Aiz El-Karni

Aiz El-Karni

Yazar
9.2/10
50 Kişi
·
137
Okunma
·
15
Beğeni
·
2063
Gösterim
"Üzülme. Çünkü senin gerçek ömrün; mutluluk ve gönül huzuru içinde geçirdiğin zamanındır. Günlerini hüzünle harcama. Gecelerini kaygı ve tasa içinde geçirme. Zamanını gam ve kederle saçıp savurma. Hayatını müsrifçe bitirme. Şüphesiz Allah israf edenleri sevmez."
"Kuşkusuz yaşamak için mala ihtiyacımız vardır. Fakat bu, mal için yaşamamız gerekir, anlamına gelmez."
İyilik güzel koku gibidir. Taşıyana da, alana da, satana da fayda verir. Yapılan iyiliklerin psikolojik getirileri, kalplerini iyilik ve güzellikle dolduran kimselerin eczanesinde satılan şifalı ilaclardır.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Hanım kardeşlerim bu kitabı ikinci kez okuyorum ve bitirmeden inceleme hakkına sahip olduğumu düşünüyorum. :) Hanım kardeşlerim diyorum çünkü tamamen bayanlar için yazılmış bir kitap. Sayfalar penbik punbik , güllü dallı :) Ama bir o kadar da dolu dolu. Yani çift dikiş yapmamdan da belli beğendiğim dimi :) Kesinlikle tavsiyemdir. Bir bayan nasıl olmalı ? Naif, zafir, vakur, akıllı, becerikli, sabırlı, tevekkelt, sevimli, mutlu, mümin, cömert, anlayışlı, güzel bakan, seven, hoş gören, bilgili, çabalayan, vicdanlı, dindar, ... Daha nicesi için tutam tutam serpiştiriyor bu kitap önümüze. Rabbimin razı olduğu tabloda olmak istiyorumun krokisini çizmiş gibi . Bir öğüt, nasihat, uyarı, kişisel gelişim kitabı. Tüm güzel yönleriyle Müslüman hanım profili çıkıyor karşımıza okudukça bu kitabı. Ben severek okumaya devam edeceğim. Tavsiyemdir. Sevgiler.
" Çiçeği tesbih ederek kokla."
551 syf.
·84 günde
Yapıştırdığım postitlere bakınca geri dönüp okumam gereken çok yer var. Ayetlerle, hadislerle, bazen bilimadamlarının sözleriyle, hatta bazen de şiirlerle konular desteklenmiş. Benim için faydalı bir kitaptı, ye’se kapılan herkes okumalı
304 syf.
·33 günde·7/10
"Dünyanın En Mutlu Kadını''
Evet dünyanın en mutlu kadını sensin.
Evet sen 🦋
Elindekilerle, belki şükrünü eda edemediğimiz nimetlerle, temiz kalbinle, güler yüzünle, zorluğa karşı direnmen, secden, duan, sabrın ile
umudun ile
Sensin. ️

İ T H A F
Bu kitap;
Allah'ı, Rab, İslam'ı, din ve Muhammed'i peygamber olarak kabul eden her Müslüman hanıma;

Hakikat yoluna giren ve doğruluk mesajını taşıyan her genç kıza;

Bu mesajın kelimeleriyle cihad eden, onun değerlerini muhafaza eden ve nefsini temizleyen her mürebbiyeye;

Çocuklarını takva üzere terbiye eden, sünnet üzere yetiştiren ve onlara erdemli olmayı sevdiren her anneye;

Ve
Hüzünlü ve kederli her kadına yol göstermek için yazılmıştır.Kitabın toplamına "İNŞİRAH" diyorum. Okudum bitmedi, bitmesin. Şöyle başucunda durulması gerekenlerden.Elimizi uzattığımızda belki bir ayet, bir hadis, bir söz, bir kıssa iyi gelecek daralan kalbimize. Belki çölü çiçeklendireceğiz. Belki de göğsümüzdeki umut tohumları çiçeklenecek kokusunu duyacağız.


Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın.
Duhâ Suresi 5. Ayet
Kitap problemlere vahyin ve peygamber(sav) 'in rehberliğinde Tecrübelerle, örneklerle ve kıssalar ile çözüm yolları üretiyor.
Bu kitap özetle şunu söylüyor:
"Mutlu ol, huzurlu ol, sevin; iyimser ol, üzülme."
551 syf.
·21 günde·10/10
Tam ihtiyacım olan bir kitaptı, o yüzden yavaş yavaş sindire sindire okumak istedim. Çok güzel konulara değinmiş kesinlikle herkesin alıp en az 1 kere okuması gereken bir kitap. Çok güzel dersler çıkartacaklarına eminim :)
Beğendiğim bir bölümü de buraya bırakıyorum..

Zeki kişilerden birisi bürosunun duvarına üç tane değerli levha asmıştı.
Birinci levhada şöyle yazıyordu: "Gün bügündür." Yani, bugünün sınırları içinde yaşa, demek istiyordu.
İkincisinde şu yazılıydı: "Düşün ve şükret." Yani, Allah'ın sana verdiği nimetleri düşün ve bunlardan dolayı O'na şükret.
Üçüncüsünde şu yazılmıştı: "Öfkelenme!"

Bu üç tavsiye seni en kısa ve en kolay yoldan mutluluğa götürür. Sen de her gün okumak için bunları not defterine yazmalısın.
520 syf.
·31 günde·Beğendi·8/10
Müslüman olmayan bile okumalı. Ayetlerin güzelliği, Allah'ın hikmeti ve himmeti. Çok sürükleyici olmasa bile birçok şey öğrendiğim faydalı bir kitabdı. Muhakkak bakın. Ancak, amcayla burada hemfikir değiliz, müzik de dinleyin, doğru müzik. Selametle.
304 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Selamunaleyküm.
Kitabı ikinci okumam. İlk okumamda dikkatimi hiç çekmeyen yerler, şuan daha çok dikkatimi çekti. İki okuma arasında edinilen bilgiler, tecrübeler bunun etkisi oldu.

Öncelik olarak kitabın sayfaları tam anlamıyla hanımlara yönelik, ben çok sevdim :)
İçerik olarak yazar, ne kadar kadınlara yönelik yazılan bir kitap olsa da, herkes için hayata dair tavsiyelerde bulunarak bunları hadislerle, ayetlerle, rivayetlerle ve belirli kişilerin yaşanmışlıklarıyla desteklemiş. Okurken dikkatli okunması gereken kitaplardan. Ben okurken aynı zamanda bol tefekkür etme fırsatına da sahip oldum.

İkinci okumamda dikkatimi çeken bir bölüm oldu. Kendi ruh halimi de bu tespit üzerinde inceledim. İnsanlar beraber olduğu kişilerin mizacından ve ahlâkından etkilendiğini, ister dostu ister eşi olsun ruhu nasılsa kendisine de sirayet ettiğinden söz ediyordu. Arkadaşlığın sadece insanlarla sınırlı olmadığını, kitaplarla, dergilerle, televizyonla kurulan arkadaşlıkların da olduğunu, ne izlersek, ne okursak bizim de ruhumuza sirayet ettiğini söylüyor. Okuduğunuz kitaplar, izlediğiniz programların ruhu nasılsa, sizin de ruhunuz öyle oluyor. Şahsen ben inceledim kendimde ve çevremde.

Kesinlikle okunması gereken kitaplar listesinde tutmuyorum. Bana göre aman aman okunması gereken bir kitap değil. Hemen hemen bu tarz bütün kitaplar aynı kapıya çıkan bilgileri veriyor.
Keyifli okumalar.
304 syf.
·Puan vermedi
Bu kitap; göğsü daralan, gam ve kederi artan her kanını kurtuluşu beklemeye, zorluktan sonra kolaylığı gözetlemeye çağıran; onun temiz aklına, nezih ve saf ruhuna : "Sabret, Allah'a tevekkül et, ümitsizliğe kapılma

Yazarın biyografisi

Adı:
Aiz El-Karni
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 137 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 125 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.