde anlattığı bir eser. Okuması keyifli. Aşkın karşısında insanlığın zaafları kazanıyor. Acıda olsa sanırım gerçek bu.
152 syf.
·Beğendi·10/10
Bakışlarını bu kadar etkili işlerde birisinin kullanması ve bu sayede devleti yöneten gizli güç haline gelmiş olan Rasputin kadın düşkünlüğü de sonunu getirmiş. Okumak lazım. :)

Yazarın biyografisi

Adı:
A. Mümtaz İdil
Tam adı:
Ahmet Mümtaz İdil
Unvan:
Türk Gazeteci ve Yazar
Doğum:
Zonguldak, 1952
Kültür Bakanlığı’nda Sinema Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunan ve bu görevinden emekli olan İdil, yayınlanmış 17 eseri bulunuyor. Çeşitli gazete, dergi ve ajanslarda muhabirlik ve çevirmenlik yapan A. Mümtaz İdil, evli ve iki çocuk babası.

1952 Zonguldak doğumlu olan A. Mümtaz İdil, uzun süredir nefes borusu kanseri teşhisiyle tedavi görüyor.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 188 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 142 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.