Ahmet Mahmut Ünlü

Ahmet Mahmut Ünlü

YazarDergiDerleyenÇevirmen
8.7/10
686 Kişi
·
1.722
Okunma
·
247
Beğeni
·
3.620
Gösterim
Adı:
Ahmet Mahmut Ünlü
Unvan:
Cübbeli Ahmet Hoca
Doğum:
Fatih, İstanbul,Türkiye, 27 Şubat 1965
İstanbul Fatih'te aslen Giresunlu olan varlıklı bir aileninin oğlu olarak dünyaya geldi. Hazinedaroğulları ünvanı ile bilinen ataları 18. asırda bügünkü Özbekistan sınırlarının içinde bulunan Buhara şehrinden göç etmişler. Çocukluk yaşlarında cübbe giymesinden dolayı, adaşı olan yaşıtlarından ayırt edilmek için Cübbeli Ahmet olarak çağrılmaya başlandı. Klasikmedrese usulü ile din eğitimi gördü. Resmî tahsil durumu ilköğretim seviyesi olup, ortaokulu dışarıdan bitirmiştir. 12 yaşında kürsülerden dînî vaazlar vermeye başlamıştır.

Kendi çevresinde, genellikle verdiği vaazlardan ve çıkardığı dînî sohbet kasetleri ile tanınırken kamuoyunca tanınması 1999 yılında yaptığı 17 Ağustos Depremi konuşması sonrası gerçekleşmiştir.

Başkanlığını babası Yusuf Ünlü'nün yapmış olduğu Fatih Hak ve Hizmet Vakfı tarafından İstanbul Beykoz Çavuşbaşısemtindeki 20 dönüm arazi üzerine kurulu devâsâ boyutlardaki külliye inşaatının yapılmasına önderlik etti. Külliye, hazine arazisi üzerinde kaçak olarak inşa edilmesinden dolayı el konuldu ve Hazine'ye devredildi.

2006 yılında Hürriyet Gazetesi’nde Cübbesiz Ahmet Hoca başlığı ile sürmanşetten jet skili fotoğrafları yayımlanarak haber edilmesiyle tekrar kamuoyunun gündemine girdi.2009 yılı yazında barbie bebekler erkekleri tahrik ediyor fetvâsı ile tekrar gündeme geldi. Bu konuşmasından sonra Habertürk TV kanalında Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına katıldı. İlki23 Temmuz 2009'da iki buçuk saat süren, ikincisi 2 Ağustos 2009 olmak üzere beş saat süren programlar yüksek reyting topladı.Programda, Adapazarı depremi sırasında yaptığı konuşmanın Kur'an-ı Kerîm ve Sünnet kaynaklı olduğunu belirten Cübbeli Ahmet Hoca, ancak konuşmasından isim ve yer vererek yaptığı bazı eleştirilerden dolayı özür dilediğini bildirdi.

İslâmiyet'e getirilen yeni yorumlara ve reformist görüşlere karşı durmaktadır. İslâm dinini Ehl-i Sünnet anlayışına göre yaşamanın gerektiğini savunur. Özellikle İstanbul dışındaki mekânlarda vermiş olduğu vaazlar, yoğun ilgi görmekte ve izdihamlara sebep olmaktadır.Kendisi Lalegül dergisinde dualar ve söyleşiler yayımlamaktadır.
Kadir Gecesi namazı hakkında İbni Abbas (RadıyAllahu Anhüma) 'dan Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)' in şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur:

"Her kim Kadir gecesinde iki rekat namaz kılar da her bir rekatında bir Fatiha, yedi kere de İhlas okursa, selam verdiğinde ise, yetmiş kere:

"ESTAĞFURULLAH VE ETÜBÜ İLEYH",

derse, Allah'u Teala kendisini ve anne babasını affetmedikçe yerinden kalkmaz.

Allah'u Teala cennete melekler gönderir de onlar onun için ağaçlar dikerler, köşkler yaparlar ve ırmaklar akıtırlar. Kendiside bunların tümünü görmedikçe dünyadan çıkmaz."
(Muhammed Hakkı en-Nazili, Hazinetü'l-esrar sh,39)

Salihler son on gecenin her birinde, Kadir gecesinin kıyamına niyet ederek iki rekat kılarlardı.
Şüphesiz cennet dört nefere aşıktır.

Kur'an okuyan, dilini koruyan, açları doyuran ve ramazan ayında oruç tutanlardır.

(Ruhu'l-beyan)
"Allah Pazartesi ve Perşembe günleri, birbiriyle küs duranlar hariç bütün müslümanları mağfiret buyurur;
'Küs olan bu iki kişi, barışıncaya kadar onları bırak!' diye emreder."
Hadis-i Şerif
Ey merhametlilerin en çok acıyanı, Göğsümü daraltan, sabrımı tüketen, çaremi azaltan, ve kuvvetimi zaafa uğratan her musibeti benden gider.
“Her kim bir kardeşinin ihtiyacı için yürürse, o, kendisi için on sene i’tikaf etmesinden hayırlıdır.

Her kim de Allah’u Teala rızası için bir gün i’tikaf ederse, Allah’u Te’âlâ, onunla cehennem arasına üç hendek koyar ki, her bir hendek, doğu ile batı arasından daha uzaktır.

(Heysemi)
420 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Biraz geç başladığımın farkındayım ama olsun, geç olsun da güç olmasın demişler. :)
Haydi Bismillah.


Elhamdülillah..
Rabbim başlamayı nasip ettiği gibi bitirmeyi de nasip etti. Dilerim ki, amel etmeyi de nasip etsin cümlemize. Abartmıyorum bir roman gibi akıcı. Nasıl olmasın ki? İçi müjdeler dolu bir kitap. Kitabı geçen sene almıştım. Biraz başlarından okudum sonra bıraktım sanıyordum meğerse sonlarına az kala bırakmışım. Altlarını çizdiğim çok yere denk geldim. Fakat yine okudum yine hatırladım. Meğer unutmuşum bende. Öyle ya İnsan nisyan demektir. Unutmak demektir.. Bu yüzden inşaAllah seneye tekrar okumak isterim sizlere de tavsiye ederim. Hayırlı Ramazanlar kardeşlerim. Selametle :)
130 syf.
Cübbeli Ahmet Hocamızın kaleminden yine çok güzel bir eser. Kapsamlı. Akla hayale gelmeyen unuttuğumuz günahların istiğfarı. Başı istiğfarın türkçe manası arka tarafı Arapça. Önce türkçe manasını sonra Arapçasını okumalı bence. Arapçasını okurken türkçe manasını düşünürek okumalı. Haftanın her gününe farklı bir istiğfar.
156 syf.
·1 günde
Herkesin okuması gereken bir kitap..!
Ta'dîl-i erkân, sözlükte “doğrultmak, düzgün hale getirmek, iyileştirmek” anlamındaki ta‘dîl kelimesiyle “bir şeyin en güçlü ve sağlam yönü” mânasına gelen rüknün çoğulu erkândan oluşan ta‘dîl-i erkân terkibi fıkıh terimi olarak namazın kıyam, rükû ve secde gibi rükünlerini yerli yerinde, acele etmeden ve sükûnet içinde yerine getirmeyi ifade eder.

Peygamber Efendimiz (SAV) in vefatı öncesindeki vasiyeti olan namaz konusu ne yazık ki layıkı vechiyle ciddiye alınmıyor/alamıyoruz. Zira namaz kılınsa bile ta'dil-i erkan yönüyle eksik kalıyor. Böyle olunca Allah korusun son nefeste tehlike ve ahirette bu namazların yüze vurulması gibi bir takım afetlere uğranılacağı hadis-i şeriflerde zikredilmiş.

Kitapta "Genel olarak ta'dil-i erkan; rükuda, secdede, kavmede (rükudan kalkıştaki duruş) ve celsede (iki secde arasındaki oturuş) uzuvları sakin ve düzgün bir halde durdurmaktır. Bunların unutularak terki sehiv secdesi, kasden veya bilgisizlikten terki namazın iadesini gerektirir" denilmiştir.

Kaynaklarda Resulullah'ın (SAV) ta'dil-i erkansız namaz kılan kişiye: "Dön namaz kıl, çünkü sen kesinlikle namaz kılmadın." buyurduğu, yine namaz kılarken horozun yem gagalaması gibi acele davranan bir kişiye " Bu kişi bu hal üzere ölecek olsa Muhammed (SAV) in milletinden (dininden) başkası üzere ölür." ve yine; "Ey Müslüman cemaati rükuda ve secdede belini doğrultmayan kişinin namazı yoktur." dediği belirtilmektedir.

Rabbim namazı hakkıyla kılanlardan eylesin

İstifade edilmesi duasıyla...
84 syf.
·1 günde
İsminden de anlaşıldığı üzere, şifa ayetlerin içerdiği her evde bulunması gereken başucu kitabı olma özelliğine sahip, içeriğini söyleyecek olursam:
__Baş ağrısından,
__Göz ağrısına,
__Kulak ağrısından,
__Diş ağrısına ve ismini saymadığım bir çok hastalık için şifa ayetleri içeriyor şifa dağıtan güzel bir kitap tavsiye ederim:)
816 syf.
·Beğendi
Mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir kitap... Hem itikadi hem de ameli konular dili biraz ağır da olsa genel olarak bilgisi olan insanların anlayacağı düzeyde..
302 syf.
Evliliğin; nimeti, asıl gayesi, faziletleri... İnsanın yoluna yoldaş, ömrüne eş seçerken dikkat etmesi gereken hususlar. Mutlaka okunması gereken bir kitap.
420 syf.
·9 günde·9/10 puan
Herkesin okumasi gereken bir kitap bence .. Ramazani şerifi gerektigi gibi anlayabilmek idrak edebilmek icin faydali bir eser..Ayrica yapilacak zikirler kilinacak namazlar hangi gun ne yapilmali nasil yapilmali şuurlu bir ramazan ayi icin okumak sart .
79 syf.
·1 günde
Bismillahirrahmanirrahim
Hamd: "( Habibim! Ehl-i Kitap, müşrik veya Müslüman; Allah'ı sevdiğini iddia eden herkese) de ki : " Eğer siz Allah'ı seviyor olduysanız, bana hakkı ile uyun ki Allah da sizi sevsin ( ; sizden razı olup sevap versin) ve sizin için günahlarınızı örtsün.." buyuran Mevla Teala hazretlerine olsun. 
Salât ve Selam " Kim beni severse cennette benimle beraberdir. " buyuran Rasulü Ekrem (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in ve Ona, sevgi ve teslimiyette ümmetin öncüsü olan mübarek al ve ashabının üzerine olsun.

Gününüz, haftanız, ayınız, okumalarınız  hayırlı Vakitleriniz bereketli olsun.
Bugün Şaban'ı Şerif ayının ilk günü
Şaban'ı Şerif ayımız mübarek olsun
Bol Salavat-ı Şerif li bol İstifadeli, Ahlakı Muhammed'i ile ahlaklandığımız bir ay olsun bu sene bu ay buna vesile olsun.. Rabbimin razı olacağı sayıda Amiiin..

Bu mübarek ay Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimize yaklaşmamıza onu hakiki sevgiyle sevmemize vesile olsun inşaallahu Rahman
Öyle yalandan samimiyetsiz dediğimizle yaptığımız uyuşmayan şu kahredici halimizle değil, samimi gerçek sevgi... Nasip olur mu? Tadar mıyız bu sevgiyi ölmeden bilmiyorum ama duam o ki Rabbim tattırsın. Allah Teala'nın izni ve yardımıyla tadarız inşaallah
Bu sevgiyi hakedeceğimiz amel, hal neyse Rabbim Afiyetle, dünyevi uhrevi hiç bir zarara uğratmadan bizleri bu amellere bu samimiyete sevk etsin. Bu sene bu Şaban'ı Şerif ayı buna vesile olsun inşaallahu Rahman.
Biz beceremeyiz Rabbim Sen becerttir
Sen yardım etmessen bizim hiç bir şey yapmaya gücümüz yetmez..
Yardım eyle Ya Rabbi!
İkrameyle Ya Rabbi!
Merhamet eyle Ya Rabbi!
Fazlu Kereminle ihsan eyle Ya Rabbi!


Cübbeli Ahmet Hocazın (Allah ondan razı olsun) Peygamber sevgisinin alametlerini kısaca anlattığı sohbeti kitap haline getirilmiş.
Bu kitabı olurken Sohbetteymiş gibi hissettiğim, kitabın başlarında Ahmet Hocamızın cemaate ara ara takılmasıyla tebessüm ettiğim sohbet tadında çok güzel bir kitap.
Kitapta ara ara hadis inkarcılarına reddiyeler de var.
Rabbim İstifade edenlerden eylesin.
Sıkılmadan bir solukta okuyacağınızı düşünüyorum. Okunası, istifade edilesi bir kitap.
Okumalarınız ve vakitleriniz bereketli olsun.. İyi okumalar.
Selametle..
126 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
Sabah-akşam okumayı vird edindiğim muhteşem duaları içinde barındıran eser. Herkesin elinin altında bulunması gerektiğini düşündüğüm muazzam kaynak. Allah, istifademi ve istifadenizi daim etsin. Amin.
Mus'ab Yolcusu
Mus'ab Yolcusu Namaz Kılmayanların İki Cihanda Başlarına Gelecek Belalar!'ı inceledi.
142 syf.
·Beğendi
Namaz kılmayanların, aman bu kaza ya kalsın işimi halledeyim diyenlerin mutlaka ama mutlaka okuması gereken bir kitap. Bir vakit namaz kılmayanın başına neler geleceğinin anlatımı çok güzel. İnsanların namaza başlamasına etken olacağını düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Mahmut Ünlü
Unvan:
Cübbeli Ahmet Hoca
Doğum:
Fatih, İstanbul,Türkiye, 27 Şubat 1965
İstanbul Fatih'te aslen Giresunlu olan varlıklı bir aileninin oğlu olarak dünyaya geldi. Hazinedaroğulları ünvanı ile bilinen ataları 18. asırda bügünkü Özbekistan sınırlarının içinde bulunan Buhara şehrinden göç etmişler. Çocukluk yaşlarında cübbe giymesinden dolayı, adaşı olan yaşıtlarından ayırt edilmek için Cübbeli Ahmet olarak çağrılmaya başlandı. Klasikmedrese usulü ile din eğitimi gördü. Resmî tahsil durumu ilköğretim seviyesi olup, ortaokulu dışarıdan bitirmiştir. 12 yaşında kürsülerden dînî vaazlar vermeye başlamıştır.

Kendi çevresinde, genellikle verdiği vaazlardan ve çıkardığı dînî sohbet kasetleri ile tanınırken kamuoyunca tanınması 1999 yılında yaptığı 17 Ağustos Depremi konuşması sonrası gerçekleşmiştir.

Başkanlığını babası Yusuf Ünlü'nün yapmış olduğu Fatih Hak ve Hizmet Vakfı tarafından İstanbul Beykoz Çavuşbaşısemtindeki 20 dönüm arazi üzerine kurulu devâsâ boyutlardaki külliye inşaatının yapılmasına önderlik etti. Külliye, hazine arazisi üzerinde kaçak olarak inşa edilmesinden dolayı el konuldu ve Hazine'ye devredildi.

2006 yılında Hürriyet Gazetesi’nde Cübbesiz Ahmet Hoca başlığı ile sürmanşetten jet skili fotoğrafları yayımlanarak haber edilmesiyle tekrar kamuoyunun gündemine girdi.2009 yılı yazında barbie bebekler erkekleri tahrik ediyor fetvâsı ile tekrar gündeme geldi. Bu konuşmasından sonra Habertürk TV kanalında Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına katıldı. İlki23 Temmuz 2009'da iki buçuk saat süren, ikincisi 2 Ağustos 2009 olmak üzere beş saat süren programlar yüksek reyting topladı.Programda, Adapazarı depremi sırasında yaptığı konuşmanın Kur'an-ı Kerîm ve Sünnet kaynaklı olduğunu belirten Cübbeli Ahmet Hoca, ancak konuşmasından isim ve yer vererek yaptığı bazı eleştirilerden dolayı özür dilediğini bildirdi.

İslâmiyet'e getirilen yeni yorumlara ve reformist görüşlere karşı durmaktadır. İslâm dinini Ehl-i Sünnet anlayışına göre yaşamanın gerektiğini savunur. Özellikle İstanbul dışındaki mekânlarda vermiş olduğu vaazlar, yoğun ilgi görmekte ve izdihamlara sebep olmaktadır.Kendisi Lalegül dergisinde dualar ve söyleşiler yayımlamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 247 okur beğendi.
  • 1.722 okur okudu.
  • 50 okur okuyor.
  • 711 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları