Amin Maalouf

Yazar 8,4/10 · 3596 Oy · 16 kitap · 11740 okunma ·  1501 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

1.501 okur beğendi.
3.596 puanlama · 2.121 alıntı
1 haber · 22.778 gösterim
11.740 okur kitaplarını okudu.
5.353 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
276 okur kitaplarını şu anda okuyor.
222 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Amin Maalouf'un Biyografisi

(Amin Maalouf, 14 Eylül 2013-20 Eylül 2013 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
Emin Maluf (Arapça: أمين معلوف‎ Fransızca Amin Maalouf) 25 Şubat 1949 doğumlu, yapıtlarını Fransızca veren Lübnanlı yazar.

1949'da Beyrut, Lübnan'da doğdu. Ekonomi ve toplumbilim okuduktan sonra gazeteciliğe başladı. Lübnan'da iç savaşın çıktığı 1975'e kadar Lübnan'da gazetecilik yaptı. Bu tarihte Paris'e göç etti. Yazar halen Paris'te yaşamaktadır. Çeşitli yayın organlarında yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmış olan Maalouf, bugün vaktinin çoğunu kitaplarını yazmaya ayırmaktadır.

Yapıtlarında çok iyi bildiği Asya ve Akdeniz çevresi kültürlerinin söylencelerini başarıyla işleyen Maalouf, 1983 yılında yayımlanan ilk kitabı Arapların Gözüyle Haçlılar (Les Croisades vues par les Arabes) ile tanındı. Bu kitap, çevrildiği dillerde de büyük bir başarı kazandı. 1986'da yayımlanan ve aynı yıl Fransız - Arap Dostluk Ödülü'nü kazanan ikinci kitabı ve ilk romanı Afrikalı Leo (Léon l'Africain) bugün bir "klasik" olarak kabul edilmektedir.
Maalouf'un 1988'de yayımlanan ikinci romanı Semerkant (Samarcande) da coşkuyla karşılandı ve pek çok dile çevrildi. Maalouf'un sonraki kitapları da yine roman tarzındaydı: 1991'de yayımlanan Işık Bahçeleri (Les Jardins de Lumiére) ve 1992'de yayımlanan Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl (Le premier siècle après Béatrice).

Emin Maluf, 1993'te yayımlanan romanı Tanios Kayası (Le Rocher de Tanios) ile Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü'nü kazandı. 1996'da Doğunun Limanları (Les Echelles du Levant) adlı romanı ve 1998'de ise Ölümcül Kimlikler (Les Identités Meurtrières) adlı deneme kitabı piyasaya çıktı. Maalouf 2000'de Yüzüncü Ad - "Baldassare'nin Yolculuğu" (Le Périple de Baldassare) adlı romanını yayımladı.

Ayrıca 2002'de opera için yazdığı ve Finlandiyalı müzisyen Kaija Saariaho'nun bestelediği Uzaktan Aşk (L'Amour de loin) Maalouf'un ilk librettosudur. 2004'de yayımlanan Yolların Başlangıcı (Origines) adlı romanından sonra, 2006 yılında Adriana Mater adlı ikinci librettosunu yayınladı.

Kitaplarında genellikle doğuya ait öğeleri çok iyi işlemektedir. Doğuya ait gelenek ve görenekleri kitaplarında mutlaka tanıtır. Bir çok kitabında Osmanlı-Türkiye üzerine yorumlara da rastlanmaktadır. Osmanlı ve Yavuz Sultan Selimin Kahire seferinde 8000 kişiyi katletme derecesinde öldürdüğünü Afrikalı Leo kitabında iddia etmiştir. Kitaplarında doğu halklarının neden geri kalmış olduğu konusunda sürekli analizler ve tespitler yapmaktadır. Doğu halkları ile ilgilenen kişilerin mutlaka okuması gereken kitaplardır bunlar. Kitapları roman tarzında yazılmış da olsa sosyolojik temalar kitaplarında sürekli olarak işlenir.

Kitaplarının Türkçe çevirileri YKY tarafından yayımlanmaktadır.

Amin Maalouf'un Kitapları Kitap Ekle

8,6/ 10  (1.477 Oy) ·  4.625 Okunma
8,5/ 10  (639 Oy) ·  2.076 Okunma
8,3/ 10  (318 Oy) ·  1.135 Okunma
8,0/ 10  (167 Oy) ·  604 Okunma
8,1/ 10  (167 Oy) ·  565 Okunma
7,9/ 10  (165 Oy) ·  520 Okunma
7,9/ 10  (105 Oy) ·  323 Okunma
9. Çivisi Çıkmış Dünya (Uygarlıklarımız Tükendiğinde)
7,8/ 10  (81 Oy) ·  283 Okunma
7,9/ 10  (46 Oy) ·  189 Okunma
7,3/ 10  (21 Oy) ·  86 Okunma
16. 29 Numaralı Koltuğun Hikâyesi (Fransa Tarihinin Dört Yüzyılı)
0,0/ 10  (0 Oy)
Ferah, bir alıntı ekledi.
26 Oca 2015

''...eğer ikiniz de kitap okuyanlar alemine aitseniz paylaşılmış bir cennete el ele girmek üzeresiniz demektir.''

Doğu'dan Uzakta, Amin MaaloufDoğu'dan Uzakta, Amin Maalouf
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Denize düşüp kaybolan su damlası, toprağa karışan toz zerresi. Nedir bu dünyaya gelip gidişimizin manası? Fena bir böcek işte, bugün var yarın yok.

Semerkant, Amin MaaloufSemerkant, Amin Maalouf
Selin, bir alıntı ekledi.
 28 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

''Hiçbir şeye şaşırma, hakikatin de insanların da iki yüzü vardır. ''

Semerkant, Amin MaaloufSemerkant, Amin Maalouf
Azra Tuba Demir, bir alıntı ekledi.
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

-Gidiyorsun.
-Evet. Ama başka türlü.
-İnsan nasıl "başka türlü" gidebilirmiş?
-Seninle birlikte gidiyorum.

Semerkant, Amin Maalouf (Sayfa 310)Semerkant, Amin Maalouf (Sayfa 310)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Onurlu bir adam, susuzluğunu giderdiği kuyuya taş atmaz.

Yolların Başlangıcı, Amin MaaloufYolların Başlangıcı, Amin Maalouf
Nisa, bir alıntı ekledi.
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bedevi bir kadına bir gün en çok hangi çocuğunu sevdiğini sormuşlar. " Hasta olanı iyileşene kadar, en küçüğünü büyüyene kadar, yolda olanı da eve dönene kadar."

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 182)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bende içgüdüsel olarak devrimci bir ruh var ve her özgürlük savaşçısı beni kendine çeker.

Semerkant, Amin MaaloufSemerkant, Amin Maalouf
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zamanın iki yüzü var. İki boyutu...
Uzunluğunu güneşin seyri belirliyor.
Derinliğini ise tutkular...

Semerkant, Amin MaaloufSemerkant, Amin Maalouf
Kader Gümüş, bir alıntı ekledi.
21 Nis 2015

"Hayat başlar ve biter. Nasıl başlayıp nerede sona erdiği değil, ikisi arasına neler sığdırabildiğin önemlidir aslında."

Amin MaaloufAmin Maalouf
Bütün Alıntıları Göster

Amin Maalouf ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Herkese iyi okumalar.

Biliyorum; yaşayan, modern zaman ve popüler kültüre malolmuş isimleri klasikler ile aynı seviyede değerlendirmek; "gerçekten sonuna kadar hak etseler bile"; gerçekten hiç anlayamadığım derecede garip bir tepki çekiyor. Bir ressamın kıymetinin öldükten sonra anlaşılması gibi, bir yazarı ve eserlerini klasikler mertebesine koymak için en az bir asır geçmesinin beklenmesi de bana göre yanlış.

Dolayısı ile, açık yüreklilikle ve Amin Maaluf benim gözümde; Dostyevski, Tolstoy, Shakespeare, Poe, Doyle, Gorki, Montaigne, Dante, Boccaccio ve Hayyam ile eş seviyede bir konumdadır. Eserlerinin inceliği, derinliği, beni her kelimesinde biraz daha dünyadan koparması ile, doğu mistisizminin dinginliğini kitap sayfalarında bile hissedebileceğiniz derecede efsunlu, tılsımlı dili ile beni benden alıp götüren bir edebiyat gurusudur.

Işık Bahçeleri ve Beatrice'ten Sonra Birinci Yüzyıl her kütüphanenin baş köşesinde olması gereken iki kitaptır. Tanios Kayası, Afrikalı Leo, Yüzüncü Ad ve Semerkand sizi sizden alır, geriye çok başka boyutta birşey bırakır. Maaluf'un tarihsel kronoloji ile yazdığı bir araştırma eseri olan Araplar'ın Gözünde Haçlı Seferleri eseri bile, yazarın elinde araştırma kitabından çıkıp Hayyam Rubaileri, Dante'nin Cehennem'i tadına bürünmüştür.

Amin Maaluf'u ve eserlerini okuma keyfine herkesin ulaşmasını dilerim, iyi okumalar.

Not: Bir gün bu yazdıklarımın benzerlerini İhsan Oktay Anar için de yazacağımı ümit ediyorum.

Dogu kulturujun iyi cozumlemis iyi anlatmis bir yazar olarak ovguyu hak ettigini soyleyebilirim. Ayrica tarihsel anlatimlari da gayet iyi fakat afrikali leo kitabinda acikca turklerin bu cografyayi katlettigini ve irza gecmelere, haksiz yargilamalara, hirsizliga ve capulculuga izin verdigini anlatmasi gercekten buyuk rezillikti... afrikali leo kitabini klasiklerle kim neden karsilasitiriyor bilemem ama gerceklerle olusturulan bir hikayeyi, yalan yanlis detaylarla birlestiren bu kitabin herhangi bir klasik karsilastirilmasi rus-fransiz realizm ve naturalizmine hakaret olaak goruyorum... avrupada odul almasi nkbele aday olmasi olculerim arasinda degil. Zaten odullerin ve adayliklarin sebebi de yuksek ihtimal yalan detaylari sayesinde... kendi kulturunu, milletini, tarihini seven biri olarak size tavsiyem: bu kitaplari okurke sadece hikayenin akisina kendinizi birakmadan elestirel bir mantikla okumanizdir... o zaman benle ayni fikre kapilacaksiniz....