Ali Lidar

Yazar 8,2/10 · 829 Oy · 6 kitap · 2339 okunma ·  921 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

921 okur beğendi.
829 puanlama · 1.404 alıntı
2 haber · 36.343 gösterim
2.339 okur kitaplarını okudu.
1.353 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
55 okur kitaplarını şu anda okuyor.
15 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Ali Lidar'ın Biyografisi

Ben devlet memuruyum. Eskişehir’de doğdum, büyüdüm, üniversiteyi burada okudum. Burada çalışmaya başladım. Sosyoloji mezunuyum ben. 1998’de mezun oldum. Ömrümün 30 yılını Eskişehir’de geçirdim. Babam Şeker fabrikasında çalışıyordu benim. İşçi çocuğuyum. Kastamonu’da ve Elbistan'da kısa bir süre kaldık ama ağırlıklı olarak hep Eskişehir’de yaşadık. Eskişehir Anadolu Lisesi’nde. 1998 yılından beri oradayım, tayin de çıkmadı. 17 yıldan beri okuldayım.

Ali Lidar'ın Kitapları Kitap Ekle

8,2/ 10  (276 Oy) ·  815 Okunma
8,3/ 10  (211 Oy) ·  603 Okunma
8,3/ 10  (191 Oy) ·  521 Okunma
7,9/ 10  (79 Oy) ·  235 Okunma
Ferah, bir alıntı ekledi.
16 Kas 2015

Neden bu kadar çok kitap okuyorsun?
- İnsan sevmiyorum ben. Gerçek insanları sevmiyorum. Fazla sıkıcılar. O yüzden kitaplarda bulduğum ve gerçek olmadıklarını bildiğim insanlar ruhumu dinlendiriyor..

Ali LidarAli Lidar
mavera, bir alıntı ekledi.
 12 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Siz hiç ölmek isteyecek kadar acı çektiniz mi?..

Z Raporu, Ali Lidar (Sayfa 91)Z Raporu, Ali Lidar (Sayfa 91)
Dilemma, bir alıntı ekledi.
27 Şub 2015

Sevgili kalbim! Neden hâlâ apartman boşluğunun gün ışığı görmeyen penceresinde kuş sesleri beklersin?

Alengirli Şiirler, Ali LidarAlengirli Şiirler, Ali Lidar
eskici leydi, bir alıntı ekledi.
 08 Ara 2014

Benim onu sevmemin nasıl bir mucize olduğunu bilmiyor. Belki de sıradan ve vasıfsız bir şey gibi görüyor bunu. O da haklı. Neredeyse tanıyan herkes sevmiş onu. Farklı boyutlarda elbet. Ama bir şekilde sevmiş. Zaten onu birazcık tanıyan birinin kayıtsız kalması, sıradan biri gibi davranması mümkün değil. Fakat ben ne yapabilirim? Anlatamıyorum. Anlatamamamın sıkıntısı içimdeki telaşı kat be kat artırıyor... Seni en çok ben seviyorum desem, en başka ben seviyorum ve en başta, herkesten çok, en çok, en... Ne en? İçimden geçenleri bilse koşup boynuma sarılır. Oysa sadece anlatabildiğim kadarını biliyor. Anlatabildiğim kadarını... Anlatabildiğim kadarıyla ne yapılabilir? Birer çay içilebilir belki..

Tesirsiz Parçalar, Ali Lidar (Sayfa 143)Tesirsiz Parçalar, Ali Lidar (Sayfa 143)
Dilemma, bir alıntı ekledi.
05 Tem 2015

Yirmi yıl önce dünyayı değiştirebileceğimi zannederdim. On yıl önce dünyanın buna değmeyeceğine, çevremi ve kendimi değiştirmemin yeterli olacağına inandım. Birkaç yıl önce de iyice hedef küçültüp, sadece kendimi değiştirebilmek için harcamaya başladım bütün enerjimi.
Şimdi ise çoraplarımı değiştirmeye bile üşeniyorum.
...

Ali LidarAli Lidar
merve, bir alıntı ekledi.
28 Şub 2015

Söyleyecek şeyimiz olmadığından değil söyleyecek çok şeyimiz var aslında ama bugüne kadar anlattıklarimiz hiçbir işe yaramadığından konuşmak istemiyoruz.

Tesirsiz Parçalar, Ali LidarTesirsiz Parçalar, Ali Lidar
mavera, bir alıntı ekledi.
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anne...
Ben iyi değilim. Neyi tuttuysam elimde kaldı.
Atladığım her öğün için üzülen sen, ruhumdan akan kanı görsen, nasıl dayanırsın bilmem...

Tesirsiz Parçalar, Ali Lidar (Sayfa 208)Tesirsiz Parçalar, Ali Lidar (Sayfa 208)
Ferah, bir alıntı ekledi.
09 Tem 2015

''Yatsam uzun uzun ve kalkmasam
Ve sonra bir uyansam her şey yoluna girmiş olsa.''

Ali LidarAli Lidar
Bütün Alıntıları Göster
Nisa Nur, Tesirsiz Parçalar'ı inceledi.
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitaba dün başladım ve dün bitirdim. Yazara olan hayranlığımdan dolayı uzun bir süredir bu kitabı merak ediyordum. Merak ettiğim kadar da varmış.

Sizde de kitabın böyle bir etkisi olur mu bilmem ama yazar sanki kulakları, beyni boş vermiş de direk ruhuma hitap ediyormuş gibi geldi. İnsanın içinde bir şeylere dokunduğu kesin.

Kitap farklı farklı konular üzerine deneme ve anılardan oluşmuş. Yazarın anılarının çoğu yürek burkan türden, beni çok etkiledi. Tabi ki birazda merak oluştu içimde. Keşke otobiyografi türünde bir şeyler yazsa da okusak. Kitapta yazarla ilgili bir çok bilgi mevcut; sevdiği şarkıcılar ve şarkılar, beğendiği yazarlar ve karakterler, ailesi...

Sade, içten, konuşma havasında, argolu bir üslupla yazılmış. Okurken bir duygudan diğer bir duyguya sürükleniyor insan. Ve o kadar akıcıydı ki okumaya başladım ve bir baktım kitabın sonuna gelmişim. 5 saat aralıksız okuyup bitirdiğim bir kitap. Tekrar okuyacağım.

İçindeki yazılardan en beğendiklerim " Neden Beşiktaşlıyım?" "Çok konuşma" "Canım insanlar" "Bazı kitaplar" "Değer Yüklemesi" "Mucizelere İnanır Mısınız?" "İyi Kitaplar Dışında" "Edebi ve Ebedi Sitem" "Yenilgi". Ama 'Neden Beşiktaşlı Oldum' başlıklı anısının yeri diğerlerinden de ayrı, uzun bir süre unutamam.

Elinizdeyse hemen okuyun benim başucu kitabım oldu.
Keyifli Okumalar..=))

sueda reyyan, Tesirsiz Parçalar'ı inceledi.
 15 May 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 3/10 puan

Küfür, kusmuk, alkol, sigara…Kitabın neredeyse yarısının oluştuğu tekrar. Vaktimi daha fazla israf etmeyi göze alıp yazılan küfürleri saysam çok rahatlıkla diyebilirim ki her sayfada küfür. Bazı arkadaşlar şirin göstermek ya da görmek için argo demiş ancak argo falan değil bu bildiğiniz en aşağı seviye kallavi küfür. Herkese- her şeye küfür… kediye küfür, balığa küfür, kendisiyle çorba içmek istemeyen kadına küfür…..????? Yani nezaket takıntım falan yok da … Ya bu kadar zor mu okura saygı duymak??? Ya da moda bir yazar olmak için illa gerek mi küfür?? Bel altı şakalarla gündemde olan komedi filmleri gibi mi mantık?? Ya da tepkilerimizi hakkını vererek taşıyabilecek zeka ürünü cümlelerden bu kadar mu yoksunuz??

Kitabın çoğunda tepkisini kusmak eylemi ile ilişkilendiriyor ya yazar. Afedersiniz ama gerçekten kusmak istedim kitap bitene kadar. Ben mi yaşlandım?? Yeni nesilin beyinlerindeki edebi bölüm mü farklı kodlanıyor artık bilmiyorum.. Zira artık bu tarz kitapları yeni nesil okurlar çok seviyor. Kabul ediyorum yazarın bazı cümleleleri takdir edilesi..Favori duvar yazısı albümü ama keşke küfürle öldürmeseydi o güzelim cümleleri. Ve her bölüm dram??. Dram da anlatılanlar çoğunun yaşadığı rutin hayat. Algıda hassasiyet bence, duygu eşiği fazlasıyla düşük yazarın. Kitapta belirttiği manik depresif hastalığının tesiri muhtemel.

Kitabın arka kapağında yazıyor ya’’ Donmuş insanlığımıza ateşle yaklaşıyor yazar ’’ diye…Elbet okuyana, yazana, sevene saygım ..Ancak benim düşüncem şu ki; kitabı okuduktan sonra (özellikle de -balığına yem vermeyip bir hafta içindeki ölümünü gözlemlediğini anlattığı bölüm ve çöp karıştıran komşusuna duyduğu ve diğer tüm insanların duyduğunu iddia ettiği kayıtsızlığı yazdığı bölüm- ) insanlığım donmasın diye okumayacağım yazarlar listesine ekledim üzülerek yazarı…

Elif Dülger, Z Raporu'yu inceledi.
 20 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ali Lidar benim için özel bir isim. Bizzat tanımak çok keyifliydi. Bu kadar egosuz ve samimi bir insanın satırlarını okumak harika. Şöyle der Ali Lidar Z Raporu'nun ilk satılarında: "Gidelim buradan... İlaçlarını yanına alma. Kitaplarımı almayayım ben de. Biraz da onlar çıldırtmıyor mu bizi? Havası ilaç, denizi kitap bir yerlere gidelim."

Pişkin, Aslında Herkes Haklı'ı inceledi.
 31 Mar 22:42 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kadar Ali Lidar seven biriyim, kitabı da bayağı önceden alıp okumuşum, dedim ben niye inceleme yapmamışım ki bu kitaba? Zararın neresinden dönsem kârdır (?) dedim ve burasından döndüm..:D

Öncelikle kitabımızı alıyoruz, eve geliyoruz, yanımıza güzel bir kalem alıyoruz, kitabımızı açıyoruz ve okumaya başlıyoruz. Okuduğumuz her satırın üzerinden yüzlerce, binlerce kez o güzel kalemle geçiyoruz. Vee maalesef o güzel kalemimiz bitiyor... Teşekkürler Ali Lidar! Bana yeni bir kalem borçlusun, teşekkürler. Bu kadar güzel anlattığın için aşklarını, teşekkürler. "Woaay adam ne yazmış bee" diye bağırttığın için, teşekkürler..

Bu kadar şamatadan sonra biraz ciddi olmak gerekirse Ali Lidar gerçekten en beğendiğim şiirlerin şairlerinden biridir. Daha önce Alengirli Şiirler'e yaptığım incelemede de belirttiğim gibi; biraz Cemal, biraz Nazım, biraz Turgut, çokça Edip bizim Lidar. Bu yüzden seviyorum şiirlerini. Eski zaman şiirleri onun şiirleri... Çölümüze yağmur gibi onun şiirleri... Sıcak yaz gününde içtiğimiz buzlu su...
Ve ayrıca kitaba dönecek olursak mükemmel.. içinde kendinizi bulacağınız harika bir eser. Mesela beğendiğim yerler tam da mezar taşlarına yazdırmalık (asla Ruhi Mücerret'e gönderme yapmam.).

"yıkılmaya yüz tutmuş
yıkılmaya yüz tutmuş bahçeli evler gibiyim
müteahhitlerin pis pis kestiği" tam olarak...

"sonra umursamamayı öğrendim
olağan terk edilişleri ve hayal kırıklıklarını" boş vermişim dünyaya...

"söyle bana
üç nefeste biriktirdiğimiz
ufacık mutluluğu
nasıl pay edeceğiz?" söyle, nasıl?

"Girince alışıyorsun dünyaya demişlerdi, inanmıştım ne
bileyim
İstersen geri dönersin demişlerdi, çok pis yalan söylemişler" diye daha bir sürü güzel söz... Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz! Şimdi bu kitabı beğenmemek için tek bir neden söyleyin bana...

Gamze, Tesirsiz Parçalar'ı inceledi.
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Birkaç saatte okuyabileceğiniz basit bir dil ile yazılmış bir kitap. Bir söyleşisinde "Etrafımızda çok sık gördüğümüz ama hikayelerini genelde dinlemeye çok zahmet etmediğimiz insanların hikayeleri beni çok etkiliyor." demiş. Yazdıklarını okuyunca gerçekten öyle olduğunu anlıyorsunuz. Neredeyse her sayfasını alıntı yapmak istedim. Bazı hikayelerinde gerçekten içim burkuldu. Kendisi mükemmel bir yazar olmayabilir ama mütevazı ve samimi olmasına hayran olup kitaplarını okumamak elde değil. Gerçekten çok özel bir adam.

Elçin, Alengirli Şiirler'i inceledi.
04 Oca 16:53 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Ben pek şiir okumayı sevmem -o da benim ayıbım olsun- ama yine de gözüme çarpan, kulağıma gelen şiir kitaplarını alır okurum belki fikrim değişir ümidiyle. Bu kitabı da böylelikle ve iyi ki almışım. Son derece samimi ve gerçek duygularla yazılmış. Tabir caizse kasmamış öyle bir şey söyleyeyim ki kendim bile anlamayayım diye. Hem siz sevgili site sakinlerine hem eş dost akrabaya gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim :)

Zeynep Deniz, Tesirsiz Parçalar'ı inceledi.
26 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Adın üç kere geçti
Saçma sapan bir filmde yalnız olsam
Çok ağlardim ama annem bakıyordu
Otoban dolusu gürültüyü sıkıştırıp beynime
"Anne" dedim "hadi çay koy da içelim"

Soykan Çelikbaş, Z Raporu'yu inceledi.
14 Tem 2017 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Yeraltı edebiyatı nın farklı bir soluğu okunulası bir kitap kendine özgü yorumuyla üstad ortaya harika bir eser çıkarmış diğer eserlerini de okudum ve okuyacağım

Oğuz Aktürk, Yolun Başı'ı inceledi.
 04 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Ali Lidar özgür
Ali Lidar bağımsız zamandan
Ali Lidar yolda işte
Bütün asfaltların hayalindeki o yol

Benim de bir hocam vardı
Bize hep
"Yolun olun" derdi
Biz de yolun olduk bir şekilde
Olduk olmasına ama
Hangi yoldu
Yol ne zaman yol oldu
Kimsenin bir fikri yoktu
Sadece bazı tabelalar vardı
Kimisi için Darwin, kimisi için Kur'an
Belki de yol aslında başından beri tek bir yoldu
Sadece beceremedik bir türlü
Yolun olmayı

Yolun başı ortası sonu ne fark ederdi
Yoldaki arayışlardı zaten yolu değerli kılan
Yolun beyaz ve makineyle çizilen çizgileri
Bizim de yüzümüzde
Saçımızda
Yüreğimizde
Fütüristik makinelerle çizdirdiğimiz o beyaz çizgileri
Zaten bütün olay ufak bir kişileştirmeden ibaretti

Ama Ali Lidar vardı işte o yoldaki
Hiç gelmeyeceğini sandığımız
Ve belki de bazen istemediğimiz
Varış noktasında
Ama kaçamazdık
Çünkü çoktan yazılmıştı Yolun Başı kitabı
Ve gerçekler gerçekten de fazlasıyla gerçekti
Gerçek Kesit programında kendini boğan Sarı Bıyık gibi
Bak bir gerçek var ne kadar kaçarsan gerçek seni o kadar kovalar
Diyen bir Bubituzak gibi

İyi ki var bazı kitaplar
Çünkü onlar da aslında yoldalar
Onlar da bizimle beraber bir yere gidiyorlar işte
Nereye ve nasıl gittikleri önemli mi
Neden gittiklerine nazaran
Nasıllardan çok nedenlere takık işte Ali Lidar da
Alengirli, tesirsiz, müşkülpesent, merdümgiriz...
Sanki üniversiteli bir kızın
Eski kelimeleri cümlelerinde kullandığı zaman
Yakaladığını sandığı o hava gibi değil de
Bir ilkbahar gününde
Bütün mevsimlerle saklambaç oynadığı
O sonbahar günü gibi.

Ali Lidar özgür
Ali Lidar bağımsız zamandan
Ali Lidar yolda işte
Ne dersen de
Sadece bütün ışıkları kapat
Ve göğe bak
Küçük Prens'in yanında bir de Ali Lidar olacak.

Pişkin, Alengirli Şiirler'i inceledi.
 19 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Ben seni severim ama düzenim bozulur diye korkuyorum"

Ali Lidar neden benim öğretmenim değil ki!?

Uzun zamandan beri insanların bu kitabı okuduklarını görmüştüm ve kitabı merak edip biraz araştırdım. Kitabı alma sebeplerimden biri kapağıydı çünkü kapağı çoook hoşuma gitti. Kapaklar önemlidir.

Ben şiir kitaplarımdaki şiirlerin hepsini daha önce hiç okumamıştım ama bu kitapta bir gariplik, beni kendine çeken bir taraf vardı ve ben kitaptaki tüm şiirleri teker teker okudum ve teker teker hepsine bayıldım!

Ali Lidar bana Özdemir Asaf, Cemal Süreya ve Edip Cansever'in bir karışımı gibi geldi. Asaf kadar aşık, Süreya kadar lirik ve Edip gibi komik ve en sevdiğim şairlerin karışımı olan bu adamı ve şiirlerini nasıl sevmem!

Ciddi anlamda beğendiğim bir şair oldu ve diğer şiirlerini de okumaya devam edeceğim. Yani bayağı olumlu şeyler bırakıyorum buralara kitap hakkında :D

Bütün İncelemeleri Göster