Abdülhamid Cûdi Es-sahhâr

Abdülhamid Cûdi Es-sahhâr

Yazar
9.1/10
8 Kişi
·
24
Okunma
·
1
Beğeni
·
590
Gösterim
Adı:
Abdülhamid Cûdi Es-sahhâr
Unvan:
Yazar
Bir gün Hz. Ömer mescide geldiğinde Ebu Zer'i tek başına oturur haldeyken gördü.

-Neden yalnız başına oturuyorsun, dedi.

Ebu Zer de: Salih arkadaş yalnızlıktan, yalnızlık kötü arkadaştan, hayrı söyleyen kötü şeyler söyleyenden, emin kişi hıyanet edenden, hıyanet de kötü zandan daha iyidir.
Bu davette; kul ile Allah arasında, akıl ve ibadette sağlanan yakınlığın dışında hiçbir aracı yoktur. Bu yol, Kulu Rabbine ulaştıran yoldur. Bu yola aracısız girilir, bir sınır olmaksızın ona yaklaşılır.
Mahzumoğulları da Ammar'ın babası Yasir'ı ve annesi Sümeyye'yi sıcak güneşin altına çıkarıyor ve onlara işkence ediyorlardı. Fakat onlar İslam'dan ayrılmamak için diretiyorlardı.
Resûlallah (sav) oradan geçerken çektikleri eziyeti görünce şöyle dedi:
- Ey Yasir ailesi sabrediniz. Sizi cennet bekliyor.
İyi bir dost yalnızlıktan,yalnızlık kötü arkadaştan,iyiliği telkin eden kötülüğü telkin edenden,emin kişi mühürlü belgeden,mühürlü belge sui zandan daha iyidir.
Ey insanlar! Sizin kadınlarınız üzerinde, onların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Kadınlarınıza iyı muamelede bulununuz. Onlar sizin yardımcılarınızdır. Onlar kendi haklarını koruyabilecek güçte değillerdir.

(Veda Hutbesinden)
Hz.Peygamberimiz elini Ebu Zer’in göğsünün üzerine koydu ve şöyle buyurdu:
“Ey Ebu Zer! Tedbir gibi akıl yoktur.Eza ve cefadan uzak durmak gibi vera yoktur,güzel huy gibi güzellik yoktur.”
120 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Ebu zer, zühd hayatı yaşayıp sıkıntılar yaşayan bir insan olduğu halde Allaha teslim olması... Fakirlere yardım yapılmasını, mal mülk biriktirilmesine karşı çıkması yüzünden sevmezler.
120 syf.
·Beğendi·10/10
Yalnızlığın en güzel adısın Ya Ebû Zer yalnızlığın bi insana nasıl güzel yakıştığını anlatan çok güzel bi kitaptı bi nefesle okudum .. o yalnız gezer ve yalnız haşr edilir

Yazarın biyografisi

Adı:
Abdülhamid Cûdi Es-sahhâr
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.