1000Kitap Logosu
Abdullah Harmancı
Abdullah Harmancı
Abdullah Harmancı

Abdullah Harmancı

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
183 Kişi
593
Okunma
70
Beğeni
2.435
Gösterim
Unvan
Türk Öğretim Üyesi, Yazar
Doğum
Konya, Türkiye, 1974
Yaşamı
1974 Konya doğumlu. Eğitimine 1980'de Kıbrıs'ta başladı. 1996'da Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Halen Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi'nde öğretim üyesi. İlk öyküsü 1995'te Dergahta çıktı. Öyküleri başta Dergah, Kırklar, Hece Öykü ve İtibar olmak üzere çeşitli edebiyat dergilerinde yayınlandı. 2007 yılında Yerlere Göklere adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın hikayecisi seçildi.
lezzetlikitaptariflerim
Küçük Prens Hakem Olsun'u inceledi.
104 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
"Bir bomba sesi duyuluyordu. Baba kız, bir kahkaha daha atıyorlardı. 'Amma da oldu haaa! Bir balon daha patladı, değil mi baba?' Babası kızı üzülmesin diye her bombada bir daha gülüyordu. Gece olup da ışıklar döndüğünde... Küçük kız, babasının uyuduğundan emin olunca. Mendiliyle gözlerini siliyordu.Babası ruhunda açılan yaraları anlamasın diye..." " Her bitki aynı zamanda yeryüzündeki kendi macerasını sürdürecek özü de içinde taşır." "Biz dedemle bakışlarımızla anlaşıyoruz. Konuşmadan. O gözleriyle "Anladın mı?" diye sordu. Ben gözlerimle "Anladım!" dedim. Yeniden eğilip aşağıdaki muhteşem görüntüye baktım. Kayayı delip fışkırmış muhteşem ardıç!" #küçükprenshakemolsun Abdullah Harmancı' nın iki kitabını daha önceden tavsiye etmiştim. Yazarımız okuru düşünmeye sevk eden öykülerinin çoğunda rüya alemine yolculuğa çıkıyor ve yolculuk sonunda heybemizde içimize işlemiş güzel değerlerle geri dönüyoruz. Öykülerden çıkardıklarımı birkaç cümleyle özetleyecek olsam nasıl toparlarım diye düşündüm: Doğayı sev tefekkür et. Tüm canlıları sev, mutlu et. Kendini sev, şükret. Tek oturuşta bitirilebileceği gibi her gün bir iki öykü okunup üzerine düşünülebilir de. Özelikle ortaokul öğrencilerinin etkilenerek okuyacaklarını düşünüyorum.
Küçük Prens Hakem Olsun
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Hanife Artar Yalçın
Bilgenin Gölgesi'ni inceledi.
112 syf.
·
Puan vermedi
Küçük yaşlardan itibaren dede ve nineleriyle büyüyen çocuklar diğer yaşıtlarına nazaran daha merhametli, başarılı, saygılı, kanaatkar oluyorlar zannımca. Çünkü en az yarım asırlık bir yaşanmışlığı, tecrübeyi, anıları dinleyerek; tatlı nasihatlerle büyüyorlar. Anne- baba söylediğinde batabilecek sözler babanneler, anneanneler, dedeler söylediğinde aksine merak uyandırıcı oluyor. Kıymetli Abdullah Harmancı Hoca da yeni çıkan kitabı Bilgenin Gölgesi'nde böyle bir dede-torun muhabbetinden bahsediyor. Ama bu muhabbet sıradan sohbetlerden değil. Çünkü önemli bir bilgeden bahsediyor dedesi. Öyle bir bilge ki kendisinin tek bir kitabı yokken adına yazılmış birçok kitap var. Her dedenin torunlarına, her anne- babanın çocuklarına anlatması gereken nadide bir şahsiyet. Abdullah Harmancı, ismiyle müsemma Hacıveyiszade Mustafa Kurucu'yu kaleme almış. Bu türde yazılmış çocuk kitapları yok denecek kadar az. O nedenle de kıymetli bir eser olmuş. +9 yaş grubuna hitap eden kitap elbette sadece çocuk okuyucu için değil. İçeriği kadar resimleri de çok etkileyici ve hoş. Beyaz Bulut yayınlarından çıkıp raflardaki yerini birkaç hafta önce aldı. Velhasıl kelam kitaplığınızda Bilgenin Gölgesi'ne de yer açın, derim efendim.
Bilgenin Gölgesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Arayislar
Kurmacanın Büyülü Sureti'yi inceledi.
265 syf.
·
Puan vermedi
Dergilerde yayınlanan öykülerin eleştirilerinin yazıldığı bir kitap. Öykü nasıl yazılır nasıl yazılmaz ya da hangi öyküler okunur hangileri okunmaz bu kitaptan öğrenilebilir. Ayrıca adı geçen öykülere farklı bir bakış açısı gösterir. Böylelikle görmediğiniz şeyleri görebilirsiniz.
Kurmacanın Büyülü Sureti
OKUYACAKLARIMA EKLE
7