1000Kitap Logosu
Alişan Kapaklıkaya
Alişan Kapaklıkaya
Alişan Kapaklıkaya

Alişan Kapaklıkaya

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.6
1.308 Kişi
4.935
Okunma
512
Beğeni
19,5bin
Gösterim
Unvan
Eğitimci-yazar
Doğum
Eskişehir, 12 Temmuz 1962
Yaşamı
Annesiyle babası kendisine danışmadan onu dünyaya getirdi. Çocukken oyuncaklarını kendisi yapardı. Bazen çamuru biçimlendirip kurutur, bazen babasının eski ceketinin cebini çıkarır, içini yünle doldurup ağzını dikerek top yapardı. İmkânsızlıklara takılmaz ve şartlar ne olursa olsun yeni bir şey ortaya koyardı. İlkokulda kuzu gütmeye başladı. Annesi ölen kuzuların içli melemelerini dinlerken insanların, özellikle de çocukların sahipsiz bırakılmamaları gerektiğini öğrendi. Bütün dünyası, görebildiği kadar gökyüzü, birkaç komşu köy ve ilkokul öğretmeniyle sınırlıydı. Teyzesinin oğlu ortaokula yazılmaya giderken peşine takıldı. Lise birinci sınıftayken bir kış akşamı kar yağarken öğretmenlerinin, tek odalı evine gelip “Alişan yavrum, seni merak ettik, kar yağıyor da yakacağın var mı, sormaya geldik?” demeleriyle kendine ve hayata bakışı değişti. Çok sevinmişti. Çünkü öğretmenleri tarafından ilk defa insan yerine konulduğunu hissetmişti. Ve öğretmen oldu. 16 yıllık öğretmenliği boyunca eşiyle birlikte bin beş yüz evi ziyaret etti. Öğrencilerinden on iki bin mektup aldı ve hepsini de el yazısıyla cevaplandırdı. Bir öğrencisinin “Hocam çalışıyorum, çalışıyorum ama bir türlü anlamıyorum” diye sorması üzerine beyinle ilgilenmeye başladı. Öğrenme stilleri, öğrenmeyi öğrenme, kolay ve kalıcı öğrenme konuları üzerine yoğunlaştı. Dersleri öğrenme stillerine göre dizayn edince öğrencilerin ÖSS’deki netleri Türkiye ortalamasının üç buçuk katına çıktı. 2000 yılında NLP ile tanıştı. Galatasaray’ın UEFA kupasındaki başarısını eğitime nasıl uygulayabilirim diye araştırmaya koyuldu. NLP’nin insan yaşamına getirdiği kaliteyi fark etti. Araştırmalarında derinleştikçe bizim türkülerin yabancıların sazıyla söylenemeyeceğini anladı. Öğrendiklerini önce kendi hayatına uyguladı. Etkili olduğunu anlayınca eğitimlere başladı.
Esraaa
Sen Hiç Kendini Yaşadın mı?'ı inceledi.
268 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Sahi sen hiç kendini yaşadın mı? Bu soruyu bundan yaklaşık bir ay kadar önce kendime sormuştum tamamen kitaptan habersiz. Yaşadığım bu hayatın başrolü bendim ama ben bana dayatılan hayatı yaşamak zorunda bırakıldım tam olarak zorunluluk da diyemesek de öğrenilmiş/öğretilmiş bir yaşam biçimiydi bu. Babam babasından gördüğü gibi daha doğrusu göremedikleriyle geliyordu bize. Bazen çok kızsam da bazen ona da hak veriyordum o da babasından böyle görmüştü. Kaç yaşına gelmiş adamdı bu yaştan sonra onun değişmesini beklemek zordu. Annem annesinden böyle görmüş böyle yetişmişti elalemin ne dediği kendinin düşündüğünden çok daha önemliydi. Böyle büyüyen insanlardan başka türlüsünü beklemek, başka türlü yaşamalarını/yaşatmalarını istemek imkansıza yakın.. Bu yüzden kendime sunduğum çözüm kendimi değiştirmekti, zor olacağını bilsemde imkansız olmadığına iknayım. Bu kitapta yer alan hikayeler aslında bir çoğumuzun duyduğu, yaşadığı başına gelen şeyler.. Kendini yaşamak istiyorsan önce kendini tanı,kendini sev, kendine saygı duy ve yola çık.. Umutsuzluğa kapılır gibi olursan derin bir nefes al ve ben nelerin üstesinden geldim bununda üstesinden gelirim çünkü ben güçlüyüm bu güzel sonu hak ediyorum de. Kitapla ilgili çok fazla inceleme niteliğinde cümleler kuramasamda içimden bunları yazmak geldi. Öylesine yani. Kitabı okuyabilirsiniz.
Sen Hiç Kendini Yaşadın mı?
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
Nurdan Ün
Siyah Pantolon'u inceledi.
256 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yazarın kalemini çok merak ediyordum. Bu kitap ile tanışmak nasip oldu. Kendi hayatının bir kısmını anlattığı bu kitap son zamanlarda okuduğum, en etkileyici eserdi kesinlikle. Daha ilk sayfadan, Alişan, Kahraman ve Rafet'in kardeşlik bağları diyalogları okurken yüzünüzde tebessüm bırakıyor. Kitabın sonlarında göz yaşlarımı tutamadım. Benim için çok değerli bir yere sahip oldu eser. Çoğu şeyin gelip geçici olduğu, sevginin her zaman bizimle kalacağını, bu kitapta bir kez daha gördüm..
Siyah Pantolon
OKUYACAKLARIMA EKLE
11