1000Kitap Logosu
Andrew Clements
Andrew Clements
Andrew Clements

Andrew Clements

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
500 Kişi
1.448
Okunma
31
Beğeni
1.472
Gösterim
Unvan
ABD Yazar
Doğum
1949- ABD New Jersey
Yaşamı
1949’da ABD’nin New Jersey eyaletinde doğan Andrew Clements, Northwestern Üniversitesi’nde edebiyat eğitimi aldıktan sonra National Louis Üniversitesi’nde eğitim üzerine yüksek lisans yaptı. Çocukluğunda yaz aylarını telefonu, televizyonu, hatta kapı zili bile bulunmayan bir evde geçirmesi, yazarlığını derinden etkiledi. Şarkı sözü yazarlığı ve öğretmenlik yaptı; Avrupa’dan çocuk kitapları yayımlayan bir yayınevinde satış müdürü oldu ve resimli kitaplar için metin yazdı. Kaleme aldığı ilk çocuk romanı, 1996’da yayımlanan Bunun Adı Findel ’le (Frindle) müthiş bir satış başarısı yakaladı, Amerika’nın hemen her köşesinde pek çok ödül kazandı. Peş peşe yazdığı The Landry News (Landry’den Haberler, 1998), The Janitor’s Boy (Hademenin Oğlu, 2000), The School Story (Okul Öyküsü, 2001), The Last Holiday Concert (Yıl Sonu Konseri, 2004), Karne Oyunu (The Report Card, 2004) Konuşmak Yok (No Talking, 2007), Lost and Found (Kayıp Bulundu, 2008) ve Extra Credit’le (Ek Kredi, 2009) başarısını sürdürdü, çocuk okurun en sevdiği yazarlardan biri oldu. Ellinin üzerinde kitabı bulunan yazar, dört oğlu ve eşiyle birlikte Massachusetts’ta yaşıyor.
179 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
‘Özel Yetenekli Çocukların Psikolojisi’ isimli kitabımı bitirirken örnek olarak verilmişti ‘Karne Oyunu’. Özel yetenekli bir çocuğun psikolojisini anlatan en iyi kitaplardan biri sanırım. Nora’nın yeteneği, kendisinden büyük kardeşinin beşyüz parça yapboz karşısında zorlanırken, henüz kendisi bebek yaşında olmasına rağmen doğru parçaları hiç zorlanmadan bulması ve olaya annesinin de tanıklık etmesi ile başlıyor. Nora henüz bebek yaşında evet ve bu ilgiden memnun kalmayarak yeteneğini gizleme kararı alıyor. Anasınıfından itibaren ‘normal’ çocukları kopya ederek onlar gibi olmaya çalışıyor, ilkokulda bilerek kötü notlar alıyor. Aslında tüm bunlar için çabalıyor. Çünkü gerçekten zekası dahilik düzeyinde. Fakat Nora bir ‘Çocuk’! Yeteneği meydana çıktığında olmak istediği tek şey ‘Çocuk’ olmak! Akranları ile birlikte normal eğitimine, arkadaşları ile devam etmek! Ayrışmamak! Burada ciddi mesajlar veriyor yazar okuyucusuna.. Özel yetenek derken ayrıştırılan çocuklar, özel yetenekli adı verildiği için özel ilgi veren öğretmenler, etiketlerin ardında ezilen çocuklar ve etiketleri baş tacı yapan veliler… . Uzun uzun tartışılabilir bir kitap. Aynı zamanda çocukların da okuyabileceği bir kitap. İyi ki okudum! Merak eden herkes rahatlıkla okuyabilir fakat ebeveyn ve eğitimciler özellikle okumalı bu kitabı. . ‘Zamanı gelen bir fikri hiçbir şey durduramaz.’ #alıntı . Keyifli okumalar.
Karne Oyunu
8.5/10
· 245 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Hatice Kübra Baylan
Konuşmak Yok'u inceledi.
152 syf.
·
Puan vermedi
Okumaktan keyif aldığım yazarlardandır Bay Clements. Findel kitabıyla tanıştırmıştı beni Meryem abla. Daha sonra felaket sevdim fikrini, dilini. Ne anlatıyor da bu kadar sevdiriyor kendisini? Öncelikle doğal. Çocuk ortamına, çocuk bağlarına, fikirlerine, ilişkilerine hakim. Evet diyorsun, çocuklar böyle yapar. Daha sonra o doğallık içersinde bize bi ders veriyor. Hissettirmeden. Keyifle. Kişinin kendini keşfetmesi, yenilikçi olması, fikir oluşturması, düşünmesi, birlik olması, kızması, korkması, vazgeçmemesi, direnmesi ve haklıyı araması okurken anladığımız özelliklerden bazıları. Çocuklar da seviyor onu okumayı.
Konuşmak Yok
8.7/10
· 132 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5