Altan Tan

Yazar 8,2/10 · 46 Oy · 5 kitap · 138 okunma ·  33 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

33 okur beğendi.
46 puanlama · 5 alıntı
0 haber · 2.300 gösterim
138 okur kitaplarını okudu.
88 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Altan Tan'ın Biyografisi

Altan Tan (d. 11 Eylül 1958, Batman), Kürt yazar ve siyasetçi.

Biyografi

11 Eylül 1958 yılında Batman'da doğdu. Aslen Mardinlidir. Ailesi Midyat'ın Narlı köyünden kan davası nedeniyle 1840'lı yıllarda Midyat-Estel'e göç etti. Dedesi Hacı Yusuf Tan 1948 yılında Estel'den ayrıldı. Ailenin bir kısmı Diyarbakıra bir kısmı ise İstanbula yerleşti.

Annesi Türk olan Tan'ın Kürt kökenli olan babası Bedii Tan 12 Eylül sonrasında Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde işkence görerek hayatını kaybetti.Altan Tan 1969 yılında Diyarbakır Mehmetçik İlkokulu'ndan, 1976 yılında Diyarbakır Maarif Koleji'nden, 1981 yılında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. Askerliğini 1982-1984 yılları arasında İstanbul Tuzla Piyade okulu, Manisa ve Ankara'da tamamladı. 1984-1985 yılları arasında yaklaşık 1 yıl Ankara Keçiören Belediyesi'nde Başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 1990-1991 yıllarında Refah Partisi MKY'da, 2000-2002 yıllarında HADEP Parti Meclisi'nde görev yaptı.

Yeni Zemin, Sözleşme dergileri ile Demokrasi, Yeni Gündem, Yeni Şafak,Zaman, Özgür Politika, Özgün Duruş,Star Gazetesinde yazıları yayınlandı. Kürt Sorunu Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik adlı kitabı 2009'da Timaş Yayınlarından çıktı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. Türkiye-Angola Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir

Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Arapça bilen Altan Tan evli ve 6 çocuk babasıdır.
Muhammed Y. Altun, bir alıntı ekledi.
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu durum birçokları tarafından ilkokul matematik kitaplarındaki havuz problemlerine benzetilmektedir.Havuza üstündeki bir musluktan 'siyasi Kürtlük bilinci' doldurulurken, altındaki asimilasyon ve entegrasyon deliğinden 'Kürtlük' boşaltılmaktadır. Doldurulan suyun mu, yoksa boşaltılan suyun mu daha fazla olduğu ve PKK eylemlerinin sonuçlarının bu ikisinden hangisine daha fazla hizmet ettiği ciddi olarak tartışılmaktadır.

Kürt Sorunu, Altan Tan (Sayfa 376)Kürt Sorunu, Altan Tan (Sayfa 376)
Muhammed Y. Altun, bir alıntı ekledi.
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Evet! Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslar'da ya kardeşçe ve el ele verilerek 'yeni bir düzen' kurulacak veya halen yaşamakta olduğumuz felaket ve acılarla dolu zelil durum devam edecektir.
Ya hep birlikte kazanılacak veya, Allah korusun, hep birlikte kaybedilecektir.

Kürt Sorunu, Altan Tan (Sayfa 596)Kürt Sorunu, Altan Tan (Sayfa 596)
Özgür Demir, bir alıntı ekledi.
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Zeydiler
İmam Zeyd'in görüşleri Şia içinde ehli sünnete en yakın olanıdır. Zeydiler itikadi görüşlerinde mutezile mezhebine fıkıhta ise ehli sünnet mezhepleri olan Hanefi, şafi, Malikî ve Hanbelilere yakındır.

Hz. İbrahim'in Ayak İzlerinde Ortadoğu, Altan Tan (Sayfa 133 - Çıra yayınları)Hz. İbrahim'in Ayak İzlerinde Ortadoğu, Altan Tan (Sayfa 133 - Çıra yayınları)
Özgür Demir, bir alıntı ekledi.
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ermeniler
Ermeni halkı tarihte karşılaştığı en büyük felaketi 1915 yılında yaşadı. Osmanlı ittihak ve Terakki yönetimi 1. Dünya Savaşı'nda Ermenilerin Rusya ve batılı devletleri destekleyebilecekleri gerekçesiyle Ermenileri Kuzey Suriye'ye ve deyrizzor bölgesine "Tehcir" kararı aldı.

Hz. İbrahim'in Ayak İzlerinde Ortadoğu, Altan Tan (Sayfa 103 - Çıra yayınları)Hz. İbrahim'in Ayak İzlerinde Ortadoğu, Altan Tan (Sayfa 103 - Çıra yayınları)
Özgür Demir, bir alıntı ekledi.
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eyyubiler
Eyyubiler Kürt olmalarına rağmen kurdukları devlette Kürtlük hiçbir zaman hakim unsur olmadı. Yaşadıkları çağda bütün Müslüman devletlerde Kürtler, Türkler, Araplar ve Farslar (Persler) birlikte yer alıyor, ayrıca yönetimleri altındaki Ermeni, Süryani ve Yahudiler de devlette görev alabiliyorlardı.

Hz. İbrahim'in Ayak İzlerinde Ortadoğu, Altan Tan (Sayfa 64 - Çıra yayınları)Hz. İbrahim'in Ayak İzlerinde Ortadoğu, Altan Tan (Sayfa 64 - Çıra yayınları)
Mihemedê NOJDAR, Kürt Sorunu'yu inceledi.
 04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Lise gençliğinde temin ettiğim kürt tarihini öğrenimini genel olarak özetleyen ve o sıralarda henüz milletvekili değilken okuduğumuz ve lise pansiyonunda elden ele en az 10 kişinin okuduğu, pek çok kişinin göz attığı ve bir o kadar yıpranan tarih ve gençlik anıları ile kokan bir kitap oldu benim için..

Kitabın ana teması öncelikle kürt tarihini bilmeyen kürt ve türk ve bilumum milel-i saireye öğretmek. Sonra da türklerin eğer kürtlerle gerçek anlamda adil ve eşit şartlarda bir kardeşlik oluşturmazlarsa her iki milletin de köle olacağını söylüyor. Aksi sağlanırsa tarihte selim ve süleyman dönemindeki birliktelik gibi bir süpergüç olaleceğini söylüyor..

Bizim kitaptan gerçek anlamda anladığımız ise kürt sorunun olmadığı bir türk sorunun olduğu, kürt sorunu diyince sanki sorunlu olanlar kürtlermiş gibi algılanıyor. halbuki talepler gayet makul ve adilane..

Özgür Demir, Hz. İbrahim'in Ayak İzlerinde Ortadoğu'yu inceledi.
02 Oca 19:33 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

... Ortadoğu... Toprakları kanla sulanan halkların yaşadığı bir nevi tampon bölge. Eğer bu kafayla devam edilirse daha çok uzun zamanlar bu topraklarda kan akacak gibi görünüyor. Bu kitap işte bu soruna değinen, bu sorunun nedenlerini ve çözümlerini anlatmaya çalışan güzel bir kitap.... Tavsiye edilir....

Hamza IŞIKTAŞ, Kürt Sorunu'yu inceledi.
07 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu bölgeyi en iyi tanıyan adamlardan biri olan Altan TAN ın agzından bu bölgede yasananları okumak gercekten mukemmeldı. Kürtlere yapılan eziyetleri bütün gercekligiyle ortaya koymus. Cumhuriyet tarihinin kara lekelerini bir kez daha gözler onune sermıs bır kıtaptır. YA TAM KARDESLIK YA HEP BIRLIKTE KOLELIK !!

Molla, Kürt Sorunu'yu inceledi.
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kürt sorununa birazda islami bir bakış açısıyla yaklaşılmıış. Zaten Altan Tan muhafazkar kökenli birisi olarak kendi bakış açısıyla Kürt sorununun derinlilerine inme gayreti göstermiştir. Bu konu üzerine ilk defa kitap okuyanlar için tavsiye edilesi bir kitap.

İbrahim toprak, Kürt Sorunu'yu inceledi.
09 Nis 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

Değinilmemiş üstü örtülü bilgileri gün yüzüne çıkaran bir kitap. Empati kurabilen insanlar için güzel bir eser dik kafalı dostlarıma pek önermiyorum ama .

Baver balcı, Kürt Sorunu'yu inceledi.
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Altan TAN,gerçek ve çok derin birikimli bir tarihçi aynı zamanda muhafazakar ve sol görüşlü turkiyede böylesini ilk defa gördüm. Kitabı insanları hatta ortadoğu yu,cevaplanması ve sorulması gereken sorular ve tatmin edici cevaplar barındırıyor. Okuyunuz.

Umut Mahfuz, Kürt Sorunu'yu inceledi.
05 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Yazarın kürt oluşuna kürtlüğüne ve meseleyi tesbit etmesine diyecek bir şey yok...
fakat kitap çok sığ... çok yavan... çok basit..
bugünün türkiyesin de devlet ağzı jargonu ile yazılmış...
baskısı olan daha iyi metinler mevcut