Ahmed Günbay Yıldız

Yazar 8,1/10 · 1266 Oy · 54 kitap · 6326 okunma ·  342 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

342 okur beğendi.
1.266 puanlama · 834 alıntı
0 haber · 10.777 gösterim
6.326 okur kitaplarını okudu.
1.435 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
60 okur kitaplarını şu anda okuyor.
43 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Ahmed Günbay Yıldız'ın Biyografisi

Ahmed Günbay Yıldız (d. 1941 - Kızılcaören, Tokat), Türk yazar. 1941 yılında Tokat iline bağlı Reşadiye ilçesinin Kızılcaören köyünde dünyaya gelmiştir. Annesi Saniye Hanım, babası Haydar Bey'dir. Öğrenimine köyünde başladı ve on yaşına kadar orada sürdürdü. Daha sonra babasının işi dolayısıyla Ankara'ya yerleşen bir ailenin ferdi olarak, eğitimine burada devam etti. Bu arada edebiyata ilgi duydu ve şiirler yazdı. Başlangıçta şiir bir tutku haline gelmişken, zamanla edebiyatın diğer dallarına da ilgi duymaya başladı. Hikâyeleri ve makaleleri muhtelif dergi ve gazetelerde yayınlandı. Yazar asıl yükselişini romanla yaptı ve romanda karar kıldı. "Çiçekler Susayınca", "Yanık Buğdaylar" ve "Figan" romanları çeşitli gazetelerde seri halinde yazıldı ve daha sonra kitaplaştırıldı. Bunu diğer romanları takip etti. Eserlerinde Türk toplumunun her kesimini ele aldı ve işledi. İyi ve kötü yönleriyle insan ve toplum arasında etkileşimin ötesindeki sebepleri tespit ederek gözler önüne serdi ve çözüme yönelik ip uçları da verdi. Türkiye Yazarlar Birliği'nin kurucusu olan yazar, kitaplarının basıldığı Timaş Yayınları'nın da kurucusudur.Yazarın yurtdışında özellikle Almanya da büyük bir okuyucu kitlesi vardır. Ayrıca yazara dış basının da ilgisi büyüktür.

Ahmed Günbay Yıldız'ın Kitapları Kitap Ekle

8,4/ 10  (56 Oy) ·  290 Okunma
8,1/ 10  (57 Oy) ·  259 Okunma
8,0/ 10  (45 Oy) ·  226 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI), bir alıntı ekledi.
 10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sanat
Ne diyor şair?
"Anladım işi, sanat Allah'ı aramakmış,
Buymuş oyun, gerisi çelik çomakmış...."

Orada da Yıldızlar Kayar mı?, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 149 - Timaş)Orada da Yıldızlar Kayar mı?, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 149 - Timaş)
Beyza Doğan, bir alıntı ekledi.
17 May 2016

"Yarabbi, sana kalemimle, dilimle,
Yakarışlardayım gamlı gönlümle,
Bana seni tefekkür kıl ömrümle
Huzurumda utancımla öldürme..."

Aşk Diye Bir Şey, Ahmed Günbay Yıldız (Timaş Yayınları)Aşk Diye Bir Şey, Ahmed Günbay Yıldız (Timaş Yayınları)
Ahmet Asaf, bir alıntı ekledi.
15 Oca 19:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gecenin hasret dokuduğu anlarda, nakışlar hüzün renginde işlenir.

Kelebekler Gamsız Uçar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 7 - Timaş Yayınları)Kelebekler Gamsız Uçar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 7 - Timaş Yayınları)
Rûhberûh, bir alıntı ekledi.
02 Nis 12:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aklına girmişse “yar” diye bir şey,
Gönülde dengeyi bozmayacaksın.

Kelebekler Gamsız Uçar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 56)Kelebekler Gamsız Uçar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 56)
Ahmet Asaf, bir alıntı ekledi.
 17 Oca 14:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şunu çok iyi biliyorum ki; kalbe hiçbir zaman ve hiçbir durumda, şunu seveceksin ya da şunu sevmeyeceksin diye emir verilmez. KALPLER, KİMİ NE KADAR SEVECEĞİNE KENDİLERi KARAR VERİR.

Kelebekler Gamsız Uçar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 35 - Timaş Yayınları)Kelebekler Gamsız Uçar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 35 - Timaş Yayınları)
Güneşsel, bir alıntı ekledi.
29 Oca 13:11 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Kendisini milletine adayanlar ölmez ki..."

Boşluk, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 298 - Timaş Yayınları)Boşluk, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 298 - Timaş Yayınları)
Rûhberûh, bir alıntı ekledi.
01 Nis 17:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şunu bil yeter; sevgi dilde değil, gönülde maya tutar.

Kelebekler Gamsız Uçar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 45)Kelebekler Gamsız Uçar, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 45)
Bayan Okur, bir alıntı ekledi.
 22 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Vefa
Vefa nasıl bir şeydi? Hala İstanbul'daki malum semtin adından başka hiçbir anlam taşımıyor mu duygularınızda? İnanmıyorum artık ne aşka ne de vefaya... Sebep ve sonuçlar yorumluyor yüreğimde, aşkı da vefayı da...

İstanbul Yüzlü Kadın, Ahmed Günbay Yıldızİstanbul Yüzlü Kadın, Ahmed Günbay Yıldız
Bütün Alıntıları Göster

Ahmed Günbay Yıldız kitap incelemeleri

Fatih KABACI, Mavi Gözyaşı'ı inceledi.
03 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Günbay YILDIZ ile tanışmam bu kitapla oldu.Yazarımız çok akıcı bir dille,bir babanın çocuklarını yetiştirmedeki başarısızlıklarını hezeyanlarını, onlara fazla zaman ayıramamanın üzüntüsünü anlattığı ve evlatlarının de babasına olan sorumluluklarını yerine getirmedeki gayretini anlatan keyifle okuyabileceğiniz bir roman… Romanın başkahramanları olan baba ve oğlunun tercihlerinin hayatlarını nasıl etkilediğini ve bizim de örnek alacağımız birçok durumun karşımıza çıktığı bir olay örgüsü var bu romanda.Okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar...

Mr.Kuralay, Bir Dünya Yıkıldı'ı inceledi.
26 Mar 10:28 · Kitabı okudu · Beğendi

Sene 2003... Lisede edebiyat hocamızın herkesin değiş tokuş usulüyle kitap okuması ödevi ile bu kitap denk gelmişti bana. O zamanlar kitap okumak gözümde çok büyüttüğüm bir olaydı ve nasıl olduysa hayatımda ilk defa bir kitabı bitirmiştim. Konu hayatın içinden ve güzel mesajlar veriyordu ve beni içine çekmişti. Yazarı ve anlatımını çok beğenmiştim. Ama diğer kitaplarını okuma fırsatım olmadı. Okumanızı tavsiye ederim tabiki.

Nurhan Işkın, Sitem'i inceledi.
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaba attığım tarih 11 Aralık 1983.Okumadığım hiç bir kitaba tarih atmam,sayfaları karıştırırken çok şaşırdım hiç bir not almamışım,ne kadar kendimi zorlasam da kitaba dair hiç bir şey hatırlayamadım...
Sizler de böyle durumlarla karşılaşıyor musunuz?

Ahmet Asaf, Kelebekler Gamsız Uçar'ı inceledi.
 09 Şub 23:15 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir kelebeğin gamsız uçuşlarının sancılarını yaman ağrılarla çeken bir gencin hikayesi…Fuzuli'nin 'kim istedi sevdayı, gamlı aşk ziyandır' mısrasının hayat bulduğu hikaye..

Yıllar olmuştu Ahmet Günbay Yıldız kitabı okumayalı. Uzun zamandır kitaplıktan gözlerimin içine bakan kelebek kapaklı kitabı elime alırken, kitap kahramanın gamsız değil de efkar dolu bir hikayesi olacağını tahmin etmiştim. Çünkü biliyorum ki Ahmet Günbay Yıldız hüzün yazar, okuyanı efkar basar.

Sevgili hemşehrimin sade, akıcı dili ve harika betimleme ve kişileştirmelerinin yanında hikayenin kurgusu ve sayfalara diziliminin yerinde olması hikayeyi sürükleyici kılıyor.

Ahmet Günbay Yıldız bütün eserlerinde başroldeki kişilere muhafazakar ve müsbet bir karakter giydiriyor, burada olduğu gibi. Ve etik değerler çerçevesinde derliyor hikayesini..Ebeveyn sorumluluklarını hatırlatıyor ve nasihat veriyor gençlere ‘’budala çocuk, sevdalanmak, aptal yerine konulmak değildir hiçbir zaman. Bencillikler, dostlukların ve hatta aşkların mayasını bozar’’ diyerek. Yalnızlığın yaraladığı ruhumuza can bulunca hangimizin gözünü kör etmedi ki sevda. İşte gençlik döneminde yanlış adımların götürdüğü yeri gösteriyor.

Yanık buğdaylar, figan, çiçekler susayınca, sitem kitapları gibi etkilemese de hikayesi, bam teline dokunan cümleler dizmiş yazar, kalemi daim olsun inşallah değerli hemşerimin..

Nefise Şahin, Kelebekler Gamsız Uçar'ı inceledi.
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kelebekler gamsız uçar. İnsanlar, gamsız uçmaya çalıştıklarında ise bedelini ödemeye mahkumdurlar.

Anne ve babası tarafından şefkate hasret, dedesini hayatının idolü olarak belirleyen Haluk, tutarsız adımlar, alınan yanlış kararlar neticesinde hatalarının bedellerini öder.

Önce, ailesinden uzaklaşır. Dedesiyle sürdürdüğü hayatı da çok sakin geçmez. Atılan iftiralar, delikanlılık gururları derken, kimi zaman haksız, kimi zamanda kendi aldığı yanlış kararlar neticesinde kendisini olaylar içerisinde bulur.

Yazarımız, bir kez daha ahlaki değerleri, gamsız haraketlerimizin sonuçlarını bize göstermiş. Aşık olmak, budala olmak değildir diyor aynı zamanda yazar kitabında. Körü körüne yapılan davranışların da ağır bedelleri olabiliyor.

Okurun yine güzel bir kitap sunmuş Ahmet Günbay Yıldız. Tavsiye ederim.

Nefise Şahin, Kayıp Sabahlar'ı inceledi.
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu yazara ait okuduğum ilk kitaptır. Kitabı okurken, herhangi bir ana karakter yokmuş gibi hissediyor insan. Yazar, her karakterine, her çiftine eşit pay ayırmış gibi. Yine de bir çift seçmek istersek bu Yasin ve Hala çifti olurdu. Kitaptaki karakterlerin hayata bakış açısı, kendilerine ait prensipleri, insanda bulunması gereken ahlaki değerleri gösteriyor. Bunun dışında aile bağlarına da çok önem veren yazar, bu kitabında da buna fazlasıyla değinerek, saygı ve hürmeti, insanlara tekrar hatırlatmak istiyor. Kitabın yalın ve sürükleyici bir anlatımı var. Abartıya hiçbir zaman kaçmayan yazım tarzıyla Ahmet Günbay Yıldız, sevenlerine yine okurken zevk almayı ve kitap bittiğinde "Bu kitap bana ne kattı?" sorusuna cevap verdirmeyi başarmış.

Firdevs seven, Bir Dünya Yıkıldı'ı inceledi.
 12 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ben kitabı okunmaya başladığım zaman kitabın başlarında şunlardan bahsediyordu : kendilerinin yapamayacakları işin yapabileceklermiş gibi göstermeleri yazıyordu zaten kitabın da konusu bu belkide günlük hayatımızda böyle kişileri tanıyor olabiliriz böyle kişilerden kendimizi uzak tutmaya çalışalım çünkü o kişiler başınıza büyük belalar aça bilirler.sizlerinde bu kitabı okumanızda yarar olabilir o yüzden bu kitabı mutlaka okuyun

Nefise Şahin, Sitem'i inceledi.
10 Nis 23:40 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

İçimizde büyüyüp duran bir "Sitem" in dışa vuruşu...

Ahmet Günbay Yıldız, yine çok haklı bir konuyu, hayali karakterle ele almış.

Dünya almış başını gidiyor. Ahlak ve inanç gibi konuların sözü dahi edilmiyor. İslamiyeti yaşamaya çalışana gerici, Hıristiyanlık ve Yahudiliği yaşayana aydın, ilerici deniyor.

Kitabın ana karakteri olan Ferhat'ın ise haklı bir isyanı var. "Siz istediğiniz zaman kiliseye gidebiliyorsunuz da ben niye namazımı kılamıyorum." (bu cümle kitapta tam olarak böyle olmasa da aynı anlamı taşımaktadır.)

Peki ya ahlak? Çivisi çıkmış dünyada her istediğimizi yapmak serbest mi? İftira atmak, başkasının malını elinden almak, bir aileyi yıkmak, adam öldürmek ve daha niceleri...

Kitapta bu yazdıklarımın hepsine ve hatta daha fazlasına değinmiş yazarımız. Az sayfaya çok sitem sığmış. Sayfalarda yazarın haykırışları var...

Herkes, kendi gibi olmayanı eleştirmekte... Hiç kimse dönüp de kendisine bakmamakta... Mazlumu ezmek çok kolay. İnsanların inançlarıyla, inançlarının emrettiği şeyleri yapmalarıyla alay etmek çok kolay...

Ve bir o kadar da ahlak yoksunluğunun en tipik örnekleri...

Yazarın sitemine hak veriyor ve şunu diyorum. Bir kişi de olsak, ahlaki yönde düzgün davranmaya elimizden geldiği kadar gayret gösterdiğimizde etrafımızdakiler de gün gelir etkilenir ve bir kişi, bin kişi olur.

Hayal mi, değil. İşe, kendimizden başladığımız sürece değil.

Bu sürece dahil olmak isteyen herkese kitap tavsiye edilir.

##ASİ ÇOCUK##, Mavi Gözyaşı'ı inceledi.
22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

hiç karşılık beklemeyen, hep kendinden veren bir babanın sevgisi..
Ve kendilerini büyütene kadar üzerlerine titreyen bu babaya, yüreklerindeki sevgiden yeterince pay ayırmayan evlatlar...
Birde, bir genç kızın sabrı nakış nakış işlediği, tertemiz sevgisi...

Sümeyye Nida ÇELİKDEMİR, Çiçekler Susayınca'yı inceledi.
10 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Adı üstünde Çiçekler Susayınca yani insanların bilgiye aç olduğunu anlatmaktadır.

Bütün İncelemeleri Göster