Ahmet Turan Alkan

Yazar 8,6/10 · 36 Oy · 20 kitap · 136 okunma ·  16 beğeni
Syn, bir alıntı ekledi.
20 Nis 17:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eşyaya ölüm
Sıradan bir aşk romanının sayfaları arasında unutulmuş kıytırık bir takvim yaprağının bile, onu oracığa iliştiren insandan daha fazla yaşadığını hatırladıkça eşyanın her çeşidine buğz edesim geliyor.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 103 - Ötüken Yayınları)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 103 - Ötüken Yayınları)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kalkın ey ehl-i vatan dediler. Kalktık. Bilahire baktık ki herifler yerimize oturmuşlar.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
26 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çünkü aşkın hammaddesi kahramanlıktır.
Eski aşıklar, 'senin için ölürüm' diye ahdettikleri zaman hiç şüphe etmeyiniz ki bunu yaparlardı.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan AlkanÜç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
04 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir Latin atasözü der ki, hadiseleri değiştiremiyorsanız, bakış açınızı değiştirin.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Ötüken)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Ötüken)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Muhalefet güzel şeydir: Böylece farklılığınızın altını çizmek imkanı bulur, onaylayan ve sessiz kalan çoğunluğun dışında ferdiyetinizi işaret edersiniz.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 53 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 53 - Ötüken Neşriyat)
Gamze Zeynep ALMAZ, bir alıntı ekledi.
05 May 00:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sürç-i lisan ettiysek affolanın farklı bir versiyonu :)
“İşbu sadelik iddiasını kitapta okuyacağınız bazı cümleler tekzib ederse şaşırmam;makyajını taşımayacak kadar örselenmiş cümleler görürseniz onlara iyi davranmanızı ve hiç değilse bir kere daha okumanızı isterim.”

Kurşunkalem Yazıları, Ahmet Turan Alkan (Ötüken)Kurşunkalem Yazıları, Ahmet Turan Alkan (Ötüken)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Türkçe
Bu kitap, ana dilimiz, sevgilimiz ve dar-ı dünyada bizi ifade edebilecek tek ifade vasıtası olan Türkçe'nin güzelliğine sunulmuştur. Onu tarihi devamlılığı içinde bir bütün olarak anlıyor ve o haliyle kutsuyorum.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 5 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 5 - Ötüken Neşriyat)
Ferah, bir alıntı ekledi.
21 Kas 2014

O, bunu biliyordu. Askere giderken eşiyle son kere yalnız kaldığında demişti ki, “Eve gönderdiğim her mektubun sonuna üç tane nokta koyacağım; üç tane nokta… O üç nokta senin içindir, anladın değil mi?“

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 209)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 209)
Zeynep Demir, bir alıntı ekledi.
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz şimdi geveze bir nesiliz; dünya ahvali karşısında pürtelaşiz, bilgiye, fenni, sanata, îmara ve umrâna susamışiz; her daim şikayet ve feverân halindeyiz; acelemiz var; koşturmadayız. Bizden öncekilerin yüzyıllarca dil ile damek arasında tutup oradan kalbe indirdiği değerler, bizim dilimizde tereddüdün iffetsizleştirdiği "abra kadabra" kelimeleri derekesine düşmüş. Eserlerimizde tüten ter kokusu, sanatımızı fersûdeleştiriyor. İlham kuyuları kupkuru, rüyalarımız kabuslarla bölünüyor. Çenelerimiz kelime değirmeni, zihnimiz cümle curuhlarıyla mülemmâ, dudaklarımız abese mahkum ve gönlümüz küçük rüşvetlerin lezzetiyle şaduman...

Yatağına Kırgın Irmaklar, Ahmet Turan AlkanYatağına Kırgın Irmaklar, Ahmet Turan Alkan
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
 14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Şiir/Şair
Ziya Gökalp merhum, 'şiir devrinden şuur devrine geçemedik' diye yakınalıberi yetmiş sene geçti; hala şiir devrinden kurtulabilmiş sayılmayız.
...
Şiir aleyhtarı değilim ve vaktiyle şiire tövbe ettirilmişsem de yüreğimin bir köşeciğinde eli kolu bağlanmış bir biçare şair tepinip durmaktadır. Şiirin ve bittabii şairlerin aleyhinde kıyam edişimin esas sebebi, deveran eden şiirlerin benim zevk-i selimime hitap etmeyişidir. Şiir zevkim, 'divan' keyfinde uyuyakalmıştır...

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 151 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 151 - Ötüken Neşriyat)
Zeynep Demir, bir alıntı ekledi.
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...çok şey bilenlerin ihtiyarî cehaleti, çok şey görenlerin iradî gafleti, agâh olanların bile bile suskunluğu, sanatı, mânâyi ve hareketi sadelik libasının içinde tevâzu mertebesini tutmayı bilenlerin edebi, vâriyetin inkarı...

Yatağına Kırgın Irmaklar, Ahmet Turan AlkanYatağına Kırgın Irmaklar, Ahmet Turan Alkan
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
14 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Günün birinde benim gavur dostlarımdan ( Kazancakis, İstrati ve Oscar Wilde ) biriyle karşılaşırsanız, selam vermeden geçmeyin. Belki, sadece sizin kulağınıza fısıldayacakları mührü sökülmemiş efsaneleri vardır.

Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 116 - Ötüken Neşriyat)Üç Noktanın Söylediği, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 116 - Ötüken Neşriyat)
ALİ ATAY, bir alıntı ekledi.
27 Şub 00:58

İstiklal Mahkemeleri dönemi
O dönem ilk günden beri Istiklal Mahkemeleri'nin aleyhinde olan Birinci Büyük Millet Meclisinin unutulmaz imanlı hatibi, Erzurum mebusu Hüseyin Avni Bey'in şu sözleri yapılan vahşeti çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor:
"Istiklal Mahkemeleri'ne Meclis'in tanıdığı yetkiyi, Cenab-ı Hak Peygamberine dahi vermemiştir."
-----------
Ayrıca kendisi de Elazığ Istiklal Mahkemesi'nde yargılanıp hakkında beraat kararı verilmesi üzerine büyük bir celadetle yerinden fırlayarak:
"Bu mahkeme çok namuslu insanları asmıştır. Bizim namusumuzda bir eksiklik mi gördü ki, bizi asmadı" diye haykırması üzerine, Elazığ Istiklal Mahkemesi Hüseyin Avni Bey'i ömür boyu sürgün cezasına mahkum etmiştir.
Rahmi Erdem, Davam, Timaş Yay., Istanbul 1993, sayfa 316.

İstiklal Mahkemeleri Ve Sivas'ta Şapka İnkılabı Duruşmaları, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 35 - Ağaç Yay., Istanbul 1993, sayfa 35-49)İstiklal Mahkemeleri Ve Sivas'ta Şapka İnkılabı Duruşmaları, Ahmet Turan Alkan (Sayfa 35 - Ağaç Yay., Istanbul 1993, sayfa 35-49)