Ahmet Yılmaz Boyunağa

Ahmet Yılmaz Boyunağa

Yazar
8.4/10
258 Kişi
·
769
Okunma
·
32
Beğeni
·
3.207
Gösterim
Adı:
Ahmet Yılmaz Boyunağa
Unvan:
Samsun Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Öğretim Üyeliği Emeklisi
Doğum:
Kırklareli, 1935
Ölüm:
1995
Hakkında1935 yılında Kırklareli′nde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Zonguldak′ta yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Değişik illerde öğretmenlik yaptı, talebe yetiştirdi. Samsun Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğretim üyeliğinden emekliye ayrıldı. 2 çocuk babası olan Ahmet Yılmaz Boyunağa, 1995 yılında vefat etti. Boyunağa arkasında, kendisini hayırla yad ettirecek, özellikle gençlerin zevkle okuduğu pek çok tarihi roman bıraktı. 
80 syf.
·8/10
“Ateşli Gül Bahçesi” Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın Hz. İbrahim’i ve Hz. İbrahim’in ateşe yakılma olayı anlattığı çocuk edebiyatı eseri. Hz. İbrahim’in hayatını çok basit ve güzel bir şekilde ele almış. Öğrencilerimizin ya da çocuklarımızın peygamberlerin hayatını öğrenmeleri açısından güzel bir eser olmuş. Eserin tek kötü yanı ise çok uzun bir dönemi ele alması olmuş. Sadece Hz. İbrahim’le sınırlı kalmayıp baya bir peygamberin hayatını kısa kısa ele almış. Bu öğrencilerde bilginin kalıcılığı açısından olumsuz olabilir. Bir diğer olumsuz tarafı ise kitapta hemen hemen hiç resim kullanılmamış. Özelikle çocuk edebiyatı eserlerinde kitaplarda öğrencilerin anlatılanları somutlaştırması açısından resimler olmalı. Netice olarak rahatlıkla öğrencilerimize ve çocuklarımıza okutabilecek bir kitap olmuş.
112 syf.
·4 günde·Puan vermedi
“Yankılı Kayalar” Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın ilköğretim kademesindeki “100 Temel Eser” arasına girebilmiş kitabı. Kitabı okuduktan sonra bu başarıyı hak ettiğini düşünüyorum. Eser de bir köy çocuğu olan Mehmet’in acıklı yaşam öyküsü çok güzel bir şekilde ele alınmış. Doğudaki bir dağ köyünden zor şartlar altında büyüyen Mehmet. Küçük yaşta hayatın tüm zorluklarına katlanmak zorunda kalmış. Önce babasız kalan Mehmet’in daha sonra annesini kaybetmiş. Küçük kız kardeşine tek başına bakmak zorunda kalıyor. Yazar çocuklara örnek olabilecek çok güzel bir kahraman yaratmış. Kitap gayet akıcı ve heyecanlı ilerliyor. Milli ve manevi değerleri çok güzel kitaba yerleştirmiş. Özellikle büyüklere saygı, sürekli şükür içinde olma, yeis’e kapılmama ve mücadele etme konularını çok etkili bir biçimde işlediğini düşünüyorum. Özellikle 3. Ve 7. Sınıf arası öğrenciniz ya da çocuğunuz varsa bu eseri okutmalısınız.
112 syf.
·2 günde·9/10
“Ahmet Yılmaz Boyunağa” çocuk edebiyatı alanında yetkin yazarlardan bir tanesi. Yazdığı eserlerin çoğu çocuk edebiyatı türündedir. Yazdığı tüm eserler rahatlıkla öğrencilere okutulabilecek kitaplardır. Yazdığı “Yankılı Kayalar” eseri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 100 temel eser içine alınmıştır. Yazarımız “Satıcı Çocuk” adlı eserinde konu olarak yetim bir çocuğu işlemiş. Ailesine bakmakla yükümlü ufak bir çocuğun başarı hikâyesi anlatılmış. Eser çocuklar için bakıldığında olumlu davranışları hikâye içinde çok güzel eriterek vermiş. Kitabın kahramanı öğrenci tarafından örnek alınabilir. Çocuğunuzun hem keyifli bir vakit geçirmesi hem de olumlu davranışları güzel bir şekilde anlaması için okutulması gereken bir eser olarak düşünüyorum.
192 syf.
·5 günde·8/10
“Ahmet Yılmaz Boyunağa” çocuk edebiyatı açısından Türkiye için değerli bir yazarımız. Çoğu kitabında çocuk edebiyatının bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Fetih Sancakları adlı kitabından ise tarihi olayları roman akışı içinde bir bilge tarzında çocukların hiç sıkılmayacağı şekilde anlatıyor. Bu olayları anlatırken yaptığı en güzel şey ise tarihi köklerimizin en derininden işe başlıyor. Her zaman kullandığım bir cümle vardı: “Mekke’nin fethini anlaşılmadan İstanbul’un fethi anlaşılmaz.” diye. “Ahmet Yılmaz Boyunağa” bu konuda önemli bir adım atmış. Yazdığı kitabın ana konusunu her ne kadar İstanbul’un fethi oluştursa bile konuyu Bedir savaşından alıp bir bir anlatmış. Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar getirmiş. Ecdadımızın yaşadığı her zaferi ve her fethi güzel bir şekilde anlatmış. Çocuklarımızın bu kitabı okuyup tarihi köklerinin ne kadar zengin olduklarını anlayacağını umuyorum. Ayrıca kitap bir çocuğu sıkmayacak tarz ve heyecan içinde yazılmış. Kitabın tek eksik noktasıysa ki bu ‘Ahmet Yılmaz Boyunağa’ın hemen hemen bütün kitaplarında mevcut: Resimlerin olmayışı. Çocuk edebiyatı açısında resimli kitaplar bir gerekliliktir. Öte yandan haliyle konu kapsamanın çok geniş tutulması her ne kadar tarihi bilgi yönünden faysa sağlasa da kalıcılığı olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Konu şöyle olsa daha güzel olabilirdi. Örneğin İstanbul’un fethi ile Mekke’nin fethi arasında bir bağlantı kurulabilir. Daha sonra bu iki karışık olarak anlatılır. Zaman bir ileri bir geri gidebilirdi. Bu şekilde konu hem daha kalıcı olur hem de kitap daha zevkli hale gelirdi. Netice olarak öğrencilerimize rahatlıkla okutabileceğimiz bir kitap…
205 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitap gerçekten çok güzel kendimi kitabın içindeymiş gibi hissettim Kitap'ın her bir bölümü birbirinden heyecanlı bir kısmında çok duygulandım çünkü Ömer in en sevdiği kişiler ölüyor ve diğer bölümünde ise suyun çookk değerli olduğunu anladım ve diğer bölümleri zaten hepsi savaş.Bu kitap hem duygulu hem heyecanlı hemde macera içeriyor.Ben kitabı çooook beğendim ve herkeze tasfiye ediyorum
192 syf.
·10/10
Dünyada gördüğüm ilginç kitaplardan biri diyebilirim. Çünkü çoğu tarihten sıkılır ve ona az ilgi duyar.İşte Ahmet Yılmaz Boyunağa da öyle yazmışki tarihi size en güzel biçimde yaşatmış.Kitabın akışı olsun bilgi vermesi olsun dört dörtlük bir kitap olduğunu söyleye bilirim.Ahmet Yılmaz Boyunağa bunu başaran ilk kişilerden biri.Kitap sadece tarihi anlatmıyor işte o güzel olmuş,yazar içine başka kişileride eklemiş ve onların hayatlarınıda anlatıyor bu kitabın sıkıcı olmasını engelliyor.Birde çok ilgi çekici konulara deyinmişti. Mesela İstanbulun fethi,hayatımda ilk kez bu kitapta öğrendim ve o fethi ağzım açık okudum.Gemilerin toprak üstünde gitmesi,büyük toplar yapılması ve o büyük surları yıkması,Osmanlı Ordusunun kahramanca savaşması müthiş bir şeydi ve karşılığınıda aldılar, İstanbul. Ahmet Yılmaz B. dört kitabından üçü tarihle ilgili ve çok güzel.(bir yankılı kayalar tarihle ilgili olmadığını biliyorum ama onuda çok güzel yazmış. Bu kitapları okuma fırsatını Hüseyin Hocam sayesinde okuma fırsatı buldum onun için bir kez daha teşekkür ediyorum. Zaten yaptığı etkinlikleri sizlere bildirmişti...)Şuanda Ahmet Yılmaz Boyun Ağanın Kırık Hançer kitabını okuyorum. Oda çok akıcı ve çok güzel.Ahmet Yılmaz Boyunağa zoru başarmış bir yazardır.(bana göre) Gerçekten emeğine sağlık. Bu kitabı okumanızı tavsiye ederim beğendim aldım okudum. Sizde bu kitabı okuyunca benim dediklerimi daha iyi anlayacaksınızdır...
208 syf.
·8/10
Yıllar boyunca yaşadığın , büyüdüğün hatta belki en güzel anılarını yaşadığın bir şehirden ayrılmak çok zordur. Yasak şehirde de bu anlatılıyor. Severek okudum. Herkese tavsiye ederim.
112 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Oğlumun ısrarla oku demesi üzerine okudum. Ağlamaktan içim çıktı annesiz babasız kalmanın getirdiği zorluklar çocukların anlayacağı dilde çok güzel anlatılmış. Okunabilir bir çocuk kitabı
208 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10
çok güzel bir kitap ama insanın kendi topraklarından uzaklarda yaşaması çok üzücü ve tabi arkadaşlarını kaybetmesi.ama herkese tavsiye ediyorum.
192 syf.
·40 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap analiz değil incelemedir herkesin bilgisine.Bu kitap heyecan ve aksiyon kitaplarını hiç aratmaz bu demek oluyorlar kız erkek herkes okumasını tavsiye adetim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Yılmaz Boyunağa
Unvan:
Samsun Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Öğretim Üyeliği Emeklisi
Doğum:
Kırklareli, 1935
Ölüm:
1995
Hakkında1935 yılında Kırklareli′nde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Zonguldak′ta yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Değişik illerde öğretmenlik yaptı, talebe yetiştirdi. Samsun Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğretim üyeliğinden emekliye ayrıldı. 2 çocuk babası olan Ahmet Yılmaz Boyunağa, 1995 yılında vefat etti. Boyunağa arkasında, kendisini hayırla yad ettirecek, özellikle gençlerin zevkle okuduğu pek çok tarihi roman bıraktı. 

Yazar istatistikleri

  • 32 okur beğendi.
  • 769 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 186 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları