Ahmet Kardam

Ahmet KardamCizre-Bohtan Beyi Bedirhan yazarı
Yazar
Çevirmen
8.3/10
12 Kişi
61
Okunma
5
Beğeni
2.624
Görüntülenme

Hakkında

Ahmet Kardam, 70’li yıllarda Sol Yayınları tarafından basılan Marx-Engels klasiklerinden birçok kitaba çevirmen sıfatıyla imza atmış olması hasebiyle, hayatının bir döneminde sol hareketlere ilgi duymuş herkesin aşina olduğu bir isim. Edebiyat eleştirmeni Berna Moran’ın yeğeni. Babaannesinin iki kız kardeşiyle farklı tarihlerde evlilik yaşamış olan Cenap Şahabettin de aileden. 1992 yılının tamamlanmasına birkaç gün kala ablasından aldığı o mektup olmasaydı, TKP içindeki illegal kariyer hariç, hakkında yazılabilecekler bundan ibaret kalacaktı.
Unvan:
Araştırmacı-Yazar

Okurlar

5 okur beğendi.
61 okur okudu.
4 okur okuyor.
36 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Kardeşim sen düşünceden ibaretsin, Geriye kalan et ve kemiksin. Gül düşünür gülistan olursun, Diken düşünür dikenlik olursun.
Sayfa 108Kitabı okudu
Reklam
Cumhuriyet Türkiye'sinin Osmanlı'dan miras aldığı ve geçerliliğini günümüze kadar korumuş olan bu politika uyarınca, bütün Kürt isyanları sosyal ve politik bir sorun değil, bir "güvenlik sorunu" olarak görülmüş, isyanlar askeri olarak bastırıldıktan sonra, "kışkırtıcı eşkıya liderlik" idam, sürgün veya hapis yoluyla tasfiye edilmiş, "akılsız Kürt halkı" böylelikle zapturapt altına alınarak "huzur ve asayişin" bir daha bozulmamak üzere sağlanabileceği varsayılmıştır.
"Bedirhanlar Kürdıstan ın en önemli ailelerindendir Siz nerelerdeydiniz?''
Sayfa 23 - dipnot yayınlarıKitabı okudu
Henüz kayıt yok
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
220 syf.
10/10 puan verdi
" Sabah işe giderken apartman kapısında rastladığınız komşunuz ' Günaydın ' dediğinde, hiç karşılık vermeden başınızı çevirip geçer misiniz ? " ya da " Bindiğiniz otobüste oturacak boş yer yoksa, gözünüze kestirdiğiniz birisine yanaşıp, ' Kalk, ben oturacağım der misiniz? " diye , yazar daha eserin başlangıcında. Bu tür aksi
Eğrisi Doğrusu-Görgülü Ol Hoş Yaşa
Eğrisi Doğrusu-Görgülü Ol Hoş YaşaAyşe Bilge Dicleli · Mess Yayınları · 20055 okunma