Abdurrahim Karakoç

Abdurrahim Karakoç

Yazar
9.0/10
173 Kişi
·
512
Okunma
·
873
Beğeni
·
45.774
Gösterim
Adı:
Abdurrahim Karakoç
Unvan:
Şair
Doğum:
Elbistan, 1932
Ölüm:
Ankara, 2012
1932 yılında Elbistan'ın Ekinözü (Celâ) köyünde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra bir süre köyünde marangozluk yaptı. Daha sonra belediyede muhasebeci olarak çalıştı. Günümüz âşık tarzı şiirinin büyük ustalarındandır. Saz çalmayıp yalnız yazar. İlk şiiri ilkokul sıralarında Elbistan'da çıkan Engizek gazetelerinde yayınlandı. Hece vezniyle aşk, gurbet ve sosyal temalı şiirler yazdı. Taşlamalarıyla ünlendi. Şiirlerini Âşık Mahzunî, Musa Eroğlu gibi sanatçılar bestelemişlerdir. Mihriban türküsü Abdurrahim Karakoç'undur. Karakoç, şiirleri yanında, ironik yazılarıyla da tanınmıştır. Yazıları Yeni Düşünce, Yeni Hafta ve Gündüz gazetelerinde yayınlandı. 2000 yılından beri Akit gazetesinde köşe yazıları yazmıştır. Şiirleri: Hasan'a Mektuplar (1964), Haberler Bülteni (1967), Hasan'a Mektuplar ve Haberler Bülteni (1969), El Kulakta (1969), Bütün Şiirleri (1973), Vur Emri (1972), Kan Yazısı (1977), Şiirler (1981), Suları Islatamadım (1980), Kar Sesi (1983), Dosta Doğru (1984), Beşinci Mevsim (1986), Gökçekimi (1991), Akıl Karaya Vurdu (1994). Yazıları: Düşünce Yazıları (1990), Çobandan Mektuplar (1996).
Gölgesinde otur amma
Yaprak senden incinmesin.
Temizlen de gir mezara
Toprak senden incinmesin.

Yollar uzun, yollar ince
Yol kısalır aşk gelince
Yat kurban ol İsmail’ce
Bıçak senden incinmesin.
Birine küstün mü., darıldın mı hiç?
Sevdin mi, öptün mü, sarıldın mı hiç?
Hasret nedir, ne değildir, de hele.
Ölüler toprağa gömülür, hatıralar yüreğe
Toprak mı vefalı, yürek mi bilmiyorum....
Ne makam, ne para, ne senet, ne çek...
"Kurtuluş İslâm'da" vallahi gerçek.
Abdurrahim Karakoç
Sayfa 123 - Kadim Yayınları
112 syf.
·Beğendi
Büyülendim..Bu efsunlu kitap için incelemeye başka bir kelime ile giriş yapamazdım.

Ya Karakoç sen ne yaptın beni benden aldın yüreğimi dağladın onu kör kuyulara attın.Bu gönül nasıl bir gönüldür bu sâf sevgi neyin emaresidir?!
Mihriban Türküsünü mü sayayım diğerlerini mi hangisini... Alevin mi yoksa benim mi üşüdüğümü mü?! Aşk kâğıda yazılmaz bilirim yaşanmadıktan sonra şu içindeki nar yanmadıktan, her şeyin seni O' na götürmemesinden, huşu denen o bal damlasını tattırmadıkça boş..Bu dünya her şey anlamsız..Yaşanan her an yitik.Aşkın izi sürülmez de yazılmazda...bilirim yaşarak bilirim hem de.

Yorgunum Karakoç şu koskoca yaşlı bunak dünya kadar bütün umutsuzluklara rağmen, insanlara, saçma düzenlere, dostluklara ve en önemlisi kendime rağmen sonra dedin ki sen:

"Umudum her zaman bakidir amma
Zaman kısa ben yorgunum yol uzun..."

Senin yerine konuştu sözcüklerin. Sus dedim kendime bir çiçek gibi sus kainatın suyunu istiyorsan sus kendine bile sus.Sustum..Umutla parlayan bir kalple sustum artık!

Bu kitap dosta doğru güzel insanlar, en güzele doğru Hakk'a doğru. Okuyun okutturun!!
292 syf.
Halk şiiri geleneğin en büyük üstatlarından olan yazar, şiirleriyle milletimizin hislerine tercüman olmuş bir sanatçıdır.Anadolu insanın yaşantısı, doğallığını şiirlerinin her dizesinde dile getirir.

Çağdaş İslâmî duyarlılığı dile getirmiştir.Şiirlerinde halkın konuşma dilini tercih edilen akıcı bir anlatım kullanan sanatçının Mihriban şiiri bestelenmiştir.

Halk şiirimizin en büyük üstatlarından Abdurrahim Karakoç,yaşayan canlı şiirleriyle tatlı üslubuyla hep bizim sesimiz oldu,daima bizim düşündüklerimizi,bizim söylediklerimizi şiirleştirdi. O bir söyleşinde bunu şöyle dile getiriyor:

"Salip Erdem Bey'in dediği gibi inandığımız her şeyi söylemek bile,söylediğimiz her söz işimizin ve inancımızın aynası olmalı."

Son olarakta o kendini şöyle tanıtmaktadır:

"İman kaynağımdır, tevhid havuzum İslâmın dışında arama beni.
Muhammed'ül -Emin tek kılavuzum Putların peşinde arama beni.
Hak kelam duyduğum kitap Kur'an'dır.
Uyduğum kitap Kur'an'dır.
Doldugum, doyduğum kitap Kur'an'dır.
Beşerin "boş" unda arama beni.
112 syf.
·Puan vermedi
Karakoç edebiyatımızda şiirlerini okumaktan keyif aldığım şairlerden biri. Kitabına da şiirin kendine göre nasıl olması gerektiğine dair bir bir yazıyla başlıyor.
"Şiiri tam anlamıyla tarif etmek ne şiirin, ne de edebiyatçıların haddine düşmüştür. Çünkü, şiir tatlı bir düştür. Bebekçe gülüştür.

Kimi zaman kabaran öfke seli, kimi zaman uyuyan bir denizdir şiir. Kimi zama yaraya ilaç, kimi zaman başa taç.. İman, edeb ve has duygularla yoğrulduğu zaman miraç, içine dalkavukluk, şehvet menfaat ve edep dışı söz karıştığı zaman da kokmuş bulamaç olur şiir."
Akıl Karaya Vurdu ağırlıklı olarak taşlamaların yer aldığı şiirlerden oluşuyor ve 90'lı yıllardaki yolsuzluklar, haksızlıklar, vurgunlar, siyasi eleştiriler şairin gönül ve düşünce dünyasından mısralarda yer buluyor.

Aç gözleri makam hırsı bürüdü

Siyasi zirzopluk aldı-yürüdü

Sosyal yapı, milli doku çürüdü

Her hastaya HAP olanlar ön safta.

05.04.1994

Güvenmek aldanmaktır... ölçü-tartı izafî Mert-namert, güzel-çirkin, eksi-artı izafî Çoğunun cebindeki kimlik kartı izafî
Kim kimdir? Kim kim değil? Anlamak ve bilmek zor
Oynanan komediye gül diyorlar, gülmek zor.

Figüran heykeller var kül tablası boyunda Yediyüz göbek atar dakikalık oyunda

İşlenen her günaha kurt da ortak, koyun da Kalmışım ara yerde, tozdayım, dumandayım
Kirli bir mekândayım, iğrenç bir zamandayım.

24.07.1991
Bunun yanında ölüm, zaman, dünyadaki zulümler, aşk gibi konular da yer alıyor kitapta.Karakoç bir şiirinde:

"Ne yazdımsa inanç, ahlâk, örf ile

Postaladım gönül denen zarf ile

Anlatılmaz yirmi dokuz harf ile. " derken tüm şairler gibi yoğun duygu dünyasının sadece bir kısmını aktarabildiğini ifade eder. Bu dünyayı keşfetmek isteyenlere Akıl Karaya Vurdu kitabını okumalarını tavsiye ederim.
135 syf.
·2 günde·6/10
Öncelikle kitabı okumama vesile olan ve bana hediye eden mu çok çok teşekkür ederim.

Şiir sevmeyen ender insanlardanım, şiirden de pek anlamam. zaten şiir kitabımda pek yok. Şiir kültürüm '' Geri gelen mektup'dan ibaret. o şiiri pek severim.

mu önerisiyle bu kitabı okudum. Şiirlerin çok farklı bir tınısı var. okurken dilde bir tat bırakıyor orası doğru. Kan yazısındaki şiirler Türkçülük'den ziyare Ülkücülük ideolojisiyle yazılmış.

Bazı şiirler çok saldırgan tutumda, bir komünist olsam bu şiir kitabı çok karnımı ağırtırdı.

altını çizerek okuduğum bazı diziler var, bazı şiirleri de çok sevdim.
Mesela;
Seferberlik Çağrısı, Zayıfım Sanma, Bir tip adam şiirleri güzeldi.
Ültimatom şiirini ise sevmedim.
148 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Dosta doğruyu kan yazisindan daha çok sevdim. Siyasi içerikli olmamasından dolayı muhtemelen. Zaten şiirin siyasi kavgaya bulaştiŕılması taraftari değilim bir de şiirden pek anlamam ve sevmem doğrusu.

Bazi şiirler daha ön plana çıktı.
Acı duygular, hatirlatma, misilleme, Ayıp, nöbet vukuati , unutursun şiirlerini çok sevdiim Mihriban isimli şiir de bu kitaptaydı.
112 syf.
1997 yılında Ocak Yayınlarının bastığı kitabın genişletilmiş baskısını görüyoruz burada. İçinde meşhur "Mihriban" şiirinin de olduğu kitap. Karakoç, gerçek bir hece ölçüsü ve halk edebiyatı üstadıdır; rahmetle anıyorum bir kere daha...

Bu arada Mihriban'la ilgili bir şeyler yazmamak olmaz.

Bana göre Mihriban, tam da bu toprakların türküsüdür. Çünkü her şeyden evvel yerlidir, yani türküdür. Sonra şairi Abdurrahim Karakoç ve bestecisi Musa Eroğlu bilinmesine rağmen adeta anonimleşmiş ve halka mal olmuştur.
Şairi sağ gelenekten gelen, milliyetçi dindar kimliğe sahip, söz ustası bir kalemken bestecisi ise sol kökenli, Alevi kültürüne aşina, bir saz ustasıdır. Dili duru bir Türkçe, hatta adeta nağmesi bile Türkçedir. Yani sanki ayrı şeylermiş gibi görünen kavramlar bu türküde bir aradaydılar; kardeştiler ve eğer ikisinden birisi olmasa böyle bir türkü de olmayacaktır. Üstelik türkünün konusu bir aşk hikayesidir; sevmek üzerinedir. İşte tam da bu sebeplerden dolayı Mihriban bizim ihtiyacımız olan şeylerin karşılığıdır. Ve aradan bin yıl geçse bile Türk milleti var oldukça okunup, söylenecek bir türküdür.
292 syf.
·2 günde·9/10
Abdurrahim Karakoç'un kitaplarının basımı bitmiş. Yeni basım ne zaman çıkar belli değil. Bu kitabı günlerce aradım ve sonunda bir kişide 1988 Ankara basımını buldum ve aldım. Kitap eski basım olduğu için bazı yazım hataları var. Ayrıca içindeki şiirlerde eski kelime çok.

Konusuna gelince de geneli itibariyle diğer şiirlerde olduğu gibi dönemin yokluğunu, siyasetini, aşkı, zorluğu ve günümüz gençliğini, giyimini, konuşmasını eleştiren yine sert dille yazılmış bir çok şiirden oluşuyor. Karakoç'un en sevdiğim yönü anlatmak istediği şeyi eğip bükerek değil de direkt olarak aktarmasıdır. Sözleri açık ve anlaşılırdır. Okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar...
124 syf.
·1 günde·8/10
Abdürrahim Karakoç'un okumuş olduğum 4. Kitabıdır. Okuduklarım arasında hepsinin konusu teması dili farklıydı.

Bu kitap da Türklük, dönemin siyasi olayları ve yoklukları, dönemin siyasetçileri hakkında bazen yerici bazen de düşündürücü bir takım şiirlerden oluşuyor.

Karakoç dilini, sözünü esirgemeyen yeri geldiğinde açıkça dönemi, siyaseti, yaşantıyı eleştiren yeri geldiği zaman da nasıl sevmek gerektiğini bize şiirleri ile aktaran usta bir şairdir. Her zaman beğenerek okuduğum bir şair ve yazardır. Her konuda açıkça yazan bu ustayı okumanızı öneririm. İyi okumalar...
231 syf.
·7 günde·10/10
Halk Şairi/Ozanı diğer bir ifadeyle 'Aşıklık' deyiminin son dönemde ortaya çıkan nadir örneklerindendir Abdurrahim Karakoç. Tek farkı diğer aşıklar gibi bir bağlama/saz eşliğinde söylememiştir şiirlerini.

Kitabin konusuna gelince ifade ettiğimiz gibi şairimiz aşıklık geleneğini takip ettiği için; dönemin siyasi düşüncelerini, halkın yoksulluğu ve ekonomik durumunu, modernleşme düşünceleri karşısında halkın tavrını, yeni ve eski nesillerin çatışmalarını, dönemindeki ahlaken kötü fiilerin artışını bunlara karşı halkın tavrını, vatan ve millet sevgisini işlemiştir. Ve benim için en önemli kısım olarak Karakoç; Türk-İslam Ülküsüne kendisini adamış bir şairdir. Şiirlerine de bunu çok güzel bir şekilde yansıtmış, Türklüğün bu ülkedeki sesi olmayı başarabilmiş nadir yazarlardandır.
144 syf.
·3 günde·9/10
Abdurrahim Karakoç bu kitabında sadece şiir değil düz yazıya da yer vermiş. Konu ile alakalı bir yazı ve ardından gelen şiirlerden oluşan yine farkını ortaya koyan ve okuduğunuzda bu Karakoç dediğiniz dizelerden meydana gelen bir kitap. İyi okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Abdurrahim Karakoç
Unvan:
Şair
Doğum:
Elbistan, 1932
Ölüm:
Ankara, 2012
1932 yılında Elbistan'ın Ekinözü (Celâ) köyünde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra bir süre köyünde marangozluk yaptı. Daha sonra belediyede muhasebeci olarak çalıştı. Günümüz âşık tarzı şiirinin büyük ustalarındandır. Saz çalmayıp yalnız yazar. İlk şiiri ilkokul sıralarında Elbistan'da çıkan Engizek gazetelerinde yayınlandı. Hece vezniyle aşk, gurbet ve sosyal temalı şiirler yazdı. Taşlamalarıyla ünlendi. Şiirlerini Âşık Mahzunî, Musa Eroğlu gibi sanatçılar bestelemişlerdir. Mihriban türküsü Abdurrahim Karakoç'undur. Karakoç, şiirleri yanında, ironik yazılarıyla da tanınmıştır. Yazıları Yeni Düşünce, Yeni Hafta ve Gündüz gazetelerinde yayınlandı. 2000 yılından beri Akit gazetesinde köşe yazıları yazmıştır. Şiirleri: Hasan'a Mektuplar (1964), Haberler Bülteni (1967), Hasan'a Mektuplar ve Haberler Bülteni (1969), El Kulakta (1969), Bütün Şiirleri (1973), Vur Emri (1972), Kan Yazısı (1977), Şiirler (1981), Suları Islatamadım (1980), Kar Sesi (1983), Dosta Doğru (1984), Beşinci Mevsim (1986), Gökçekimi (1991), Akıl Karaya Vurdu (1994). Yazıları: Düşünce Yazıları (1990), Çobandan Mektuplar (1996).

Yazar istatistikleri

  • 873 okur beğendi.
  • 512 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 424 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları