Amie Kaufman

Amie Kaufman

Yazar
8.6/10
317 Kişi
·
517
Okunma
·
14
Beğeni
·
1.510
Gösterim
Adı:
Amie Kaufman
Unvan:
Avustralyalı yazar
Doğum:
Melbourne, Avustralya
- Hadi ama, hüznün en iyi tedavisi onu boğmaktır dostum.
+ Bunları boğamazsın dostum, bu serseriler yüzme biliyor.
Amie Kaufman
Sayfa 100 - undefined
Çünkü aşk ne 'benim'i tanır ne de 'senin'i. Ayrı 'sen' ve 'ben'i bitirir aşk. Çünkü biri ikisidir, ikisiyse biri aşkta.
Pek çok insan beni soğuk bulur ama ben bunu daha çok, mahremiyetime düşkün olmak olarak görüyorum. İnsanlar her zaman birbirine, "Nasılsın?" derler ve sanırım bu kadar kişisel bir soruyu herhangi bir insan için yanıtlamak için bir neden göremiyorum.
En çok ağlamaktan nefret ediyorum. Bir anda, hiç yoktan sinsi sinsi sokuluveriyor. Tam bir işin ortasındayken birden lanet olası gözlerinin ıslandığını farkediyorsun ve nasıl olduğunu anlamıyorsun.
Amie Kaufman
Sayfa 77 - Pegasus, Kady Grant
''Sen ölürsen,'' diye fısıldadım,gözlerimi ondan ayırmadan,''ben de ölürüm.''
Amie Kaufman
Sayfa 285 - Amie Kaufman - Meagan Spooner
Ve artık kontrolde tutacak umut kalmadıgı için, keder sonunda sahnedeki yerini almak icin saklandığı yerden çıkıyor.
"Zorbalık karşısında sessiz kalan herkesin içindeki insan ölmeye mahkumdur"
Amie Kaufman
Sayfa 200 - Pegasus, Byron Zhang, Wole Soyinka
608 syf.
·3 günde·10/10
BU NE? BEN NE OKUDUM? WTF? MÜKEMMELDI. GERCEKTEN MÜKEMMELDI.
Kitap tam iki yildir bekleniyordu. Pegasus öyle pazarladi ki kitabı almamak imkansızdı. Reklamlarla arşa çıktı kitap. Ve haliyle beklentiler fazlasiyla artti. Ve kitap beklentileri fazlasiyla karsiladı.

“Illuminae’nin kapağını açıp şöyle bir baktığınız an sıradan bir romanla karşı karşıya olmadığınızı anlıyorsunuz.”

Görsel temadan bahsetmek gerekirse; kitap her şeyden önce kocaman. Devasa bir boyutu var. Ve gercekten cok agır. Bu da gercekciligi yakalayan noktalardan biri olmus. Illüstrasyonlar cok guzeldi. Ozellikle Kady'nin portresine hayran kaldim. Kitap farkli bir formata sahip. Kitabı, hacklenen yazısmalar, dosyalar, e-posta kayıtları, yapay zekanın çekirdeginden alınan veriler, sözlü kamera kayıtları ile okuyoruz. Bu nedenle 150 sayfa kadar "ne oluyor be" dedim, anlamlandıramadım. Takip ettigim bir bookstagram sahibi de ayni durumu yasayip, dile getirmis ve 150 sayfa kadar okumamiz önerisinde bulunmus idi. Bu yuzden pes etmedim hemen.

Kitabın konusu ise, 2575 yılında uzayın hakimiyetini ellerinde tutan iki sirketten biri Ezra ve Kady'nin de yasadigi Kerenza gezegenine saldiri düzenler. Onları kurtaran savas ve arastirma gemileri de büyük tehlike altındadir.
Ki isler gercekten bu kadar basit degil.

2 yazar da müthis emek vermis kitaba. Emek akıyor kitaptan. Sırf ayıp olmasın diye okumalisiniz ahdhd Umarim Pegasus 2. kitap için de 2 sene bekletmez, çunku ücleme tamamlandi cooktan.
608 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ben ne okudum? Bu ne muhteşemlikti? Benim için bu sene okuduğum en zirve kitaptı ve kitabın üç ana can alıcı yerinde de haykırarak bağırdım. Öncelikle kitabın görsel bir şölen olması muazzamdı ve beni zaten kitap kapağı tasarımından içindeki olağanüstü çizimlere kadar kazandı. Metinlere gelecek olursak da diyaloglar, olay örgüsü, akışı ve asla ve asla sıkmayışı ile muhteşemdi. Karakterlerin yansıtılması, başarımları ve AIDAN... Hangi birine övgüler yazayım, bilmiyorum. Ancak çok kurnazca ve dahiyaneceydi. Mükemmel derecede şok edici sonu da zaten apayrıydı. Pegasus acilen ikinci kitabı da çevirip basmalı. Çok. Acil. Tamam.
608 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı okudum demem doğru olmaz çünkü ben bu kitabı yaşadım. Kitabın içeriğini bir çoğunuz biliyorsunuzdur. Ama hissettirdiklerini okumadan anlayamazsınız.
608 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
=== SPOILER ICEREBİLİR ===
Son dönemde içerisinde Yapay Zeka'yı bir karakter olarak barındıran kitaplarla karşılaşıyorum. Illuminae'den birkaç kitap önce Dan Brown'un Başlangıç'ını okudum.
Şuan okumakta olduğum Sapiens'den sonra da devam kitabı Homo Deus'u okuyacağım. Sanırım Homo Deus'da Yapay Zeka bir karakter olarak olmasa da önemli bir yere sahip olacaktır diye tahmin ediyorum.

Illuminae marjinal bir kitap. Hatta korkusuz da diyebiliriz. Şimdiye kadar karşılaştığım hiç bir kitaba hatta çizgi romana bile benzemiyor yapı olarak.
Sayfaların tasarımı ve "konunun işlenişi" çok hoşuma gitti.

Genellikle otobüste okuyabilen birisi olduğum için çantama zor sığan dev kitabı çantamdan sıkışık bir oturma düzeninde çıkarabilmek komik görüntülere neden oldu.
Kitap çantadan gün yüzüne çıkar çıkmaz birkaç meraklı gözün şaşkın bir şekilde "Laaaan. Adam otobüste ansiklopedi okuyacak" der gibi baktığına şahit oldum.
Bir de gidip ciltli baskısını alınca boyut biraz daha dikkat çeker oldu.

İşlenen konu çok ilginç değil. Konunun işlenişi ise oldukça ilginç.

608 sayfalık kitap tasarımda kullanılan ilginç -fakat kesinlikle gerekli- oyunlar dolayısıyla inanılmaz bir hızla okunabiliyor.
Kitap içeriği dosyalar, raporlar, chat yazışmaları, gizli belgeler ve yapay zekanın kendisi ile olan konuşmalarından oluşuyor. Bunların hepsi de kendi formlatlarında yer alıyor kitapta.

İçeriğe gelelim o halde :)

Birkaç saat öncesine kadar sevgili olan iki genç, yaşadıkları gezegene yapılan bir işgal girişiminden dolayı ayrı ayrı kocaman uzay gemilerine sığınırlar.

Bu devasa uzay gemileri, gezegene saldıran Lincoln isimli tehlileki bir gemiden kaçmak için çaba gösterirlerken hava yoluyla bulaşan bir virüs ortamı gerecek şekilde insanları hasta eder.
Yapay zekanın dost mu düşman mı olduğunun sorgulanması ile devam eden kitap benim beğenimi fazlasıyla kazandı.
İkinci kitabı da merakla bekleyeceğim.

Okumak isteyenlere iyi okumalar.
608 syf.
·10/10
Ne yazabilirim diye düşünüyorum ve yazacak bir şey bulamıyorum. İki yazar bir araya gelip böyle bir kurguyu nasıl yapabildiler merak ediyorum. Bu kadar geç okuduğum için üzgünüm, 3 yıl sonra okumak biraz kötü hissettiriyor.

Çok beğendim, kurguya ve o zekaya hayran kaldım. Tasarım muhteşemdi. Gemina'da neler olacak diye çeviriyi bekleyemeyeceğim sanırım, açıp bakmam lazım. Yüzlerce sayfa Ezra ortalıkta yoktu ve final sahnesi yeterli değildi.

Şimdi Kaçıyorum.
672 syf.
·Beğendi·10/10
Illuminea dan sonra bambaşka bir uzay macerası daha bilimkurgu da çığır açan bir seri mükemmel ötesi bir hayal gücü kitabı okumuyorsunuz sanki izliyorsunuz ben bir günde soluksuz okudum kahramanlarımız ezra ve kady den sonra bu kitapta hanna ve niki okuyoruz istasyona yapılan BT saldırı ile kendilerini bir ölüm kalım savaşının içinde buluyorlar ayrıca sadece kendi istasyonları değil ezra ve kady nın içinde olduğu hypetia gemisi de bu saldırının içinde ve herkesin hayatı nik ve hanna nın elinde kitap size ard arda değişik duygular içine sokuyor önce üzülüyorsunuz sonra şok oluyorsunuz ve seviniyorsunuz aslında yorum bir yere kadar kitabı mutlaka okumalısınız özellikle bilimkurgu sevenler...
608 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Çok farklı bir bilimkurgu romanı. Daha doğrusu roman demek az kalıyor, çok farklı tarzda işlenmiş ve okuyucuyu hikayeye hapsediyor. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
520 syf.
·Beğendi·9/10
Okuduğum en tatlı bilim kurgu aşk fantastik türde kitaptı. Okurken bir yandan yavaş yavaş okuyup bitmemesi için uğraştım, bir yandan da sonunu merak etmekten içim içimi yedi. Yazarın anlatımı okadar farklı geldi ki. Herşey açık açık kitabın sonundan gösterimler var fakat hep bir şey sır olarak kalıyor ve meraktan çatlıyoruz. Lilac ın aşık olmaya başladığı zaman o anlatışı çok tatlıydı. Kitap bilim kurgu, fantastik. Kitabın başında hikayenin içine o kadar girdim ki... Olaylar gerçek gibi içine çekti beni. Sonlarına doğru fantastik olaylar olduğunda; Ne alaka ya nasıl olur? diye ikileme düştüm. Sonradan kendime bu kitabın fantastik olduğunu hatırlattım. Bence bu kitap güzel yorumları hakediyor ve harika kapagıyla kitaplıgımızın starı olabilir nitelikte. :)
608 syf.
·Beğendi·10/10
KITAP YORUMU : Kabul etmeliyim ki kitap bir hafta kadar elimde süründü. Çünkü ilk başta ne okuduğumu anlayamadım. Evet tasarımı çok güzeldi, evet konusu ve dili çok farklıydı ama bir yandan okumak istiyor diğer yandan da "Ne okuyorum ya ben" oluyordum ve birçok kitap yorumu sitelerine girip baktığımda tek bir tane kötü yorum görmediğim için ite kaka bir hafta da okudum. Peki ne mi oldu? İYİ Kİ OKUDUM.
.
Öncelikle şuana kadar bildiğiniz, okuduğunuz bütün kitapları aklınızdan çıkartın. İyi bir okuyucu olduğumu düşünen ben bile o kitapları aklımdan çıkartmadığım için bu denli zorlandığımı düşünüyorum çünkü kitabın dili çok başka. Birkaç farklı dille yazılmış kitap. Ayrıca ben kitabın adını ilk okuduğumda bir dosyanın önemini okuyacağımı düşünmüştüm ama kitap baştan aşağı dosya. Yani benim gibi düşünenler varsa bunu söylemeyi kendime görev edinirim.
.
Kitabın bu kadar uzun elimde kalmasının bir diğer sebebi ilk 300-350 sayfa gidişattan emin olamayışımdı. Fakat sonrasında kitap kabak çiçeği gibi açıldı ve hiç bitmesin istedim. Kitapta pek çok farklı karakter adı var ama sizin için önemli olan karakter sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor. Ayrıca ilk 300-350 sayfası dediğimde gözünüz korkmasın kitapta çizimler, boşluklar çok fazla. Yani normal bir kitap yazısı büyüklüğü ve sırasına göre ortalama 150-200 sayfa okuyorsunuz. Kitabın büyüklüğü ve kalınlığı da sizi yanıltmasın kayda değer birçok sayfası çizim ve kalın punto yazı.
.
Kısaca konusuna da değinecek olursam Kady ve Ezra isimli iki genç aşığımızın ayrıldıkları gün gezegenleri Lincoln isimli gemi tarafından istilaya uğruyor ve Kady bilim gemisine, Ezra askeri gemiye kaçıyor. Toplamda birkaç tane gemi olsa da en önemlileri bu ikisi. Ezra'nın bulunduğu gemi de ölümcül bir virüs ortaya çıkarken aynı zamanda geminin yapay zekası da kontrolden çıkıyor. Bütün bunlar olurken düşman gemisi Lincoln de gemilerin peşinde onları yok etmeye kararlı. Kady ise sadece annesini ve Ezra'yı hayatta tutmaya çalışan zeki, cesur bir kız. Fakat bu iş oldukça zor çünkü uzay boşluğunda iki farklı gemide normalden çok fazla bir nüfus var ve bu kargaşaya neden oluyor.
.
Kitabın sonunda resmen dondum kaldım. Bir Sherlock olmasamda aşağı yukarı hemen her kitabın sonunu tahmin ediyorum ama bu kitapta böyle olmadı. Bırakın tahmin etmeyi, yaklaşamadım bile. İkinci kitap için sabırsızlansam da Pegasus kitabın fiyatını arşa çıkardığı için yakın zamanda Geminayı okumam çok zor. Umarım bir çekiliş kazanırım yada sevgili arkadaşlarımdan biri hediye eder de okurum
.
Bilimkurgu sevenler kesinlikle bu kitabı okumalısınız. Beklentiniz 10 ise kitap size 20 veriyor benden demesi
672 syf.
·5 günde·10/10
Offff. Neden bitti? Şu an bende Obsidio olmadığı için çok mutsuzum. Tam bir bilimkurgu romanı ama hayatımda gördüğüm en farklı anlatım tarzına sahip olan kitap serisi. Belgelerle , ses kayıtlarıyla , mesajlarla anlatmasina rağmen konuyu gayet rahat anlaybiliyorsunuz. Net söylüyorum ( bunu hiçbir incelemede söylememiştir ) şu ana kadar okuduğum kitap serisi ;)(bir iki kitap daha var)

Yazarın biyografisi

Adı:
Amie Kaufman
Unvan:
Avustralyalı yazar
Doğum:
Melbourne, Avustralya

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 517 okur okudu.
  • 48 okur okuyor.
  • 556 okur okuyacak.
  • 21 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları