Akif Manaf

Akif Manaf

Yazar
9.4/10
231 Kişi
·
313
Okunma
·
30
Beğeni
·
1.197
Gösterim
Adı:
Akif Manaf
Unvan:
Yazar
Doğum:
Bakü, 1958
Moskova Ekonomi Enstitüsü’nde Sibernetik Ekonomi bölümünden 1980 yılında mezun oldu. Ekonomi ve matematik dallarında uzmanlaştı. Ekonomi üzerine master yaptıktan sonra Moskova Ekonomi Enstitüsü’nde öğretim üyesi oldu. 1994’te felsefe doktorasını (Ph.D.) tamamladı.

Yoga ile ilk tanışması 5 yaşında, ilk Yoga eğitimine başlaması ise 7 yaşında oldu. 14 yaşında düzenli yoga uygulamaya başladı. 1989 yılında uzakdoğu felsefelerine ilgisi nedeni ile Hindistan'a yerleşti. Yoga üstadlarından eğitimler alarak yogi ünvanı aldı. Sanskritçe öğrendi. Veda bilimi ve Yoga felsefesinde bilgi sahibi olup uzmanlaştı. Himalayalarda yaşayan yoga üstadlarından eğitim alarak, Yoga Sistemi'nin tüm öğreti ve tekniklerini öğrendi. Uzun bir süre Himalayalarda kaldı.

Yoga Academy adlı yoga eğitim merkezini 1994 yılında Hindistan'da açtı. [kaynak belirtilmeli] Himalayalarda yaşayan üstadı Maha-Vişnu Maheş Yogi Üstattan sırası ile 1995 te Maha Yogi, 2007 de Yogaçarya ve 2009 da Paramahamsa ünvanını aldı.

Türkiye'ye geldikten sonra çeşitli Üniversite ve kurumlarda eğitimler vermiş ve kurmuş olduğu Yoga Academy'de halen bu eğitimlerine devam etmektedir.
"Aranan nedir?" Önemli olduğunda sıradan bir insansın fakat "arayan kimdir?" daha önemli olduğunda sıradışı bir insansın demektir. Farkındalık ışığı etrafı aydınlatınca iç dünyanın karanlığında kaybolmuşluk sona erer.
Güneş doğunca kuşlar öterek şarkı söylemeye başlar, kimse onları buna zorlamaz. Oysa değişimden uzak kalmış insanın uyanınca içinden şarkı söylemek değil, küfretmek gelir.
"Stres sırasında insan olumsuz duygulara odaklanırsa, onlara enerji aktarır, o zaman güçlenen duygular onlarla başa çıkma yetisine baskın gelir ve kişi gitgide daha da negatifleşir. Pozitifleşmek için sinir sistemi harekete geçer, bu da stresin tırmanmasına ve bedenin yıpranmasına sebep olur. "
Akif Manaf
Sayfa 47 - Az Yayıncılık
"Olgunlaşmamış bir insan için kabullenmek kolay olmayabilir ama çaresiz kalıp üzülmektense kabullenmek çok daha iyidir. Zira kabullenen insan yoluna devam edebilir, üzülen insan ise bir yere çakılıp kalır."
Akif Manaf
Sayfa 31 - Az Yayıncılık
İnsanlar güvende olmak ve korkularını yenmek için çeşitli inançlar edinirler. Herkes gece olduğunda güneşin tekrar doğacağına inanır ancak insanlar buna inansa da inanmasa da güneş doğacaktır. Yani güneşin doğuşunun inançla bir ilgisi yoktur ancak korku ile ilgisi vardır. Gerçek şu ki inanç korkudan doğmakta ve korkuya neden olmaktadır.
256 syf.
·Puan vermedi
Bilgi kavramını bu kitabın da Akif Manaf çok güzel açıklamış.Bilgi ancak bu kadar net açıklanabilirdi.Röpartaj şeklinde ilerliyor ve felsefi bir eserin kolayca okunmasına olanak sağlıyor.Felsefeyle ilgileniyorsanız uğramadan geçmeyin.Bilginin özünü daha iyi özümseyebilmek dileğiyle...
Keyifli seyirler...
208 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Bu zorlu ve sıkıntılı süreçte tam da ihtiyacımız olan bu kitabı güzel bir grupla, üzerine sohbet ederek okuduk.
Varoluşsal Bilgelik Seri'sinin onuncu kitabı Stres Psikolojisi.
Kitapta ; stres, ana konu. Stresin ne olduğu farklı cümleler ile tekrar tekrar açıklanmış. Üstad ; stres ve stresin çeşitlerini, sebeplerini, belirtilerini, stres ile başa çıkma yol ve yöntemini 155 başlık altında detaylı bir şekilde ve sade bir anlatım ile kaleme almış. Örnekler ve benzetmeler ile yapılan açıklamaları zaman zaman gülümseyerek okudum. Yani okurken bile stresten uzaklaşıyorsunuz
Stresin hem bedenimizde hem de psikolojimiz de yaptığı tahribatları okuyunca hayret ettim doğrusu. Aklınıza gelebilecek pek çok hastalığın sebebi ağır ve kronik stres. Günümüzde tüm dünyada insanlığın yakasına yapışıp bir türlü bırakmayan stres hakkında bilgilenmek isteyen herkese tavsiye edilebilecek güzel bir kitap okudum.
208 syf.
❄ Eğer çocuğa hata yapma korkusu dayatılırsa çocuk sorumluluk almaktan kaçınır, öz güven ve farkındalık kazanamaz. Hata yapmak bir gelişim ve eğitim aracıdır. Çocuk hata yapmaktan korkmamalı ve farkındalığını geliştirerek aynı hatayı bir daha yapmamayı öğrenmelidir.⁣

❄ Bitkiler doğada çiçek açar fakat çocuk doğada değil, aile içinde çiçek açar çünkü özel bakıma ihtiyacı vardır. O yüzden çocukluk doğal değil sosyal ve toplumsal bir inşaadır. Bir çocuğun yapılanması toplum içinde gerçekleşir. ⁣

❄ Çocuk herhangi bir konuda haksız olsa dahi dinlenmeye hakkı vardır. Dinlenen çocuk kendi düşüncelerinin farkına varır ve duygularını tanır. Çocuk bilmelidir ki, her zaman uygun bir ortamda düşünce ve duygularını özgürce ifade etme hakkına sahiptir. ⁣
•⁣
•⁣
•⁣
Çocuk gelişimi, çocuk hakları ve çocuk psikolojisi gibi bir sürü konu hakkında yararlı bilgiler veren ve bir anne adayı olarak çokça faydalanacağım bir kitap okudum. Keşke önceden de ebeveynler çocuklara sen küçüksün bilmezsin demek yerine onların da bir birey olduğunun farkına varıp, öz benliklerine saygı duysalardı. Ama şimdi ki ebeveynler bu konuda daha bilinçli olduğu için mutluyum. Umarım herkesin evladı, başarılı, çokça mutlu ve hayırlı bir evlat olur. ⁣
Herkese bu soğuk ve karlı gün de alın kahvelerinizi ve kitaplarınızı keyif yapın diyorum. ⁣
Herkese güzel günler ⁣
157 syf.
·1 günde·Puan vermedi
✔Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere varoluşsal bilgelik serisinin 9uncu kitabı olan Depresyon Psikolojisi ile geldim.
✔Kitapta depresyonun ne olduğundan, nelerin bizi depresyona soktuğundan, depresyonla nasıl baş edeceğimizden, bazılarının intiharlar yol açtığından bahsetmiş.
✔Çocukken yapılan ebeveyn davranışlarının büyüdükten sonra ortaya çıkan etkileri ile depresyon ele alınmış.
✔Ağır ve hafif olan depresyonların duygularımızdaki yerinden bahsedilmiş.
✔Kişisel gelişim kitabı seviyorsanız ve kendinizi sürekli depresif hissediyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz
208 syf.
·4 günde·8/10 puan
Stres Psikolojisi- Akif Manaf Kitap Yorumu
-Varoluşsal Bilgelik Serisi 10-
Akif Manaf'ın okuduğum 2. kitabı olan Stres Psikolojisinin yorumu ile geldim.
Kitap aslında bir sorudan yola çıkılarak yazılmış. "Stres nedir?"
Kişisel gelişim türünde olan bu kitap çok fazla başlık altında açıklanmış. Bu sebeple de okurken akıcı bir şekilde ilerledi.
Günümüzde stres sahibi olmamız için birçok neden vardır aslında. Bu stres sadece psikolojimizi olumsuz etkilemek ile kalmaz bedensel olarak da bir etki bırakır. Olumsuz stresi yenemezsek sağlık durumumuz da kötü etkilenir. Peki bizi stresli yapan dış etkenler midir yoksa zihnimizin bize bir oyunu mudur? Mutluluk, üzülmek, korkmak, şaşırmak gibi stres de zihinsel oluşan bir duygu durumudur aslında.
Kitap bir başka serinin devam kitabı niteliğini taşıdığı için bazı konularda bölünmeler oldu. Onları aşmak için önceki kitapları da inceleyeceğim. Sizlere de tavsiye ederim.
208 syf.
·2 günde·4/10 puan
Merhaba
.
#okudumbitti
.
Akif Manaf ~Çocuk Psikolojisi
.
Anne ve baba adaylarının okuyabileceği , içerisinde anne babaların bilesi ve çocuklarına öğretmesi gerek konularla ilgili bir çok bilgi verilmiş. Çocuk psikolojisi , çocuk gelişimi , sorumlulukları ve daha bir çok konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bir kitap .
.
Özelikle anne ve anne adaylarının baş ucu olucak bir kitap kesinlikle okumasını tavsiye ederim.
240 syf.
·26 günde·7/10 puan
#kitapyorumum
#MerhametNedirVeNasılOlunur
#Azkitap
#AkifManaf


Merhametle ilgili her şeyi bulabileceğiniz bir kitap. Yazara çokça katıldığım yerler vardı. Ama saçma bulduğum anlayamadığım yerlerde vardı.
Dünya'daki her sorunun temelinde merhametsizliğin yattığını savunuyor. Hak verdim. Merhametin de çeşitleri olduğundan bizim ulaşmamız gerekenin asıl saf merhamet olduğundan bahsetti. Rahim kelimesinin merhametten geldiğini öğrendim. Bu detay çok hoşuma gitti. Bebeklerin doğduklarında ne kadar saf ve merhamet olduklarını düşündüğümüzde.
İnsanların birbirlerine etiket takmayı sevdiklerinden, hırs ve diğer kötü özelliklerden kurtulmanın yolunun merhametten geçtiğinden bahsetmiş uzun uzun.
İnsanların aslında merhamet dolu doğduğundan ancak onları zorlayarak merhametsizliği öğretmemizden bahsetmiş.
Merhametle ilgili çok fazla başlık vardı. Genel olarak bu noktalara değinilmiş. Akıcılık devam ederken aralara başlık koyarak metinleri özetlemeye çalışmış yazar.
Birbirini tekrar eden cümleler olsa da sıkmadı.
Yazarın hemen hemen her konuda yazdığını görmek de tebessüm ettirdi. Merak ettiklerimi okumayı düşünüyorum.
Günümüzün vebası depresyon her yerden her taşın altından çıkıyor. Birde yapışkan ve bulaşıcı tam da böyle bir zamanda böyle bir konuyu çok net ve kapsamlı anlatan bir kitap bulmak hazine bulmak gibi geldi bana. Nedenlerini öğrenmek sonuçları anlamamı ve bakış açımı değiştirmemi sağladı. Herkese tavsiye ederim
208 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar sizlere kitap yorumuyla geldim.
.
.
Hem yetişkin ve hem çocuk psikolojisi.Çocuklarımız için rol model olacak kişilerdir aslında "aile".
.
.
0-6 yaşta sorgulayarak öğrenir aslında herşeyi çocuklarımız.Anne ve babalara güzel tavsiyeler olabilecek türde bir kitap.
610 syf.
·62 günde·Beğendi·10/10 puan
Tüm zamanlara yayın bu kitabı! Elinizin altında olsun! Bir yerinizmi ağrıdı? Aç duruşu yap geçer. Öyle ilaç gibi... he birde hiç duymadığınız bilmediğiniz duruşlar var, o duruşta tüm bünyede neler gerçekleşiyor hepsi anlatılmış.bence müthiş detaylar ve bilgelik...

Yazarın biyografisi

Adı:
Akif Manaf
Unvan:
Yazar
Doğum:
Bakü, 1958
Moskova Ekonomi Enstitüsü’nde Sibernetik Ekonomi bölümünden 1980 yılında mezun oldu. Ekonomi ve matematik dallarında uzmanlaştı. Ekonomi üzerine master yaptıktan sonra Moskova Ekonomi Enstitüsü’nde öğretim üyesi oldu. 1994’te felsefe doktorasını (Ph.D.) tamamladı.

Yoga ile ilk tanışması 5 yaşında, ilk Yoga eğitimine başlaması ise 7 yaşında oldu. 14 yaşında düzenli yoga uygulamaya başladı. 1989 yılında uzakdoğu felsefelerine ilgisi nedeni ile Hindistan'a yerleşti. Yoga üstadlarından eğitimler alarak yogi ünvanı aldı. Sanskritçe öğrendi. Veda bilimi ve Yoga felsefesinde bilgi sahibi olup uzmanlaştı. Himalayalarda yaşayan yoga üstadlarından eğitim alarak, Yoga Sistemi'nin tüm öğreti ve tekniklerini öğrendi. Uzun bir süre Himalayalarda kaldı.

Yoga Academy adlı yoga eğitim merkezini 1994 yılında Hindistan'da açtı. [kaynak belirtilmeli] Himalayalarda yaşayan üstadı Maha-Vişnu Maheş Yogi Üstattan sırası ile 1995 te Maha Yogi, 2007 de Yogaçarya ve 2009 da Paramahamsa ünvanını aldı.

Türkiye'ye geldikten sonra çeşitli Üniversite ve kurumlarda eğitimler vermiş ve kurmuş olduğu Yoga Academy'de halen bu eğitimlerine devam etmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 30 okur beğendi.
  • 313 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 243 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.