Ahmet Turan Alkan

Yazar 8,6/10 · 36 Oy · 20 kitap · 136 okunma ·  16 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

16 okur beğendi.
36 puanlama · 13 alıntı
0 haber · 1.675 gösterim
136 okur kitaplarını okudu.
96 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Ahmet Turan Alkan'ın Biyografisi

Ahmet Turan Alkan, 1954 yılında Sivas’ta doğdu; İlk, orta ve lise eğitimi bu şehirde tamamladıktan sonra 1972 yılında A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi; bu fakültenin Siyaset ve İdare bölümünden 1977 yılında mezun oldu.
İlk köşe yazısını 1974 yılında, Sivas’ta çıkan mahalli Anadolu gazetesi’nde yayınladı. Sivas Ülkü Ocakları Derneği tarafından dört sayı yayınlanan “Pusat” isimli “bülten-dergi”ye emeği geçti; 1976-77 tarihleri arasında “Fedai” adlı haftalık dergiyi yönetti ve yayınladı.O yıllarda öğrenci olaylarının yoğunluğu sebebiyle fakülteye devamda zorluklarla karşılaşınca Sivas’ta yeniden yayınlanmaya başlayan “Hadiselerle Hakikat” gazetesi’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı; bu gazetede, sadece yazı işlerinde değil, bir gazetenin ve matbaanın gerektirdiği hemen her işte bilfiil tecrübe edindi. 1978 Yılında Ankara’da yayınlanan Hasret ve Genç Arkadaş dergilerine kısa süre katkıda bulundu.

Mezun olduktan sonra Sivas’a dönen yazar, Hakikat gazetesinde kadrolu fikir işçisi olarak iki yıl kadar çalıştıktan sonra 1980’de askerlik hizmeti için Tatvan’a gitti. 1982 başında askerliğini tamamlayarak Sivas’ta bir muhasebe bürosunda üç yıl çalıştıktan sonra 1985 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’ne göreve başladı. Yüksek Lisans ve Doktorası’nın tamamlayarak İİBF Kamu Yönetimi bölümünee öğretim üyesi atandı.

1989 Yılında düzenli olarak başladığı yazarlık hayatı süresince muhtelif gazete ve dergilerde denemeleri yayınlandı; 19 basılı eseri bulunan yazar, halen Zaman Gazetesi’nde ve Aksiyon dergisinde yazı hayatına devam ediyor.

2008 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’nden emekli olarak akademik kariyerini noktalayan Ahmet Turan Alkan, aynı yıl İstanbul Üsküdar semtine taşındı.

Ahmet Turan Alkan'ın Kitapları Kitap Ekle

7,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
18. Sıra Dışı Bir Jöntürk (Ubeydullah Efendi'nin Amerika Hatıraları)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
19. Ziya Nur (Hakkında Dostlarıyla Bir Sohbet)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
Syn, bir alıntı ekledi.
20 Nis 17:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eşyaya ölüm
Sıradan bir aşk romanının sayfaları arasında unutulmuş kıytırık bir takvim yaprağının bile, onu oracığa iliştiren insandan daha fazla yaşadığını hatırladıkça eşyanın her çeşidine buğz edesim geliyor.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 103 - Ötüken Yayınları)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 103 - Ötüken Yayınları)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kalkın ey ehl-i vatan dediler. Kalktık. Bilahire baktık ki herifler yerimize oturmuşlar.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
26 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çünkü aşkın hammaddesi kahramanlıktır.
Eski aşıklar, 'senin için ölürüm' diye ahdettikleri zaman hiç şüphe etmeyiniz ki bunu yaparlardı.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan AlkanÜç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
04 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir Latin atasözü der ki, hadiseleri değiştiremiyorsanız, bakış açınızı değiştirin.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Ötüken)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Ötüken)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Muhalefet güzel şeydir: Böylece farklılığınızın altını çizmek imkanı bulur, onaylayan ve sessiz kalan çoğunluğun dışında ferdiyetinizi işaret edersiniz.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 53 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 53 - Ötüken Neşriyat)
Gamze Zeynep ALMAZ, bir alıntı ekledi.
05 May 00:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sürç-i lisan ettiysek affolanın farklı bir versiyonu :)
“İşbu sadelik iddiasını kitapta okuyacağınız bazı cümleler tekzib ederse şaşırmam;makyajını taşımayacak kadar örselenmiş cümleler görürseniz onlara iyi davranmanızı ve hiç değilse bir kere daha okumanızı isterim.”

Kurşunkalem Yazıları, Ahmet Turan Alkan (Ötüken)Kurşunkalem Yazıları, Ahmet Turan Alkan (Ötüken)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Türkçe
Bu kitap, ana dilimiz, sevgilimiz ve dar-ı dünyada bizi ifade edebilecek tek ifade vasıtası olan Türkçe'nin güzelliğine sunulmuştur. Onu tarihi devamlılığı içinde bir bütün olarak anlıyor ve o haliyle kutsuyorum.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 5 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 5 - Ötüken Neşriyat)
Ferah, bir alıntı ekledi.
21 Kas 2014

O, bunu biliyordu. Askere giderken eşiyle son kere yalnız kaldığında demişti ki, “Eve gönderdiğim her mektubun sonuna üç tane nokta koyacağım; üç tane nokta… O üç nokta senin içindir, anladın değil mi?“

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 209)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 209)
Zeynep Demir, bir alıntı ekledi.
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz şimdi geveze bir nesiliz; dünya ahvali karşısında pürtelaşiz, bilgiye, fenni, sanata, îmara ve umrâna susamışiz; her daim şikayet ve feverân halindeyiz; acelemiz var; koşturmadayız. Bizden öncekilerin yüzyıllarca dil ile damek arasında tutup oradan kalbe indirdiği değerler, bizim dilimizde tereddüdün iffetsizleştirdiği "abra kadabra" kelimeleri derekesine düşmüş. Eserlerimizde tüten ter kokusu, sanatımızı fersûdeleştiriyor. İlham kuyuları kupkuru, rüyalarımız kabuslarla bölünüyor. Çenelerimiz kelime değirmeni, zihnimiz cümle curuhlarıyla mülemmâ, dudaklarımız abese mahkum ve gönlümüz küçük rüşvetlerin lezzetiyle şaduman...

Yatağına Kırgın Irmaklar, Ahmet Turan AlkanYatağına Kırgın Irmaklar, Ahmet Turan Alkan
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
 14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Şiir/Şair
Ziya Gökalp merhum, 'şiir devrinden şuur devrine geçemedik' diye yakınalıberi yetmiş sene geçti; hala şiir devrinden kurtulabilmiş sayılmayız.
...
Şiir aleyhtarı değilim ve vaktiyle şiire tövbe ettirilmişsem de yüreğimin bir köşeciğinde eli kolu bağlanmış bir biçare şair tepinip durmaktadır. Şiirin ve bittabii şairlerin aleyhinde kıyam edişimin esas sebebi, deveran eden şiirlerin benim zevk-i selimime hitap etmeyişidir. Şiir zevkim, 'divan' keyfinde uyuyakalmıştır...

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 151 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 151 - Ötüken Neşriyat)
Bütün Alıntıları Göster

Ahmet Turan Alkan kitap incelemeleri

Mehmet Y., Üç Noktanın Söylediği'yi inceledi.
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mükemmel bir kitaptır. Birbirinden değerli ve başarılı pek çok denemenin bir arada olduğu, Türkçenin harikulade kullanıldığı bir kitap. Ahmet Turan Alkan'ın 1990-95 arasındaki dönemde çeşitli yayın organlarında yazdığı denemelerden oluşur. Yazarın üslubu mükemmeldir. Ali Desidero, Üç Noktanın Söylediği, Şairler ve Şiir aleyhindedir gibi denemelerin tadı halen damağımdadır.

ayhan özköroğlu, Gemilerde Talim Var'ı inceledi.
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bayılıyorum ben bu adama. Kelimeler dans ediyor adeta sayfada.O kadar yerli yerinde ki her şey onu her okuyuşumdan sonra bir daha yazmasam mı? sendromu yaşıyorum. Bu da en keyifli kitaplarından biri. Alın çayınızı uzanın şöyle koltuğa ve bana hak verin nihayetinde.

Düşünceokuru, Altıncı Şehir'i inceledi.
 18 Mar 22:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yazarın Beş şehir isimli kitapta kendi şehri olan Sivas'ı bulamaması ile yola çıktığı eserde, Sivas şehriyle ilgili eski anılara ve hikayelere yer vermiştir. Şehrin eski sakinlerinin rahatlıkla hatırlayacağı mekanların ve isimlerin bulunduğu samimi bir eserdir. Sivaslı olmayanların da Anadolu insanının samimiyetini ve doğallığını göreceği bir şehre adanmış bir coğrafyayı temsil eden bir kitaptır.

Mehmet Y., Altıncı Şehir'i inceledi.
 09 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabı okumaya başlamadan evvel kararsızdım. çünkü Sivas Türkiye'nin bir şehri olması haricinde çok da merak uyandırmıyordu bende. ancak okuduktan sonra anladım ki, Anadolu Anadoludur. Yani, farklı mekanlarda benzer hayatlar yaşanıyormuş. Ahmet Hoca ile aramızda nesil farkı olmasına rağmen ben bile çok şey buldum kendime ait. Kızılırmak sularında ha Sivas'ta çimmişsiniz ha Kırıkkale'de ha Vezirköprü-Durağan berzahında ha da Bafra Ovasında...Ya da Kızılırmak değil de Aras olsun, Fırat olsun, Gediz olsun bu... Kitap güzel bir Türkçe ile yazılmış, naif bir kitap. Hele bir hamam günleri var ki; tarifsiz!

Gamze Zeynep ALMAZ, Altıncı Şehir'i inceledi.
02 May 23:12 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

*Yazar Ahmet Hamdi’nin “Beş Şehir” denemesinde Sivas’ın olmamasına hayıflanıp kendisi kaleme almış Sivas’ı
*60-70’li yılları o dönemdeki Sivas’ın dokusunu çok güzel hissettiriyor. Sivas’ı Sivas yapan öğeleri titizlikle incelemiş üslubunun edebi yönü kuvvetli keyifle okuyorsunuz.
* Yazar Sivas’ı hem gezdiriyor hem de halkın hangi sosyolojik süreçlerden geçtiğini açıklıyor. Kitapta o dönemin siyasi sosyal olaylarını da gözlemleyebiliyorsunuz.

Bilgi ve alt yapı ile sorunsuz okunabilecek bir kitap Ve verilebilecek tüm birikimi vermeyi hedefleyerek yazmış yazar
Ancak ağır geldiği yerler de oldu
Beğendim

Mehmet Y., Biz Böyle Güzeliz'i inceledi.
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahmet Turan Hoca'nın Zaman'ın pazar eki Turkuaz'da yazdığı denemelerin toplandığı bir kitapla karşı karşıyayız. Yazıların bir bölümünü zaten hatırlıyordum ama kaçırdıklarım da olmuştu. Hepsini bir arada görmek büyük bir keyif doğrusu. Sayın Alkan yine kalem erbablığını konuşturmuş! Yazılar çok iyidi ama esela, Urfalıların isot tarlası hikayesi bir harikaydı. Ya da şu üçüncü tekil şahıs ve biz münasebeti... O yazıdan sonra dikkat ettim de bu tür megalomanlardan ziyadesiyle var etrafımızda.
Aslında söylenecek çok şey var ama soba yazısının da muhteşemliğiyle mevzua son noktayı koyalım. Şayet Türkçe'nin güzel bir örneğini görmek isterseniz hiç düşünmeden alabilirsiniz.

Mehmet Y., Kalem İşleri'ni inceledi.
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ahmet Turan Alkan'ın görüşlerine katılırsınız ya da katılmazsınız; o ayrı bir konu ama onun yazılarını beğenmek demek bir bakıma Türkçe ile gurur duymak demektir. Aksiyon'da Kalem İşleri başlığıyla yazdığı yazıları bu kitap da bulabilirsiniz; tabii ki Türkçenin ihtişamıyla birlikte...

Mehmet Y., Hac Günlüğü'ü inceledi.
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ülkemizde her yıl binlerce insan hacca gidiyor. Toplam nüfusun içinde de milyonlarca hacı var; ancak maalesef bizde pek çok konuda (askerlik gibi, okul gibi) yazılı eser eksikliği var ve şahsi olduğu için önemsiz gibi görünen konuların esasında toplamda ne kadar mühim olduğunun tam olarak idrak edilememesi gibi hususlar nedeniyle Hac konusunda da yazılı eser bir hayli az. Türkçenin büyük ustalarından Ahmet Turan Alkan, kendi Hac macerasını günlükler-haftalıklar halinde yazıp (Zaman Gazetesinde tefrika da ediliyordu bunlar!) kitaplaştırmış ve ne de iyi etmiş. Aydın duyarlığı ile mümin inceliğinin terkibini görmek için mutlaka okunması gereken hoş bir eser.

Gamze Zeynep ALMAZ, Kurşunkalem Yazıları'ı inceledi.
15 May 15:24 · Kitabı okudu · 12 günde · 6/10 puan

*Kitabı okurken o şeker hissiyatına ulaşmak için epey bir keçiboynuzu yemek zorunda kalıyorsunuz.
*Kitap 90’lı yılların gündemini oluşturan fıkra yazılarından oluşuyor. Esasında o günleri gözlemlemek açısından fena değil ( bir başkasının gözlüğüyle bakıyorsunuz sonuçta)
*Yazar;imgesel, espirili bir üsluba sahip
*Belirli bir kültür birikimi var ama kalıcılığı yakalamak için üslup yeterli olmuyormuş.

Bütün İncelemeleri Göster