Akif Kurtuluş

Akif Kurtuluş

Yazar
8.3/10
21 Kişi
·
51
Okunma
·
3
Beğeni
·
820
Gösterim
Adı:
Akif Kurtuluş
Unvan:
Türk şair ve yazar
Doğum:
Ankara, 1959
1959 Ankara doğumlu.Türk şair ve yazar.İlkokulu Ankara'da, orta öğrenimini Antalya ve Seydişehir'de tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Şiirleri, şiir eleştirileri ve denemeleri Edebiyat Dostları, Edebiyat ve Eleştiri, Tan, Türkiye Yazıları, Üç Çiçek, Yarın, Yazko Edebiyat, Yeni Düşün gibi gazete ve dergilerde yayınlandı. 2005 Behçet Necatigil Şiir Ödülü sahibidir.
...Bazı günlerin hatırı bütün bir ömre yayılır.

Yazarların yazdıkları dualarıdır.
Bu metin ruhuna gelsin anne.
Hakikatin kıymetini, öğrendiğin şahsın niyetiyle ölçmeyeceksin. Niyeti ne kadar kötü olursa olsun.
Akif Kurtuluş
Sayfa 94 - İletişim Yayınları
Ne kadar kalabalık bir evde büyürsen büyü, baban, kardeşlerin olsa bile annen o evde yoksa, hayatla arandaki mesafe kapanmayacaktır.
Akif Kurtuluş
Sayfa 5 - İletişim Yayınları
Hayatla aramızdaki köprüyü hatalarımızın harcıyla kurarız. Allah bizi hatalarımızdan değil, zaaflarımızdan korusun!
“ağrı değil, sancı değil, o var
sende tenim, bende terin sızlar

gözünden düştüğüm Kirpiğim var
çok uzaklardan bir rüzgâr umar

bize hiç yetmeyen bu acı var
sağır hayat, ne duyar ne anlar

zaman mı, dili yok da sözü var
herkes gitmiş, akif kalmış: an’lar”
İnsan demek ki hislerinin samimiyetini tefrik edemiyor, etmek istemiyor. Bir teessür ifadesinin bile karşısındakini nasıl rencide edebileceğini idrak edemiyor.
Akif Kurtuluş
Sayfa 22 - İletişim Yayınları
İki kişilik sır yoktur. Sır tek kişiliktir. İkinci kişiyle paylaşılan söz, sadece suç ortaklığı yaratır.
Kitabin çok hoş, akıcı, sizi yormayan bir dili var. Lirik siyasi polisiye diye tanıtılıyor. Kitabın içeriğindeki bazi cümleleri şimdiki ortamda söylerseniz en az 5 yıl hapiste yatarsınız. Kitabın anlatımını çok beğendiğimden olacak bütün kahramanların birbirine bir noktada degmeleri bana gerçekdışı olanaksız gelmedi. Her insanın basına gelmiş olduğunu düşündüğüm dünya çok küçük dedirten olaylar kitapta masal tadında verilmiş. Ancak okurken bir "H" harfini gözden kaçırdım diye bütün hikaye kafamda allak bullak oldu. Aman siz okurken "H" ye dikkat edin yoksa kitapta geriye gelmeniz gerekecek.
Edebi olarak çok doyurucu, söylediklerimizin bizi esir alması ya da ayrılıkların acısını vs çok güzel anlatmış. Genel olarak yeterli doyuruculuktaydı. Ancak konu için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Ben nasılda soykırdığımızı (!) anlatan kitaplardan hoşlanmıyorum, evet acıları anlıyorum ya da anlamaya çalışıyorum Ama benzer olarak bizim çektiğimiz acılarında çok farklı olduğunu düşünmüyorum ve bu acıların yok sayılmasını kabul edemiyorum. Çünkü eğer soykırım ise 15 yaşından büyük herkesin savaşa çağrıldığı bir ülkenin vatandaşları da savaş nedeniyle soykırıma uğramışlardır.
Hayatla aramızdaki köprüyü hatalarımızın harcıyla kurarız diyor yazar. Hayatınıza değer katacak hatalarınız olsun. Pişmanlıklarla değil iyikilerle devam etmeyi umalım hep.
İçinden çıkılması zor ancak keyif verici kurgusuyla, günümüz önemli bir meselesine soğukkanlı, tarafsız ve cesaretle bakışıyla sapasağlam bir Akif Kurtuluş romanı. Tabi romanı sadece siyasi çerçevede değerlendirmek haksızlık olur. Okudukça o kadar ilişkiye tanık ediyor, o kadar "insan" anlatıyor ki etkilenmemek elde değil.
Ayrıca Akif Kurtuluş'un kitapta mekan olarak yer alan Ordu için bir röportajında "...Bir gün bir başka marazımla beni yine kabul edeceğini biliyorum. Borçlanmıştım Ordu’ya." açıklamasını da bir Ordulu olarak çok hoş buldum.
hızlı ve meraklı bir okumaya eşlik eden edebi lezzet, güncel bir konu ve keyif veren kurgusuyla, soğukluğu, mesafeli yaklaşımıyla beklentileri karşılayan eser.
akif kurtuluş ta takip edilecek yazarlar listesine girmiştir.

http://kitap.radikal.com.tr/...2yenin-degeri-251206
Her zaman gündemimizde olan ancak görmezden gelmeyi tercih ettiğimiz meseleleri hassas ve yerinde dokunuşlarla bize aktarmayı başardığını düşündüğüm yazar, yoğun betimlemelerden uzak ama doyurucu bir anlatım kullanmış. Sayfa sayısı az olan kitapların bir çırpıda okunup geçilebileceği yargısına meydan okur nitelikteki cümleler hafızalara kazınmayı hakediyor. Kahramanlar ise oldukça samimi ve gerçekçi, günlük hayatta karşılaşmamız muhtemel olan karakterler. Yazar bize dümdüz bir son çizmemiş bu nedenle kitap bittiğinde akıllarda çok sayıda soru kalabiliyor ancak eksik kısımlara okurun kendi zihninde cevaplar bulması zor değil.
sırlar ile dolu bir defter üzerine başlıyor kitap. Ermeniler, Türkler, kadınlar, katiller, hainler. Sır utanç ve yalan çerçevesinde kurgulanan kısa ama büyük roman ukde... İlk kısımlar da kitabın sayfaları sizi boğabilir fakat sonra bambaşka bir dünyanın kapılarını sizlere açıyor...

Yazarın biyografisi

Adı:
Akif Kurtuluş
Unvan:
Türk şair ve yazar
Doğum:
Ankara, 1959
1959 Ankara doğumlu.Türk şair ve yazar.İlkokulu Ankara'da, orta öğrenimini Antalya ve Seydişehir'de tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Şiirleri, şiir eleştirileri ve denemeleri Edebiyat Dostları, Edebiyat ve Eleştiri, Tan, Türkiye Yazıları, Üç Çiçek, Yarın, Yazko Edebiyat, Yeni Düşün gibi gazete ve dergilerde yayınlandı. 2005 Behçet Necatigil Şiir Ödülü sahibidir.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 51 okur okudu.
  • 42 okur okuyacak.