Allison Hoover Bartlett

Allison Hoover Bartlett

Yazar
5.5/10
6 Kişi
·
13
Okunma
·
2
Beğeni
·
646
Gösterim
''Bu kitabı sahibinden çalan veya ödünç alıp iade etmeyen... işte o kişiye inme insin, kavrulup kalsın bütün organları.. Kitap kurtları kemirsinler içinde ne varsa ne yoksa, ölmeyen o kurt adına. Ve o kişi nihayet gittiğinde son cezasına, cehennemin ateşleri yutsun onu, sonsuza dek.''
( Barcelona'daki San Pedro Manastırı'ndaki Ortaçağ'dan kalma bir el yazmasındaki beddua)
Kitaplar bir insan hakkında çok fazla şeyi açığa vurabilirler. Bu, özellikle de koleksiyoncular için geçerlidir, çünkü onların kitap rafı yalnızca ne okuduklarının değil, kim olduklarının da derinlemesine bir ifadesidir. Edebiyat eleştirmeni Walter Benjamin, 'Mülkiyet, insanların nesnelerle kurabileceği en mahrem ilişkidir. Nesneler kişide canlandığı için değil, kişi nesnelerde canlandığı için' yazmış.
Küf, kitabı harap edebilir, adamakıllı bir koklama da kitabın hasar görme tehlikesi altında olup olmadığını anlamanın güvenli bir yoludur.
Kitaplar yalnızca saf sevgi ve keyifle satın alınmalı. Onları yatırım araçları olarak görmek kitapların yalnızca ıvır zıvır ve alınıp satılacak mallar olarak addedilmesine yol açar. Kültürel miraslarını küçültür; yalnız kitabın değil, yazarının ve okuyucularının da değerini azaltır.
Sonunu çok zor getirebildim. Bizi küçümseyen, hafife alan, oldukça basit bir biyografi. Adının beni yanılttığını itiraf etmeliyim. Hikayenin gerçek olması akıcılık sağlamaya yetmemiş. Sıkıcılığın tamamen yazarın tarzından kaynaklandığını düşünüyorum.
Bir dost bu kitaba bakınca beni hatırladığını söyledi, hemen fırsatçılık yapıp "yolla da okuyalım" dedim. Sağolsun kırmadı. Burdan bir kere daha teşekkür ediyorum...
.
Kitap, ille de iki kapak arasında toplanmış sayfalar (mushaf) olmasa gerek. Bence kitap bir kavramdır. Ve benim asıl sevdiğim şey de bu... Belli başlı yetkinliği olan, birikimli biriyle yapılan yarım saatlik sohbet de kitaptır. Kişinin kendiyle baş başa kalıp tefekküre dalması, bazı çıkarımlarda bulunması da bir kitap. Çünkü yaşadıkça o anlar ve öğrendikleri, belleğinin içinde kitap sayfaları gibi yankılanır.

Bazı olaylara tanık olmak, onu gözünün önünden geçerken görmek de bir kitaba bakmak gibidir.

Kadın romancı Allison Hoover Bartlett, sanırım OKUMAya değil de, MUSHAFa değer yükleyen bir adamı konu almış. Okuyalım...

Yazarın biyografisi

Adı:
Allison Hoover Bartlett
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.