Alejandro Zambra

Alejandro ZambraEve Dönmenin Yolları yazarı
Yazar
7.3/10
881 Kişi
3.472
Okunma
180
Beğeni
9,6bin
Görüntülenme

Hakkında

1975’te Şili’de doğdu. İspanyol edebiyatı ve filoloji okudu. Etkilendiği yazarlar arasında José Santos González Vera ile Juan Emar’ı sayan Zambra, ilk romanı Bonzai (2006) ile çeşitli ödüller kazandı. Cristián Jiménez tarafından 2011’de sinemaya uyarlanan Bonzai Cannes Film Festivali’nde ve İstanbul Film Festivali’nde gösterildi. Belgelerim’de yer alan “Aile Hayatı” öyküsü de Cristián Jiménez ile Alicia Scherson tarafından Vida de familia (2017) adıyla sinemaya, Soru Kitapçığı adlı kitabıysa Felipe Hirsch tarafından Democracia (Demokrasi) başlığıyla tiyatroya uyarlandı. 2010 yılında Granta’nın İspanyolca yazan en iyi yirmi iki romancı arasında gösterdiği Zambra El Mercurio, La Tercera, The Clinic ve El País gazetelerinde yazdı. Meksiko’da yaşıyor. Bahía Inútil (1998) ve Mudanza (2003) adlı şiir kitapları da bulunuyor.
Unvan:
Şilili Şair, Kurgu Yazarı ve Edebiyat Eleştirmeni
Doğum:
Santiago, Şili, 1975

Okurlar

180 okur beğendi.
3.472 okur okudu.
58 okur okuyor.
1.529 okur okuyacak.
36 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Merhaba sevgili ben, mektubum elime geçti:))
Kendine mektup yazan, sonra da bu mektupları cevaplayan bir deliye benziyordum...
Sahneye çıkacakları anı sabırla bekleyen oyuncular olmak istiyoruz. Ama izleyiciler bir süre önce gitmiş.
Reklam
Gülüşünü seviyorum, özellikle de ansızın, kendiliğinden gülüverince. Hem sakin hem de tatlı.
Sayfa 69 - Notos KitapKitabı okudu
“Artık yürümeyi biliyorum; bir daha asla öğrenemem.” W. Benjamin
Notos Kitap
“Okumak yüzünü kapamaktır. Yazmaksa yüzünü göstermek.“
Notos Kitap
Okumak yüzünü kapamaktır. Yazmak yüzünü göstermek.
Alejandro Zambra
Alejandro Zambra
Şimdi düşünüyorum da zemine duyulan güveni kaybetmek iyi bir şey, her şeyin bir anda tepetaklak olabileceğini bilmek şart. -
Alejandro Zambra
Alejandro Zambra
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
91 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
29 saatte okudu
ağaçların özel hayatı hakkında masal anlatmamı ister misin?
Bazı kitapları bitirince ruhumda öyle bir tat kalıyor ki, o duygu bitmesin, devam etsin diye, kitabın başına dönüp tekrar parça parça okuyorum. Kitabın ilk cümlesi nasıldı, ilk karakter cümleleri neydi gibi… Ya da alıntı yaptığım yerleri tekrar tekrar okurum. Bu kitapta da aynısını yaşadım, başa döndüm elimden bırakamadım, iki defa okudum. Öyle güzel hikaye, öyle lezzetli bir anlatımı vardı. Yazarın başka kitabını okumadan (
Belgelerim
Belgelerim
) önce edebiyatını tanımak için ince bulduğum bu romanı elime aldım. Yazarın bütün kitaplarını okumak istiyorum şu an. Sanırım geleneksel ilişkilerden ziyade modern toplum ilişkilerini kitaplarda okumayı sevdiğim için, burada anlatılan ilişkiyi büyük bir keyifle okudum. Kitaba gelecek olursak, bu kadar mı güzel üvey baba olunur? Kitap için baba kız hikayesi mi desem, bir yüzleşme, iç hesaplaşma mı desem yoksa bekleyişin öyküsü mü desem bilemedim, hepsinin iç içe harmanlandığı güzel bir kurgu olmuş. Veronika, bir gece resim kursundan eve dönmez. Daniela’yı uyutmak annesi gelmeyince, üvey babası Julian’a kalır. Julian edebiyatla ilgili olduğu için, ağaçları metafor olarak kullanarak kendi geçmişinden, çocukluğundan, ailesinden, eski ilişkilerinden, geleceğinden türlü hikayeler uydurarak, Daniela’yı avutmaya çalışır. Anlattığı hikayelerde hayalleri, hayal kırıklıkları, umudu, umutsuzluğu vardır. Güzel bir kurgu roman.
Ağaçların Özel Hayatı
Ağaçların Özel HayatıAlejandro Zambra · Notos · 2021834 okunma
146 syf.
9/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Kaybolmanın yolları
Sizin hiç eve dönmek için gerekçeleriniz oldu mu ? Peki evden kaybolmak üzeri çıkmalarınız.. Bir daha birlikte olmak istemediğiniz ebeveynlerinizden sonsuza kadar uzaklaşma isteği belkide .. Çocukluk anılarından biriken taşlar ergenlikte dağlara bazen doruklara kadar ulaşır. Öyle anlarda kaybolmak için bile şanslı olmak gerekir. Anne ve babanız, çocukluk aşkınız, dönemin siyasal görüşlerine kadar herşey yorar sizi. Küçük bedenlerinize onlarca kavram sıkıştırmak zorunda kalırsınız. Sizi anlamayan insanlarla yaşamamak için eve dönmemek üzeri gidersiniz. . Bir çeşit anı , günlük türünden olan eseri birinci tekil şahıstan dinleyerek ilerliyoruz sayfalarda. Akıcı , Keyifli ve maziye ücretsiz dönüş sağlayan bir eser olmuş. "Dün gece saatlerce yürüdüm. Yeni bir sokakta kaybolmak istiyor gibiydim. Mutluluk içinde tamamen kaybolmak. Ama kaybolamadığımız, kaybolmayı beceremediğimiz anlar vardır. Her ne kadar sürekli yanlış yönlere sapsak da... Ne kadar uğraşsak da kaybolmayı beceremediğimiz, kaybolamadığımız anlar vardır. Ve belki de kaybolabildiğimiz zamana özlem duyarız. Bütün sokakların yeni olduğu zamana."
Eve Dönmenin Yolları
Eve Dönmenin YollarıAlejandro Zambra · Notos Kitap · 20211,527 okunma
146 syf.
10/10 puan verdi
Eve Dönmenin Yolları’da Alejandro Zambra, öncelikle çocukluğuna götürüyor okuru ve arka planda Allende’yi askeri darbeyle deviren dikatötör Pinochet yönetiminde Şili’de yaşama tanık oluyor, ön planda yazarın kendisinden de çokça izler taşıyan bir çocuğun anektodlarıyla, bir çocuk dünyayı, yetişkinleri nasıl anlamaya çalışır, neleri nasıl adlandırır ve anlamlandırır, bunları okuyoruz. O kadar gerçekçi ve samimi ki bu bölüm, yazardan nerdeyse yirmi yıl sonra bambaşka bir coğrafyada çocuk olmama rağmen, okurken birçok yerde çocukken benim de kafamdan geçenler bu şekildeydi diye düşünmeden edemedim. Kurgu ilerledikçe yazar ya da anlatıcıyı yetişkin olarak görüyoruz ve bu kez geçmişine dönüp bakan ve bu geçmişten bir roman yazmaya çalışan karakterimizi okuyoruz ki bu kısımlarda de Assis’in Mezarımdan Yazıyorum’unu çağrıştıran şekilde Zambra’nın üslubu çocukluğu anlatan neşeli, biraz haylaz üslubu bırakıp daha olgun bir üslupla karşımıza çıkıyor. Bir yetişkin geçmişiyle ve geçmişindeki insanlarla nasıl hesaplaşır, neler bugüne nasıl taşınır bunları okuyoruz. Biz bir çocuk olarak kendi dünyanızda yaşarken büyüklerin ‘gerçekliğinde’ neler olup bitmiştir ve bir ülkenin siyasi atmosferi insanların hayatını nasıl etkiler bunlara da değiniyor Zambra. En sevdiğim kitaplardan biri oldu.
Eve Dönmenin Yolları
Eve Dönmenin YollarıAlejandro Zambra · Notos Kitap · 20211,527 okunma