Abbas Sayar

Abbas Sayar

Yazar
7.9/10
268 Kişi
·
970
Okunma
·
43
Beğeni
·
3.461
Gösterim
Adı:
Abbas Sayar
Unvan:
Türk Köy Edebiyatında Önemli Yeri Olan Türk Romancısı ve Şairdir
Doğum:
Yozgat, Türkiye, 21 Mart 1923
Ölüm:
İzmir, Türkiye, 12 Ağustos 1999
Nail Abbas Sayar, 21 Mart 1923 tarihinde Yozgat’ta doğdu. 1941’de Yozgat Lisesi’ni bitirdikten sonra 1945 yılında evlendi ve İstanbul’a yerleşti. Dört dönem İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Türkoloji eğitimi aldı ancak eğitimini yarıda bırakarak Yozgat’a döndü. Bir süre çiftçilikle uğraştı. Yeniden İstanbul’a giderek matbaa kurdu, 1953’te Yozgat’a dönerek İstanbul’daki matbaasında 15 günde bir çıkarttığı gazeteyi Yozgat’ta yayımlamaya devam etti ve böylece şehrin Bozlak adlı ilk yerel gazetesini çıkarttı. Yozgat’ın Bozok ve İleri gazetelerinde çeşitli yazıları yayımlandı. Kısa bir süre politika ile ilgilendi. Yozgat Demokrat Parti müteşebbis heyeti kurucuları arasında yer aldı ama politikaya olan ilgisini kısa zamanda yitirdi.
11.07.1989 yılında Ayvalık Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hanife Ender Sayar'la ikinci evliliğini yaptıktan sonra Ayvalık, Balıkesir’e yerleşti. Edebiyatın yanı sıra resim sanatı ile uğraştı. 1990’larda Ankara, Antalya, Ayvalık ve İzmir’de sergiler açtı. 04.08.1999’da yatağında uyurken, gece yarısına doğru fenalaşarak beyin kanaması geçiren Sayar, bir hafta sonra 12 Ağustos 1999 tarihinde-9 Eylül Ünv. Tıp Fakültesi-İzmir ’de hayatını kaybetti. Mezarı Yozgat’tadır.
Abbas Sayar’ın bir oğlu vardır. Yozgat’ta askeri gazinonun bulunduğu bir sokağa adı verilmiştir

Yazın Yaşamı

Yazmaya şiir ile başladı. Toplam 6 şiir kitabı yayımladı. Bu kitaplar çok dar bir çevrenin dışına çıkmadığından bugün bilinmemektedir. Ancak daha önce yayımladığı tüm şiirleri 1992 yılında derlenip Boşluğa Takılan Ses adıyla kitaplaştırılmıştır. 1999’da ölümünden sonra derlenebilen şiirleri ise Şiirler adıyla yayımlanmıştır.
1950’lerde roman türüne geçti. İlk romanı Yılkı Atı’nı yazdıktan yaklaşık on - on beş yıl sonra 1970’de yayımladı. Yılkıya bırakılan bir atın doğadaki yaşam savaşını anlatan ve arka planda köy halkının yoksulluğu ve çaresizliğini sergileyen roman daha sonra filme uyarlanmıştır.
Yılkı Atı’nı yayımladıktan sonra ikişer yıl arayla romanlarını yayımlamayı sürdürdü. 1972’de yayımladığı Çelo, radyo oyununa (Nebahat Abla’yı Yitirdik adıyla)uyarlanmış; 1974’te yayımladığı Can Şenliği ise TV1'de dört bölümlük bir dizi film olarak gösterime sunulmuştur.


Yazarın tek öykü kitabı Yorganımı Sıkı Sar 1976’da, Dik Bayır adlı romanı 1977’de yayımlandı. Takip eden yıllarda Tarlabaşı Salkım Saçak (1987, roman), Anılarda Yumak Yumak (1990, anı-roman), Boşluğa Takılan Ses(1991, şiir), Noktalar (1991, vecizeler) adlı kitaplarını yayımladı.
Abbas Sayar’ın yapıtları köy edebiyatı kategorisinde değerlendirilir. Yapıtlarında genellikle Orta Anadolu’yu anlatır. Romanlarında Türk köylüsünün nasıl yaşadığını bilmek, öğrenmek ve yaşam koşullarını değiştirmek gerektiğini aydınlara ve politikacılara haykırır.
El Eli Yur El de Yüzü adlı romanında ise politika ile uğraştığı dönemdeki anılarından yola çıkarak; 1954-1957 seçimlerinde Zağcıoğlu köyünün genel durumu, köylünün politikacılara bakışı; politikacılarla köy halkının birbirlerinden beklentileri nibir kara mizah örneği olarak gözler önüne serer.


Eserleri

Anılarda Yumak Yumak ISBN 978-975-437-401-8
Can Şenliği ISBN 978-975-437-402-5
Çelo ISBN 978-975-437-404-9
Dik Bayır ISBN 978-975-437-425-4
El Eli Yur, El De Yüzü ISBN 975-437-430-8
Noktalar ISBN 978-975-437-423-0
Şiirler ISBN 975-437-428-5
Yılkı At ISBN 978-975-437-406-3
Yorganımı Skı Sar ISBN 978-975-437-405-6
Yozgat Var, Yozgatlı Yok ISBN 978-975-437-669-2


Ödülleri

1971 - TRT Roman Başarı Ödülü, Yılkı Atı
1973 - TDK Roman Ödülü , Çelo
1975 - Madaralı Roman Ödülü , Can Şenliği
1987 - Yozgatlılar Dayanışma ve Kültür Derneği Şükran Plaketi
1992 - Yibitaş Holding - Erdoğan M. Akdağ - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 - Kültür Bakanlığı - Kültür Bakanı : D. Fikri Sağlar - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 - Yozgatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 - Gazeteciler Cemiyeti - Başkan : Osman Hakan Kiracı - Yozgat'ın İlk Gazetecisi Plaketi
1995 – Edebiyatçılar Derneği Onur Plaketi ve Altın Madalya Ödülü
1998 - Türkiye Yazarlar Sendikası - İzmir Kitap Fuarı 98 - Yazarlık Emeğine Saygı Plaketi
1998 - Türkiye Yazarlar Derneği Ödülü
Hoş bir nisan sabahıydı yine. Güneş, kepçe kepçe umut dağıtıyordu.
Abbas Sayar
Sayfa 108 - Ötüken Neşriyat
Her yöne çileli bir akşam indi. Fırtınanın azgınlığı artıkça arttı. Yer gök olmuştu. Gökyüzü zulum kusuyordu. Çok geçmeden yel ıslığını ulumaya çevirdi.
Abbas Sayar
Sayfa 78 - Ötüken Neşriyat
Sanki yüreğine kürek kürek hayat atıyorlar, dirilik atıyorlardı...
Abbas Sayar
Sayfa 23 - Ötüken Neşriyat
Nasibi tükendi ise, önüne arpa kırması doldursan, altına kuştüyü yatak sersen geberip gider. Yook, nasibi varsa, değil yılkı, kırk yıl aç sefil bıraksan kılı kıpırdamaz.
Abbas Sayar
Sayfa 60 - Ötüken Neşriyat
Akşam, bir tepeciğin eteğinde karşısına çıktı. Sesini çıkarmadan teslim oldu karanlığa...
Abbas Sayar
Sayfa 39 - Ötüken Neşriyat
120 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Üssüğün İbram, hemi de dinsiz ve kerhaneci. Deyyus.
Anadolu şivesi ile yazılmış, harika ötesi bir kitap. On bölümden oluşuyor ve her bölümü kendini öyle güzel okutuyor ki, zaman kavramını dahi unutuyorsunuz. Aynı Anadolu gibi samimi, sıcak.

Zulümdür İnsanoğlu…

Sen “Bakır Çağı’ndan” beri insanlara hizmet et. Bir balya saman, az arpaya yıllarca sırtında yük taşı. Sonra ağa baban mecburen ya da bile isteye seni karın, kışın ve kıyametin içine salıversin. Atların insanoğluna ne kazanımları var. İletişim, seyahat, savaş düzeni ve daha neler. Oysa ne güzel yaratıklardır. Ne kadar asil ve diri görünümleri vardır atların.

Yılkı; sahibi tarafından yaban hayata bırakılan at ya da eşeklerin genel adıdır. Kışı beleşe getirmektir. Dönerse senindir hesabıdır. Doru’muz ne yaptı peki. İstenmediği evi yuva bildi, döndü dolaştı tekrardan ana ocağına geldi. Değdi mi? Değmedi. İttiler, kapıyı yüzüne kapadılar ve hatta ölüme saldılar.

Kitapta yaban atlarının doğa ile mücadelesi ve Anadolu insanın günümüzün vazgeçilmesi olan “elalem jürisi” ne der gibi konuşmalarını en samimi dille anlattı. Kâh sinirlendirdi, kâh duygulandırdı. Harika diyebileceğim betimlemeler ile karşılaştım ve sayısız alıntı yapabileceğim cümleler ile dolu bir kitaptı. Yetişkinlerin değil, oniki yaş üzeri çocuklarımızın da çok rahat bir şekilde okuyabileceği bir kitap. Hem hayvan sevgilerini pekiştirmek adına hem de Anadolu insanını az daha yakından tanıma adına seveceklerini ümit ediyorum.

Zulümdür İnsanoğlu dedik ya… Orası doğrudur. Bu dünya da doğaya ne geldiyse insandan, hayvana ne geldiyse insandan. Çevresini bu kadar hızlı yok eden başka bir tür zannetmiyorum ki var olmuş olsun. Hayvanların canı yoktur, acımaz. Vurun kırbacı, vurun tekmeyi, atın taşı kafalarına. Size dönüp ne yapıyorsun demez. Kıstırın bir köşeye, arkasına geçip dileğiniz taciz de bulunun gidip sizi ifşa etmez, şikâyet etmez. Bir haberde idam mahkûmu bir fili okumuştum. Suçu bakıcısının kendisi kızdırmasına dayanamamış ve bakıcısına saldırıp, öldürmüş. Cezası idam. Yer Amerika.

Hadi şimdi haklı bir adalet yapalım. Fil insan öldürdü, aldı idamı. Kısasa kısas. Peki ya insan fili öldürseydi. Belki kamuoyu baskısı ile 3 – 5 ay hapse atılır. Para cezası kesilir, para ödenir. Kişi serbest kalır. Cansa can, ruhsa ruh, kansa kan. Bir akla sahip olmamız bizi üsten kılar mı? Hem de hiç o aklını zekâtını vermeden yaşamışsak. Varsa ilahi adalet, kurulacaksa divan. “Evet, ben şahidim hayvanlar hep haklıydı,” diye avazım çıktığı kadar bağıracağım.

Hayvan öldürme cezası 4000 TL, insan öldürme cezası 15 yıl. Bu da kalsın burada.

At başka bir duygudur. Başka bir sevgi türüdür. Beş yaşıma kadar atımız “Bulut” ve tayı “Yıldırım’la” az da olsa haşir neşir olduğum bir bebeklik dönemi geçirmiştim. Hatta bir kere de sağ kolumun pazu yerinden gıtlamıştı.

Tavsiye edeceğim bir film var. Eğer atlara karşı ilginiz var ise ve birçok holywood, bollywood filminden daha şahane Spirit yani Özgür Ruh atlı harika yapıtı izlemenizi tavsiye ederim.

Film hakkında. Özgürlüğünü geri almak ve Vahşi Batı'yı korumak için her şeyi yapabilecek genç, vahşi mustang Özgür Ruh'la siz de tanışacaksınız! Özgür Ruh, bir grup avcı tarafından yakalanır ve yaşadığı çevreden koparılarak eğitilmek üzere Amerikan ordusunun eline düşer. Ancak Özgür Ruh inatçı ve kaya gibi serttir, kurtulmaya kararlıdır. Ona bu zorlu yolculukta kendisi gibi cesur olan Kızılderili Küçük Dere eşlik edecektir.

Film : http://www.hdfilmcehennemi2.org/ozgur-ruh-izle.html/5

Sevgi ile kalın.
120 syf.
Anadolu insanını, Anadolu havasını anlatan kitaplarda hep Yaşar Kemal'i bulurum ben sebebini bilmem. Yılkı Atı'nın köyündeki insanları okurken de Anavarza betimlemelerine benzeyen betimlemelerle karşılaştım, samimiydiler, dürüsttüler, bir bir sevdirdiler Doru'yu bana, alıştırdılar; yeri geldi Doru'ya öfkelendim çoğu zaman İbrahim Ağaya besledim kinimi, Üssüğünoğlu ibrahim'e. Sonu ise bitirilmesi gereken şeklindeydi bana göre, diyemediğini yaptı yılkılık.
Mücadeleye tanık olmamın dışında kitabı okurken insanımın gözlemci ruhunu duydum kelimelerde, lafcılıklarını duydum, misafirperverliklerini, belki biraz merhametlerini, çaresizliğini duydum daha çok. Son cümlesinde bile kendi kendime şunu sordum İbrahim Ağa ister miydi Dorusunu bırakmayı yılkılığa? Karısıyla çocuğuyla yüz göz olmayı ister miydi? Köylünün lafından esirgemeye çalışır mıydı kendini, biliyordu doruyu yılkılığa bırakınca başına gelecekleri..
Bu kitap yalnızca bir atın çorak topraklardaki acımasız kışta gösterdiği kahramanlığın tanıklığını değil, Anadolu insanının hayal ettikleri ile yaşadıkları arasında ki zalim farklılığı da serpiştiriyor cümlelerinin arasına virgülleriyle eziyor kendini, noktalarıyla tanımlıyor.
Asil kısrak Doru, İbram Ağa, varın birlik olun yeneriz yoksulluğu da kışları da diyesi geliyor insanın yılkı atlarının verdiği mücadeleyi okurken.
250 syf.
·19 günde
İnce Memed tadında etkileyici bir roman olarak hafızama kazındı. Kullandığı yöresel dil, roman da geçen bazı kelimeler beni çocukluğuma götürdü. Okurken bilmediğiniz kelimelerin anlamını cümlenin içinden kendinizde çıkartabileceksiniz ve merak edip yine de araştıracak olursanız ki Türk Dil Kurumunun genel sözlüğünde değil de derlemeler sözlüğünde o kelimelerin yörelere göre hangi manalarda kullanıldığını göreceksiniz. Çelo'nun köy yerinde yaşadığı dramı içiniz cız ederek okuyacaksınız. Sadece kendime değil de ülkenin okuyamama kültürsüzlüğüne bir kez daha hayıflandım. 1971 Türk Dil Kurumu ödülünü alan bu kitap - sonuna kadar hakketmiştir- kaç kişi tarafından biliniyor. Hatta Abbas Sayar ne kadar biliniyor? Buna en güzel cevabı 1000Kİtap istatistikleri veriyor. An itibarıyla 1000Kitap'ta okuyan dokuzuncu kişiyim.
120 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yılkı Atı(1970; TRT Roman Ödülü-TV dizisi yapıldı)...


Abbas Sayar'ın hayatıyla anlattığı kitapları birbirine benzemektedir. Eserlerinde de Anadolu insanının sıkıntılarını anlatırken aydınları haberdar etmek ister.. Yılkı Atı da bu şekilde ele alınmış bir yapıt. Anadolu insanının yoksulluğunu gösterir. Günlük hayattaki diyaloglara yer verilmiştir. Sosyal gerçekçiliğe yakındır. Sayfa sayısının az olmamasından mütevellit kolayca bitirebileceğiniz bir kitap. Belki bazı diyaloglar ilk başta zorlayabilir ama normal derecede. Ve akıcı bir anlatımı var. Yazarın okuduğum ilk kitabı, pek tanımadığım bir isimdi. Kitabını okuyup biraz anlatmak istediklerini inceleyince eserini farklı açılardan görme fırsatını yakaladım. Eseri tezli saplantılardan uzak ve oldukça samimi.
120 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Güçlü ve güçsüz atların olduğu bir ovada bir tepecik de hayata kalmaya çalışan atları anlatıyor orta anadolunun soğuk havasindan bahseden halk dilli,köylü dilli ve deyimlerle anlatan kitap.(23.Sayfadan sonra sarmaya basliyo kitap.)
112 syf.
*YILKI: Başıboş bırakılmış at veya eşek. (TDK)

Bir zamanlar bulunduğu ahırın sahibine uğur getirip kazanç sağlayan bir kısrağın (Doru) artık sahibine kazanç sağlamayıp aksine onu masrafa sokmasıyla birlikte yılkıya bırakılmayla birlikte başından geçenleri anlatan hüzün dolu bir eser.

Okurken gerçekten de Doru'nun başından geçenlere üzülüyor insan. Şunu söylemekten alıkoyamıyor kendini: İnsanoğlu zaten hep böyledir; faydan varsa senden iyisi yoktur, faydan yoksa senin de yok olman gerekir. İlk başlarda okurda oluşan üzüntü, gelişen olaylar çerçevesinde kitabın sonuna doğru 'oh, çok iyi oldu' dedirtiyor. Kitap Anadolu'daki köy insanının 70'lerdeki halini yansıtma açısından da gayet başarılıdır. (Ötüken Yayınları, 27.Baskı)
120 syf.
·2 günde·9/10
Yine uzun zamandır elimde olup da okuyamadığım eserlerdendi Yılkı Atı. Yine geç kalmışım dediklerimden oldu. Öylesine yerel, doğal bir dil ki harika. Beklentimin üstünde olduğunu söylemekten geri kalmayacağım. Betimlemeler falan gayet muazzam. Bana Jack London'un Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş gibi hayvanların gözünden anlatılan eserleri anımsattı. Hayvanlarında duyguları olduğunu anlatan güzel bir eser. Yılkı atlarını ve eskiden köylerde yılkıların geliştirilimesi, eğitilmesi ve köy yaşantısını göz önüne sermiş yazar. Kışın gelişini, kurtlarla vahşi atların savaşmasını, kavgalarını çok güzel dille anlatmış.
Tüm bunlar anlatılırken insanlara ait davranışlar, insanların hayvanlara ve dünyaya bakış açısını yansıtmış yazar. Anadolu'da hayvanlara yapılan eziyetlerden de tam tersine bir evlat gibi bakıp yetiştirmekten de söz etmiş. Gerçekten etkileyici ve bir çırpıda okunabilecek bir eser. Tavsiye ederim.
120 syf.
·Puan vermedi
İlk bakışta duygulu bir hayvan hikâyesi; ama sadece o kadar değil. Hayvanların, yaşadıkları ortak şeyler.. Yerel ağız özellikleri ve duyguları kullanılarak yazılmış, gerçekçi bir eser. Toplumsal dayanışmadan yoksun,kendi çıkarlarını düşünen ve bencillik olan gerçek bir hikaye..
Ben beğendim, siz de okumalısınız.
120 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Abbas Sayar’ın Yılkı Atı uzunca bir hikâye. Yılkı at, başıboş bırakılmış at demek. Yazar ustaca, bu konuda hiçbir şey bilmeyen okuyucusunu aydınlatıyor. Üç türlü olurmuş yılkılıkları: İki türlüsü can yongası, bir türlüsü gözden çıkmışı, hesaptan düşülmüş, defterden silinmişi…

Abbas Sayar'ın  Yılkı Atı'nı okurken Anadolu buram buram yanı başımda kokmaya başladı. Yaşar Kemal tatı da vermesi ayrı bir tat. İmgesel anlatımla insanlara gönderme yapan bir eser. Nankörlük, sadakat, özlem, ayrılık, yalnızlık ve tek başına güçlü olmak hepsi birbiri içinde eriyip gitmekte. "Öldürmeyen her darbe güçlendirir." Yılkınınnl hikayesi tamda burada başlamakta.

Bir atın gözden düştükten sonra kış vakti tek başına yılkıya bırakılması ne acı. İnsan o sayfaları okurken kendini çok kötü hissetmekte. 1970'li yılların Anadolu'suna baktığımızda bu durum o dönem için yaygın bir görüş. Ama ne olursa olsun okurken insan kabullenemiyor. Kitabın anlatımına gelirsek :

Romanın ana karakteri olan Dorukısrak dünyaya geldikten sonra oldukça güçlü ve hızlı bir at olur. Yarışlara katılır ve hepsini kazandırarak sahibi İbrahim’i mutlu eder. İbrahim de en sevdiği atını kimseye satmaz. Fakat zaman Dorukısrak’ı da etkiler ve yaşlandıkça at gücünü ve hızını kaybetmeye başlar.

Dorukısrak artık gözden düşmüş ve İbrahim’in beklentilerine cevap veremez olmuştur. Çetin kış kapıda ve hayvan yemi az olunca kısrağın gitmesi en doğrusu olacağına karar verir. Atın artık yılkıya gönderilme zamanı gelmiştir ve oğullarını görevlendirerek atı uzak bir tepeye götürüp bırakmalarını ister. Fakat Dorukısrak evin yolunu bulur ama bir türlü ahırın kapısını açamaz. Onu gören İbrahim kızar ve atı tekrar uzaklara gönderir. Ama Dorukısrak yine geri döner. Bunun üzerine İbrahim daha da kızar ve Dorukısrak’ı bir güzel döver.

Dorukısrak artık bir evi olmadığını anlıyor ve oradan uzaklaşmaya karar veriyor. Bu sırada da kendi gibi yılkıya bırakılan dişi at Çılkır ile tanışır. İkili bundan sonra birbirine destek olmaya karar verir ve yollara birlikte düşerler. Zamanla diğer yılkıya bırakılmış atlar ile de tanışırlar. Kışın gelmesi ile birlikte at sürüsüne kurtlar saldırır, atlar bu saldırıyı geriye püskürtürleer. Kış ile birlikte açlık başlıyor ve atlar bitkin düşmeye başlıyor.

Açlıktan dolayı iyice hastalanan ve bitkin düşen Dorukısrak at arabası izlerini görüyor ve bu izleri bir umutla takip ederek köye kadar iner. İlk gördüğü ahıra sığınmaya çalışıyor fakat kapısını yine açamıyor. Atın halini gören Hıdır Emmi atı himayesine alır ve ona kış boyunca bakmaya başlar. At sürüsüne yine kurtlar saldırır ve Çılkır bu saldırıda ölür. Bundan habersiz olan Dorukısrak tüm kışı iyileşerek geçirir.

Baharın gelmesi ile birlikte İbrahim Dorukısrak’ı bulmak için yollara düşer. İbrahim ovada Dorukısrak’ı bulunca tayı da annesinin yanına gönderir. Böyle yaparak kendince Dorukısrak’ı geri getirebileceğini düşünür lakin Dorukısrak tayıyla birlikte koşarak kaçmayı başarır. Bunun üzerine İbrahim daha da sinirlenir ama elinden bir şey gelmez. Tüm aramalarına rağmen bir daha Doğukısrak’ı ve tayını bulamaz.
120 syf.
·Beğendi·10/10
Yılkıya bırakılan bir atın mücadelesi... Belki vefa belki sadakat belki de çaresizlik adı. Nasıl da güzel ve etkileyici anlatmış Abbas Sayar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Abbas Sayar
Unvan:
Türk Köy Edebiyatında Önemli Yeri Olan Türk Romancısı ve Şairdir
Doğum:
Yozgat, Türkiye, 21 Mart 1923
Ölüm:
İzmir, Türkiye, 12 Ağustos 1999
Nail Abbas Sayar, 21 Mart 1923 tarihinde Yozgat’ta doğdu. 1941’de Yozgat Lisesi’ni bitirdikten sonra 1945 yılında evlendi ve İstanbul’a yerleşti. Dört dönem İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Türkoloji eğitimi aldı ancak eğitimini yarıda bırakarak Yozgat’a döndü. Bir süre çiftçilikle uğraştı. Yeniden İstanbul’a giderek matbaa kurdu, 1953’te Yozgat’a dönerek İstanbul’daki matbaasında 15 günde bir çıkarttığı gazeteyi Yozgat’ta yayımlamaya devam etti ve böylece şehrin Bozlak adlı ilk yerel gazetesini çıkarttı. Yozgat’ın Bozok ve İleri gazetelerinde çeşitli yazıları yayımlandı. Kısa bir süre politika ile ilgilendi. Yozgat Demokrat Parti müteşebbis heyeti kurucuları arasında yer aldı ama politikaya olan ilgisini kısa zamanda yitirdi.
11.07.1989 yılında Ayvalık Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hanife Ender Sayar'la ikinci evliliğini yaptıktan sonra Ayvalık, Balıkesir’e yerleşti. Edebiyatın yanı sıra resim sanatı ile uğraştı. 1990’larda Ankara, Antalya, Ayvalık ve İzmir’de sergiler açtı. 04.08.1999’da yatağında uyurken, gece yarısına doğru fenalaşarak beyin kanaması geçiren Sayar, bir hafta sonra 12 Ağustos 1999 tarihinde-9 Eylül Ünv. Tıp Fakültesi-İzmir ’de hayatını kaybetti. Mezarı Yozgat’tadır.
Abbas Sayar’ın bir oğlu vardır. Yozgat’ta askeri gazinonun bulunduğu bir sokağa adı verilmiştir

Yazın Yaşamı

Yazmaya şiir ile başladı. Toplam 6 şiir kitabı yayımladı. Bu kitaplar çok dar bir çevrenin dışına çıkmadığından bugün bilinmemektedir. Ancak daha önce yayımladığı tüm şiirleri 1992 yılında derlenip Boşluğa Takılan Ses adıyla kitaplaştırılmıştır. 1999’da ölümünden sonra derlenebilen şiirleri ise Şiirler adıyla yayımlanmıştır.
1950’lerde roman türüne geçti. İlk romanı Yılkı Atı’nı yazdıktan yaklaşık on - on beş yıl sonra 1970’de yayımladı. Yılkıya bırakılan bir atın doğadaki yaşam savaşını anlatan ve arka planda köy halkının yoksulluğu ve çaresizliğini sergileyen roman daha sonra filme uyarlanmıştır.
Yılkı Atı’nı yayımladıktan sonra ikişer yıl arayla romanlarını yayımlamayı sürdürdü. 1972’de yayımladığı Çelo, radyo oyununa (Nebahat Abla’yı Yitirdik adıyla)uyarlanmış; 1974’te yayımladığı Can Şenliği ise TV1'de dört bölümlük bir dizi film olarak gösterime sunulmuştur.


Yazarın tek öykü kitabı Yorganımı Sıkı Sar 1976’da, Dik Bayır adlı romanı 1977’de yayımlandı. Takip eden yıllarda Tarlabaşı Salkım Saçak (1987, roman), Anılarda Yumak Yumak (1990, anı-roman), Boşluğa Takılan Ses(1991, şiir), Noktalar (1991, vecizeler) adlı kitaplarını yayımladı.
Abbas Sayar’ın yapıtları köy edebiyatı kategorisinde değerlendirilir. Yapıtlarında genellikle Orta Anadolu’yu anlatır. Romanlarında Türk köylüsünün nasıl yaşadığını bilmek, öğrenmek ve yaşam koşullarını değiştirmek gerektiğini aydınlara ve politikacılara haykırır.
El Eli Yur El de Yüzü adlı romanında ise politika ile uğraştığı dönemdeki anılarından yola çıkarak; 1954-1957 seçimlerinde Zağcıoğlu köyünün genel durumu, köylünün politikacılara bakışı; politikacılarla köy halkının birbirlerinden beklentileri nibir kara mizah örneği olarak gözler önüne serer.


Eserleri

Anılarda Yumak Yumak ISBN 978-975-437-401-8
Can Şenliği ISBN 978-975-437-402-5
Çelo ISBN 978-975-437-404-9
Dik Bayır ISBN 978-975-437-425-4
El Eli Yur, El De Yüzü ISBN 975-437-430-8
Noktalar ISBN 978-975-437-423-0
Şiirler ISBN 975-437-428-5
Yılkı At ISBN 978-975-437-406-3
Yorganımı Skı Sar ISBN 978-975-437-405-6
Yozgat Var, Yozgatlı Yok ISBN 978-975-437-669-2


Ödülleri

1971 - TRT Roman Başarı Ödülü, Yılkı Atı
1973 - TDK Roman Ödülü , Çelo
1975 - Madaralı Roman Ödülü , Can Şenliği
1987 - Yozgatlılar Dayanışma ve Kültür Derneği Şükran Plaketi
1992 - Yibitaş Holding - Erdoğan M. Akdağ - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 - Kültür Bakanlığı - Kültür Bakanı : D. Fikri Sağlar - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 - Yozgatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 - Gazeteciler Cemiyeti - Başkan : Osman Hakan Kiracı - Yozgat'ın İlk Gazetecisi Plaketi
1995 – Edebiyatçılar Derneği Onur Plaketi ve Altın Madalya Ödülü
1998 - Türkiye Yazarlar Sendikası - İzmir Kitap Fuarı 98 - Yazarlık Emeğine Saygı Plaketi
1998 - Türkiye Yazarlar Derneği Ödülü

Yazar istatistikleri

  • 43 okur beğendi.
  • 970 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 246 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları