Giriş Yap

Alejandro Zambra

Yazar
7.2
814 Kişi
Unvan
Şilili Şair, Kurgu Yazarı ve Edebiyat Eleştirmeni
Doğum
Santiago, Şili, 1975

İncelemeler

Tümünü Gör
146 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Dönüş yolunu bir türlü bulamayanlara..
“Bir keresinde kayboldum. Altı ya da yedi yaşındaydım.” diye basit bir cümleyle başlıyor kitap. Yine böyle basit ve kısa cümlelerle devam ediyor. Ve yazar zor olanı başarıp, bu basitliği hayranlık uyandıracak bir derinlik ve metaforlarla birleştiriyor. Hayatta yolunu kaybetmeyi okuyoruz Zambra’dan. Ev en başta çocukluğumuz, kurduğumuz ilk bağlar, gözümüze korkunç görünen dışarının güvensizliğine inat sıcaklık, güven, sığınma. Çocukluktan çıkar çıkmaz başlıyoruz kendimizden kaçabildiğimiz kadar uzağa kaçmak için çırpınmaya. Ama içimizde bir yerde, erişkin duvarlarımıza çerveleyip asmak istiyoruz “ev”i. Orada yaşamasak da istediğimizde dönebilmeyi istiyoruz. Kitabın başındaki ilk cümleden sonuna kadar bu metaforun içinde bunları sorgulayıp duruyoruz. Zambra bu kitapta yollarda olan ve tüm sokakların yeni olduğu zamanlarda olduğu gibi kaybolabilmeyi özleyen, yolunu bulamayan birinin ağzından konuşuyor. Pinochet diktatörlüğü döneminde yaşanan zorluklar, 1985 depreminin acıları..Bunlarla yolunu kaybetmiş bir neslin tüm izleri..Kendi ülkemizdeki benzer süreçleri düşündürüyor insana. Sahi ya, biz de tıpkı böyle kaybettik yolumuzu dedirtiyor. Kitabın ana karakteri de tıpkı Zambra gibi bir yazar. Okurken bunun kurgu olduğunu biliyorsunuz. Ama öyle canlı kanlı bir kurgu ki..Romanın karakteri olan yazarın kendiyle çekiştiği bir yer geliyor ve bu sizi durup düşündürüyor. Bunun ne kadarı Zambra, ne kadarı kitaptaki yazar? Yazarın karakter yaratmadaki başarısı muhteşem..Ve sevgili Çiğdem Öztürk sayesinde çeviri kitaplarda bulmanın her zaman mümkün olmadığı edebi lezzet.. Yolunu kaybeden, yeni bir yol bulmak isteyen, ya da sadece yolda olmaktan mutlu olan herkese sevgiler. Zambra okuyunuz. Onun metafor dünyasıyla kucaklaşınız
Alejandro Zambra
1000kitap.com/kitap/kitap--138604
·
Reklam
146 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
ne kadar uğraşsak da kaybolmayı beceremediğimiz anlar vardır.
Şilili yazar Alejandro Zambra' dan okuduğum ilk eser olsa da sanırım son olmayacak. Yazarın su gibi akıcı dili, çevirmen Çiğdem Öztürk sayesinden aynen dilimize yansımış. Kurgusu biraz tuhaf gelmesine ve olayların çok basit gündelik olmasına rağmen kitap beni içine almayı başardı. Neler yok ki kitap da: çocukluk dönemlerinin saflığı, çocuk - ebeveyn ilişkilerinin doğallığı, aşk, çocukluktan geleceğe- şu andan çocukluk dönemine bakışlar, mahalle, Şili'nin siyasi çalkantılari... Bir alıntıda yorumda kalsın: O zamanlar ağaçların ya da kuşların isimlerini bilmiyorduk. Lüzumu yoktu. Az sözcükle yaşıyorduk ve bütün sorulara aynı cevabı verebiliyorduk: Bilmiyorum. Bunun cahillik olduğunu düşünmüyorduk. Buna dürüstlük diyorduk. Keyifli okumalar dilerim.
149 syf.
·
Puan vermedi
Serbest Kürsü
Yazar,yazmaya devam etmek zorundadır. Yazar yazdığı eserlerle dışarıya ne olduğunu gösterir. Geçmişte yazmış olduğu eserler ise şu anki kendisini tam olarak resmetmemektedir,bu yüzden geliştikçe yeni kitap yazmak bir mecburiyet haline gelir. Elbette yazdığı her şey de kendisi için bir utançtır, şurada yazmış olduğum yazıların üzerinden aylar geçtiğinde, bunların çok aptalca olduğunu düşüneceğim.Sırf düşüncelerim değişmiş olduğu için yenilerini yazmak zorunda kalmasam da bu utanç yeniden yazmaya zorlayacaktır beni.
·
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42