Ahmet Turan Alkan

Yazar 8,7/10 · 30 Oy · 20 kitap · 133 okunma ·  15 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

15 okur beğendi.
30 puanlama · 11 alıntı
0 haber · 1.610 gösterim
133 okur kitaplarını okudu.
94 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Ahmet Turan Alkan'ın Biyografisi

Ahmet Turan Alkan, 1954 yılında Sivas’ta doğdu; İlk, orta ve lise eğitimi bu şehirde tamamladıktan sonra 1972 yılında A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi; bu fakültenin Siyaset ve İdare bölümünden 1977 yılında mezun oldu.
İlk köşe yazısını 1974 yılında, Sivas’ta çıkan mahalli Anadolu gazetesi’nde yayınladı. Sivas Ülkü Ocakları Derneği tarafından dört sayı yayınlanan “Pusat” isimli “bülten-dergi”ye emeği geçti; 1976-77 tarihleri arasında “Fedai” adlı haftalık dergiyi yönetti ve yayınladı.O yıllarda öğrenci olaylarının yoğunluğu sebebiyle fakülteye devamda zorluklarla karşılaşınca Sivas’ta yeniden yayınlanmaya başlayan “Hadiselerle Hakikat” gazetesi’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı; bu gazetede, sadece yazı işlerinde değil, bir gazetenin ve matbaanın gerektirdiği hemen her işte bilfiil tecrübe edindi. 1978 Yılında Ankara’da yayınlanan Hasret ve Genç Arkadaş dergilerine kısa süre katkıda bulundu.

Mezun olduktan sonra Sivas’a dönen yazar, Hakikat gazetesinde kadrolu fikir işçisi olarak iki yıl kadar çalıştıktan sonra 1980’de askerlik hizmeti için Tatvan’a gitti. 1982 başında askerliğini tamamlayarak Sivas’ta bir muhasebe bürosunda üç yıl çalıştıktan sonra 1985 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’ne göreve başladı. Yüksek Lisans ve Doktorası’nın tamamlayarak İİBF Kamu Yönetimi bölümünee öğretim üyesi atandı.

1989 Yılında düzenli olarak başladığı yazarlık hayatı süresince muhtelif gazete ve dergilerde denemeleri yayınlandı; 19 basılı eseri bulunan yazar, halen Zaman Gazetesi’nde ve Aksiyon dergisinde yazı hayatına devam ediyor.

2008 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’nden emekli olarak akademik kariyerini noktalayan Ahmet Turan Alkan, aynı yıl İstanbul Üsküdar semtine taşındı.

Ahmet Turan Alkan'ın Kitapları Kitap Ekle

7,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
18. Sıra Dışı Bir Jöntürk (Ubeydullah Efendi'nin Amerika Hatıraları)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
19. Ziya Nur (Hakkında Dostlarıyla Bir Sohbet)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
26 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çünkü aşkın hammaddesi kahramanlıktır.
Eski aşıklar, 'senin için ölürüm' diye ahdettikleri zaman hiç şüphe etmeyiniz ki bunu yaparlardı.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan AlkanÜç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kalkın ey ehl-i vatan dediler. Kalktık. Bilahire baktık ki herifler yerimize oturmuşlar.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Muhalefet güzel şeydir: Böylece farklılığınızın altını çizmek imkanı bulur, onaylayan ve sessiz kalan çoğunluğun dışında ferdiyetinizi işaret edersiniz.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 53 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 53 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
04 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir Latin atasözü der ki, hadiseleri değiştiremiyorsanız, bakış açınızı değiştirin.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Ötüken)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Ötüken)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Türkçe
Bu kitap, ana dilimiz, sevgilimiz ve dar-ı dünyada bizi ifade edebilecek tek ifade vasıtası olan Türkçe'nin güzelliğine sunulmuştur. Onu tarihi devamlılığı içinde bir bütün olarak anlıyor ve o haliyle kutsuyorum.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 5 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 5 - Ötüken Neşriyat)
Ferah, bir alıntı ekledi.
21 Kas 2014

O, bunu biliyordu. Askere giderken eşiyle son kere yalnız kaldığında demişti ki, “Eve gönderdiğim her mektubun sonuna üç tane nokta koyacağım; üç tane nokta… O üç nokta senin içindir, anladın değil mi?“

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 209)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 209)
Zeynep Demir, bir alıntı ekledi.
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz şimdi geveze bir nesiliz; dünya ahvali karşısında pürtelaşiz, bilgiye, fenni, sanata, îmara ve umrâna susamışiz; her daim şikayet ve feverân halindeyiz; acelemiz var; koşturmadayız. Bizden öncekilerin yüzyıllarca dil ile damek arasında tutup oradan kalbe indirdiği değerler, bizim dilimizde tereddüdün iffetsizleştirdiği "abra kadabra" kelimeleri derekesine düşmüş. Eserlerimizde tüten ter kokusu, sanatımızı fersûdeleştiriyor. İlham kuyuları kupkuru, rüyalarımız kabuslarla bölünüyor. Çenelerimiz kelime değirmeni, zihnimiz cümle curuhlarıyla mülemmâ, dudaklarımız abese mahkum ve gönlümüz küçük rüşvetlerin lezzetiyle şaduman...

Yatağına Kırgın Irmaklar, Ahmet Turan AlkanYatağına Kırgın Irmaklar, Ahmet Turan Alkan
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
 14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Şiir/Şair
Ziya Gökalp merhum, 'şiir devrinden şuur devrine geçemedik' diye yakınalıberi yetmiş sene geçti; hala şiir devrinden kurtulabilmiş sayılmayız.
...
Şiir aleyhtarı değilim ve vaktiyle şiire tövbe ettirilmişsem de yüreğimin bir köşeciğinde eli kolu bağlanmış bir biçare şair tepinip durmaktadır. Şiirin ve bittabii şairlerin aleyhinde kıyam edişimin esas sebebi, deveran eden şiirlerin benim zevk-i selimime hitap etmeyişidir. Şiir zevkim, 'divan' keyfinde uyuyakalmıştır...

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 151 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 151 - Ötüken Neşriyat)
Zeynep Demir, bir alıntı ekledi.
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...çok şey bilenlerin ihtiyarî cehaleti, çok şey görenlerin iradî gafleti, agâh olanların bile bile suskunluğu, sanatı, mânâyi ve hareketi sadelik libasının içinde tevâzu mertebesini tutmayı bilenlerin edebi, vâriyetin inkarı...

Yatağına Kırgın Irmaklar, Ahmet Turan AlkanYatağına Kırgın Irmaklar, Ahmet Turan Alkan
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Günün birinde benim gavur dostlarımdan ( Kazancakis, İstrati ve Oscar Wilde ) biriyle karşılaşırsanız, selam vermeden geçmeyin. Belki, sadece sizin kulağınıza fısıldayacakları mührü sökülmemiş efsaneleri vardır.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 116 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 116 - Ötüken Neşriyat)
Bütün Alıntıları Göster

Ahmet Turan Alkan ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

''demek ki hava soğuduğunda, dostlar gölge veren ağaçları da unuturmuş..''