Ali Teoman

Yazar 8,4/10 · 44 Oy · 15 kitap · 100 okunma ·  13 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

13 okur beğendi.
44 puanlama · 38 alıntı
1 haber · 1.675 gösterim
100 okur kitaplarını okudu.
77 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Ali Teoman'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Ali Teoman'ın Biyografisi

Ali Teoman (d. 7 Temmuz 1962 - ö. 23 Mart 2011), Türk yazar.
Asıl adı Ali Tataroğlu'dur. İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Alman Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise İTÜ Mimarlık Fakültesi, MSÜ Mimarlık Fakültesi ve Sorbonne Üniversitesi Plastik Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. Bir süre iş ve öğrenim nedeniyle yurtdışında bulunduktan sonra 1993'de İstanbul’a döndü ve yazmaya daha fazla zaman ayırmak için mimarlığı bırakarak çeşitli üniversitelerde İngilizce okutmanı olarak çalıştı. Bir süre sokak müzisyenliği yaptı.
1980'li yılların sonuna doğru öykü yazmaya başlayan Ali Teoman 1992 yılında, İnsansız Konağın İkonu isimli öyküsüyle, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği yarışmada ikincilik ödülü aldı. Ali Teoman'ın tam 16 yıl gizli kalmış bir sırrı, ortaya çıktığında edebiyat dünyasını çok şaşırtmıştı. 1991'de Haldun Taner Öykü Ödülü alan Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı isimli kitabın yazarı olarak Nurten Ay ödül almıştı. Ancak kitabın asıl yazarının Ali Teoman olduğu 2007 yılında ortaya çıktı. Ali Teoman bunun kendi isteğiyle düzenlenmiş bir oyun olduğunu belirterek şu açıklamayı yapmıştı: "Bu adi dolandırıcılık değil, yazınsal bir oyundur. Nurten Ay birkaç kez oyunu bırakmak istedi. Onu ikna ettim. Bunca yıl açık vermeden bana yardım ettiği için kendisine çok teşekkür ederim."
"Uykuda Çocuk Ölümleri" başta olmak üzere tüm yapıtları edebiyat çevrelerinde etki yaratmakla birlikte Ali Teoman çok satan bir yazar olmadı. Çok satan yazar olmak isteyip istemediği de tartışmalıdır. Ali Teoman, geçirdiği bir rahatsızlık sonucu 23 Mart 2011 sabahı hayata veda etmiştir.

Ali Teoman'ın Kitapları Kitap Ekle

3. Gecenin Atları (Konstantiniyye Üçlemesi 3)
7,3/ 10  (3 Oy) ·  9 Okunma
8,0/ 10  (1 Oy) ·  9 Okunma
9,3/ 10  (3 Oy) ·  7 Okunma
7. Karadelik Güncesi (Konstantiniyye Üçlemesi 2)
9,5/ 10  (4 Oy) ·  7 Okunma
10. Öykü Uçları (Çok Çok Kısa Öyküler)
8,7/ 10  (3 Oy) ·  5 Okunma
7,3/ 10  (3 Oy) ·  5 Okunma
8,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
14. Gezgin Günce (Britanya Defterleri)
8,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
Burak Uzun, bir alıntı ekledi.
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir kitabın son sayfası zannettiğiniz, ola ki ilk sayfasıdır başka bir kitabın."

Uykuda Çocuk Ölümleri, Ali Teoman (Sayfa 82)Uykuda Çocuk Ölümleri, Ali Teoman (Sayfa 82)
Celal Uslu, bir alıntı ekledi.
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tutunama Virali
Bir evden kaçabilirsin, moruk, bir kentten kaçabilirsin, hatta bir ülkeden de kaçabilirsin, ama kendinden kaçamazsın. Allahın belası anılar gelip seni bulacak ve canına okuyacaktır sonunda.

Bir Garip Cindi Zümrüdüanka, Ali Teoman (Sayfa 41)Bir Garip Cindi Zümrüdüanka, Ali Teoman (Sayfa 41)
Hayriye Gül, bir alıntı ekledi.
13 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Duygularımı etkileyebilecek denli somutlaşan düşler kayıp gidiyor parmaklarımın arasından. Yine yalnızım.

Eşikte, Ali Teoman (Sayfa 21 - YKY)Eşikte, Ali Teoman (Sayfa 21 - YKY)
Burak Uzun, bir alıntı ekledi.
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Yollar farklı olabilir, ama hepsi de aynı yere çıkar sonuçta. Gitmeleri gereken yerden başka biryere gidebileceklerini sananlar, gafillerdir."

Karadelik Güncesi, Ali Teoman (Sayfa 148)Karadelik Güncesi, Ali Teoman (Sayfa 148)
Hayriye Gül, bir alıntı ekledi.
09 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Neden vurulmayan vuruşlar vurulanlardan daha önemlidir. Vurulan vurulmayanda saklıdır da ondan. Gizilgüçtür, hissettirendir, doğurandır, saklıdır.

Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı, Ali Teoman (Sayfa 17 - YKY)Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı, Ali Teoman (Sayfa 17 - YKY)
Hayriye Gül, bir alıntı ekledi.
17 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sürgün vermeyen dal, kış gelesiye kuruyup kavrulup gitmez mi ?

İnsansız Konağın İkonu, Ali Teoman (Sayfa 13 - YKY)İnsansız Konağın İkonu, Ali Teoman (Sayfa 13 - YKY)
Burak Uzun, bir alıntı ekledi.
31 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Sözde en içten duygularını bile başkalarının sözcükleriyle dile getirmekten kurtulamıyor insan. Yaşadığımız elden düşme yaşam…”

Eşikte, Ali Teoman (Sayfa 31)Eşikte, Ali Teoman (Sayfa 31)
N.Burcu.S, bir alıntı ekledi.
16 May 23:01 · Kitabı okuyor · 7/10 puan

Adım..
Adımlarım adımı her adımda siliyor, siliyorum, siliyorlar. Öyleyse benim adım nedir, adım nedir, adım ne?

Öykü Uçları, Ali Teoman (Sayfa 9 - Yky)Öykü Uçları, Ali Teoman (Sayfa 9 - Yky)
alice, bir alıntı ekledi.
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Nasıl ki hava hafif, su ıslak, ateş yakıcıysa, ben de böyle olmak zorundayım ve bu yüzden kendimden nefret etmiyorum. Kımıltısız olduğu için insan bir taş parçasına kızabilir mi?

Karadelik Güncesi, Ali Teoman (Sayfa 699 - Ekitap)Karadelik Güncesi, Ali Teoman (Sayfa 699 - Ekitap)
Bütün Alıntıları Göster
Hayriye Gül, Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı'ı inceledi.
 09 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yerli yazar, keşfetmeyi ve okumayı seven biri olarak ben, geç de olsa Ali Teoman'ı bulup, okumuş olamanın haklı gururu içerisindeyken; bir yanda da öyküsever biri olarak Ali Teoman'ı bu kadar geç okuduğum için, kendimi şiddetle kınamaktayım.

Gizli Kalmış Bir İstanbul Masal'ın da yazar bize üç öykü ile seslenmektedir. Öykülerin dili sade, akıcı ve çok naif. Yazarın kelimeleri seçerken ne kadar özenli davrandığı su götürmez bir gerçek. Dilin güzelliğinin yanında öykülerde ritim ögesinin - saatin tik takları, yere düsen incinin çın çın sesi- özenle kullanılması da büyük konakların, antikacıların içinde geçen kitabı tadından yenmez kıvama getirmiş. "Saklambaç" adlı öykü favorimdir. Dönüp dönüp okurum, sıkılmadan. :)

Geçmişin yaşanmışlığı içinde geçen bu masalsı eseri okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum :)

"İnsanların yaşamları birbirinden ne kadar farklı olabiliyor, değil mi?"
"Evet." diye onayladı erkek. Sonra, bilgiç bir edayla devam etti: "Hatta kimi zaman aynı kişinin bile değişik yaşamları olabiliyor,"
Kız, erkeğin ne demek istediğini anlayamadığını belirten bir ifadeyle gözlerini kırpıştırdı.
"Yani, diyerek açıkladı erkek, "kişinin yaşamının belli bazı noktalarda çatallandığını, birbirinden bütünüyle farklı yazgılara götüren yollara ayrıldığını söylemek istiyorum. Ve başlangıçtaki bir bağlamsal çerçeveden hareket ederek, söz konusu kritik anlardaki seçimlerimizle, bir anlamda yine kendimiz belirliyoruz kendi yazgılarımızı. Değişmez alınyazısına inanmıyorum ben, kaderci filan hiç değilim."

“Yaşam bir tiyatro sahnesi, yaşam bir oyun, yaşam bir senaryo, yaşam bir öykü, yaşam bir düş, ne yaparsak yapalım bizden kaçan, parmaklarımızın arasından kayıp giden, rüzgârın oradan oraya savurduğu ufak kâğıt parçacıkları…”
...
"Bütün bu kişiler, adlar, tarihler, yerler, tuhaf olaylar, kılı kırk yaran betimlemeler, söylenmesi gerekmemesine karşın söylenenler, söylenmesi gerekmesine karşın söylenmeyenler, acemice gizlenmeye çalışılanlar, harcıâlem abartmalar, üstünkörü değinmeler, geçiştirmeler, susuşlar... Böyle yaparak işleri acaba daha çok mu karıştırıyorum, bilemiyorum."

"Demek ki, tebdil-i mekândan ferahlık umuyorsun; her uzam sana farklı bir şeyler esinliyor. Şık bir kafede başka şeyler yazılıyor, pis formika masaları sigara yanığı dolu bir kenar mahalle kahvesinde daha başka şeyler; evinin mutfağında, apartman aydınlığından gelen yemek kokuları içinde, çalışma odanın yığıntılı disiplini ya da yatak odanın sıcak loşluğunda olduğundan çok farklı şeyler yazıyorsun. İşte bunun için, anlatın inişli çıkışlı bir yol izliyor. Bu iniş çıkışları sen kaleminle yumuşatıp tek bir çizgi haline getirmeye çalışıyorsun"

alice, Karadelik Güncesi'ni inceledi.
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir düş, bir masal, bir gerçeklerle yüzleşme seansı. O kadar çok karakter var ki kitapta... Her biri de ince ayrıntılarla betimlenmiş. Kitap bittikten sonra birkaç yüz sayfa önceki karakter bile ayrıntısıyla aklında kalıyor insanın.
Psikanaliz, zooloji, biyoloji, kapalı kapılar ardında yaşanan "SIRZEVK" dünyası, berduşlar, koleksiyoncular, bir de bol miktarda cinsellik (kimilerini rahatsız edecek düzeyde olabilir.) ... Kimler, neler yok ki. Bir adamın depresyonunu bu kadar içten anlatan bir kitap okumadım mesela daha önce.
Yazarla tanışmam bu kitabıyla oldu. Biraz absürt, bolca edebi ve düşsel.

özgür arın, Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı'ı inceledi.
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Içindeki öyküleri merak uyandırıcı. Yani bir solukta okunabilecek bir kitap...Hikayelerinin bazıları hüzünlü bir sonla bitiyor. Bütün çırpınışlarin boşuna olduğunu aslolanın ölüm olduğunu dile getirmiş

özgür arın, İnsansız Konağın İkonu'yu inceledi.
16 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Değişik hikayeleri ile insanı sürüklemeyi başaran bir kitap. Mutlu etti beni sevdim. Hikâyenin birinde hep birlikte konağın içinde kediyi arıyoruz.her hikâyede farklı bir renge boyanıyor okuyucu...

ÜMİT YILMAZ, Uykuda Çocuk Ölümleri'ni inceledi.
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ali Teoman erken kaybettiğimiz yazarlardan.Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı-kitabının da gerçek yazarı.Bu kitabı bir üçlemenin birinci kitabı.Romanda hemen gözünüze çarpacak birkaç özellik var;Ansiklopedik bilgilerin yeraldığı kısımlar hem bilgilendirici hem kayifli,kısaltmalar daha da hoş.Romanda kurulan fiziksel dünya ,size yazarın mimar olduğunu hemen anlatıyor.Kurgu ise Franz Kafka'nın "Dava" romanı gibi;uzayan belirsizlik,kıstırılmışlık duygusu rahatsız edici.Belki ben tezcanlı olduğum içindir.Dava-romanını sevdiyseniz bu romanı da seveceğinizden eminim.Ben her iki kitabı da sevdim.Sadece çabuk sıkılabileceklere göre değil.Vaktiniz varsa okuyun derim.Bana göre Ali Teoman yaşasaydı Türk edebiyatında çok iyi bir yerde olacaktı.Allah rahmet eylesin.

Ümit güder, Gecenin Atları'ı inceledi.
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Tuhaf Zaman ötesi bir Zaman'da İstanbul da Konstantiniye Ünv. Prof.bahtiyar bahtıkara nın tuhaf - absürd ,kara mizahi içeren yaşadıkları üzerinden hayat eleştirisi ,bazen çok gülerken düşündüğünüz Zaman'larda oluyor

Özge Yaylak, Öykü Uçları'ı inceledi.
09 Oca 2017 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Ali Teoman bir çırpıda okunan, çırpınan hayatları anlatmakta. Fakat "İlk Günah" öyküsünü asla unutmam. -İnsansız Konağın İkonu kitabını da tavsiye ederim.

Bütün İncelemeleri Göster