Yazar
Ahmet Tulgar

Ahmet Tulgar

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.2
46 Kişi
121
Okunma
7
Beğeni
1.110
Gösterim
Unvan
Muhabir, Yazar
Doğum
İstanbul, 1959
Yaşamı
1959 yılında doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi'ni bitirdikten sonra Viyana Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi, Boğaziçi Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. 1987'de Sabah Dergi Grubu'nda başladığı gazeteciliğe çeşitli gazete, dergi ve TV kanallarında muhabir, yazar ve yönetici olarak devam etti. Çocuklar ve Canavarları yazarın ikinci romanıdır.
Ecem alkan
Duygusal Anatomi'yi inceledi.
128 syf.
·
Puan vermedi
Kitaptaki hikayeler beni çok şaşırttı gerçekten bu kadarını beklemiyordum. Her hikeyenin sonunda şimdi ne olacakta beni şaşırtacak diye okudum diyebiliriz.
Duygusal Anatomi
6.5/10
· 10 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
19
Özlem Akbaş
Volkan'ın Romanı'ı inceledi.
232 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Volkan’ın Romanı, Ahmet Tulgar’ın ilk romanı.Ben Everest Yayınları’ndan okudum.Yeni baskısı Can Yayınları tarafından yapıldı. Dilin kullanımı, Volkan’ın yaşadıkları kadar ilgi çekiciydi. “Kaderinin yanından, yanı başından, kaderi boyunca kader yolunda.” (syf 30) cümlesinde olduğu gibi tekrarlanan kelimeler inanılmaz şiirsellik katmış metne. Kitabın sonuna kadar Volkan’ın hikâyesi gizemini korurken, yazarın kitabı yazma serüvenine de tanıklık ediyoruz. Homoerotizmin estetiğini de hissettiren bir kitap Volkan’ın Romanı. Derin devlet, yolsuzluklar, sahtekârlıklar , baba oğul çatışması çerçevesinde gelişiyor olaylar. Zevkle okudum.
Volkan'ın Romanı
5.9/10
· 20 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Özlem Akbaş
Evsiz Ülke Hikayeleri'ni inceledi.
88 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
1989 yılında yayımlanan Evsiz Ülke Hikâyeleri, Ahmet Tulgar’ın ilk öykü kitabı.Kitapta yer alan öyküleri Ahmet Tulgar cezaevindeyken yazmış.Tüm öyküler kendini yersiz yurtsuz, evsiz hissetmekten yola çıkılarak yazılmış.Yazarın ana teması olmuş bu evsizlik, aidiyetsizlik demeli belki de. Silivri’de Siyaset çok etkilendiğim bir öykü oldu.İnsan kendi yurdunda da kendini evsiz hissedebilir.Mutlaka gitmesi gerekmez, bazen kalmak da yabancı, evsiz hissettirir.Hatta bunun hüznü daha da büyük bence.
Evsiz Ülke Hikayeleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Özlem Akbaş
Bakışın Ritmi'yi inceledi.
245 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
“Portre bize bir bakışı, bir çehreyi sunarak bizi bir hikâye dinlemeye davet eder. Portreler kadrajın içine sadece insanı alarak (her) insanın hikâyesinin ne kadar uzun ve geniş, ne kadar derin olduğunu anlatır. Anlatacak ne çok şeyi olduğunu gösterir. Dinleyecek ne çok şey olduğunu. Portre bizi empatiye çağırır. Sempatiye çağırır. Ortaklıklarımızı düşünmeye. Ve her birimizin biricik hayatlarını, biricik hikâyelerini tasarlamaya.”syf 10 Bakışın Ritmi’nde yer alan portrelerin bir kısmı Henüz Zaman Var’da bir kısmı Cumhuriyet Pazar eki ve T24 internet gazetesinde yayımlanmış.Kimi portreler ise bu kitap için yazılmış. Futbol, politika, sanat dünyalarından portreleri okurken, (anlattığı portre üzerinden) Ahmet Tulgar’ın dönemin kültürel, sosyal, politik yapısına yaptığı ustaca gönderileri ilgiyle okudum. Okuduğum her portre, bir sonrası için heyecanlandırdı beni.Ahmet Tulgar’ın kullandığı dilin özgünlüğü, incelikli mizahı nedeniyle hiç bitmesin istedim Bakışın Ritmi. Hükümetin İktidar Bankası, Siyasetin Damga Pulu: Devlet Bahçeli, Dünyayla Sevişmiş Bir Çocuk: Ali İsmail, Kimyanın Peşinde Bir Seri Katil Figürü: Vedat Milor, Cunta Hıçkırığı: Emel Sayın, Yılbaşı Dansözü-Cuntanın İletişim Uğrağı: Nesrin Topkapı... Portre başlıkları bile “gel beni oku!” diyor.
Bakışın Ritmi
0.0/10
· 3 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13