Alev Alatlı

Yazar 8,2/10 · 179 Oy · 26 kitap · 592 okunma ·  129 beğeni
Hüseyin, bir alıntı ekledi.
 09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan kendini ne yapmışsa odur.

Batı'ya Yön Veren Metinler 4, Alev Alatlı (Sayfa 1635 - Varoluşçuluk, Jean-Paul Sartre. İlgi Kültür Sanat Yayınları, Alfa: İstanbul.)Batı'ya Yön Veren Metinler 4, Alev Alatlı (Sayfa 1635 - Varoluşçuluk, Jean-Paul Sartre. İlgi Kültür Sanat Yayınları, Alfa: İstanbul.)
Zeynep Demir, bir alıntı ekledi.
09 Oca 14:55 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Insanoğlu bu dünyaya doğduğunda, içindeki sevgi kıvılcımı küçücüktür. Iste o küçücük kıvılcım insanoğlunun içindeki 'hayr'dır. O kıvılcımın bir hazine gibi saklanması gerekir. Boşvericilik, tembellik, şiddet, hatta mantık bu kıvılcımı boğmaya çalışabilir! Ama, insan sevgi körüğünün başından ayrılmazsa kıvılcım ateş olur, cimrilik, hoyratlık, sevgisizlik küllerini yakar! Sen, sen ol, körügün başından ayrılma Kadıncık kızım! Insanlari sevmekten korkma! Sevmediğin değil, sevdiğin yanlarıni abart! İnsan olmanın kefareti, sevmeyi bilmektir.

Viva La Muerte! - Yaşasın Ölüm!, Alev Alatlı (Sayfa 162)Viva La Muerte! - Yaşasın Ölüm!, Alev Alatlı (Sayfa 162)
Hüseyin, bir alıntı ekledi.
26 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü insanlar babalarının ölümünü mal varlıklarının kaybından daha çabuk unuturlar.

Batı'ya Yön Veren Metinler 2, Alev Alatlı (Sayfa 563 - Prens, Niccolò Machiavelli. Alfa Basım, 2. baskı.)Batı'ya Yön Veren Metinler 2, Alev Alatlı (Sayfa 563 - Prens, Niccolò Machiavelli. Alfa Basım, 2. baskı.)
Hüseyin, bir alıntı ekledi.
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Biri kendini diğerlerinin efendisi zannettiğinde diğerlerinden daha da çok köledir.

Batı'ya Yön Veren Metinler 3, Alev Alatlı (Sayfa 1114 - Aydınlanma. Toplum: Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau. Alfa Basım Yayın, 2014: İstanbul)Batı'ya Yön Veren Metinler 3, Alev Alatlı (Sayfa 1114 - Aydınlanma. Toplum: Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau. Alfa Basım Yayın, 2014: İstanbul)
Simge, bir alıntı ekledi.
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünya'nın bir yerinde hava kapalıyken, başka bir yerde güneş mutlaka parlıyordur."

Kabus, Alev AlatlıKabus, Alev Alatlı
Aslı, bir alıntı ekledi.
05 Mar 00:43 · İnceledi

Tarih hiçbir zaman devrimcilerin, sosyalistlerin ve demokratların vatanlarına ihanet ettiğini yazmamıştır.

İşkenceci, Alev Alatlı (Sayfa 93 - Alfa)İşkenceci, Alev Alatlı (Sayfa 93 - Alfa)
Hüseyin, bir alıntı ekledi.
26 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Pek az şey dinin amacına, inançta olduğu kadar bilimde de dar görüşlü insanların fizikte yapılan keşiflerle ilham sözcüğünü bağdaştırma çabalarının zarar verdiği kadar zarar vermiştir.

Batı'ya Yön Veren Metinler 4, Alev Alatlı (Sayfa 1481 - Alfa Yayınları. 2. baskı. C. DİN. Türlerin Kökenine Dair, Samuel Wilberforce.)Batı'ya Yön Veren Metinler 4, Alev Alatlı (Sayfa 1481 - Alfa Yayınları. 2. baskı. C. DİN. Türlerin Kökenine Dair, Samuel Wilberforce.)
Zeynep Demir, bir alıntı ekledi.
01 Oca 23:36 · Kitabı okudu · 10/10 puan

... teknolojiye tapınma meselesini sadece silahlara tapınma diye alma. Ürünlere tapınma diye işleyen bir düzenlemeye -işlevi ne olursa olsun- hayranlık diye bak. Mesele şu, artık iş o hale geldi ki günümüz insanının, Türk'ün, ilgisi, artık doğanin ve yaşayanların üstünde değil, mekanik olan, yaşamayan insan yapısı nesneleri üzerinde yoğunlaştı. Insanımız, otomobiline kadınına gösterdiğinden daha fazla ilgi gösterir daha şefkatli davranır oldu. Motordaki en ufak bir arızayı anlamaya çalışırken kadının gözündeki gölgeyi görmüyor bile . Kadınına bir dal götürmeyi akıl edemezken otomobiline vazo takıyor. Otomobilinden gurur duyan, aziz tutan, kendi elleriyle yıkayan, cilalayan, sevecen isimler takan, çocuğuna aynı ilgiyi göstermiyor. Okul aile birliği toplantısına gitmez ama tamirhaneye gider. O hale geldi ki, otomobilsiz hayat kadınsız hayattan daha dayanılmaz olabiliyor.

Viva La Muerte! - Yaşasın Ölüm!, Alev Alatlı (Sayfa 125)Viva La Muerte! - Yaşasın Ölüm!, Alev Alatlı (Sayfa 125)
Azize, bir alıntı ekledi.
21 May 14:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Parmağıma değil, işaret ettiğine bakın!

Kabus, Alev Alatlı (Everest)Kabus, Alev Alatlı (Everest)
Resul Bulama, bir alıntı ekledi.
31 Oca 12:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir çocuğun bir kere ‘cahil’ olduklarına karar verdiği büyüklerinden birşeyler öğrenmesi ne zordur.

Kabus, Alev AlatlıKabus, Alev Alatlı
Hüseyin, bir alıntı ekledi.
 09 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben bu yapıtta, kapitalist üretim tarzını ve bu tarza tekabül eden üretim ve değişim koşullarını inceleyeceğim. Eğer Alman okur, İngiliz sanayi ve tarım işçilerinin durumlarına omuz silker ya da iyimser biçimde Almanya'daki durumun o kadar da kötü olmadığı düşüncesiyle kendini avutursa, ona söyleyeceğim tek söz şudur: "De te fabula narratur!" (Anlatılan senin hikâyendir!)

Batı'ya Yön Veren Metinler 3, Alev Alatlı (Sayfa 1303 - Toplumsal Eleştiri. Das Kapital, Karl Marx. Alfa Başvuru, 2. Basım, Şubat 2016, İstanbul)Batı'ya Yön Veren Metinler 3, Alev Alatlı (Sayfa 1303 - Toplumsal Eleştiri. Das Kapital, Karl Marx. Alfa Başvuru, 2. Basım, Şubat 2016, İstanbul)
BG, bir alıntı ekledi.
15 Ara 2017 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi

Bakın, ben ve benim gibiler bir vaize İslâm'ı, bir Kemalist'e Atatürk'ü Marksist'e Marks'ı, Liberal'e serbest girişimciliği öğretmek için çok geç kaldığımızı fark edip, paniklediğimiz bir dönemden geliyoruz. Uçurumun sadece dövüşenler arasında değil, beyinlerimizde olduğunu idrak ettiğimiz bir dönemden geliyoruz.

Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 171 - İmre Kadizade)Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 171 - İmre Kadizade)
Sena Şişman, bir alıntı ekledi.
02 Oca 17:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bizde gazeteci, duymak istediği cevabı sorusunun içine gömen adamdır" Çekirge.

Beyaz Türkler Küstüler, Alev AlatlıBeyaz Türkler Küstüler, Alev Alatlı
Zeynep Demir, bir alıntı ekledi.
03 Oca 09:58 · Kitabı okudu · 10/10 puan

... Bak, teknoloji çiğ gibi ilerliyor. Elektronik çag da bitti, bilgi çağı başlıyor. Bu ne demek biliyor musun? Bugüne kadar bilinen sınıflar kaybolacak onun yerine 'bilenler' ve 'bilmeyenler ', 'eğitilebilenler' ve 'eğitilemeyenler' diye iki sınıf alacak, demek.

Viva La Muerte! - Yaşasın Ölüm!, Alev Alatlı (Sayfa 138)Viva La Muerte! - Yaşasın Ölüm!, Alev Alatlı (Sayfa 138)