Yazar
Ahmet Güntan

Ahmet Güntan

Yazar
Çevirmen
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
1.687 Kişi
15,5bin
Okunma
21
Beğeni
2.299
Gösterim
Unvan
Mimar,yazar
Doğum
İzmir, 1955
Yaşamı
Ahmet Güntan (İzmir, 21 Mayıs 1955), ilköğrenimini İzmir Güzelyalı Müdafa-i Hukuk İlkokulu’nda, ortaöğrenimini İzmir Bornova Maarif Koleji’nde tamamladı; ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Şiirleri ilk olarak Kasım 1977’de Birikim dergisinde çıktı. Aynı yıllarda Yeni İnsan dergisinde müzik yazıları yazdı. İlk kitabı İlk Kan (1984) ile adını duyurdu. Altı yıl aradan sonra 1989’da çıkan, kendi yayımladığı Köpüklü Bir Kan, Bir Duman, kitapçılarda satılmadı, yaklaşık 200 kişiye postalandı. Nezle, Lale Müldür’le birlikte 1990’da yayımladığı paydaş kitap Voyıcır 2’de yer aldı. Çeşitli dergilerde şiir üstüne yazıları yayımlandı. Haldun Bayrı’nın İki Şahit ve Diğerleri (Metis, 1997) kitabında bir okuma notu yer aldı. Deneme kitabı Esrârîler 2003’te, yeni bir şiir ihtiyacını dile getirdiği “Parçalı Ham Manifesto” 2005 yılında kitap-lık dergisinde yayımlandı.
Furkan dolgun
Mahkeme Kitap'ı inceledi.
47 syf.
·
1 günde
·
6/10 puan
Şairimiz kimseye benzemiyor tamamen yeni bir şiir tarzı görüyorsunuz şiirlerinde. Fikirlerini anlatmak için şiir yazmış gibi bir hali var. Şiirlerinde farklı imgeler kullanması şiirleri sanki anlamsız bir karalama gibi duran tabloların içinde saklı gizemli sürekli bir aura yaratıyor. Kendi özgü bu şiir dilini çok beğenmedim. Şiir seven biriyseniz ne anlam ne de kafiye bulacaksınız şair bir şeyler anlatmak istemiş yeni tarz bir şiir yazmış bunun için...
Mahkeme Kitap
4.8/10
· 186 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
21
Sezen B.
Mahkeme Kitap'ı inceledi.
47 syf.
·
Beğendi
Kimdir Ahmet Güntan? Öncelikle adını ilk defa duyanlar için onun hakkında birkaç söz söylemek istiyorum. Ahmet Güntan, hem özel okulda okuyan bir burjuva hem de halktan yana olunabileceğini iddia eden biri, farklı bir renk. Bir şair haz için yaratmaz, hayret için yaratır diyen şairin bu kitabı 2005'te kitap-lık dergisinde yayınlanan "Parçalı Ham Manifestosu"nu hazırlayan şiirleri içeriyor. Şairin kendi tabiriyle "kötü düzenlerin kötü düzenlerle kavgasında kendine yer bulamayan okurlar" için yazmış olduğu bu küçük şiir kitabıyla benim merakımı uyandırdığı bir gerçek. Anlaşılması kolay bir şair olduğunu iddia edemem ama üstünde kafa yormaya değecek noktalara da değindiği de bir gerçek. Herkesin herkesi sevdiği, ayrımcılığın olmadığı bir dünya özlemini şiirlerinde bulmak mümkün olsa da bunun gerçekleşmesinin imkansızlığını bazı dizelerinde hissedebilirsiniz. "Her şey iyiye doğru gitmez. Değişir birden. Bom ba." Keyifli okumalar diliyorum.
Mahkeme Kitap
4.8/10
· 186 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
32