Ali Şeriati

Yazar 9,0/10 · 574 Oy · 65 kitap · 2201 okunma ·  748 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Ali Şeriati
 • Unvan:
  İranlı Müslüman sosyolog, aktivist, düşünür ve yazar
 • Doğum:
  Sabzevar, Horasan, İran 23 Kasım 1933
 • Ölüm:
  İngiltere 19 Haziran 1977

Yazar İstatistikleri

748 okur beğendi.
574 puanlama · 1.992 alıntı
1 haber · 26.297 gösterim
2.201 okur kitaplarını okudu.
2.051 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
78 okur kitaplarını şu anda okuyor.
33 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Ali Şeriati'nin Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Ali Şeriati'nin Biyografisi

Ali Şeriati (Farsça: علی شريعتی‎) (d. 1933, Sabzevar - ö. 1977), İranlı Müslüman sosyolog, aktivist, düşünür ve yazar; özellikle din sosyolojisi ve çağdaş İslam düşüncesi üzerine eserler vermiştir. Marksist düşünceden yaptığı alıntılar ve türetmeler ve bunların kendi zamanındaki İran'a ve çevresine adapte edilmesi ve Marksizm kritiği ile birlikte çağdaş İslam düşüncesi ve devrimcilik açısından ortaya koyduğu çeşitli sonuçlar ve yarattığı ilgi sebebiyle, gerek önemli çağdaş İslam düşünürleri arasında gerekse İran'daki devrimci İslam'ın babası ve İran İslam Devrimi'nin baş düşünürü olarak anıldığı olmuştur. Düşünceleri genel olarak "İslam'a dönüş" -"öz"e dönüş- başlığı altında toplanabilir ve bilimsel kaynaklara dayanması, sosyoloji vurgusu yapması ve Batı metodolojisini, çeşitli açılardan eleştirmekle birlikte çeşitli açılardan yapıcı bir şekilde kullanması (ki sosyoloji gibi çeşitli bilimler ve Batı düşüncesinde ortaya çıkan çeşitli fikirlerin, örneğin bazı Marksist fikirlerin, İslam'ın özünde de daha farklı bir şekilde ortaya konduğunu da savunur) sebebiyle moderndir ve gelenekçilikten uzak olduğu gibi gelenekçi görüş ve kesimlere eleştirel yaklaşır nitekim bu sebeple eleştirildiği veya çelişki ile suçlandığı olmuştur. Bu tarzından yola çıkarak kendisi hakkında "sosyolojiyi İslamlaştırmaktan" ziyade "İslam'ın sosyolojik" bir okumasını yaptığı da söylenmiştir.

Hayatı

Çocukluğu

Şeriati 1933 yılında Mazinan, Sabzevar, İran'da doğdu. Babası ilerici milliyetçi bir öğretmen olan Muhammed Taki'dir. Eğitim yıllarında ilk kez İran'ın daha aşağı sınıflarından insanlarla tanıştı, var olan fakat bilmediği yoksulluk ve zorluklarla tanışması bu dönemde oldu. Ayrıca aynı dönemde Batı felsefi ve siyasi düşüncesiyle de tanışmıştır. Modern sosyoloji ve felsefenin bakış açısı ve bunun geleneksel İslami prensipler ile harmanlanması aracılığıyla Müslüman toplum ve toplulukların karşılaştığı sorunları açıklamaya ve çözümler bulmaya çalışmıştır. Şeriati Mevlana ve Muhammed İkbal'den büyük ölçüde etkilenmiştir.

Eğitimi

Lisansını İran'da bitirdikten sonra, Paris Üniversitesi'nde doktorasına başladı. Burada, 1964 yılında Sayfuddin'den "Belh'in Faziletleri Tarihi" isimli bir el yazmasının notlandırılmış bir Farsça çevirisini yaparak Edebiyat dalında doktor olmuştur. Daha sonra İran'a dönmüş, fakat hemen şah yönetimi tarafından tutuklanıp hapsedilmiştir. Yönetim onuFransa'dayken devleti yıkıcı siyasi aktivitelerde bulunmakla suçlamıştır. Daha sonra 1965'te serbest bırakılmış ve Meşhed Üniversitesi'nde eğitim vermeye başlamıştır.

Ölümü ve etkileri

Dersleri kısa sürede farklı toplumun farklı kesimlerinden öğrenciler tarafından beğenilmiş ve popülerleşmiştir. Bunun sonucu yönetim Üniversite'yi zorlayarak onun eğitim vermesini engellemiştir. Bunun üzerine Şeriati Tahran'a giderek Hüseyniye-i İrşad Enstitüsü'nde ders vermeye başlamıştır. Yine büyük bir popüleriteye ulaşan dersleri, yine toplumun her kesiminden öğrencileri etkilemiştir. Şeriati'nin görüşlerine ilginin arttığı orta ve yüksek sınıflardan öğrencilerin olması dikkat çekiciydi. Bu ilgi de şah yönetiminin Şeriati ile bazı öğrencilerinin tutkulanması emrini vermesine neden oldu. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelen tepkiler üzerine yönetim onu serbest bıraksa da çeşitli şartlarla tahliye edilmişti: kesinlikle herhangi bir eğitim aktivitesinde yer almayacak, hiçbir şey yayımlamayacak ve özel veya genel hiçbir toplantı yapmayacaktı. Ayrıca devletin güvenlik örgütlerinden SAVAK onun yakın çevresini yakın gözetim ve denetim altında tutacaktı. Şeriati bu şartlara karşı çıkarak ülkesini İngiltere'ye gitmek üzere terk etmeye karar verdi. Üç hafta sonra, 19 Haziran 1977'de SAVAK tarafından öldürüldü.Tahran'ın büyük hastanelerinden birine Şeriati'nin ismi verilmiştir.

Devrim öncesi İran'ın en önemli ve etkili felsefi liderlerinden sayılan Şeriati'nin görüşleri bugün hâlâ İran toplumunda popüler ve etkindir. Özellikle bugünki İslami Cumhuriyet rejiminin biçimi, ruhban sınıfının konumu ve eşitlik anlayışına karşı çıkan kesimler tarafından beğenilmektedir.

Şeriati'nin düşünsel çalışmaları sadece devrim öncesi ve sonrası İran'ı değil, dünya çapında İslamcı topluluk ve düşünceler başta olmak üzere birçok kişi ve grubu etkilemiştir. Çeşitli dini kavramlara yaklaşımı, ruhban sınıfının eleştirisi ve İslamcılık hareketinin içinde kabul edilen çeşitli çıkarımlarıyla ilgi çekmiştir.

Şeriati, ayrıca Martinikli Marksist düşünür ve şair Frantz Fanon'un "Yeryüzünün Lanetlileri" isimli eserini, Jacques Derrida'dan "Şiir Nedir" ve Fransız oryantalist ve aynı zamanda katolik papaz olan Louis Massignon'dan "Selman-ı Pak" adlı eserleri Farsçaya çevirmiştir.

Birçok eseri bulunan Ali Şeriati'nin eserlerinin neredeyse tümü Türkçeye çevrilmiştir.

wikipedia

Ali Şeriati'nin Kitapları Kitap Ekle

8,8/ 10  (102 Oy) ·  335 Okunma
8,6/ 10  (44 Oy) ·  135 Okunma
9,3/ 10  (15 Oy) ·  87 Okunma
8,9/ 10  (17 Oy) ·  80 Okunma
9,0/ 10  (20 Oy) ·  71 Okunma
9,4/ 10  (8 Oy) ·  50 Okunma
8,5/ 10  (8 Oy) ·  41 Okunma
8,5/ 10  (2 Oy) ·  36 Okunma
9,0/ 10  (13 Oy) ·  35 Okunma
8,7/ 10  (10 Oy) ·  28 Okunma
Bütün Kitapları Göster
sezen, bir alıntı ekledi.
27 May 2015

Okuyun diyor, okuyun. Mürekkebin damlamadığı yerde kan damlıyor çünkü.

Ali ŞeriatiAli Şeriati
Duygu Kr, bir alıntı ekledi.
24 Şub 2016

Hiçbir diktatörün elinde tutsak olmak istemiyorsan,
sadece bir şey yap;
Oku, oku, oku..

Ali ŞeriatiAli Şeriati
Vedat Geçit, bir alıntı ekledi.
30 Eyl 2015

Eğer din ölümden önce bir işe yaramazsa, ölümden sonra hiçbir işe yaramayacaktır.

Ali ŞeriatiAli Şeriati
Betül, bir alıntı ekledi.
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kur'an okunmadığı ve anlaşılmadığı takdirde sıradan bir kitap ya da beyaz bir defterle aynı değerdedir. İşte bu yüzden onun okunmaması, üzerinde düşünülmemesi ve anlaşılmaması için bu denli çaba harcamaktardırlar. Ve bu çaba içerisinde olanlar şunu bahane ederler: ''Biz Kur'an'ı anlayamayız, Kur'an'ın yetmiş batını vardır, yetmiş batınının da yetmiş batını.? Kur'an'ın akılla tefsir edilmesi yasaklanmıştır ve haramdır bahanesine sığınırlar. Bu nedenle dost kisvesi altında, Kur'an'ın lehine konuşuyormuş süsü vererek, halkı ondan uzaklaştırmak amacı güden, Kitab'ın anlaşılmasının çok zor olduğunu söyleyen düşmanlara Kur'an'ın kendisi tekrar tekrar şöyle feryat etmektedir: ''Onlar hala Kur'an'ı gereği gibi düşünmeyecekler mi?'' Nisa/82

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali ŞeriatiKadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati
Ö. S. A., bir alıntı ekledi.
19 Eki 19:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ancak imamlar, kendilerine yakışmayan şu siyasî işlerle uğraşmayı bıraksınlar!

Şehadet, Ali Şeriati (Sayfa 40 - Fecr)Şehadet, Ali Şeriati (Sayfa 40 - Fecr)
Melek, bir alıntı ekledi.
 22 Haz 21:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ey özgürlük! Kutlu özgürlük!
Seni tahta oturtmak istiyorum.

Ey özgürlük! Seni seviyorum.

Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (arka kapak)Kendini Devrimci Yetiştirmek, Ali Şeriati (arka kapak)
İbrahim Korhan, bir alıntı ekledi.
23 Oca 2015

Hüzün, yok olanın eksikliğinden, üzüntü ise varolanın eksikliğinden kaynaklanır.

Ali ŞeriatiAli Şeriati
Ö. S. A., bir alıntı ekledi.
20 Eki 18:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Maalesef...
Ancak toplumumuzda gösterişli, dolandırıcı, taklitçi ve söylenmişleri yineleyen kalemlere daha çok değer verildiğini de eklemek isterim.

Şehadet, Ali Şeriati (Sayfa 41 - Fecr)Şehadet, Ali Şeriati (Sayfa 41 - Fecr)
Ö. S. A., bir alıntı ekledi.
21 Eki 16:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendinizi, kendi ellerinizle tehlikeye atmayınız!

Şehadet, Ali Şeriati (Sayfa 65 - Fecr)Şehadet, Ali Şeriati (Sayfa 65 - Fecr)
Bütün Alıntıları Göster

Ali Şeriati ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

"Demokraside,
yüz bin tane fakir sandığa gider,
sandıktan bir tane zengin çıkar.''
- Ali Şeriati

" bakışsız göz açmak, ruhsuz dirilmek, hedefsiz gitmek, ümitsiz var olmak, bekleyişsiz kalmak, yazmamak, istememek, sahip olmamak alıştırmaları... ah! ne kadar zor! "

Parlak zekası her daim dik duruşu ,içi dolu kitaplarıyla eşsiz olduğunu düşündüğüm özel bir adam.

Kalıbına sığmayan bir Mücahid.
Hakiki dava adamı Allah ondan razı olsun....