Ali Bulaç

Ali Bulaç

Yazar
Derleyen
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.2
152 Kişi
okuyor-dolu
604
Okunma
v3_begen_dolu
62
Beğeni
goz
3.059
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Sosyolog / Gazeteci / Yazar
Doğum
Mardin, 1951
Yaşamı
Mardin’de,1951 yılında dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Mardin’de, yüksek öğrenimini İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (1975) ve İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde (1980) yaptı. Hareket dergisinde bir süre çalışmasının ardından 1976’da Düşünce dergisi ve Düşünce Yayınları’nı, 1984’te de İnsan Yayınları’nı kurdu. 1998 yılında ise bir kez daha Zaman Gazetesi'nde yazmaya başlamıştır. Bu gazetenin dışında çeşitli dergilerde,birçok gazetede çok sayıda yazı ve araştırmaları yayımlanmıştır
kamera
Orta Doğu Gerçeği
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Din ve Modernizm
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Modern Ulus Devlet
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Daha Fazla
703 syf.
·
24 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Batı medeniyetinin ilk yazılı belgesi kabul edilen Magna Carta , Batı için bir gurur kaynağıdır . Bu belge 1215 yılında imzalanmış ve sadece 90 gün yürürlükte kalmıştır . Aynı zamanda Magna Carta bir toplumsal sözleşme olarak da kabul edilemez . Çünkü toplumsal sözleşmede taraflar özgür iradeleriyle eşit temsil hakkına sahip olarak imzalar atarlar . Magna Carta'yı ise İngiltere'nin güçlü derebeyleri krala baskı ile imzalatmıştır . Medine Sözleşmesi ise Magna Carta'dan tam 593 yıl önce imzalanmış olup Hz. Peygamberin vefatına kadar varlığını sürdürmüştür. Medine devletinin Müslüman , Yahudi , Müşrik ve Hristiyanlar tarafından ortak bir şekilde yönetilmesine yönelik bir sözleşme olmuştur . Kimse ötekine dininde ve yaşam tarzında baskı yapmayacaktır sözleşmeye göre . Medine sözleşmesi bize öteki ile beraber yaşamanın en güzel örneğini vermiştir . Bugün müslümanlar bırakın öteki ile yaşamayı kendi içimizde bile beraber yaşayabilmekten çok uzağız . Mezhep , cemaat , fikir farklılıkları kan dökülmesine kadar varabiliyor . Kanımca müslümanların bu çukurdan çıkabilmeleri Medine Sözleşmesi ve Hılfı'l Fudul'u iyi bir şekilde tahlil edip , uygulayabilmesinden geçiyor . Ayrıca günümüz Türkiye'sinde Kürt sorunu başta olmak üzere birçok problemin çözümü de yine Medine sözleşmesinin iyice incelenmesinden geçiyor .
kamera
Medine Sözleşmesi
yildiz
10.0/10 · 9 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
Beğendi
Kitap, giriş bölümü dışında toplamda 5 bölümden oluşuyor. Ali Bulaç hoca giriş kısmında, genel olarak özgürlüğün kelime anlamına genişce yer vermiş, farklı kişi ve gruplar tarafından özgürlüğün tanımını onlara göre değerlendirmiştir. aynı zamanda modern insanın kaybettiği özgürlüğü aradığını söylemiş. Asıl özgürlüğün Allah'a kul olmakla olduğu vurgulamıştır. Kısaca : Birinci bölümde, modern insanın karşılaştığı büyük felaketleri anlatıyor. İkinci bölümde, insanın ehillileştirilmesini başlıklar altında anlatıyor. Üçüncü bölümde, İnsanın yeniden tanımını, modern tıp ve psikiyatri temel alarak anlatıyor. Dördüncü bölümde, Refah ile Felah arasında olan modern insanının üretim ve kitlesel tüketimini, konfor içinde yaşadığını, nefsine gem vurmadığını, dünyaya daldığını anlatıyor. Beşinci yani son bölümde, İnsan Kaybettiğini Arıyor adlı başlıkta ateizm, tanrısız bir dünyada insan ve özgürlük sorununu ele alıyor.. *Kitap entellektüel ağırlıkta yazılmış, insanın bulunduğu konumundan asıl özgürlüğün ne demek olduğu sorgulatıp, Özgürlüğün tanımı olarak "Allah'ın insanı yaratırken ona kendi Ruhundan üflediği ilahi öz'ün bulunmasıdır.. " Ayrıca kitap, Albert Camus, Dostoyevski, A. İzzet Begoviç gibi ünlü yazarlardan da alıntılama yapmış.. Kitabın kalitesini çok beğendiğim kesinlikle tavsiye ediyorum okunulası, kitaplığınızda bulundurulası bir kitap (:
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;