1000Kitap Logosu
Adrian Berry

Adrian Berry

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
149
Okunma
3
Beğeni
968
Gösterim
Unvan
İngiliz bilim felsefecisi ve yazar.
Doğum
1937
Ölüm
-
Yaşamı
1977-1997 yılları arasında The Daily Telegraph gazetesinde bilimsel makaleler yazdı. "Bilimin Arka Yüzü" ve makalelerinden derlenen ve ülkemizde "Sonsuzluğun Kıyıları" adıyla Tübitak yayınlarınca basılan bir kitabı mevcuttur. Şu an The Thelegraph gazetesinde "Sky at Night" adı altında haftalık makaleler yazmaktadır. Birçok bilim dalına dair makalelerin yanında içinde bilim kurgu ve casusluk romanları da bulunan 15 kitabı yayınlanmıştır.
Kentleri kuranların, yasa yapanların, ulusal kahramanların, zorbaların kökünü kazıyanların ve bütün bunlara benzeyen insanların bıraktıkları olumlu izler çok kısa sürer; buna karşılık Mucitlerin eserleri daha şatafatsız, daha gösterişsizdir, ama izleri her yerde hissedilir ve sonsuza dek sürer.
Örneğin kitapta, 1903'te ilk insanlı uçuşu yapan Wright kardeşler hakkında hiçbir şey yok. Neden? Çünkü yerel gazete­nin -bilimi akılalmaz bulan ki şilerden biri olan- edi­törü, "bu gülünç hikayeyi" haber yapması için bir muhabir göndermemişti.
Saatlerin ender bulunduğu zamanlar... 1400'lü yıllar
Karavelanın basit manyetik pusulası, geceleri balinayağı ya da zeytinyağı yakan bir lambayla aydınlatılan küçük bir tahta kutu içinde tutuluyordu. Pusula kutusunun içerisinde çoğu zaman o zamanlar denizde bulundurulabilecek tek zaman ölçme olan, bir kum saati de olurdu. Saatler hâlâ çok ender bulunan şeylerdi, üstelik küçük bir gemide kullanmak için de hiç uygun değillerdi. Bir miço, dümencinin yanında sürekli onu gözlerdi. Görevi, kum saatini gözlemenin yanı sıra fenerleri ve pusula kutusunun lambasını sürekli yanık tutmak, kum akıp tükendiğinde saati ters çevirip zamanı söylemekti. Miçonun, ısıtmak için saati lambaya yaklaştırması ya da gömleğinin içine sokması, ciddi ve kırbaçlık bir suç sayılan “saati ısıtma” hilesiydi. Bunun sonucunda ince cam genleşir, kum daha hızlı akardı -bir de uzun ve sıkıcı gözleme işi kısalmış olurdu.
Adrian Berry
Sayfa 7 - TÜBİTAK - (Karavela: Bir çeşit gemi, 100 ton ağırlığa ulaşabilir)
Kristof Kolomb
“Ey, muhteşem altın” diye yazdı Kolomb. “Altını olan, her istediğini satın almasını sağlayan bir hazineye sahip olur; onunla dünyaya isteklerini kabul ettirir, hatta ruhunun cennete girmesini bile sağlar" diyordu. Sonunda yoksulluk içinde öldü.
Kentleri kuranların, yasa yapanların, ulusal kahramanların, zorbaların kökünü kazıyanların ve bütün bunlara benzeyen insanların bıraktıkları olumlu izler çok kısa sürer; buna karşılık Mucitlerin eserleri daha satafatsız, daha gösterişsizdir, ama izleri her yerde hissedilir ve sonsuza dek sürer. Francis Bacon
1
...
119 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.