Andrea Waltz

Andrea Waltz

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
10
Okunma
·
1
Beğeni
·
533
Gösterim
Adı:
Andrea Waltz
Unvan:
Konuşmacı,danışman
"Cesaret; insanın içinde korku olmaması değildir, "insanın korku ile yüzleşmesi" anlamına gelir. Cesaret, "insanın bir şeyden korkmasına rağmen, onu yapması" demektir".
Başarı, aslında başarısızlıktan sonra geliyordu; Başka bir deyişle başarıya giden yolun tam ortasında deneyimlenmesi gereken "sözde bir başarısızlık" duruyordu. Buradaki başarısızlık, kaçınılması gereken bir son değil, üzerine basılıp geçilmesi gereken bir basamak işlevine sahipti. Çoğu insanlar "başarısızlık" tabelasını gördükleri zaman, yanlış yöne doğru gittiklerini düşünüp, hemen geriye dönerler. Başarının, onları aksi yönde beklediğini sanırlar. Halbuki, başarı " başarısızlık" tabelasını geçince karşımıza çıkar.
"Bir yerde, büyük liderlerin "başarı" kelimesini kullanmadıklarını, onun yerine, "yanlış" veya "aksilik" gibi kelimeleri kullandıklarını okumuştum. "Başarısızlık" kelimesinin yerine sevimli kelimeler kullandığımız zaman, "biz elimizden geleni yaptık, ama son anda bir aksilik işimizi bozdu" gibi bir anlam ortaya çıkıyor. Başaramamak bu kadar kötü bir şey mi? "Başaramadım" deseniz ne olur ki? Bir daha kalkıp yürüyemeyeceğinizden mi korkuyorsunuz? Gezegenimizdeki herkes, başarısızlıktan korkuyor ve ne olursa olsun ondan uzak durmaları gerektiğini düşünüyorlar. "Başarısızlık" kavramını yumuşatmaya kalkışıyoruz ve onun etrafında neşeli bir şekilde dans ediyoruz. Ondan, sanki önümden söz eder gibi söz ediyoruz. Halbuki başarısızlık, "ölüm" anlamına gelmiyor ve "başarısız oldum" demek de bir felaket değil. Bir kelimeye karşı duyarsızlaşmanın yolu, onu çokça kullanmaktan; kendini bir eyleme karşı duyarsızlaştırmanın yolu da; o eylemi çokça gerçekleştirmekten geçer!"
Billy' nin yaptığı şey, aldığı "hayır" cevaplarını kişisel algılamaktı. Fakat biz yetişkinler bu türden cevapları hemen kişiselleştirir ve vazgeçeriz.
Çoğu insanlar "başarısızlık" tabelâsını gördükleri zaman, yanlış yöne gittiklerini düşünüp, hemen geriye dönerler. Başarının, onları aksi yönde beklediğini sanırlar. Hâlbuki, başarı "başarısızlık" tabelâsını geçince karışımıza çıkar."
Andrea Waltz
Sayfa 50 - Arıtan Yayınevi, 3. Baskı, Mart 2017
Başarılı kişileri diğer insanlardan ayıran bir takım özellikler var. Bu özelliklerin en başında, bu insanların başarısız olmayı göze almaları ve hatta başarısız olmaya gönüllü olmaları geliyordu.
Başarısızlık yaşamakla, nihai anlamda başarısız birisi olmak farklı şeylerdir. Başarısız kişiler, başarısızlıklar yaşamaktan korkarlar. Ama başarılı kişiler, başarısızlık yaşamayı göze alırlar. Temel özellik, başarıya ulaşmak için daha çok başarısızlık yaşamayı göze almaktır.
Bir kelimeye karşı duyarsızlaşmanın yolu, onu çokça kullanmaktan; kendini bir eyleme karşı duyarsızlaştırmanın yolu da, o eylemi çokça gerçekleştirmekten geçer.
Andrea Waltz
Sayfa 51 - Arıtan Yayınevi, 3. Baskı, Mart 2017
Peki, çoğumuz bir başarısızlık yaşadığımız zaman ne yaparız? Yaşadığımız başarısızlığı analiz ederiz, yasını tutarız ve sanki onunla birlikte toprağa gömülürüz. Yaşadığımız başarısızlıktan etkilenmiş olsak bile, yapmamız gereken şey, "sonraki!" diyerek, bir sonraki aşamaya odaklanmak ve yeniden harekete geçmek olmalıdır.

Korku ile başa çıkmanın tek yolu, kendinizi "hayır" cevabına karşı duyarsız bir hale getirmekten geçer".

"Hayır" cevabı ile yüzleşmeyi ve onu deneyimlemeyi tavsiye ediyorum. "Hayır" cevabı ile sürekli olarak yüzleştiğin zaman, onun, senin üzerindeki kontrolü zayıflar. Yani, sen gerekeni yap korkun uzaklaşıp gitsin!
Satış işinde büyük başarı sağlamanın yolu, katlanarak artan sayıda başarısızlık yaşamaktan geçer. Zaten bir insanın bu denli hızlı bir şekilde yapabileceği tek şey, başarısızlıklar yaşamaktır. Büyük liderler, çevrelerinde bulunan herkesi, daha hızlı bir şekilde başarısızlıklar yaşamaya teşvik ederler.

Bir gazeteci Thomas Edison' a, deneylerinde yaklaşık olarak bin kez yanılmış olmanın nasıl bir şey olduğunu sormuş. Edison' un cevabı oldukça şaşırtıcıymış: " Bin kez yanılmadım, sadece işe yaramayan bin adet teknik öğrenmiş oldum!".

Edison, daha büyük başarısızlıkları yaşamayı göze aldığınız zaman, neleri başarabileceğinizi gösteren sıradışı bir kişidir. Yaptığı buluşlar bütün dünyayı etkilemiştir.
128 syf.
·Beğendi·10/10
"Hayır" cevabıyla sürekli yüzleştiğin zaman, onun, senin üzerindeki kontrolü zayıflar. Bir kelimeye karşı duyarsızlaşmanın yolu, onu çokça kullanmaktan; kendini bir eyleme karşı duyarsızlaştırmanın yolu da o eylemi çokça gerçekleştirmekten geçer

Satış hayır cevabıyla başlar.
128 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Bu küçük kitap okuduğum en sıradışı kitaplardan biri. Satış ve pazarlama işinde olanların mutlaka okuması gereken bir eser. Bütün kitap boyunca satışta "Evet" değil "Hayır" cevabını hedeflemenin başarıyı getireceğini ispatlamaya çalışıyor. Bende satış işini, ek iş olarak yaptığım için bir süre uygulamayı düşünüyorum. Kitap garip bir şekilde okuma sürecinde bana bir özgüven verdi :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Andrea Waltz
Unvan:
Konuşmacı,danışman

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.