1000Kitap Logosu
Adrian Berry

Adrian Berry

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
149
Okunma
3
Beğeni
968
Gösterim
Unvan
İngiliz bilim felsefecisi ve yazar.
Doğum
1937
Ölüm
-
Yaşamı
1977-1997 yılları arasında The Daily Telegraph gazetesinde bilimsel makaleler yazdı. "Bilimin Arka Yüzü" ve makalelerinden derlenen ve ülkemizde "Sonsuzluğun Kıyıları" adıyla Tübitak yayınlarınca basılan bir kitabı mevcuttur. Şu an The Thelegraph gazetesinde "Sky at Night" adı altında haftalık makaleler yazmaktadır. Birçok bilim dalına dair makalelerin yanında içinde bilim kurgu ve casusluk romanları da bulunan 15 kitabı yayınlanmıştır.
%30 (96/310)
·
Puan vermedi
Tamamlamam gereken bir kitapti
Aslında kitap beni suruklemedi ama anında da kitabı bu kenara atamadim. Zamanım olsa yine biterdi belki.bazı olaylar, bazı buluşlar, ve bazı kanunlar var içinde. Kısacası bilim. Benim en çok bilimin şehitleri bölümü ilgimi çekmişti. Ama kitabın her kelimesi yeni bir bilgiyle dolu diyebilirim mesela 3000000 yıl önceki lucy bulunması gibi bilime merakı olanların yeni bir şey öğrenmekten haz duyanların okuması gereken bir kitap
Bilimin Arka Yüzü
Okuyacaklarıma Ekle
310 syf.
·
42 günde
·
6/10 puan
Bilime meraklı bir insanım, kitap 90’lı yıllarda yazılmış günümüze göre eski kalmış çünkü teknoloji son hızla gelişiyor ve değişiyor. Eski zamanlarda yaşayan insanların bizi bugünlere getirebilmek için yaşadıkları sıkıntılar etkileyici. Yer yer sıkılmadım desen yalan olur ama bazı bilim insanlarının/kaşiflerin/mucitlerin yaşadıklarını okumak etkileyiciydi. Ancak kitap akmıyor maalesef. Bilime meraklı iseniz okuyabilirsiniz.
Bilimin Arka Yüzü
Okuyacaklarıma Ekle
348 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
bilim dünyasına ait öyküler den oluşan bir kitap. İnsanlık tarihinin dününe, bugünü hatta geleceğine ışık tutuyor. Dün gerçekleşen olayların bugünlere etkisi ve geleceğe verdiği yön. İlginç bulduğum konu başlıkları: - Fransız Devrimi'nin nedeni 1783'teki bir volkan patlaması olabilir mi? (bilim adamlarını öne sürdüğü gerekçe ise şu ;volkanik patlamaların ardından senelerce süren soğuk ve yağışlı hava hakim olmuştu. Bu da ekinlere zarar vermişti. Bunun sonucunda ortaya çıkan tahıl kıtlığı, devletlerin politikaları yüzünden daha da büyük sorun haline geldi. Bu da insanları isyana ve devrime yönlendirdi) -Bilgisayar programları edebiyat uzmanı olabilir mi? ( Geliştirilen bazı programlar sayesinde bilgisayarlar yapay zeka ile hikaye oluşturuyor ve yazarların hikaye üzerine roman yazmalarına yardımcı oluyor.) İlahi düzenbazlık( Mısır dinine göre padişahlarının ölünce otomatik olarak tanrıya dönüşmesi inancından dolayı, Firavun Teti'yi korumakla görevli iki rahip kendilerine gizliden gizliye firavun mezarı kazmaya başladılar ve gerçek firavunlara gelen kutsal hediyeleri kendi mezarlarına götürdüler. Amaçları basit ve ölüm sonrası bile rahatlıktı.) İçeriği tam olarak belli bir kategoriye hitap etmediği için şu tarz okuyucular okusun tavsiyesinde bulunamakla birlikte meraklısı okuyabilir. Kitabın bazı başlıkları çok sıkıcı bazı başlıkları güzeldi. Hoş kalın, kitapla kalın.
Sonsuzluğun Kıyıları
Okuyacaklarıma Ekle
310 syf.
Bilimin kusursuz bir tarihe sahip olmadığı bizler tarafından çoğu kez unutuluyor. Yazar bunu bize, birçok sayfada yer verdiği kısa anlatılarla hatırlatarak aslında insanın üretisi bilimin de kendisininkinden geri kalır yanı olmayan kusurlarla dolu olduğunu gösteriyor. Bilim insanlarının bizlere derslerde öğretilen başarılı çalışmaları, sıkça bu insanların kusurları olabileceğini unutmak yanılgısı içerisine girmemize neden olur. Gerçek şudur ki kusur olmazsa başarı da olmaz. Hata olmazsa ilerleme de olmayacaktır. Bilimin bir adım geri iki adım ileri hareketini kısa yazıların bazılarında bulacaksınız. Tek bir konu üzerine fazla yoğunlaşamayacağınız zamanlarda parçalara ayrılmış küçük hikayeleriyle rahatça okuyabileceğiniz güzel bir kitap. Üstelik dili hiç de ağır değil. Bu gibi eserleri okumanın geliştirici olduğunu düşünüyorum. Perdeyi araladığınız zaman, oradakilerin de sizin gibi birer insan olduğunu anlarsınız. Bu, size kendi oyununuzu oynamak için güç verecektir. Önceki oyunlardan daha iyisini sergileme gayretiniz eksik olmasın. Hepinize keyifli okumalar diliyorum. Not: Unutmayın ki neredeyse her kitaptan alabileceğimiz bir şeyler vardır. Bu şeylerin çokluğunu belirleyen biraz da bizim düşünsel gücümüz ve hayal evrenimizdir. Elbette fayda-zaman ilişkisi bağlamında tercih etmeyeceğimiz kitaplar olacaktır. Ama bazen risk almak gerekir. Şahsen, insanların gözünden uzakta kalmış bölgelerin her zaman var olacağını düşünüyorum. İnsanlık kitaplığına yeni sayfalar ekleyebilmek için yeni bölgeler görmüş olmak hiç de fena değildir...
Bilimin Arka Yüzü
Okuyacaklarıma Ekle
348 syf.
·
7 günde
·
5/10 puan
Sonsuzluğun Kıyıları, Tübitak’ın hazırlamış olduğu, Bilim dünyasına ait çeşitli öykülerden oluşan bir kitap. Adrian Berry’nin Londra’da Daily Telegraph gazetesinde 1977 yılından beri yazdığı makalelerin derlendiği bu eserde okuyucu bilimin dünü ve bugünü üzerine düşünmeye çağırılıyor. Ben okurken çok da zevk almadığım saatler geçirdim. Kitabı herhangi bir türe sokamadığım için “bu türün meraklıları okuyabilir” diyemiyorum.
Sonsuzluğun Kıyıları
Okuyacaklarıma Ekle